Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jak inwestować w złoto? Inwestowanie w złote monety i sztabki

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews, Poradniki inwestycyjne dnia 07.09.2018
Cena złota (XAU-PLN)
9629,03 PLN/oz
  
- 170,70 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
114,87 PLN/oz
  
- 1,05 PLN
Inwestowanie w złoto – kompletny poradnik inwestycyjny, czyli jak inwestować w złoto?

Tavex jest wiodącym sprzedawcą złota inwestycyjnego w Polsce i Europie Północnej. O podstawach, takich jak „Jak inwestować w złoto?„, a także w ogóle czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne i opłacalne, nauczamy i przekonujemy zarówno osoby prywatne, firmy różnych wielkości, jak również instytucje finansowe. Ponad dwa dziesięciolecia progresywnego rozwoju firmy Tavex to efekt naszej filozofii biznesowej, dlatego szczycimy się, że zapewniamy naszym klientom najbardziej opłacalne i dynamiczne rozwiązania w dziedzinie metali szlachetnych.

Jak inwestować w złoto? Poradnik dla początkujących

Staramy się budować trwałe relacje z kupującymi, ponieważ znaczna część nasz klientów to osoby powracające – Ci, którzy nam zaufali i z zadowoleniem dokonują kolejnych transakcji. Istotnym jest dla nas, aby każdy z takich klientów swoją decyzję inwestycyjną podejmował maksymalnie świadomie, „na chłodno” i z możliwie największą wiedzą i zrozumieniem rynku. To powód, dla którego postanowiliśmy stworzyć jeden, ogromny poradnik o inwestowaniu w złoto, w którym każdy znajdzie poszukiwane przez siebie informacje – z nastawieniem na osoby początkujące, które potrzebują dużej dawki wiedzy, najlepiej do uzyskania w jednym miejscu. Jednak wiedza potrafi być ulotna, dlatego warto co jakiś czas odświeżać swoją pamięć. Do lektury zapraszamy zatem wszystkich – począwszy od rozpoczynającego inwestycyjną przygodę laika, przez średnio zaawansowanego inwestora, aż do eksperta posiadającego imponujące portfolio.


Ten niesamowicie obszerny artykuł oparty jest na naszym wieloletnim doświadczeniu w inwestycjach w złoto oraz doskonałej znajomości rynku złota. Dla wygody czytelników postanowiliśmy przygotować ogólny spis treści. Ułatwi to przemieszczanie się między kolejnymi akapitami, choć osobiście zachęcamy do spójnego przeczytania całości.

Poradnik „inwestowanie w złoto” – spis treści:

  1. Dlaczego złoto jest popularne?
  2. Czy warto inwestować w złoto?
  3. Komu można polecić inwestowanie w złoto?
  4. Zalety inwestycji w złoto
  5. Strategie inwestycyjne
  6. Najlepsze złote produkty inwestycyjne
  7. Jak inwestować w złote monety?
  8. Jak inwestować w złote sztabki?
  9. Na jaki okres inwestować w złoto?
  10. Jak monitorować rentowność inwestycji w złoto?
  11. Jak wybrać dealera złota?
  12. Jak przechowywać złoto? Jak dbać o złote przedmioty?
  13. Poradnik inwestowania w złoto – podsumowanie

Inwestowanie w złoto od zawsze będące symbolem bogactwa

Dlaczego złoto jest popularne?

Fizyczne złoto jest jednym z najstarszych środków lokowania kapitału oraz gromadzenia oszczędności. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ od dawien dawna złoto stanowi symbol bogactwa, jest kojarzone z władzą królewską, a przede wszystkim jest cenionym w wielu krajach kruszcem.

Największe zalety inwestycji w złoto

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto inwestować w złoto, należy najpierw rzucić okiem na historię tego kruszcu. W setkach kultur na całym świecie metal ten był podstawowym środkiem tezauryzacji, czyli przechowywania kapitału. Warto też po raz kolejny przypomnieć o wielu symbolach bogactwa i władzy, które tworzone były – i cały czas są – ze złota. Dlaczego jednak tak się stało? Dlaczego złoto stało się podstawowym pośrednikiem w wymianie i de facto pieniądzem? Co sprawia, że inwestowanie w złoto jest opłacalne?

Wpływa na to wiele czynników, z których pierwszym jest odpowiednia podaż. Przede wszystkim podaż złota jest ograniczona – mimo poszukiwań słynnego kamienia filozoficznego, złota nie da się wyprodukować. Ponadto nie da się go zniszczyć – złoto zawsze pozostaje złotem, można je jedynie dowolnie zarówno formować, jak i dzielić.

