Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złoty Austriacki Dukat – 3,44 g złota

Moneta zwana także „Austiackim Dukatem” bądź „1 dukat” jest uznawana na całym świecie za wspaniałą długoterminową inwestycję, ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup
1-4 886,00 zł
812,00 zł
5-24 882,00 zł
816,00 zł
25+ 879,00 zł
820,00 zł
Dostawa kurierem Fedex 24 h – 20,00 zł
List polecony priorytetowy – 8,40 zł
Dostawa kurierem Pocztex 24 h – 20,00 zł
Odbiór w punkcie (Żabka, Ruch i inne) – 20,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 PLN
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 PLN
Dostawa zamówienia już od 8,40 zł
Zobacz metody i koszty dostawy

Introduction

Moneta zwana także „Austiackim Dukatem” bądź „1 dukat” jest uznawana na całym świecie za wspaniałą długoterminową inwestycję, dzięki uosobieniu historii Cesarstwa Austriackiego, drugiego, co do wielkości i siły, kraju w Europie.
Minione wydarzenia są uwiecznione w złocie o czystości 98,6%, co sprawia, że jest jedną z klasycznych monet o najwyższej próbie. Niezwykle bogaty w szczegóły dukat ozdobiony jest herbem potęgi Habsburgów- jednego z najstarszych i najbardziej wpływowych rodów królewskich Europy, a także wizerunkiem jednego z ostatnich wielkich monarchów Europy, Franciszka Józefa. Tak zaprojektowana moneta zostala wybita po raz pierwszy w 1872 roku a jej projekt jest do dziś stosowany przez znaną Austriacką Mennicę do dalszej produkcji Dukatów z podobizną Franciszka Józefa. Jako jej wieloletni partner i największy dealer w Skandynawii, Tavex może oferować Austiackie Dukaty po wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I są najsłynniejszą historyczną monetą Austrii. Dzięki wysokiej próbie i artystycznemu pięknu wykonania 1 dukat Franciszek Józef I jest jedną z najbardziej znanych i poszukiwanych złotych klasycznych monet w Środkowej Europie.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I nadają się idealnie do kolekcji numizmatycznych. Właściciel tej monety staje się także posiadaczem kawałka historii Europy, gdyż złoty Dukat jest ucieleśnieniem dziejów jednej z największych światowych potęg, Austro-Węgier, i przestawia jednego z czołowych ówczesnych monarchów, cesarza Franciszka Józefa.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I są pieniądzem. Monety te są zwolnione z podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie zarówno przez dealerów kruszców jak i inwestorów.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I są rozpoznawalne na całym świecie. Bogata historia tych monet sprzed wieku w połączeniu z ich unikalnym zdobiennictwem oraz fakt, że bite są w Mennicy Austriackiej zapewnia im wymienialność na całym świecie.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Austriackie złote Dukaty są idealnym wyborem dla tych długoterminowych oszczędzających, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z posiadania fizycznych złotych monet.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I dotrzymują kroku cenie złota. Ich podstawowa wartość wyznaczana jest w oparciu o zawartość czystego kruszcu oraz panującą cenę złota.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I to wspaniały prezent dla Twoich bliskich. Złoty Dukat jest częścią szlachetnej historii, jednocześnie będąc symbolem długoterminowej wytrzymałości.

 

 

Kupowanie złotych przedmiotów oznacza niskie ryzyko i utrzymanie bogactwa

Wartość złota wzrosła z biegiem lat, czyniąc go dobrym do utrzymania lub wzrostu bogactwa.

 • Wartość produktu (1 szt.)
  886,00 zł
 • Cena wywoławcza
  812,00 zł
 • Twoje ryzyko teraz
  74,00 zł

To ciekawe! Cena złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 84.94% w ciągu ostatnich 8 lat. W tym okresie najniższa cena wynosiła 3 452,59 PLN/oz, a najwyższa 7 757,52 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynku światowym to 7 145,30 PLN/oz.

