Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Gruzja – wciąż nieodkryty raj dla podróżników

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 26.08.2016
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Z roku na rok, Gruzja staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym dla polskich turystów. Do wyjazdu zachęcają nie tylko pyszna kuchnia i wspaniałe miejsca, lecz również korzystne ceny, zarówno przelotów, jak i noclegów i posiłków na miejscu. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najciekawsze miejsca do zwiedzenia, najkorzystniejsze sposoby na dotarcie do Gruzji oraz przedstawimy najważniejsze informacje o gruzińskiej walucie – Lari.

Jak dotrzeć do Gruzji?

Z Polski do Gruzji najlepiej dotrzeć samolotem z warszawskiego Okęcia – do wyboru mamy tutaj 2 możliwości. Pierwszą jest podróż z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT – samoloty naszego narodowego przewoźnika kursują codziennie do stolicy Gruzji – Tbilisi. Alternatywą dla tych połączeń jest przelot linią WizzAir do Kutaisi – drugiego największego gruzińskiego miasta. Między tymi miastami kursują komfortowe, szczególnie jak na tamtejsze warunki, busy, więc wybór dogodniejszej dla nas opcji w żaden sposób nie ogranicza planowanej przez nas trasy. Jeśli jedziemy do Gruzji na okres około tygodnia polecamy zdecydować czy wolimy zwiedzić zachodnią czy wschodnią część kraju – jeśli wschodnią to lepszym portem będzie Tbilisi, jeśli zachodnią to Kutaisi. Ceny biletów oczywiście zależą od aktualnego zapotrzebowania i polityki linii lotniczych – warto tutaj samemu porównać, która opcja w danym terminie jest korzystniejsza.

Waluta Gruzji  monety i banknoty

Walutą Gruzji jest lari. W obiegu występują banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 lari. Odpowiednik polskich groszy – tetri – występuje w monetach o następujących nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50. Ponadto w obiegu znajdują się również monety o nominałach 1 i 2 lari – są one znacznie popularniejsze od banknotów. Istnieje również banknot o nominale 500 lari, lecz jest on w zasadzie niespotykany.

Poniżej przedstawiamy wygląd najpopularniejszych banknotów o nominałach 5,10, 20, 50 i 100 oraz nowe banknoty 20, 50 i 100, które są w obiegu od lutego 2016 roku – stare nie straciły ważności i równolegle znajdują się w obiegu.

Gruzińskie lari – orientacyjny przelicznik

O cenach w Gruzji piszemy nieco niżej, ale najpierw przeliczymy ile polskich złotych jest wart każdy z nominałów. Waluta Gruzji na moment pisania artykułu była warta 1,80 PLN – aktualny jej kurs można zawsze sprawdzić na naszej stronie wymiany walut. Jadąc do Gruzji, warto wcześniej przygotować sobie tego typu ściągawkę – dzięki niej możemy dokładnie sprawdzić nasze bieżące wydatki – przy zakupie lari w Tavex, taką tabelkę można otrzymać od razu z dokładnie takim samym kursem po jakim została kupiona waluta.

Ceny w Gruzji

Poziom cen w Gruzji jest na zauważalnie niższym poziomie niż w Polsce, w szczególności w porównaniu do największych miast kraju. Ceny zarówno noclegów jak i posiłków zależą oczywiście od standardu jakiego oczekujemy, lecz nie ma problemu ze znalezieniem noclegu za równowartość 40 złotych dla dwóch osób lub pożywnej kolacji z pysznym gruzińskim winem za około 25 złotych od osoby. Będąc już przy winie, nie sposób pominąć tego najsłynniejszego produktu Gruzji. Ceny dobrych gruzińskich win zaczynają się od 8 lari (około 15 PLN) do 30 lari (około 55 PLN). Przy większych zakupach, a takie często mają miejsce wśród turystów warto negocjować cenę – sklepy z winami zwykle mają przygotowaną zniżkę dla zakupów już od 100 lari. Przed winnymi zakupami powinno się jednak wcześniej dokonać wstępnego wyboru – przy wywozie zarówno alkoholu, jak i niezwykle tanich papierosów(około 3-4 PLN za paczkę), z Gruzji do Unii Europejskiej obowiązują limity. Warto również podkreślić niskie koszty transportu, o którym więcej nieco niżej 🙂

Jak przemieszczać się po Gruzji

Będąc już na miejscu, na pewno będziemy chcieli zobaczyć jak najwięcej miejsc, a w tym celu możemy korzystać z bardzo wielu transportowych możliwości. Najprostszym, a zarazem najbardziej kosztownym wyborem będzie wypożyczenie samochodu. Oprócz oczywistych zalet, takich jak nieograniczona mobilność, przez te mniej widoczne jak bardzo niskie ceny paliw w Gruzji, wypożyczenie niesie ze sobą szereg komplikacji dla naszej podróży. Przede wszystkim ogranicza możliwość próbowania lokalnych win, mimo taniego paliwa sporo kosztuje oraz pozbawia nas możliwości poznania prawdziwego życia tamtejszych mieszkańców w ich podróżach busikami (tak zwanym marszrutkami, nazwa pochodzi od marszruty czyli trasy).

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić w Gruzji?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami gruzińskie lari jest bardzo rzadko podrabiane, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić znak wodny obecny na każdym z banknotów. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia gruzińskich lari można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 20 i 50 lari – biorąc pod uwagę niższe ceny w Gruzji można je przyjąć za odpowiednik 50 i 100 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach, monety lari są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.

Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś lari, najlepiej wymienić je jeszcze w sezonie wyjazdów do Gruzji lub tuż przed nim (maj / koniec września września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Źródła: Bank Centralny GruzjiWikipedia

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać