Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto tylko z wysyłką w 24 godziny – jak kupić złoto fizyczne?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 10.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
8110,30 PLN/oz
  
- 141,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,07 PLN/oz
  
- 3,37 PLN

Działalność e-commerce, czyli handel i marketing internetowy, z roku na roku zyskują coraz więcej zwolenników – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dziś już praktycznie każdy zna to uczucie „lekkiej ekscytacji”, towarzyszące nam tuż po wykonaniu przelewu bankowego za produkty zamówione drogą internetową. Nie możemy doczekać się, aż paczka trafi w nasze ręce.

Szybka wysyłka to gwarancja zaufania

Coraz więcej firm stara się, aby produkty, które oferują, docierały do klientów w jak najkrótszym czasie – szybki czas realizacji i wysyłki zamówienia jest jednym z najważniejszych czynników budujących zaufanie nabywcy do sprzedawcy. I choć rynek fizycznego złota charakteryzuje się swoimi unikalnymi zasadami, te konkretne towarzyszące sprzedaży online pozostają niezmienne. Każdy klient oczekuje, aby jego zamówienie zostało zrealizowane jak najszybciej.

Nasza firma szczególnie wzięła sobie to do serca, dlatego cały asortyment Tavex dostępny w sprzedaży internetowej jest oferowany tylko i wyłącznie z wysyłką w 24 godziny – oczywiście pomijając możliwość osobistego odbioru zamówienia w oddziale, które niejednokrotnie można odebrać już w kilkanaście minut po wykonaniu przelewu i zaksięgowaniu płatności. Mimo to, na tle konkurencji na polskim rynku złota fizycznego, nasza oferta jest w pewnym sensie ewenementem – jako jedni z nielicznych nie oferujemy tzw. terminowej wysyłki złota, czyli dostawy z odroczonym terminem otrzymania, np. na za 15 czy 45 dni. Skąd taka polityka w Tavex i dlaczego polecamy zakup złota TYLKO z wysyłką w 24 godziny?

Czym jest terminowa lub odroczona dostawa złota?

Aby zrozumienie naszego punktu widzenia było łatwiejsze, najpierw wytłumaczymy na czym polega „terminowa/odroczona dostawa złota”. Na potrzeby wyjaśnień przyjmijmy, że klient chce zamówić Złotego Australijskiego Kangura o wadze 1 uncji oraz załóżmy, że moneta ta – dostępna z wysyłką w 24 godziny – kosztuje 8500 PLN. To bardzo uczciwa propozycja, bowiem po opłaceniu zamówienia produkt powinien jak najszybciej trafić do nabywcy, tak aby nie został on z niczym. Jednak niektórzy dealerzy oferują dodatkowo inną możliwość zakupu – proponują klientowi, że sprzedadzą mu tę monetę np. 50 PLN taniej, jeśli zdecyduje się on na zakup z terminem dostawy na za 15 dni, albo np. 100 PLN taniej, jeśli zgodzi się na to, żeby moneta została mu dostarczona aż za 45 dni lub więcej. Innymi słowy, taka firma pod pretekstem oszczędności sugeruje klientowi, aby złożył on zamówienie tu i teraz, oczywiście od razu za nie zapłacił (tak, aby mogło zostać zrealizowane w przyszłości), czyli przelał im swoje pieniądze od razu, a oni dostarczą mu produkt za 2, 5, a nawet 7 tygodni. „Tego złota i tak teraz nie potrzebuję, a przynajmniej zarobię na inwestycji 50 złotych” – tak mogłoby pomyśleć wielu klientów, natrafiając na taką propozycję. My postaramy się przedstawić Wam, dlaczego zakup złota w takiej formie może przysporzyć więcej nerwów i problemów, niż subiektywnie warte jest tego wspomniane 50 czy 100 PLN.

Główna zaleta inwestycji w złoto

Po pierwsze, podstawą inwestycji w złote monety i sztabki złota jest ich fizyczność. Mając to na uwadze, jak można mówić o udanej inwestycji, jeśli przy długoterminowej dostawie po opłaceniu zamówienia przez kilka tygodni klient pozostaje dosłownie z niczym? Odroczona dostawa złota nie zwalnia klienta z jak najszybszego dokonania płatności za zamówione produkty, tak aby w przyszłości zamówienie w ogóle mogło być procesowane. Decydując się na taki układ, przez kilkadziesiąt kolejnych dni klient nie posiada przy sobie ani gotówki, którą wydał już na opłacenie zamówienia, ani złota – bo jego dostawa została mu obiecana na niedaleką (a częściej daleką) przyszłość.