Historia

Historia dukata
Nie jest przesadą stwierdzenie, że dukat to pierwsza pod względem jednolitości i jedna z trzech najważniejszych złotych, europejskich monet historycznych. Wiele osób uważa, że pochodzi on z Austrii, jednak jego korzeni należy szukać w średniowiecznej Italii. Miejscem narodzin złotego dukata, którego jednolitość przez ponad 700 lat ułatwiała handel, była Wenecja. W XII i XIII wieku Wenecja była potęgą handlową i dominującym państwem w basenie Morza Adriatyckiego. W celu umocnienia pozycji handlowej i politycznej doża zarządził ustandaryzowanie systemu monetarnego i oparcie go na złotej monecie o wadze dokładnie 3,5 grama i zawartości 98,6% (23,68 karata) czystego kruszcu. Nową monetę nazwano „ducatus”, co po łacinie oznacza „księstwo”.

Ilość złota w złotym dukacie to kampania marketingowa
Dukat błyskawicznie odniósł sukces. Niewątpliwie przyczyniła się do niego dominująca pozycja Wenecji oraz jej handlowe koneksje, ale główną przyczyną powszechnej akceptacji i rozpoznawalności monety była jej wysoka czystość. Już samo uzyskanie dużych ilości złota o tak wysokiej próbie było osiągnięciem technicznym w tamtym czasie. W rezultacie dukaty miały tak lśniący złoty kolor, że wszystkie inne monety wyglądały przy nich żałośnie. Za wyjątkiem florentyńskiego florena opartego na podobnym standardzie i rywalizującego z dukatem o wpływy handlowe, monety obiegowe tamtych czasów wykonywano głównie ze srebra lub złota o niższej próbie. Fascynująca jest przyczyna wprowadzenia i utrzymywania tak wysokiego standardu czystości monety obiegowej. Dziś nazwalibyśmy ją marketingiem. Czyste 24 karatowe złoto jest z natury bardzo miękkie, a więc monety musiały łatwo się zużywać. Z drugiej strony jakość i piękno monety z wybitymi detalami rozszczepiającymi blask złota są powszechnie cenione nawet współcześnie.

Złoty dukat staje się monetą uniwersalną
Celem dukata było rozszerzenie wpływów Wenecji i cel został osiągnięty. Dukaty wspierały handel i ułatwiały płatności na całym Morzu Śródziemnym, docierając nawet do odległych placówek handlowych w Indiach, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Do XV-go wieku dukat osiągnął pozycję podstawowej waluty w handlu międzynarodowym. Jego popularność była tak znacząca, że inne państwa zaczęły wybijać własne wersje dukata, często innego projektu i kształtu, ale z zachowaniem jednolitego standardu 3,5 grama złota o próbie 98,6 proc. Włoskie miasta-państwa, takie jak Rzym, Genua i Florencja oraz bardziej odległe jak Konstantynopol czy Akka, a także większości krajów europejskich, w tym Austria, Szwecja, Holandia, Niemcy i Rosja, żeby wymienić tylko kilka, biły dukaty w jakimś okresie swojej historii. Od momentu powstania dukaty były emitowane przez ponad 250 różnych podmiotów w tym mennice państwowe i prywatne.
Dukata zaczęto traktować jako jednostkę rozliczeniową. Stało się to dzięki konsekwentnej długotrwałej polityce Wenecji oraz innych emitentów w zakresie zachowania standardu wagi i czystości monety. Wenecja biła dukaty o zbliżonym projekcie graficznym przez pięć wieków, aż do momentu podbicia przez Napoleona Bonaparte w 1797r.