I to kolejna zaleta złota jako kruszcu inwestycyjnego – złoto jest bardzo łatwo podzielne, co oznacza, że można z niego wytworzyć monety czy sztabki bardzo małe (np. 1-gramowe), jak i dużo większe (np. 1-kilogramowe). W tym miejscu należy podkreślić, że fizyczne złoto jest niezniszczalne. Oznacza to, że zakopując naszą inwestycję w przysłowiowym ogródku, za 200 czy 500 lat zostanie wykopane dokładnie takie samo złoto. Nie zajdzie żaden proces, który mógłby obniżyć jego wartość.

Ponadto warto zauważyć, że ilość złota na świecie jest wystarczająco duża, by mogło ono być w powszechnym obrocie, czego nie można powiedzieć na przykład o diamentach.


Czy warto inwestować w złoto?

W ostatnich dekadach rządy wielu krajów, w tym także tych emitujących główne waluty światowe, drukują coraz więcej pieniędzy bez pokrycia. Dobitnie świadczy o tym pandemia koronawirusa z I i II kwartału 2020 roku, w wyniku której ogromne obostrzenia dosłownie zatrzymały w miejscu wszystkie światowe gospodarki, nieuchronnie prowadząc do kryzysu finansowego. Banki centralne na potęgę drukowały, drukują i będą drukować środki, które mają przywrócić świat na właściwe tory. Wszystkie takie waluty oparte są jednak głównie na zaufaniu – nie bezpośrednio, ale to jednak my (ludzie) decydujemy, co i ile możemy kupić za te banknoty, często jednak nie pamiętając o tym, że ich wartość – szczególnie w wypadku kryzysu – może gwałtownie się zmienić. W odróżnieniu od walut, zasoby złota oraz poziom jego wydobycia są ograniczone. Złota po prostu nie można dodrukować!

Inwestycja w fizyczne złoto – popyt na złoto

Popyt na złoto jest dosyć stabilny i wraz z jego ceną rośnie jego znaczenie w okresach ogólnoświatowych kryzysów gospodarczych lub politycznych. Tym samym warto zauważyć, że złoto nie podlega negatywnym wpływom lokalnych kryzysów finansowych ani konfliktów politycznych. Wszystko to sprawia, że obecnie inwestycje w złoto są uważane za jedne z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania środków finansowych.

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne? Złoto jako „bezpieczna przystań”

Bezpieczeństwo inwestycji w złoto wynika z tego, iż w okresie kryzysu nie występuje ryzyko:

  • bankructwa (jak w przypadku spółek giełdowych);
  • znaczącego wzrostu podaży (jak w przypadku walut fiducjarnych);
  • związane ze zmianami podatkowymi lub własnościowymi (np. nieruchomości).

Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie fizycznego złota nie przynosi bieżącego dochodu w postaci czynszu lub stopy procentowej. W związku z tym, pojawia się kolejna przesłanka – “czy warto inwestować w złoto w danym momencie?” – na którą odpowiemy w dalszej części poradnika.


Kto inwestuje w złoto? Dla kogo inwestowanie w złoto?

Żeby rozstrzygnąć kwestię tego, kto powinien zainwestować swoje oszczędności w złoto, należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak dużo oszczędności chcemy ulokować w złocie.

Ile zainwestować w złoto?

Wśród ekonomistów, analityków i inwestorów najbardziej popularną opinią jest ta, że lokata w złocie powinna stanowić od 10 do 25% wartości naszych aktywów, w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej. Ten udział wynika z niskiej korelacji cen złota z innymi aktywami, co powoduje, że wartość naszych inwestycji jest znacznie bardziej stabilna. Ponadto w długim okresie złoto gwarantuje zabezpieczenie przed inflacją, co oznacza, że jest to często lepszy wybór niż popularne bankowe lokaty. Finalna decyzja odnośnie tego, ile zainwestować w złoto, zawsze powinna być indywidualnie podjęta przez konkretnego inwestora i pozbawiona wzorowaniu się na innych – zależy to przede wszystkim od „grubości naszego portfela”, a więc od całkowitej sumy oszczędności, jakimi dysponujemy.

Inwestycja do 2000 PLN – czy opłaca się inwestować w złoto małe kwoty?

Co do zasady, rekomendujemy inwestowanie w monety i sztabki o wadze jednej uncji i większe, co wiąże się z jednorazowym wydatkiem około 7,3-7,5 tys. PLN (średnie ceny produktów 1 oz. na koniec maja 2020 roku). Przez wzgląd na opinie, iż inwestycja w złoto powinna stanowić mniej więcej od 10 do 25% naszych oszczędności, musimy być świadomi, że decydując się na produkty co najmniej jednouncjowe powinniśmy dysponować kapitałem w wysokości od 30 do 75 tys. PLN.

Nie wszyscy mogą jednak pochwalić się tak dużymi środkami wolnymi. Wobec tego na pytanie, czy warto zainwestować w złoto małe kwoty, możemy odpowiedzieć, że jeśli zależy nam na takiej inwestycji to najlepszym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się historycznymi monetami. Produkty, które zaliczamy jako złote monety historyczne, są zdecydowanie mniejsze od najbardziej popularnych produktów inwestycyjnych o wadze 1 uncji, a mimo to oferują uczciwą cenę w porównaniu z rynkową ceną złota.

Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej wybieranymi produktami z katalogu złotych monet historycznych, są Złote Francuskie 20 Franków (5,81 g), np. Marianna i Kogut lub Napoleon III, a także Złoty Brytyjski Suweren (7,32 g), np. Królowa Wiktoria.


Czy warto inwestować w złoto? Jakie są zalety inwestycji?

Zalety inwestycji w złoto

Najważniejsze punkty, które stanowią o unikalności, opłacalności i bezpieczeństwie inwestowania w złoto, to kolejno:

  • kwestie podatkowe złota – zwolnienie z podatku dochodowego i brak VAT;
  • bieżące opłaty za obsługę inwestycji – zerowa prowizja i koszty zarządzania;
  • wyjątkowo wysoka płynność złota – mnogość podmiotów, niski spread, łatwa zbywalność;
  • absolutne bezpieczeństwo posiadania złota – złoto zyskuje w trakcie kryzysu;
  • niska korelacja cen złota z innymi aktywami;
  • ochrona przed ujemnymi stopami procentowymi;
  • swoboda przemieszczania złota – brak potrzeby deklaracji złota;
  • przewaga fizycznego złota;
  • prestiż.

Jak inwestować oszczędności? Sposoby inwestowania w Polsce

Najpopularniejsze w Polsce metody oszczędzania to lokaty bankowe oraz inwestycje w akcje i obligacje różnych spółek, również za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Niestety, każda z tych inwestycji obłożona jest podatkiem od zysków kapitałowych – tak zwanym podatkiem Belki. Wynosi on 19% osiągniętych dochodów z tego tytułu, zarówno od uzyskanych dywidend, odsetek, jak i zysków z transakcji kupna-sprzedaży akcji.

Złoto kwestie podatkowe – podatek dochodowy i VAT

Na polu produktów inwestycyjnych zdecydowanie wyróżnia się złoto inwestycyjne, przy sprzedaży którego nie jesteśmy zobowiązani płacić podatku dochodowego, jeśli trzymamy je w naszym portfolio inwestycyjnym dłużej niż 6 miesięcy. Ponadto złoto nie jest obciążone podatkiem VAT.

Inwestycja w złoto = zerowe koszty obsługi

W kwestii kosztów obsługi inwestycji złoto zdecydowanie wyróżnia się na tle rynków kapitałowych. Przechowywanie fizycznego złota w postaci sztabek lub monet we własnej skrytce nie jest obciążone żadnymi prowizjami ani opłatami za zarządzanie. Prowizje i opłaty za zarządzanie są często bardzo istotnym kosztem w przypadku inwestycji przez fundusze inwestycyjne – w szczególności, gdy towarzystwo pobiera opłatę niezależnie od osiąganych wyników. 

Jak płynne jest złoto? Spread na złocie

Rynek złota jest bez wątpienia jednym z najbardziej zglobalizowanych rynków finansowych. Wielomiliardowy dzienny obrót złotem oraz mnogość podmiotów zajmujących się nim sprawiają, że spready (różnice między ceną zakupu a sprzedaży) nie są duże. Ponadto, inwestycję w razie potrzeby można łatwo zamienić na wybraną walutę świata. Mając na uwadze łatwą zbywalność złota, przy zakupie powinniśmy pamiętać o wybieraniu wyrobów ze złota od mennic rozpoznawalnych na całym świecie. To sprawi, że inwestowanie w złoto będzie jeszcze bardziej bezpieczne.

W trakcie kryzysu złoto zyskuje na wartości

Złoto, które fizycznie posiadamy w swojej domowej skrytce, to najskuteczniejsze ubezpieczenie naszego majątku. Nie odbierze go ani bankructwo żadnej instytucji, ani decyzja państwa, ani żaden kataklizm. Mało tego, w razie kryzysu bankowego i zachwiania się rynku walut, gdy banki zostaną zamknięte, bankomaty będą nieczynne, a płatności kartą zablokowane, złoto będzie prawdopodobnie jedynym akceptowanym środkiem wymiany, ponieważ jest ono niezależne od systemu bankowego.

Niska korelacja cen

Złoto znane jest z tego, że jego ceny nie reagują na zdarzenia rynkowe w ten sam sposób co inne aktywa finansowe. Gwarantuje ono zachowanie siły nabywczej kapitału. Jest odporne zarówno na inflację, jak i deflację, a dolna granica jego wartości wyznaczana jest przez koszt wydobycia złota, który obecnie wynosi ok. 800-900 USD za uncję. Stąd, złoto jest doskonałym elementem zdywersyfikowanego, bezpiecznego portfela, na którym można zarabiać zarówno w czasie hossy, jak i w czasie światowych zawirowań.

Złoto chroni przed ujemnymi stopami procentowymi

Lokowanie oszczędności w niektórych walutach, takich jak frank szwajcarski lub euro, może wiązać się z osiągnięciem ujemnej nominalnej stopy procentowej. Zaletą inwestycji w złoto jest ochrona przed taką sytuacją – złota w żaden sposób nam nie ubywa i za 5, 10 czy 20 lat będziemy mieć go tyle samo, ile mieliśmy w momencie zakupu.

Inwestowanie w złoto jest bezpieczne, ponieważ złoto można łatwo przechowywać

Swoboda podróży i przemieszczania złota

Na terytorium Unii Europejskiej nie potrzebujemy deklarować posiadania złota. To często pomijana zaleta złota, która jednocześnie sprawia, że złoto można po prostu spakować w walizkę i pojechać z nim gdziekolwiek chcemy. W przypadku innych inwestycji może to niestety okazać się problematyczne lub nawet niemożliwe.

Przewaga złota fizycznego nad wirtualnym

Inwestowanie w złoto jest w znacznej mierze lokatą we własne bezpieczeństwo w razie gwałtownych zmian na rynkach finansowych. Jest to o tyle istotne, że kupując złoto w postaci certyfikatów bądź innego rodzaju uprawnień, bankructwo operatora powoduje, że bardzo ciężko odzyskać nam zainwestowane pieniądze. Warto podkreślić, że to bankructwo jest wysoce prawdopodobne w sytuacji globalnej zawieruchy i żadnego banku czy instytucji nie możemy uważać za pewną w stu procentach, na co dowodem mogą być upadłości z ostatniego kryzysu finansowego.

Fizyczne złoto gwarantuje nam łatwość przewożenia stosunkowo dużych wartości, bez problemów z ich upłynnieniem poza granicami kraju. Jeśli jesteśmy w posiadaniu certyfikatów musimy znaleźć kogoś, kto będzie gotów je zakupić bądź upłynnić je w elektroniczny sposób i przetransferować środki. Obie metody są wysoce kłopotliwe w porównaniu ze zwykłą sprzedażą złota za granicą, w jednym z wielu punktów wyspecjalizowanych w tym procederze.

Prestiż posiadania złota

Ostatni punkt jest mniej inwestycyjny, jednak niewątpliwie trzymanie w ręku złotej sztaby lub monety daje pewne poczucie prestiżu, podobnie jak możliwość pochwalenia się kolekcją na przykład złotych historycznych monet. Inwestowanie w złoto może w ten sposób przerodzić się w ciekawe hobby, a nawet prawdziwą pasję zbierania różnych wartościowych produktów inwestycyjnych, dostarczanych przez światowe mennice.


Strategie inwestycyjne

Kiedy poruszamy temat inwestowania w złoto, pierwszym produktem, o jakim zazwyczaj wszyscy myślimy, jest najbardziej klasyczny złoty produkt inwestycyjnyzłota sztabka. Najczęściej to skojarzenie jest oparte na filmach, w których bohaterowie mają do czynienia ze złotymi sztabami o wadze 400 uncji, czyli ok. 12,5 kg. W miesiącu ostatniej aktualizacji artykułu (koniec października 2019) wartość takiej sztabki to ok. 2 288 000 zł!

Niestety, większość z nas nie może pozwolić sobie na zakup złota w takiej formie, a tak duże sztaby są popularne jedynie w kontekście rezerw banków centralnych. Z tego powodu przedstawimy Państwu przykładowe strategie inwestycyjne i postaramy się jak najlepiej zarekomendować jak ulokować oszczędności w złocie tak, aby zachować idealny balans pomiędzy płynnością a korzystnymi cenami (w przeliczeniu na 1 gram czystego złota).

Czy zawsze warto inwestować w złoto?

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, złoto jest szczególnie dobrą inwestycją w dwóch okresach. Po pierwsze, w sytuacji dobrej koniunktury i wysokich stóp zwrotu warto nieco zmniejszyć swoją pozycję na złocie, np. zmniejszyć ją z 25 do 10% wartości naszych oszczędności. Z drugiej strony, mimo wszystko zawsze wskazane będzie mieć część oszczędności w złocie, co wynika z niskiej korelacji jego cen z innymi aktywami. Dzięki temu nasze oszczędności będą w dłuższym okresie bardziej stabilne i prawdopodobnie bardziej zyskowne, szczególnie w sytuacji recesji lub spadków stóp procentowych.

Kiedy najlepiej zainwestować w złoto?

Odpowiedź na to pytanie kryje się pod pojęciem, jakim jest bieżąca realna stopa procentowa. O tym, czy w danym momencie warto inwestować w złoto, decyduje jej realny poziom – w okresach wysokiej inflacji, nominalna stopa procentowa zazwyczaj również idzie w górę, co niekoniecznie przekłada się na dochody z lokat. Jeżeli natomiast realna stopa procentowa jest niska lub wręcz ujemna to wówczas warto zastanowić się nad inwestycją w złoto.

Inwestycjom w złoto w szczególności sprzyjają różnego rodzaju rynkowe zawirowania. Tak zwany efekt bezpiecznej przystani powoduje ucieczkę globalnych inwestorów w stronę aktywów uznawanych za bezpieczne, czyli charakteryzujące się niskim ryzykiem znaczącej utraty wartości. Aktywa takie to między innymi dolary amerykańskie i franki szwajcarskie, jak również złoto inwestycyjne.


W co warto inwestować?

Inwestowanie w złote monety delikatnie różni się od inwestycji w złote sztabki, co wynika z kilku czynników. Przybliżymy Państwu czym charakteryzuje się zakup złotych monet bulionowych, a czym zakup złotych sztab inwestycyjnych, przedstawimy możliwe scenariusze inwestycyjne, a na koniec omówimy jak przechowywać złoto inwestycyjne tak, aby (możliwie jak najdłużej) zachować pełną wartość złota.

Najlepsze złote produkty inwestycyjne

Tę część zaczniemy od rozwiania wątpliwości dotyczących biżuterii jako dobrego produktu inwestycyjnego – niestety, nie jest to prawda. Wycena pracy jubilera oraz ewentualnych dodatków w postaci kamieni sprawia, że wartość złota w tego typu produktach ma drugorzędne znaczenie.

Ponadto stanowczo przestrzegamy przed różnego rodzaju „pozłacanymi medalami”, które są produktami służącymi do naciągania nieświadomych kupców i nie mają nic wspólnego z inwestowaniem w złoto. Popularne numizmaty można traktować bardziej w kategorii gadżetów, na których firmy osiągają marże sięgające kilkudziesięciu procent. Zatem jeśli nie biżuteria i nie numizmaty, to jak wygląda inwestowanie w złoto?


Jak inwestować w złote monety?

Inwestowanie w złoto – jak inwestować w złote monety?

Przy zakupie złotych monet należy się przede wszystkim kierować dwoma czynnikami – premią powyżej ceny rynkowej złota oraz popularnością monety na rynkach złota.

Pierwszy czynnik wydaje się być oczywisty. Im niższa cena zakupu, tym więcej złota możemy za określoną kwotę zakupić. Warto tutaj podkreślić, że najlepszą ceną za gram charakteryzują się monety o wadze 1 uncji, czyli około 31,1 grama. Mniejsze monety są głównie marketingowym zabiegiem mennic i są dobrym pomysłem na prezent, lecz szczerze odradzamy je w wypadku inwestycyjnych planów. Wyjątkiem od tej reguły są monety historyczne, którym poświęcimy osobny tekst.

Dodatkową wartością w przypadku monet jest prawdopodobny wzrost wartości numizmatycznej konkretnych roczników. Wielu kolekcjonerów ceni sobie rzadziej spotykane roczniki. Ciężko jednak tutaj zagwarantować konkretny zysk, gdyż wszystko zależy od późniejszego zapotrzebowania wśród inwestorów.

Popularne złote monety bulionowe

Inwestowanie w złoto w formie złotych monet to inwestowanie w monety znane na całym świecie i bite w dużych nakładach. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, dzięki dużej popularności monety łatwo będzie ją później odsprzedać na całym świecie. Po drugie, większość inwestorów zna tylko kilka monet, ale za to bardzo dobrze, stąd dużo łatwiej wyłapać ewentualne podróbki. W przypadku mniej popularnych monet ciężko dostrzec ewentualne błędy przy produkcji falsyfikatów.

Złote monety – waga i cena

Dlaczego te dwa aspekty uwzględniliśmy w jednym miejscu? Wynika to z bardzo dużej korelacji między tymi dwoma cechami monet. Podobnie jak w sztabkach, im większa moneta tym lepsza cena w odniesieniu do cen światowych.

W jakie złote monety bulionowe zainwestować?

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, inwestorom zwykle rekomendujemy następujące monety:

  • Krugerrand – inwestowanie w złoto bez posiadania wiedzy o produkcie jakim jest Krugerrand jest jak interesowanie się piłką nożną i nieznajomość FC Barcelony czy Realu Madryt.
  • Złoty Liść Klonu – szeroko uznana złota moneta z symbolem Kanady, charakteryzuje się niezwykle korzystną ceną.
  • Filharmonicy Wiedeńscy – niezwykle popularna moneta w Europie, dzięki bliskości Mennicy Austriackiej zazwyczaj jedna z najtańszych, świetna inwestycja w złoto.
  • Amerykański Orzeł – 50 amerykańskich dolarów w postaci złota próby .917, waga czystego złota to oczywiście jedna uncja trojańska.
  • Z mniejszych monet polecamy Suwereny oraz Francuskie Franki.

Jak inwestować w złote sztabki?

Złote sztabki są najbardziej klasyczną formą inwestowania w złoto. W tym przypadku warto pamiętać o dwóch kwestiach – płynności oraz cenie.

Inwestycja w złoto – jak inwestować w złote sztabki?

Jeśli chodzi o płynność to trzeba mieć na uwadze to, aby nie lokować całości w jedną sztabkę. W zasadzie warto o tym pamiętać również w przypadku monet. Wynika to z faktu, że w razie potrzeby upłynnienia tylko części środków, wystarczy sprzedać tylko niezbędną część złota, zamiast sprzedawać tę jedną, jedyną sztabkę, a następnie kupić mniejszą.

Drugą kwestią jest cena – tutaj zasada jest dosyć prosta, ponieważ im większa sztabka, tym tańsza jest ona w przeliczeniu na gram. Inwestowanie w złoto w formie sztabek opłaca się najbardziej w przypadku sztabek 100-gramowych. Sztabki kilogramowe doradzamy tylko w przypadku inwestycji powyżej miliona złotych i są one na specjalne zamówienie. Warto jednak pamiętać o wcześniejszym punkcie – jeśli chcemy w sumie kupić 100 gramów złota, lepiej kupić dwie sztabki 50-gramowe niż jedną 100-gramową. Różnica w cenie jest minimalna na korzyść sztabki 100-gramowej, jednak może zdarzyć się, że pilnie potrzebujemy kilka tysięcy złotych i będziemy zmuszeni sprzedać złoto.

Inwestycja do 5000 PLN

W przypadku mniejszych kwot powinniśmy decydować się na największą złotą sztabkę lub złotą monetę w naszym zasięgu. Oszczędności poniżej 5000 PLN to kwota, która ogranicza rozsądne strategie inwestycyjne. Pragniemy przypomnieć, aby zgodnie z inwestorskim przysłowiem “nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka” i nie lokować całych swoich oszczędności życiowych w złocie.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na zakup złota inwestycyjnego w postaci sztabek, w tym przypadku mamy tak naprawdę dwie opcje:

  1. Zakup jednej 1-uncjowej sztabki złota (cena: 4885 PLN; za 1 gram: 157,07 PLN).
  2. Zakup jednej 10-gramowej i jednej 20-gramowej sztabki złota (cena: 4823 PLN; za 1 gram: 160,77 PLN).

Jak widać, płynność w postaci posiadania złota w sztabkach w różnych rozmiarach, w tym przypadku kosztuje około 3,70 PLN za gram. Jest to dosyć istotna kwota przy mierzeniu późniejszej rentowności z inwestycji.

Inwestycja do 20000 PLN

Kwota 20000 PLN otwiera kilka dodatkowych możliwości przy inwestycji w złote sztabki. Przede wszystkim, w naszym zasięgu są teraz sztabki 100-gramowe oraz ciekawy produkt inwestycyjny, jakim jest CombiBar.

Poniżej 4 zestawy, które rekomendujemy, w zależności od poszukiwanej przez inwestora płynności:

  1. Jedna 100-gramowa sztabka (cena: 15549 PLN; za 1 gram: 155,49 PLN).
  2. Dwie 50-gramowe sztabka (cena: 15610 PLN; za 1 gram: 156,10 PLN).
  3. Jedna sztabka CombiBar i jedna 50-gramowa sztabka (cena: 16300 PLN; za gram: 163 PLN).
  4. Pięć 20-gramowych sztabek (cena: 15915 PLN; za gram: 159,15 PLN).

Jak widzimy, trzeci zestaw charakteryzuje się istotnie wyższą ceną za gram. Dlaczego? Wynika to z charakterystyki sztabki CombiBar – jest ona podzielna na 50 sztabek 1-gramowych, każda z wybitym numerem seryjnym. Gwarantuje to możliwość sprzedania części posiadanego złota, bez utraty reszty, przy zachowaniu znacznie lepszej ceny niż sztabki 1-gramowe (190 PLN). Jeśli więc bardzo zależy nam na płynności posiadanego złota, warto zakupić jedną taką sztabkę lub podzielić złoto tak jak w wariancie czwartym.

Dla inwestycji długookresowych dla środków, których na pewno nie chcemy sprzedawać przez lata, zdecydowanie polecamy jedną sztabkę 100-gramową, jako gwarantującą łatwą późniejszą odsprzedaż (o tym w następnej strategii) oraz najkorzystniejszą cenę za 1 gram czystego złota.

Inwestycja do 160000 PLN

Przeskoczyliśmy od razu do bardzo dużej kwoty, jaką jest 160 tysięcy polskich złotych. Przy kwotach pomiędzy 15 a 160 tysięcy złotych warto po prostu kilka razy kupić wspomniane wyżej zestawy, w zależności od preferencji.

Przy kwocie powyżej 160000 PLN pojawia się za to sztabka o wadze jednego kilograma (na ten moment jest to 164490 PLN). Czy warto kupić taką sztabkę? Najpierw porównajmy ceny za gram czystego złota:

  • 100-gramowa sztabka: 162,69 PLN;
  • 1000-gramowa sztabka: 164,49 PLN.