Złoto to lokata długoterminowa

Po drugie, złoto jest świetną lokatą kapitału w perspektywie długoterminowej, tzn. doskonale zachowuje wartość naszych oszczędności. Nie jest to produkt, co do którego możemy mieć uzasadnioną nadzieję, że kilka dni po zakupie jego cena wystrzeli 40% w górę i będziemy mogli szybko spieniężyć inwestycję, realizując wysokie zyski w krótkim terminie – jednak również nie jest to coś, co sprawi, że w tygodniu po zakupie zanotujemy ogromne spadki wartości. W złocie należy lokować te oszczędności, co do których mamy pewność, że w najbliższej kilku- lub kilkunastoletniej przyszłości nie powinny być nam potrzebne (oczywiście z wyłączeniem nagłych i niespodziewanych wydatków), np. środki odkładane na przyszłość dziecka czy te z myślą o zabezpieczeniu swojej emerytury. Jakie znaczenie w takiej perspektywie ma „oszczędność” 50–100 PLN w chwili zakupu, jeśli ryzykujemy tym, że możemy nigdy nie zobaczyć swojego złota na oczy, jak również nigdy nie odzyskać wydanej na nie gotówki?

Dealer może zbankrutować – Ty zostaniesz z niczym

I tu przechodzimy do trzeciego punktu, równie istotnego co poprzednie. Dealerzy złota inwestycyjnego to firmy jak wszystkie inne – dzięki dobrym pomysłom i rozsądnemu zarządzaniu raz potrafią z sukcesem budować swoją działalność, a innym razem te gorsze decyzje powodują ciężkie dni, tygodnie, miesiące, nawet stawiając firmy przed widmem upadłości. O tym ryzyku niestety należy bezwzględnie pamiętać, kiedy powierzamy komuś swoje pieniądze w zamian za „obietnicę”, w zasadzie niezależnie od branży. Klient nigdy nie wie, w jakiej kondycji finansowej aktualnie znajduje się firma, której postanawia zaufać. Wiedziony możliwością „ciut” tańszego zakupu, pozwala dealerowi kredytować się swoimi pieniędzmi – w końcu w czasie, w którym Ty oczekujesz na dostawę, firma obraca kapitałem, który jej przekazałeś/aś. Miesiąc czy półtora dla takich działań to bardzo długi okres, w którym zdarzyć może się dosłownie wszystko. Wizja bankructwa, choć wydaje się bardzo odległa i rzadka (i rzeczywiście najczęściej taką jest), jednocześnie nie jest niemożliwa do spełnienia, co pokazują przypadki również na polskim rynku złota.

Jak koronawirus obnażył słabości polskich dealerów?

Wystarczy spojrzeć na problemy, z jakimi w czasie pandemii koronawirusa boryka się kilku do tej pory największych dealerów w Polsce – od braku dostępności większości towaru od ręki, przez zawieszenie jakichkolwiek zamówień przez internet i handlowanie stacjonarnie tylko tym, co aktualnie „wpadnie w ręce”, a kończąc nawet na czasowym lub całkowitym zamknięciu działalności. Jaka jest zatem gwarancja, że zakupione złoto znajdzie się w rękach właściciela w deklarowanym terminie?

Gdybyśmy w Tavex oferowali złoto z odroczonym terminem dostawy, nasze „obietnice” byłyby poparte silnymi argumentami – chociażby tym, że filozofia całej grupy Tavex (obecnej aktualnie aż w 10 krajach europejskich) jest taka, że biznes od początku budujemy w oparciu tylko o własny kapitał. Nigdy nie wspomagaliśmy się żadnymi kredytami inwestycyjnymi, a co za tym idzie nie mamy żadnych długów, żadnych obciążeń, nikt wobec nas nie ma żadnych roszczeń, a przeciwko nam nie toczą się żadne postępowania. To oznacza, że po prostu nie możemy zbankrutować – więc jako klient oczekujący ponad miesiąc na dostawę miałbyś pewność, że ją otrzymasz.