Austriacki Złoty Dukat przedstawia herb Habsburgów
Dynastia Habsburgów pod pewnymi względami jest podobna do złotego dukata – była potężna przez wieki. Ród powstał około X wieku w związku z budową zamku Habsburgów w szwajcarskim kantonie Argowia. Pod koniec trzynastego wieku, rodzina przejęła w dziedziczne władanie Księstwo Austrii, którym rządziła przez ponad 600 lat do momentu, kiedy w 1919r. Austria stała się republiką. Habsburgowie byli jednym z najpotężniejszych europejskich rodów królewskich zdobywając wpływy poprzez małżeństwa i polityczne sojusze. Zasiadali na tronie Świętego Cesarstwa Rzymskiego (podmiot polityczny, który rozciągał się od Rzymu do północnych części Niemiec) od XV do XVIII wieku. U szczytu potęgi rodziny ich władza obejmowała, oprócz rodzimej Europy Środkowej, Hiszpanię, północne Włochy, większość Holandii oraz posiadłości w obu Amerykach.
Kiedy ziemie Świętego Cesarstwa Rzymskiego zostały podbite przez Wielką Armię Napoleona Bonapartego, sprytni Habsburgowie weszli w sojusz z Francją, dzięki któremu mogli wycofać się do swoich dawnych twierdz w Austrii. Cierpliwie skonsolidowali swoje ziemie i władzę, ustanowili Cesarstwo Austriackie złożone z Austrii i kilku pogranicznych państw wasalnych na południu i wschodzie kraju. Kiedy Napoleon poniósł pierwsze większe straty w katastrofalnej kampanii rosyjskiej, Habsburgowie wraz z innymi sojusznikami szybko obrócili się przeciwko niemu i zmiażdżyli Wielką Armię francuską w 1815 roku. Jako jeden ze zwycięzców, Habsburgowie zażądali dodatkowych terytoriów, które obejmowały Chorwację, północną części Włoch (Lombardia-Venetia) i region obecnie nazywany Austrią Zachodnią. Tak powiększone Cesarstwo Austriackie stało się drugim co do wielkości powierzchni państwem w Europie, szczęśliwie rządzonym przez Habsburgów do następnego wieku.

Austriacki Złoty Dukat ułatwia handel w Cesarstwie Austriackim
Pierwszy Austriacki Dukat został wyemitowany na początku XVI wieku. Jego znaczenie jako monety handlowej wzrosło wraz z rozszerzeniem w 1816r. Cesarstwa Austriackiego. Wielonarodowe austriackie imperium składało się wtedy z dwunastu różnych krajów i stanowiło trzecią co do wielkości populacji potęgę w Europie. Był to okres dynamicznego rozwoju ekonomicznego w dużym stopniu uzależnionego od handlu. Solidna moneta w postaci złotego Austriackiego Dukata znakomicie wspomagała ten rozwój. Jednak nie była to jedyna moneta używana w cesarstwie w tym czasie. Do obsługi codziennych transakcji preferowano mniejsze, dziesiętne monety o niższej zawartości złota takie jak guldeny, austriackie korony i węgierskie forinty . Monety te były w obiegu równocześnie z Austriackim Dukatem, jednak to dukat był podstawą transakcji handlowych w Cesarstwie Austriackim i poza nim.

Austriacki Złoty Dukat Franciszek Józef I najcenniejszą monetą w Europie Środkowej
Dukaty z wizerunkiem Franciszka Józefa to najbardziej znana wersja Austriackich Dukatów. Ich popularność wynika z faktu, że Franciszek Józef był postrzegany jako patriarchalny władca, który jednoczył Imperium budząc respekt swoich poddanych.
Franciszek Józef wstąpił na tron w 1848 roku, a pierwsze dwie dekady jego panowania okazały się burzliwe i przeczą jego reputacji władcy panującego nad regionem żelazną ręką. W bitwie pod Solferino we Włoszech w 1859 roku niedoświadczony militarnie Franciszek Józef pozwolił sobie na dowodzenie wojskami i przegrał bitwę z francusko-włoską armią, w wyniku czego Cesarstwo utraciło Lombardię (Mediolan). W 1866 roku przegrał wojnę prusko-austriacką, co spowodowało utratę kontroli nad regionem Wenecji na rzecz sojusznika Prus – włoskiego króla Wiktora Emanuela II. Zaledwie rok później wzrost nastrojów nacjonalistycznych na Węgrzech zmusił Franciszka Józefa do przyznania im większej autonomii – powstało Cesarstwo Austriacko-Węgierskie. Pomimo tych błędnych posunięć, począwszy od 1867 roku rządził spokojnie i skutecznie aż do śmierci w 1916r.
W tym okresie zgody Austro-Węgry prosperowały. Przemysł rozwijał się, kwitło życie artystyczne i naukowe – szczególnie w Austrii, modernizowano infrastrukturę: w całej podwójnej monarchii budowano sieci kolejowe, kanały rzeczne i porty. Węgry stały się spichlerzem Europy, a Imperium jako całość stało się czwartym na świecie producentem maszyn. Wzrastające dochody i kwitnący handel okresu panowania Franciszka Józefa postrzegano jako epokę dobrobytu , co spowodowało wzrost popularności cesarza. Szczególnie wśród bardziej konserwatywnych warstw społeczeństwa austriackiego, ale również w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech i w Czechach. Typowym podarunkiem z okazji narodzin, ślubu i innych szczególnych wydarzeń stał się złoty dukat z wizerunkiem Franciszka Józefa. Tradycja ta kontynuowana jest nadal w krajach byłego Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Mennica Austriacka nadal emituje Austriackiego Złotego Dukata Franciszka Józefa I
Początki Mennicy Austriackiej sięgają XII wieku i do dziś mennica ta, podporządkowana Centralnemu Bankowi Austrii, cieszy się powszechnym uznaniem na całym świecie. Jej historia zaczyna się w 1194 roku, gdy Ryszard Lwie Serce zapłacił 12 ton srebra okupu księciu Austrii Leopoldowi V, by wydostać się z więzienia. Książę wykorzystał potem to srebro do bicia monet, kładąc tym samym podwaliny pod Mennicę Austriacką. W swej bogatej i długiej historii Mennica Austriacka może poszczycić się wieloma znanymi i rozpowszechnionymi w Europie monetami – złotymi koronami, guldenami, dukatami i srebrnymi monetami, takimi jak talar Marii Teresy. Ten ostatni był jedną z najczęściej bitych i powszechnie używanych w światowym handlu monet od 1750 roku aż do lat 50. XX wieku. Dzisiaj mennica ta słynie zwłaszcza z produkcji cieszących się niesłabnącym popytem europejskich inwestycyjnych monet bulionowych: złotych i srebrnych Filharmoników, nazywanych też Filharmonikami Wiedeńskimi. Ze względu na niesłabnący sentyment do Austriackiego Złotego Dukata Franciszka Józefa I mennica nadal go emituje według niezmienionego wzorca z 1915r.

Początki Mennicy Austriackiej sięgają XII wieku i do dziś mennica ta, podporządkowana Centralnemu Bankowi Austrii, cieszy się powszechnym uznaniem na całym świecie. Jej historia zaczyna się w 1194 roku, gdy Ryszard Lwie Serce zapłacił 12 ton srebra okupu księciu Austrii Leopoldowi V, by wydostać się z więzienia. Książę wykorzystał potem to srebro do bicia monet, kładąc tym samym podwaliny pod Mennicę Austriacką. W swej bogatej i długiej historii Mennica Austriacka może poszczycić się wieloma znanymi i rozpowszechnionymi w Europie monetami – złotymi koronami, guldenami, dukatami i srebrnymi monetami, takimi jak talar Marii Teresy. Ten ostatni był jedną z najczęściej bitych i powszechnie używanych w światowym handlu monet od 1750 roku aż do lat 50. XX wieku. Dzisiaj mennica ta słynie zwłaszcza z produkcji cieszących się niesłabnącym popytem europejskich inwestycyjnych monet bulionowych: złotych i srebrnych Filharmoników, nazywanych też Filharmonikami Wiedeńskimi.

Waga całego produktu – w gramach
3.4909
Waga samego kruszcu – w gramach
3.44203
Próba – zawartość kruszcu
986
Waga kruszcu – w uncjach trojańskich
0.11066
Średnica
20
Grubość
-
Nominał
1 dukat
Producent
Austrian Mint, Austria

Awers

Awers
Awers przedstawia profil Cesarza Franciszka Józefa w wieńcu laurowym. Portret otacza tytuł:„ FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR” („Franciszek Józef I z bożej łaski Imperator Austrii”).

