Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jen japoński – co warto wiedzieć?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 12.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Jen japoński

W kolejnym artykule naszego walutowego cyklu przedstawimy walutę Kraju Kwitnącej Wiśni – Japonii. Jen japoński to jedna z najważniejszych walut w międzynarodowym systemie walutowym – zajmuje piąte miejsce w udziale transakcji międzynarodowych, ustępując tylko dolarowi, euro, funtowi brytyjskiemu i od niedawna chińskiemu juanowi. Ponadto należy pamiętać o rozmiarze gospodarki japońskiej – jest to trzecia gospodarka na świecie pod względem nominalnego PKB.

Ponadto Japonia ze swoją unikalną i fascynującą kulturą staje się coraz popularniejszym celem podróży turystów, również z Europy. Sprzyja temu coraz niższa cena ropy, obniżająca ceny połączeń lotniczych, a także rozbudowa siatki bezpośrednich połączeń, między innymi z Warszawy.

Jen japoński – wzór banknotów

Banknoty jena japońskiego występują w następujących nominałach: 1000, 2000, 5000, 10000.

JPY awers jena japońskiego (waluty Japonii)

JPY rewers jena japońskiego (waluty Japonii)

Jen japoński – orientacyjny przelicznik

Jen japoński jest w tej chwili wart około 3.6 grosza (dokładny kurs jena japońskiego). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić jenem japońskim?

Jen japoński nie należy do często podrabianych walut, jednak w związku z jego popularnością warto przyglądać się otrzymywanym pieniądzom, w szczególności największemu, czyli 10.000 jenów. Jak szybko i wygodnie sprawdzić czy posiadany przez nas banknot jest prawdziwy? Przede wszystkim polecamy sprawdzić znak wodny – w jasnym okrągłym polu na środku banknotu, po ułożeniu go pod światło możemy zobaczyć wizerunek postaci (lub budowli, jak na banknocie 2000 jenów). Ponadto na banknotach 5.000 i 10.000 znajduje się hologram – pod różnymi kątami powinien on mienić się na różne kolory, a zmiany powinny odbywać się płynnie, wraz ze zmianą położenia banknotu, a nie gwałtownie. Więcej ciekawych sposobów można również poznać u konsultantów Tavex w naszych oddziałach.

Gdzie kupić jeny japońskie?

Planując wyjazd do Japonii powinniśmy zaplanować gdzie kupimy jeny japońskie. Dzięki silnej gospodarce i licznym powiązaniom międzynarodowym jen japoński jest jedną z globalnych walut i jest stosunkowo łatwo dostępna w korzystnej cenie. Zdecydowanie zakup jenów w gotówce przed wyjazdem jest aktualnie najkorzystniejszą opcją – dużo bardziej opłacalną niż podwójne przewalutowania z dolara amerykańskiego, nie wspominając o kartach płatniczych czy prowizjach za bankomaty. Jest to też opcja łatwo dostępna – teraz można zamówić jeny japońskie z dostawą do domu poprzez nasz formularz! Z dostawą w 24h za 20 PLN możemy się cieszyć korzystnym kursem wymiany z dowolnego miejsca w Polsce i spokojnie wyjechać do kraju Kwitnącej Wiśni!

Jak pojechać do Japonii?

W ostatnim czasie podróż z Polski do Japonii stała się znacznie bardziej dostępna – zarówno dzięki niższym cenom ropy (a dzięki temu niższym cenom biletów lotniczych), lecz przede wszystkim dzięki poszerzeniu siatki połączeń PLL Lot z warszawskiego Okęcia, właśnie między innymi do Tokio. Przed podróżą do stolicy kraju kwitnącej wiśni, warto wymienić walutę w Polsce, zwłaszcza jeśli planowaliśmy płatności kartą – prowizje bankowe mogą znacząco podnieść koszt wyjazdu!

 

Kup bilety lotnicze przez eSky


Źródła: Bank Centralny Japonii, Wikipedia, Wymiana walut Tavex

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać