Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Płatność za granicą – gotówka czy karta? Jak płacić na wakacjach?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Poradniki turystyczne dnia 21.05.2021
Cena złota (XAU-PLN)
11171,80 PLN/oz
  
- 70,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
128,68 PLN/oz
  
- 1,08 PLN
Płatność za granicą – gotówka czy karta? Jak płacić na wakacjach?

Termin zagranicznej podróży zbliża się wielkimi krokami, a ciągle masz przeczucie, że o czymś zapomniałeś? Być może chodzi Ci po głowie jeszcze jedna kwestia, a konkretnie płatność za granicą. W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na najważniejsze pytania związane z transakcjami na wyjazdach. Dowiesz się m.in.:

  1. Jak działają karty wielowalutowe?
  2. Jakie są zalety i wady karty wielowalutowej?
  3. Czy warto postawić na kartę płatniczą podczas wyjazdów zagranicznych?
  4. Czy Revolut jest dobrym rozwiązaniem, a jeśli nie, to dlaczego?
  5. Czy gotówka przyda się podczas zagranicznych podróży?
  6. Jak uniknąć opłaty za przewalutowanie?

Omówimy wady i zalety każdej z tych opcji i odpowiemy na pytanie: gotówka czy karta – czym lepiej płacić za granicą?

Jak najlepiej płacić za granicą?

Zwykło się mówić, że „co kraj to obyczaj” i trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Co prawda, w swoim pierwotnym znaczeniu odnosi się ono do tego, że każde państwo ma swoją unikatową kulturę i tradycję, jednak jeśli rozszerzymy jego zakres, okazuje się, że znajduje odzwierciedlenie również w wielu innych aspektach. Mam tu na myśli, chociażby kwestie związane z ustrojem, uwarunkowaniami geopolitycznymi i w końcu lokalnym środkiem płatniczym. Oczywiście istnieją w tym zakresie wyjątki od reguły, takie jak chociażby państwa objęte strefą euro, jednak zdecydowana większość krajów będących kierunkami stricte turystycznymi, może pochwalić się własną walutą.

Rozwój nowych technologii, w tym płatności bezgotówkowych, sprawił, że niegdyś niemożliwe – a nawet jeśli możliwe, to bardzo niekorzystne finansowo – płacenie za granicą przy pomocy kart, obecnie staje się coraz bardziej popularne. Nie da się ukryć, że wybór tej formy płatności jest po prostu wygodniejszy, ale czy aby na pewno najlepszy? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i brzmi „to zależy”. Od czego? Wyjaśniamy!

Przede wszystkim zależy to od kierunku wakacyjnej podróży lub wyjazdu biznesowego za granicę  (miejsca pobytu, opcji żywieniowej) i czasu, jaki zamierzamy spędzić w danym kraju. O ile w przypadku wyjazdu do krajów będących w strefie euro czy tych, gdzie powszechnie akceptowaną formą płatności są dolary, oferta banków jest bardzo konkurencyjna, o tyle w odniesieniu do bardziej egzotycznych kierunków pojawiają się pierwsze schody. W tym miejscu zwolennicy płatności bezgotówkowych najpewniej wskazaliby na rozwiązanie, jakim jest karta wielowalutowa. Istotnie, jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, jednak czy aby na pewno znajduje zastosowania w każdej sytuacji?

Jedna karta płatnicza, wiele możliwości – jak działa karta wielowalutowa?

W przypadku kart wielowalutowych, czyli takich, przy pomocy których mamy możliwość realizować płatności nie tylko w złotówkach, ale również w innych, obcych walutach, takich jak: dolar, euro czy funt, nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Co istotne, podczas realizowania płatności karta sama rozpoznaje walutę i pobiera pieniądze z odpowiedniego konta. Brzmi jak plan idealny? Niestety nie do końca. W praktyce, jeśli wybieramy bardziej egzotyczne kierunki, takie jak Tajlandia, Kambodża czy Dominikana, korzystanie z karty wielowalutowej nie za bardzo nam się przyda. Wynika to z tego, że zdecydowana większość banków w swojej ofercie ma wyłącznie podstawowe waluty, więc finalnie nie unikniemy kosztów związanych z płatnością walutą spoza oferty.

Zalety i wady karty wielowalutowej

Zalety płatności przy użyciu karty wielowalutowej pokrótce omówiliśmy w poprzednim akapicie. Podsumowując: po otwarciu kont w obcych walutach i podpięciu ich pod kartę wielowalutową zyskujemy możliwość realizowania płatności bez kosztów przewalutowania i konieczności przechowywania w portfelu kilku kart – każdej w innej walucie.