Jak widzimy, różnica jest, chociaż niezbyt znacząca. Zwłaszcza, że przy zakupie kilku sztabek 100-gramowych możemy liczyć na upust (prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny). Warto tutaj przypomnieć argument o płynności – w sytuacji zapotrzebowania na około 30000 PLN musimy sprzedać całą kilogramową sztabkę, a następnie dokupić 100-gramowe, co w oczywisty sposób nie będzie opłacalne.

Ponadto, znacznie łatwiej sprzedać sztabkę 100-gramową niż kilogramową. Zawsze łatwiej znaleźć kilku chętnych na pojedyncze sztabki 100-gramowe niż jednego inwestora ze 160 tysiącami złotych w kieszeni, żeby odkupić naszą sztabę.

Stąd nasza rekomendacja, aby przy takich kwotach lepiej środki lokować w sztabki 100 i 50-gramowe.

Większe inwestycje w złote sztabki

Jeśli udało nam się zgromadzić większą kwotę, którą chcemy ulokować w złotych sztabkach, polecamy osobiście skontaktować się z naszymi specjalistami w oddziale. Nasi eksperci – doskonale znając bieżącą sytuację rynkową oraz dostępność na rynku poszczególnych produktów – z przyjemnością przygotują korzystne portfolio złotych sztabek. Ponadto, przy takich inwestycjach zawsze można liczyć na upust względem cen wyświetlanych na stronie internetowej. Tak duża inwestycja w złoto musi opierać się o cenę ustaloną indywidualnie.


Jak wybrać dealera złota? Wiarygodny sprzedawca złota

Powinniśmy udać się do profesjonalnego dealera metali szlachetnych, zwłaszcza w przypadku, gdy dopiero zaczynamy inwestowanie w złoto. Takiego, który:

  • posiada punkt stacjonarny, w którym pracownicy pomogą dokonać najlepszego wyboru;
  • działa na rynku od dłuższego czasu lub jest częścią dużej grupy kapitałowej – w naszym przypadku jest to koncern Tavex Group, wiodący dealer walut i metali szlachetnych w Europie Północnej;
  • umożliwi zakup od ręki wybranych przez siebie monet i sztabek, a nie zapłatę i oczekiwanie na dostawę towaru, podczas gdy sprzedawca obraca już naszymi pieniędzmi.

Kupno złota – uczciwe warunki

Inwestowanie w złoto musi opierać się na uczciwym podejściu naszego dealera. Polega to przede wszystkim na szybkiej dostawie po dokonaniu płatności oraz dogodnych warunkach płatności. Powinniśmy doceniać możliwość zakupu złota również za gotówkę w celu zagwarantowania anonimowości.

Wracając do szybkiej dostawy, nie można uznać za poważną oferty dostawy złota w 45 dni od wykonania przelewu, co jest niezwykle popularną praktyką na polskim rynku. Darmowy kredyt kupiecki dla sprzedawcy oraz możliwość utrzymywania zerowych magazynów to nie jest istota tego, co może być nazywane jako inwestycja w złoto.

Najlepsza cena sprzedaży złota

Więcej o tym jak sprawdzić, czy oferowane ceny są dobre, piszemy nieco niżej. Warto jednak dodatkowo podkreślić, że jest to bardzo ważny element w ocenie dealerów. To, czy nasza inwestycja w złoto będzie opłacalna, w znacznym stopniu opiera się na tym jak „blisko rynku” jesteśmy w stanie kupić, a następnie sprzedać posiadane złoto.

Po czym poznać dobre ceny złota?

Inwestowanie w złoto ma sens, jeśli cena produktu jest zbliżona do aktualnej ceny złota na rynkach. Jednak co to oznacza? Jak sprawdzić czy dealer oferuje nam dobrą cenę?

  1. Wchodzimy na stronę z aktualnymi notowaniami złota, np. nasze wykresy. Sprawdzamy aktualną cenę złota w złotówkach, pamiętając o tym, że ceny na różnych stronach mogą się minimalnie różnić, co wynika głównie z opóźnień w systemach informacyjnych.
  2. W nowej karcie otwieramy kartę produktu z aktualną ceną. Załóżmy, że chcemy kupić 50 gramową sztabkę złota.
  3. Dzielimy [cenę produktu] przez [aktualną cenę złota za gram pomnożoną razy waga czystego złota w produkcie], następnie [odejmujemy 1] i [mnożymy razy 100].
  4. Otrzymujemy procentowy wynik będący narzutem w stosunku aktualnych cen złota. Wartość ta jest najlepsza do porównywania różnych sprzedawców – jest ona znacznie mniej zmienna niż ceny złota.

