Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Waluta Turcji – lira turecka – co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 25.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
5 089,81 PLN/oz
  
+ 8,67 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,42 PLN/oz
  
+ 0,13 PLN

Lira turecka jest oficjalną jednostką monetarną Turcji – kraju czterech mórz, bezkresnych plaż, a także bogatej historii. Aktualna waluta obowiązuję od 1 stycznia 2009 roku, wcześniejszą walutą Turcji była nowa lira turecka, która zastąpiła starą lirę turecką w skutku denominacji odrzucono, aż sześć zer.

Wzory banknotów

Lira turecka w monetach  występuje w następujących nominałach: 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy (odpowiednik groszy, 1 lira = 100 kuruszy) oraz 1 liry.

Banknoty są dostępne w nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, na których znajduje się portret Mustafy Kemala Atatüka, zwanego ojcem narodu tureckiego.

Lira turecka – orientacyjny przelicznik

Lira turecka jest w tej chwili warta jest około 1,40 PLN (Aktualny kurs liry tureckiej) Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić lirą i o czym warto pamiętać?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami lira turecka jest bardzo rzadko podrabiana, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić hologram obecny na każdym z banknotów – powinien on płynnie zmieniać barwę pod różnymi kątami padania światła oraz wyglądać dokładnie tak jak na wzorcach zamieszczonych wyżej. Warto również sprawdzić znak wodny obecny z lewej strony banknotu. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia tureckiej liry można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.
Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 50 lira – można powiedzieć, że jest to równowartość około 70 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach, monety tureckiej liry są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.
Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś tureckie liry, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (maj / połowa września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Źródło: Narodowy Bank Turcji

Cena złota (XAU-PLN)
5 089,81 PLN/oz
  
+ 8,67 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,42 PLN/oz
  
+ 0,13 PLN

Możesz chcieć również przeczytać