Dostawa długoterminowa to tylko pozorna oszczędność

Swoją drogą, zdarzyło nam się kilka razy rozważać wprowadzenie takiej opcji wysyłki, szczególnie mając na uwadze poczynania konkurencji. Pomysły te szybko były jednak zbywane, bowiem najzwyczajniej w świecie nie miały racji bytu – dość powiedzieć, że w normalnych warunkach ceny złota inwestycyjnego w Tavex, dostępnego w oddziale od ręki lub przez internet z wysyłką w 24 godziny, w znakomitej większości przypadków były, są i będą bardziej atrakcyjne niż ceny oferowane przez innych dealerów w dostawie terminowej, które to ceny w takiej sytuacji powinny być przecież dużo „lepsze” od naszych.

Złoto fizyczne tylko od ręki i w 24 godziny

Biorąc pod uwagę czynniki bardziej ludzkie zdajemy sobie jednak sprawę, że czasami te 100 złotych może być dla klienta w danym momencie bardzo istotne – choć jednocześnie jeśli tak niewielka różnica (w odniesieniu do ceny uncji złota) odgrywa tak dużą rolę, to warto głęboko zastanowić się, czy w ogóle jest to odpowiedni moment na inwestycję. Również pamiętajmy o tym, że dealerzy często wywiązują się ze swoich terminowych dostaw – a przynajmniej rzadko słyszy się medialne doniesienia o dużych problemach czy „przekrętach”.

Mimo to, według nas możliwość szybkiej realizacji dostawy fizycznego złota powinna być kluczowym czynnikiem przy wyborze dealera. Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto decyduje się na zakup tego królewskiego kruszcu, powinien doskonale zdawać sobie sprawę z cech charakterystycznych dla tego typu inwestycji – czyli że jest to inwestycja długoterminowa i jej podstawą jest jej fizyczność. Ponadto mało kto jest w stanie trafnie przewidzieć, jak będzie kształtowała się sytuacja na rynku złota, która ulega dynamicznym, nieprzewidywalnym zmianom. Dlatego podejmując decyzję o ulokowaniu swoich zasobów finansowych w złocie, w naszym odczuciu oszczędność tych kilkudziesięciu złotych przy realizacji zamówienia z dostawą długoterminową jest tylko pozorna i jest przez nas odradzana.

Jaki dealer złota?

Tavex od początku pojawienia się na polskim rynku nieustannie pracuje na miano wiodącego dealera metali szlachetnych. Kilka lat doświadczenia w Polsce i kilkadziesiąt lat obecności w całej Europie zaowocowało tym, iż doskonale wiemy, że specyfika rynku złota wymaga od naszego zespołu nieustannego budowania i pielęgnowania zaufania wśród klientów. Dbamy o najwyższe, światowe wręcz standardy obsługi klienta i staramy się, aby każdy, kto nawiąże z nami współpracę, nie miał wątpliwości co do słuszności inwestycji w złoto.

Bezpieczna inwestycja z Tavex

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne zachwianie gospodarcze i ekonomiczne na całym świecie. Dało się to również odczuć na rynku złota, także w Polsce. Wprowadzone zakazy, nakazy i ograniczenia mocno uderzyły w nasze stany magazynowe, ale bezpośrednie współprace i przyjazne relacje z największymi mennicami świata sprawiają, że nieustannie możemy prowadzić sprzedaż złota inwestycyjnego – najważniejsze produkty, takie jak złote monety bulionowe, typu Złoty Australijski Kangur czy Złoty Wiedeński Filharmonik, są u nas dostępne od ręki. W tym szczególnym okresie wyjątkowo gorąco zachęcamy do składania zamówień przez naszą stronę internetową – wszystkie produkty dostępne w sprzedaży online są fizycznie obecne w naszym magazynie, dlatego zamówienia internetowe można odbierać osobiście w oddziale lub decydować się na wysyłkę w 24 godziny kurierem do rąk własnych (w obu przypadkach po uprzednim opłaceniu zamówienia wyłącznie przelewem bankowym). Jeśli masz obawy co do wysyłki kurierem – skontaktuj się z nami poprzez czat dostępny na stronie internetowej lub telefonicznie pod nr tel 22 114 00 20, gdzie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Nasz biznes nie istniałby bez Was – potwierdzeniem dbałości o dobre relacje z klientami są nasze ubiegłoroczne wyniki, które pokazują, że grupa Tavex obsłużyła ponad 2 000 000 klientów, sprzedając tym samym ponad 4 000 kg złota (4 tony). Wszystko to realizujemy dzięki temu, że Tavex nie sprzedaje „obietnic” – Tavex sprzedaje fizyczne złoto, od ręki.

Cena złota (XAU-PLN)
8110,30 PLN/oz
  
- 141,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,07 PLN/oz
  
- 3,37 PLN

Możesz chcieć również przeczytać