Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Weryfikacja autentyczności i wycena monet, sztabek, biżuterii

Wartość przedmiotów produkowanych z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna czy pallad, jest definiowana przede wszystkim przez zawartość czystego kruszcu i tym samym jego aktualną wycenę na rynkach światowych. Świadomy konsument nie powinien jednak bezkrytycznie ufać niepopartym żadnymi dowodami zapewnieniom sprzedawcy odnośnie autentyczności produktu, jak również nie może ograniczać się tylko i wyłącznie do informacji wybitych na powierzchni przedmiotu czy przedstawionych na towarzyszącym mu certyfikacie.

Weryfikacja złota, srebra, platyny lub palladu

Zwykło się mówić, że „mądry Polak po szkodzie” i niestety w przypadku rynku metali szlachetnych to określenie również znajduje grupę osób, z którymi można je utożsamić – a przecież profesjonalna weryfikacja autentyczności i wycena monet, sztabek czy biżuterii u dealera metali szlachetnych to szybki i sprawdzony sposób na uniknięcie wpadki inwestycyjnej, utraty kapitału, a nawet kłopotów prawnych.

Ile kosztuje sprawdzenie monet, sztabek, biżuterii?

Naturalnie, pośrednictwo tego typu jest usługą płatną, jednak upewnienie się, że z produktem, które zamierzamy kupić lub właśnie nabyliśmy, jest wszystko w porządku to naprawdę niewielki koszt w porównaniu z realną wartością metali szlachetnych i ceną, jaką ostatecznie przyjdzie nam zapłacić za dany przedmiot.

Dokładny cennik usługi weryfikacji metali szlachetnych w Tavex dla produktów pochodzących z rynku wtórnego przedstawia się następująco:

Przedmioty poddawane weryfikacji Koszt sprawdzenia 1 sztuki
Zloto w formie inwestycyjnej, tj. monety i sztabki 50 zł
Biżuteria, np. pierścionki, bransoletki, łańcuszki 30 zł
Srebro w formie monet inwestycyjnych 10 zł

Jak wygląda proces weryfikacji?

Podczas usługi sprawdzenia złota, srebra i platyny nasi specjaliści stosują dokładnie tę samą ścieżkę weryfikacji, co przy standardowych skupach:

1.     Sprawdzenie wymiarów i wagi  produktu*. Jeżeli wymiary i waga są zgodne ze specyfikacją producenta to wiemy, że mamy do czynienia z metalem o odpowiedniej gęstości.

2.     Badanie spektrometrem. Dzięki pomiarom ze spektrometru jesteśmy w stanie zweryfikować procentową zawartość pierwiastków w przedmiocie – potwierdzamy próbę złota/srebra/platyny.

3.     Waga magnetyczna. Sprawdzamy jak przedmiot oddziałuje w reakcji z magnesem neodymowym. Zarówno złoto (diamagnetyk), jak i srebro z platyną (ferromagnetyki) oddziałują z magnesem w minimalnym stopniu, to badanie utwierdza nas w przekonaniu, że produkt nie zawiera żadnych niepożądanych metali wewnątrz.

*dotyczy produktów inwestycyjnych.

Połączenie tych wszystkich metod pozwala nam wykluczyć wszystkie możliwe zagrożenia związane z fałszowaniem złota i uzyskać stuprocentową pewność co do autentyczności produktów.

Usługi nie realizujemy w oddziałach w Koneserze (Warszawa), Wroclavii (Wrocław) oraz w Silesii (Katowice).

Weryfikacja autentyczności metali szlachetnych w Tavex

Czy warto sprawdzić biżuterię, sztabki lub monety przed zakupem?

O ile w przypadku podjęcia decyzji o zakupie inwestycyjnych metali szlachetnych od znanego, renomowanego i cieszącego się bardzo dobrymi opiniami dealera – takiego jak Tavex – lub o zakupie biżuterii od dużego i rozpoznawalnego jubilera obawy o autentyczność kruszcu można spokojnie odłożyć na bok, o tyle w przypadku transakcji o podwyższonym ryzyku, do których należy zaliczyć zakupy w mało rozpoznawalnych miejscach lub tych o wątpliwej renomie, a przede wszystkim transakcje dokonywane na rynku wtórnym, tj. pomiędzy osobami prywatnymi, takie obawy mogą być jak najbardziej uzasadnione.

Najczęściej pojawiającym się argumentem za dokonywaniem zakupów i sprzedaży na rynku wtórnym jest możliwość uzyskania bardziej zadowalającej ceny przez obie strony transakcji. Pozorna oszczędność lub większy zarobek mogą nas jednak kosztować znacznie więcej, niż różnica w cenie, jaką uda nam się uzyskać – więcej na temat tego, jak nie paść ofiarą oszustwa, opisaliśmy w artykule pt. „Oszuści na rynku złota (…)”.

Jak zabezpieczyć zakup metali szlachetnych na rynku wtórnym?

Pozostając w temacie powiedzeń, zdecydowanie lepiej zacząć posługiwać się tym, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Jeśli Twoja decyzja o przeprowadzeniu transakcji na rynku wtórnym jest ostateczna, postaraj się zabezpieczyć ją na wszelkie możliwe sposoby. Na początek dowiedz się, na co ogólnie zwracać uwagę przy zakupie metali szlachetnych. Sprawdź również, jakie unikalne cechy posiada produkt, który będzie przedmiotem transakcji.

Najlepsze jednak, co możesz zrobić, to skorzystać z pomocy pośrednika – w końcu dokonywanie transakcji na rynku wtórnym wcale nie oznacza, że nie możesz zweryfikować produktu u profesjonalisty. To analogiczne postępowanie, jak w sytuacji, gdy kupujesz samochód używany i prosisz najbliższy serwis lub warsztat o przeprowadzenie kontroli przedzakupowej. W ten sam sposób możesz postępować przy zakupie metali szlachetnych w dowolnej formie – po prostu odwiedź jeden z naszych oddziałów i poproś dowolnego Specjalistę ds. Obsługi Klienta o dokonanie weryfikacji i wycenę przyniesionych produktów.