Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co warto wiedzieć o czeskiej koronie?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 20.04.2017
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym, warto poznać walutę jednego z najpopularniejszych krajów na krótkie wyjazdy, jakim są Czechy. Malownicza stolica, Praga, obfitość wspaniałych tras narciarskich zimą oraz wędrowniczych latem, a także ciekawa kuchnia i wyborne piwo sprawiają, że nasz południowy sąsiad jest znaczącym graczem na rynku turystyki w Europie. Praga jest piątym najpopularniejszym wśród turystów miastem w Europie, a w 2015 roku przychody z turystyki w całych Czechach przekroczyły 150 mld czeskich koron.

Korona czeska – banknoty

Czeska korona dzieli się na 100 halerzy, lecz monety o nominałach mniejszych od 1 czeskiej korony zostały wycofane z obiegu w 2009 roku. Banknoty przedstawiają wizerunki postaci ważnych w historii Czech, wśród nich na przykład Tomáš Masaryk – pierwszy prezydent Czechosłowacji. Dostępne nominały czeskiej korony to: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000.

Czeska korona – orientacyjny przelicznik

Czeska waluta jest w tej chwili warta około 0,16 PLN (Aktualny kurs korony czeskiej). Nie jest to najwygodniejszy kurs do szybkiego przeliczania cen z polskich złotych, stąd warto wcześniej przygotować sobie „ściągawkę” walutową z przeliczeniem wybranych wartości w czeskiej walucie na polską. Przy wymianie w Tavex taką ściągawkę można otrzymać od razu przy wymianie.

Ważne informacje o czeskiej koronie

Najpopularniejszymi w obiegu banknotami są 500 CZK oraz 1000 CZK. Przy mniejszych płatnościach oczywiście wygodniejsze są mniejsze nominały takie jak 100 czy 200 koron. Ponadto warto pamiętać, że wcześniej w obiegu były również banknoty 20 CZK i 50 CZK – zostały one zastąpione monetami. Udział falsyfikatów czeskiej korony w obiegu jest znikomy i nie trzeba obawiać się otrzymania fałszywego banknotu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić znak wodny umieszczony z  lewej strony banknotu oraz recto-verso. Jest to specjalny symbol, umiejscowiony po prawej stronie od nominału banknotu, który musi się idealnie wypełniać pod światło (więcej o recto-verso).

Kup bilety lotnicze przez eSky

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać