Skup złota
Na polskim rynku istnieje wiele aktywnych podmiotów, które prowadzą skup złota – od internetowych łowców okazji, przez kantory, lombardy i firmy jubilerskie, aż po profesjonalnych dealerów metali szlachetnych. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży złota należy więc zastanowić się, który wybór będzie najbardziej optymalny i satysfakcjonujący z perspektywy właściciela produktów, tak aby skup złota ostatecznie był mile wspominaną transakcją.
Już na samym początku warto wykluczyć większość małych kantorów, lombardów i jubilerów. Sprzedaż kruszcu u wymienionych podmiotów nierzadko jest obarczona ich wysoką marżą. Innymi słowy, oferowana cena najczęściej jest od kilku do nawet kilkunastu procent niższa od ceny rynkowej kruszcu – wystarczy sprawdzić w internecie ile kosztuje gram złota w lombardzie. Oczywiście, plusem tego rozwiązania jest to, że skup złota w takich miejscach nie będzie wymagał praktycznie żadnego zaangażowania, ponieważ każda z tych firm, wyczuwając potencjalny zysk, chętnie Cię obsłuży.
Cena skupu złota
Mając powyższe na uwadze, sugerowanym rozwiązaniem będzie zawężenie pola poszukiwań do profesjonalnych dealerów metali szlachetnych, tak aby spośród nich wybrać najlepszy dostępny skup złota. Sprzedaż u podmiotu wyspecjalizowanego w obrocie metalami to nie tylko dobra cena skupu złota, ale również gwarancja najwyższego bezpieczeństwa transakcji. Dealerzy z założenia dysponują dużym doświadczeniem w pracy stricte z metalami szlachetnymi, a także profesjonalnym sprzętem do ich weryfikacji, co sprawia, że skup złota przebiega jeszcze sprawniej niż np. w lombardzie.
W rekonesansie tego, jaka jest cena skupu złota, największym sprzymierzeńcem bez dwóch zdań jest internet, bowiem zdecydowana większość podmiotów prowadzących skup złota jest dzisiaj obecna w sieci. Na ich oficjalnych stronach internetowych w większości znajdziesz zakładki w stylu „skup złota cennik”, z których jasno wynika, ile w danym momencie konkretny podmiot będzie w stanie zaoferować za wybrany produkt. To bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem jeszcze przed wyjściem z domu dowiesz się, jaka najprawdopodobniej będzie cena skupu złota.
Cennik skupu złota
Jeśli chcesz wiedzieć, jaką kwotę otrzymasz u nas za złotą biżuterię lub złom złota, będące przedmiotem transakcji, użyj kalkulatora skupu lub odczytaj wartość z tabeli – oba rozwiązania są widoczne w górnej części tej strony.
Jeśli sprzedajesz monetę lub sztabkę, możesz skorzystać z wyszukiwarki i sprawdzić, czy posiadamy dany produkt w ofercie, a następnie sprawdzić cenę skupu na karcie tego produktu. Jeżeli Twoja moneta lub sztabka nie są przez nas sprzedawane, wróć do wspomnianego wcześniej kalkulatora skupu.
Jak przebiega skup złota?
W naszych salonach sprzedasz złoto pod każdą postacią – z wyłączeniem złotego pyłu i nieoczyszczonego złota dentystycznego – o ile posiadasz złoto o próbie minimum 375, czyli 9-karatowe. Jesteśmy obecni w kilku miastach w Polsce, dzięki czemu praktycznie każdy mieszkaniec kraju może przekonać się, jak atrakcyjna jest nasza cena złota w skupie.
Gdy pojawisz się w naszym oddziale, transakcja zostanie przeprowadzona na następujących, przejrzystych zasadach:
- Zweryfikujemy czystość złota przy pomocy specjalistycznych przyrządów.
- Wycenimy sprawdzone produkty, uwzględniając wszystkie istotne parametry, która mają wpływ na finalną kwotę transakcji.
- Zapłacimy za przedmiot(y) – w zależności od Twoich preferencji należną kwotę możemy wypłacić bezpośrednio w gotówce lub za pośrednictwem przelewu bankowego na wskazany nr rachunku bankowego. Przelewy bankowe wykonywane są w dni robocze od poniedziałku do piątku.
Poszukując odpowiedzi na pytanie „jak przebiega skup złota” nie można pominąć kwestii personalnych koniecznych do spełnienia, ażeby transakcja w ogóle mogła dojść do skutku. Zgodnie z tym, jeśli sprzedajesz złoto, musisz:
- mieć ukończone 18 lat;
- posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości;
- być faktycznym właścicielem przedmiotu transakcji;
- posiadać nieograniczone prawo do przeniesienia własności.
W trosce o naszych klientów, w każdym naszym oddziale znajduje się co najmniej jedna zamknięta kasa, do której nie można dostać się od zewnątrz bez wpuszczenia przez pracownika oddziału i w której zawierane są wszystkie transakcje z udziałem złota. Dzięki temu niezależnie od tego, czy chcesz jedynie dowiedzieć się, jaka jest cena złota w skupie, czy interesuje Cię już konkretnie sprzedaż złomu złota, złotej monety lub sztabki, nie musisz obawiać się o komfort i bezpieczeństwo transakcji.
Uwaga! Aktualnie skup złota prowadzimy jedynie stacjonarnie w oddziałach, tj. nie ma możliwości wysłania nam produktów za pośrednictwem kuriera.
Cena złomu złota
Jednym z najczęściej wyszukiwanych sformułowań wśród osób zainteresowanych sprzedażą metali szlachetnych jest „cena złota złom”. Równie często samo pojęcie „złomu złota” jest mylnie interpretowane, co w konsekwencji prowadzi do braku zrozumienia otrzymanej wyceny. Z tego względu warto sprecyzować, czym jest złom złota, a to z kolei doprowadzi nas do odpowiedzi na pytanie, jaka jest cena złomu złota.
Co to jest złom złota?
Złom złota odnosi się do każdego przedmiotu, który zawiera w sobie złoto i jest przeznaczony do dalszego przetworzenia. Po skupie może on zostać wysłany do rafinerii, gdzie ulega recyklingowi i przetopowi na dużą skalę. Złom złota może również trafić w ręce jubilera, który we własnym zapleczu podda metal odpowiedniej obróbce.
Wracając do kwestii finansowych, cena złomu złota jest w największym udziale kreowana przez czystość przedmiotu, który planujesz sprzedać oraz naturalnie przez jego wagę. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa próba kruszcu, tym lepsza cena złomu złota zostanie zaoferowana.
Cena złomu złota próby 585 – ile kosztuje gram złota w złomie?
Dla przykładu sprawdźmy, jaka jest cena złomu złota próby 585 (lub innymi słowy cena złomu złota 14K). Jeśli wiesz, że Twój pierścionek został wyprodukowany z 14-karatowego złota, bardzo łatwo możesz przeliczyć, że procentowy udział czystego kruszcu wynosi 58,3% – najwyższa zawartość opiewa bowiem na 24 karaty, więc wystarczy podzielić 14 przez 24, a następnie pomnożyć przez 100%. Teraz, jeśli interesuje Cię jedynie ile kosztuje gram złota w złomie, wystarczy spojrzeć do tabeli umieszczonej w górnej części tej strony. Odczytasz z niej bezpośrednio, jaka jest cena złomu złota 14K w przeliczeniu na 1 gram kruszcu.
Rzadko jednak zdarza się, że sprzedajemy produkt o wadze zaledwie 1 grama – najczęściej są to znacznie większe transakcje. W ramach przykładu przyjmijmy zatem, że omawiany pierścionek waży 10 gramów. Pamiętając o odpowiedzi na to, jaka jest „skup złota cena za gram 585”, możesz teraz samodzielnie pomnożyć wagę produktu przez otrzymaną cenę złomu złota 14K lub ułatwić sobie życie i skorzystać ze specjalnie przygotowanego w tym celu kalkulatora w górnej części tej strony.
Uwaga! Należy mieć na uwadze, że skup złomu złota bazuje tylko na rynkowej wartości kruszcu i nie uwzględnia takich kwestii, jak chociażby wygląd ów 14-karatowego pierścionka czy kamień użyty do jego dekoracji. Czynniki te są stricte subiektywne i mogą mieć znaczenie dla właściciela produktu lub w przypadku sprzedaży na rynku wtórnym, jednak dealer metali szlachetnych czy lombard pominą je w wycenie.
Skup złotych monet i sztabek złota
Wspomnieliśmy wcześniej, że pod pojęciem złomu złota kryje się określenie produktów przeznaczonych do dalszego przetopienia. Wśród nich naturalnie są złote sztabki i monety bulionowe, jednak warto mieć na uwadze, że za niektóre produkty – te najbardziej popularne – jesteśmy w stanie zaoferować lepszą cenę od standardowej.
Przykładowo, w momencie pisania tego tekstu, tj. w sierpniu 2023 roku:
- za jednouncjową sztabkę Valcambi – pod warunkiem, że znajdowałaby się w nienaruszonym CertiPacku – mogliśmy zaproponować 8 225,00 zł;
- w przypadku sztabki bez CertiPacku kupujący otrzymałby kwotę obowiązującą przy cenie skupu złomu 24-karatowego złota, tj. 7 531,00 zł.
Skup monet odbywa się na nieco innych zasadach – pierwsze skrzypce odgrywa stan danego produktu i oczywiście im jest on lepszy, tym lepszą cenę zaproponujemy.