Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Kantor Internetowy czy Stacjonarny?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Poradniki turystyczne dnia 27.09.2016
Cena złota (XAU-PLN)
8100,10 PLN/oz
  
- 165,73 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
97,36 PLN/oz
  
- 3,11 PLN

W ciągu kilku lat od wprowadzenia ustawy antyspreadowej, polski rynek wymiany walut przeszedł absolutną rewolucję, niemalże na skalę światową. Zgodnie z szacunkami branżowych liderów internetowej wymiany walut, firmy te wymieniają równowartość około 40.000.000.000 PLN (40 miliardów polskich złotych). Kwota zdecydowanie niebagatelna, stanowiąca około 20% całego rynku wymiany walut w Polsce. W związku z dynamicznym rozwojem tego segmentu, wokół branży kantorów stacjonarnych narosło wiele negatywnych stereotypów, przez pryzmat których uznaje się wyższość kantorów internetowych nad stacjonarnymi.

Wymiana w kantorze stacjonarnym

W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć, dlaczego wymiana w naszym kantorze jest równie korzystna, a często nawet korzystniejsza niż w internetowych.

Korzystne kursy wymiany

Kantory internetowe słyną z niezwykle korzystnych kursów wymiany, w szczególności głównych walut (EUR, USD, CHF). Prawdą jest jednak fakt, że kantory stacjonarne, w tym Tavex, nie odbiegają cenowo od liderów internetowej wymiany. Warto pamiętać, że kursy zamieszczone na naszej stronie są detaliczne, a dla kwot powyżej równowartości 1000 euro proponujemy jeszcze lepsze stawki. Na moment tworzenia artykułu różnica między wyjściową ceną wiodącego kantoru internetowykantor.pl , a naszym kantorem były następujące (27.09.2016, 10:26):

Waluta Internetowykantor.pl Tavex Różnica
CHF sprzedaż 3,9707 3,959 0,0117 taniej w Tavex
EUR sprzedaż 4,3089 4,306 0,0029 taniej w Tavex
EUR skup 4,2789 4,275 0,0039 gorzej w Tavex
USD sprzedaż 3,8331 3,834 0,0009 gorzej w Tavex

Jak widać różnice w cenach są najczęściej minimalne i zależą od aktualnej sytuacji danego kantoru – tego czy akurat więcej osób sprzedaje czy kupuje daną walutę i innych uwarunkowań rynkowych. To co jest istotne to fakt, że często stwierdzane wysokie koszty wymiany w kantorach stacjonarnych są zwyczajnie nieprawdziwe.

Brak dodatkowych kosztów wymiany

Wymiana za pośrednictwem kantoru internetowego często wiąże się z dodatkowymi kosztami takimi jak koszt przelewu (np. przelew euro w systemie SEPA kosztuje w Polsce od 4 do 10 PLN w zależności od banku), koszt prowadzenia dodatkowego rachunku walutowego i tym podobne. Oczywiście jeśli ktoś na przykład otrzymuje wynagrodzenie w euro to i tak będzie zmuszony do prowadzenia rachunku w tej walucie – jeśli jednak sporadycznie korzystamy z tej waluty to jest to zbędny koszt dla klienta.

Szerszy wybór walut z całego świata

Kantor Tavex oferuje w tej chwili wymianę 50 walut z całego świata i ta liczba wciąż rośnie. Dzięki dużej skali działania (29 biur w 8 krajach Europy) jesteśmy w stanie zaoferować korzystne kursy wszystkich tych walut, co sprawia że można pojechać na przykład do Bułgarii czy Tajlandii bez dodatkowych przewalutowań na miejscu, zwłaszcza że w miejscach turystycznych lokalne kantory zazwyczaj oferują bardzo niesprawiedliwe kursy – chyba każdy z nas miał przyjemność zobaczyć skup euro złotówkę niżej niż aktualny kurs rynkowy na dworcach, lotniskach czy przy lokalnych atrakcjach turystycznych. Ponadto w kantorze stacjonarnym otrzymujemy gotówkę – to też istotny fakt, w szczególności przy wyjazdach turystycznych.

Szybkość transakcji

Przy wymianie w kantorze stacjonarnym otrzymujemy wymienianą walutę od ręki, co oznacza, że nie musimy czekać na przelewy lub dodatkowo płacić za ich ekspresową realizację.

Podsumowanie

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii wydaje się, że kantory internetowe i stacjonarne będą się doskonale uzupełniać, jako że spełniają nieco inne role w nowoczesnym systemie finansowym. Dla wyjeżdżających poza granice kraju, regularnie posługujących się gotówką oraz operujących w mniej popularnych walutach kantory stacjonarne pozostaną najlepszym i bardzo korzystnym miejscem wymiany walut. Dla osób dokonujących większe i regularne bankowe transakcje w euro czy dolarach kantory internetowe wydają się nie tyle korzystniejszą, co na pewno wygodniejszą opcją konwersji.

Cena złota (XAU-PLN)
8100,10 PLN/oz
  
- 165,73 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
97,36 PLN/oz
  
- 3,11 PLN

Możesz chcieć również przeczytać