Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Kuna chorwacka – waluta Chorwacji

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 26.04.2016
Cena złota (XAU-PLN)
5 084,33 PLN/oz
  
+ 3,19 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,35 PLN/oz
  
+ 0,06 PLN

Kuna Chorwacka

Zapraszamy do pierwszego artykułu z cyklu, w którym opiszemy najważniejsze cechy walut dostępnych w naszej ofercie. W dzisiejszym wydaniu opiszemy kunę chorwacką – walutę znanego wakacyjnego kurortu położonego nad Morzem Adriatyckim. Jako, że jest to bardzo popularny kierunek zagranicznych wyjazdów wakacyjnych, opłaca się wcześniej wiedzieć jak rozliczać się w tym uroczym kraju – nie warto tracić czasu na poszukiwanie kantorów/bankomatów czy innych finansowych placówek!

Kuna Chorwacka – wzory banknotów

Kuna chorwacka w monetach występuje w następujących nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 Lipa (odpowiednik groszy, 1 kuna = 100 lipa) oraz 1, 2, 5 kun.

Banknoty chorwackiej kuny występują w następujących nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000.

HRK awers kuny chorwackiej (waluty Chorwacji)

HRK awers kuny chorwackiej (waluty Chorwacji)

Kuna Chorwacka – orientacyjny przelicznik

Kuna Chorwacka jest w tej chwili warta około 60 groszy (dokładny kurs kuny chorwackiej). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą „ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarzy poprosić o taką naszego specjalistę.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić kuną i o czym warto pamiętać?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami, kuna chorwacka jest bardzo rzadko podrabiana, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić hologram obecny na banknotach 50 kun i większych – powinien on płynnie zmieniać barwę pod różnymi kątami padania światła oraz wyglądać dokładnie tak jak na wzorcach zamieszczonych wyżej. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia kun chorwackich można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 100 i 200 kun – można powiedzieć, że jest to mniej więcej odpowiednik 50 i 100 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach, monety kun chorwackich są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.

Jeśli po wyjeździe pozostały Ci jakieś kuny chorwackie, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (maj – połowa września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Podsumowując – życzymy udanego urlopu!

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuna_(waluta) , http://www.hnb.hr/ Wymiana walut Tavex

Cena złota (XAU-PLN)
5 084,33 PLN/oz
  
+ 3,19 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,35 PLN/oz
  
+ 0,06 PLN

Możesz chcieć również przeczytać