Jeśli natomiast chodzi o wady, pomijając kwestię, że karta wielowalutowa nie znajdzie zastosowania w przypadku bardziej egzotycznych kierunków, dochodzą koszty związane z jej posiadaniem. Oczywiście, jak to zwykle bywa, można uniknąć opłat z tego tytułu, tylko wcześniej trzeba spełnić szereg warunków, żeby posiadanie karty wielowalutowej było całkowicie bezpłatne. Dodatkowym obciążeniem są koszty związane z prowadzeniem konta złotówkowego, do którego taka karta jest wydawana i do którego będą podpinane rachunki walutowe. Z tego względu, zanim zdecydujesz się na korzystanie z karty wielowalutowej, priorytetowo powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami i sprawdzić, czy aby na pewno jest to tak korzystne rozwiązanie, na jakie kreują je banki.

Płatność za granicą kartą złotową

Płatność za granicą bankomat

Warto zwrócić uwagę, że na tle karty złotowej, realizowanie płatności przy użyciu karty wielowalutowej wypada naprawdę korzystnie. W zasadzie – poza kwestią wygody – wybór karty złotowej za granicą nie ma żadnych plusów. Abstrahując od tego, że każda operacja niesie za sobą konieczność przewalutowania i niemalże w każdym przypadku kurs będzie zdecydowanie mniej korzystny niż w kantorze (pomijam tu placówki, które zlokalizowane są na lotniskach), to jeszcze dochodzą koszty związane z wypłatą z bankomatu. Nawet jeśli jakimś cudem uda Ci się wypłacić gotówkę bez dodatkowych kosztów związanych z prowizją, bank i tak „odbije” sobie stratę, chociażby w postaci wysokiego spreadu czy opłaty za przewalutowanie.

Revolut – czy innowacje zawsze idą w parze z korzyściami?

Pewnie każdemu czytelnikowi tego artykułu chociaż raz obiło się o uszy słowo „Revolut”, jednak niejeden miałby problem z zidentyfikowaniem, z jakim sektorem jest ono związane. Dlatego tytułem wstępu, pokrótce wyjaśnimy, czym jest Revolut i na czym polega jego domniemany fenomen.

Revolut jest innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu technologii finansowych, powszechnie określanych mianem FinTech. U podstaw działalności Revoluta leży zaspokajanie potrzeb klientów w zakresie wszelkiego rodzaju płatności w tym także, a może przede wszystkim, płatności za granicą na korzystniejszych warunkach niż oferują banki. Wszystkie operacje podejmowane są z poziomu aplikacji mobilnej, która jest połączona z kartą. Revolut oferuje możliwość otwarcia rachunku bankowego, na którym użytkownik może przechowywać środki w różnych walutach. Następnie przy pomocy karty może realizować płatności za granicą na podstawie międzybankowego kursu wymiany, w tym wypłacać pieniądze z bankomatów w przeszło 150 walutach, bez żadnych dodatkowych opłat. Kolejne rozwiązanie, które brzmi, jak plan idealny, jednak ponownie musimy Cię zawieść, że rzeczywistość wcale nie jest taka kolorowa. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Limity, limity i jeszcze raz limity

Jak już wspomnieliśmy, jednym z głównych założeń Revoluta jest zapewnienie klientom wymiany walut na warunkach zbliżonych do tych, które obowiązują na rynku międzybankowym. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się na korzystanie z usług oferowanych przez Revoluta, powinieneś mieć świadomość, że nie zawsze jest to takie tanie, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, wszelkie operacje, które dotyczą bata tajlandzkiego i hrywny ukraińskiej faktycznie realizowane są po kursie międzybankowym, jednak z „małym bonusikiem” w postaci 1% marży. Po drugie, trzeba liczyć się z tym, że chociaż Revolut oferuje darmowe korzystanie z aplikacji, większość przydatnych opcji jest dodatkowo płatna (pakiet PLUS – 14,99 PLN/msc, Premium – 29,99 PLN/msc). Wobec tego  korzystanie z Revoluta w przypadku sporadycznych wyjazdów zagranicznych nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku podstawowego pakietu istnieje możliwość wypłaty z bankomatów do kwoty 200 euro, 800 złotych lub równowartości w lokalnej walucie. Za przekroczenie tego limitu, przy każdej kolejnej wypłacie, Revolut obciąża użytkownika 2% marżą w stosunku do wypłacanej kwoty. Jeśli dodamy do tego kwestie, które są poza zasięgiem działalności Revoluta, jak np. opłaty naliczane przez operatora bankomatu, wówczas wypłata może nas sporo kosztować. I po trzecie, limity związane z bezpłatną wymianą walut, po których przekroczeniu również naliczana 2% prowizja.