Wartość ta może zmieniać się w czasie, jednak jest istotnie stabilniejsza od cen spot złota. W celu sprawdzenia, czy inwestowanie w złoto w Tavex ma sens, można porównać tę cenę z kilkoma innymi dilerami, którzy również pokazują aktualne ceny na swoich stronach internetowych. Przedziały wartości, w jakich ten procent powinien się plasować, umieściliśmy w poniższej tabeli (ostatnia aktualizacja tabeli: 07.09.2018):

Produkt Narzut
Sztabka 1 oz. 3,00%-4,00%
Sztabka 50 g 2,50%-3,50%
Sztabka 100 g 2,20%-3,50%
Najpopularniejsze monety inwestycyjne (np. Liść Klonu) 3,50%-5,00%
Historyczne monety (np. Suwereny) 5,50%-8,00%

Okres inwestowania w złoto. Kiedy inwestycja w złoto się opłaca?

Na jaki okres inwestować w złoto?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, inwestowanie w złoto powinno być tożsame z inwestowaniem długoterminowym. Wiadomo jednak, że ciężko nam dokładnie przewidzieć naszą sytuację materialną za kilka lat. Dlatego w złocie polecamy lokować środki, których przez dłuższy czas nie będziemy używać – może to być lokata pod kątem mieszkania dla dziecka czy też zabezpieczenie własnej emerytury. Oczywiście w razie nagłych sytuacji nie ma problemów z upłynnieniem części posiadanego złota, dlatego inwestycja w złoto jest przez nas tak polecana. Warto pamiętać, aby nie kupować jednego dużego produktu, lecz podzielić posiadane złoto na mniejsze części.

Jak monitorować rentowność inwestycji w złoto?

Dostępnych jest wiele programów komputerowych, które pozwalają nam na sprawdzenie czy nasza inwestycja jest w tej chwili warta więcej czy mniej. Istotne jest jednak to, że trzeba w nich ręcznie dodawać informacje, kiedy i co kupiliśmy, a także za jaką cenę. Dlatego dla naszych zarejestrowanych klientów stworzyliśmy panel, na którym automatycznie ładują się dokonane zamówienia, a ich aktualna wartość jest wyświetlana zgodnie z bieżącymi cenami złota. Ponadto można oczywiście dodać inne elementy ze swojego portfolio – gwarantujemy, że nikt oprócz zalogowanej osoby nie ma wglądu do tych danych.


Jak przechowywać złoto? Jak dbać o złote przedmioty?

Wiele osób przed zakupem fizycznego złota odstrasza konieczność jego przechowywania w domu. Prawda jest jednak taka, że aktualnie przestępczość ogólnie spada, zwłaszcza liczba włamań na posesje osób prywatnych. Stąd też przy posiadaniu kilku lub kilkunastu uncji złota nie ma się czego obawiać – nie tylko łatwo taką ilość dobrze schować, lecz również jej wartość nie jest wystarczająco wysoka, aby zachęcić „profesjonalnych włamywaczy”.

Mimo to, warto jednak być ostrożnym, przestrzegając dwóch poniższych zasad:

  1. Nie afiszujmy się z posiadaniem złota w miejscach publicznych. Nigdy nie wiadomo kto może nas usłyszeć.
  2. Schowajmy złoto w trudno dostępnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Można również kupić niedrogi, mały sejf i w nim trzymać zakupione złoto.

Przechowywanie złota u sprzedawcy

W tym punkcie warto również poruszyć kwestię przechowywania zakupionego złota u sprzedawcy lub w zewnętrznym skarbcu. Naszym zdaniem nie ma żadnych podstaw, aby to racjonalnie uzasadnić. Przechowywanie złota u osoby trzeciej pozbawia nas kluczowych zalet inwestycji w złoto, jakimi są brak bieżących opłat, anonimowość i bezpieczeństwo – złoto nigdy nie zbankrutuje, skarbiec może.


Inwestowanie w 2019 – inwestycje w złoto

Poradnik inwestowania w złoto – podsumowanie

Mamy szczerą nadzieję, że ten poradnik pomógł Państwu odnaleźć się w tematyce złota. Inwestowanie w złoto jest niezwykle ciekawe i każdy z nas, kto zastanawia się jak ulokować swoje oszczędności, powinien poważnie rozważyć inwestowanie w złoto. Jednak nawet złota dotyczy mądre inwestorskie przysłowie, aby „nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”.

Inwestycje w złoto – czy warto zainwestować w 2023 roku?

Odpowiedź na to pytanie, podobnie jak na wiele innych niuansów finansowych, brzmi: to zależy.

Naszym zdaniem, w długim terminie warto przynajmniej część środków ulokować w złocie ze względu na fakt, że jego cena jest bardzo słabo skorelowana z cenami innych instrumentów. Z drugiej strony, odradzamy wkładanie w ten kruszec całości swoich oszczędności. Warto dywersyfikować portfel, inwestując w inne aktywa, między innymi akcje czy srebro.

Możesz chcieć również przeczytać