Rewers

Rewers
Rewers przedstawia herb Habsburgów, otoczony tekstem “HVNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX AA 1915″, co tłumaczy się jako “Węgier, Czech, Galicji, Lodomerii, Ilirii, Król i Arcyksiążę Austrii 1915 “.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Wartość produktu
Ryzyko, jeśli od razu odsprzedasz

DOSTAWA

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym możecie Państwo wybrać dostawę przesyłką kurierską, listem poleconym lub odebrać je osobiście w jednej z naszych placówek na terenie Warszawy, Katowic lub Gdyni.

Dostawa za pośrednictwem Pocztex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Dostawa za pośrednictwem Fedex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Odbiór osobisty: zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych placówek i osobistego odebrania zamówionych produktów. O możliwości odbioru zostaniecie Państwo poinformowani za pomocą wiadomości e-mail.

Do odebrania zamówionych produktów niezbędny będzie ważny dokument tożsamości.

UBEZPIECZENIE

Przesyłki są w pełni ubezpieczone. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia ubezpieczonej przesyłki, Tavex Sp. z o.o. ponownie prześle Państwu zamówione produkty lub dokona zwrotu zapłaconej gotówki. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie czas kiedy produkty są przewożone i traci ważność w momencie potwierdzenia przez Klienta odebrania przesyłki.

OPAKOWANIE

Produkty przewożone są w zamkniętym opakowaniu zabezpieczającym. Umieszczone w dyskretnym nieoznakowanym opakowaniu zawierającym dodatkowe wypełnienie zabezpieczające przed uszkodzeniami.

ŚLEDZENIE PRZESYŁKI

Od momentu spakowania przesyłki z Państwa zamówieniem możliwe jest jej śledzenie za pomocą przesłanego na podany w zamówieniu adres e-mail numeru śledzenia. Aby odnaleźć swoją przesyłkę należy wejść na stronę Pocztex następnie skorzystać z narzędzia śledzenia przesyłek. W narzędziu śledzenia przesyłek wystarczy podać przesłany przez Tavex na Państwa adres e-mail numer przesyłki, aby wyświetlić proces transportu Państwa paczki.

OPÓŹNIENIA

Opóźnienie może wystąpić w przypadku, jeżeli zapas zamówionego przez Państwa produktu został wyprzedany. W takim wypadku firma Tavex skontaktuje się z Państwem za pośrednictwem podanego w zamówieniu adresu e-mail, aby poinformować o szczegółach dostawy zamówienia.

KOSZTY PRZESYŁKI

Koszty przesyłek doręczanych na terenie Polski wynoszą:

dla przesyłek “waluta z dostawą do domu” – 20 zł

dla przesyłek złota inwestycyjnego – 20 zł

Jeżeli życzycie sobie Państwo aby zamówione przez Państwa produkty zostały dostarczone do innego kraju, prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z nami przed złożeniem zamówienia pod numerem +48 22 114 00 20 lub za pomocą poczty elektronicznej email pod tavex@tavex.pl, aby uzyskać szczegółową informację o cenach i warunkach realizacji takiego zamówienia. Zamówienia realizujemy na terenie Unii Europejskiej.

Oczekiwane koszty wysyłki

Tavex oferuje łatwą i bezpieczną wysyłkę dla wszystkich zamówień online. Przyjrzyj się bliżej kosztom.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszych magazynach i dostępne natychmiastowo, od ręki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup z dostawą kurierem Pocztex pod wskazany adres albo do wybranego punktu odbioru Poczty Polskiej, Twoje zamówienie zostanie przekazane do wysyłki już w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od momentu zaksięgowania wpłaty na jednym z naszych kont bankowych. Jednocześnie oznacza to, że zamówienia, za które płatności pojawią się u nas w piątek np. po godzinie 15:00, zostaną wysłane w poniedziałek lub – w przypadku poniedziałku ustawowo wolnego od pracy – w najbliższy dzień roboczy.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w wybranym oddziale – zielony znak przy nazwie oznacza, że na miejscu znajduje się minimum 1 sztuka.

 

Warszawa, Koneser
Warszawa, Świętokrzyska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Bezpłatna konsultacja – online lub w oddziale!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.