Płatność za granicą z wykorzystaniem Revoluta – podsumowanie

Revolut korzysta z zagranicznej licencji bankowej (w tej chwili wszystkie rachunki prowadzone są na Litwie). I chociaż obecnie w Unii Europejskiej systemy gwarantowania depozytów są prowadzone w każdym kraju osobno, ale we wszystkich obowiązuje ten sam minimalny poziom ochrony – gwarancją musi być objęta kwota 100 tys. euro na osobę (deponenta) – mogą pojawić się potencjalne niedogodności związane z wypłatą gwarantowanych środków, których można byłoby uniknąć, korzystając z usług lokalnych instytucji.

And last, but not least – kwestia kontaktu z obsługą, która odbywa się wyłącznie za pośrednictwem czatu. W internecie roi się od opisów sytuacji, gdzie klienci musieli czekać nawet kilka miesięcy na rozwiązanie jakiejś kwestii, ponieważ bot niekoniecznie potrafił ustosunkować się do problemu. Co istotne, przez cały ten okres mieli zablokowane środki, co stanowiło dodatkowy stres, który w ogóle by nie zaistniał w przypadku innych form płatności.

Czy warto postawić na gotówkę podczas wyjazdu zagranicznego?

Bez gotówki ani rusz! Nawet w obliczu rozwoju nowych technologii, tradycyjna forma płatności – gotówka – zawsze się obroni. Niepodważalnym atutem gotówki jest to, że można nią zapłacić wszędzie – począwszy od małego sklepiku w prowincjonalnym miasteczku, przez lokalny stragan, aż po hotel czy większy market. Jeśli jesteś turystą, nie spodziewaj się, że dasz sobie radę bez odrobiny gotówki w portfelu. Usługi transportowe takie jak: taksówki, autobusy czy transport miejski, często wymagają lokalnej waluty! Lokalna gotówka to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na wydawanie pieniędzy za granicą.

Czym płacić za granicą?

W przypadku wszelkiego rodzaju kart płatniczych realizowanie transakcji w pierwszych dwóch wymienionych przypadkach mogłoby być znacząco utrudnione, o ile w ogóle możliwe. A przecież nie ma nic przyjemnego w tym, że musimy odmówić sobie zakupu wymarzonej pamiątki, tylko dlatego, że nie mamy jak za nią zapłacić. Dzięki posiadaniu gotówki w portfelu mamy możliwość kontrolowania wydatków i nie musimy martwić się, że przekroczymy jakieś limity, przez co zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami. Oczywiście, noszenie przy sobie dużej ilości gotówki nie zawsze jest komfortowe – chociażby przez ryzyko kradzieży – jednak niewątpliwie choćby niewielka jej ilość powinna być tak zwanym „must have” podczas zagranicznego wyjazdu, szczególnie w przypadku mało rozwiniętych technologicznie kierunków.
Płatność za granicą - lokalny targ

Kantor Warszawa Centrum – wymiana walut Tavex

Najważniejsze wskazówki dotyczącace płatności za granicą

  1. Płatność lokalną walutą jest najłatwiejszym sposobem płatności za granicą. Warto znaleźć korzystny kurs wymiany najlepiej jeszcze przed wyjazdem z Polski, na przykład w oddziałach Tavex w Warszawie lub w Katowicach, Wrocławiu, Gdyni.
  2. Podczas podróży przyda się mieć trochę lokalnej gotówki w portfelu w sytuacjach, gdy transakcja przy użyciu karty jest niemożliwa do zrealizowania.
  3. Innym sposobem płatności wartym uwagi są karty wielowalutowe, dzięki którym w przypadku najbardziej popularnych walut unika się opłat za przewalutowanie.
  4. Karta złotowa to najmniej korzystne opcja  płatności za granicą, ponieważ trzeba liczyć się z prowizją lub wysokim spreadem, opłatą za przewalutowanie.

Wymiana waluty w Tavex – wygodny sposób na realizowanie płatności za granicą

Kantor wymiany walut TavexKantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata, w tym te najbardziej egzotyczne, których nie znajdziecie nigdzie indziej! Co istotne, szczególnie przy organizowaniu wyjazdu na ostatnią chwilę, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, co w odniesieniu do innych punktów wymiany w kraju, jest prawdziwym ewenementem. Przy zakupie waluty online oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 19 PLN, jak również zamówienie złożone online można bezpłatnie odebrać w jednym z naszych oddziałów zlokalizowanych w całej Polsce. Więcej informacji na temat wysyłkowej sprzedaży walut znajdziecie w zakładce „Waluta z dostawą do domu”.

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w jednym z naszych oddziałów w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Co istotne, oferowane przez nas kursy wymiany są naprawdę korzystne – serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi i wyboru najkorzystniejszej opcji płatności zagranicznej, która z pewnością umili wyjazd.

Możesz chcieć również przeczytać