Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złoty Austriacki Dukat – 3,44 g złota

Produkt dostępny
Moneta zwana także „Austiackim Dukatem” bądź „1 dukat” jest uznawana na całym świecie za wspaniałą długoterminową inwestycję, ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-4
1 049,00 zł
987,00 zł 5.91%
5-24
1 044,00 zł
992,00 zł 4.98%
25+
1 040,00 zł
997,00 zł 4.13%
Pocztex PUNKT (Żabka, Ruch i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
InPost KURIER – 19,00 zł
InPost PACZKOMAT – 14,00 zł
List polecony priorytetowy – 9,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 9,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Moneta zwana także „Austiackim Dukatem” bądź „1 dukat” jest uznawana na całym świecie za wspaniałą długoterminową inwestycję, dzięki uosobieniu historii Cesarstwa Austriackiego, drugiego, co do wielkości i siły, kraju w Europie.
Minione wydarzenia są uwiecznione w złocie o czystości 98,6%, co sprawia, że jest jedną z klasycznych monet o najwyższej próbie. Niezwykle bogaty w szczegóły dukat ozdobiony jest herbem potęgi Habsburgów- jednego z najstarszych i najbardziej wpływowych rodów królewskich Europy, a także wizerunkiem jednego z ostatnich wielkich monarchów Europy, Franciszka Józefa. Tak zaprojektowana moneta zostala wybita po raz pierwszy w 1872 roku a jej projekt jest do dziś stosowany przez znaną Austriacką Mennicę do dalszej produkcji Dukatów z podobizną Franciszka Józefa. Jako jej wieloletni partner i największy dealer w Skandynawii, Tavex może oferować Austiackie Dukaty po wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I są najsłynniejszą historyczną monetą Austrii. Dzięki wysokiej próbie i artystycznemu pięknu wykonania 1 dukat Franciszek Józef I jest jedną z najbardziej znanych i poszukiwanych złotych klasycznych monet w Środkowej Europie.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I nadają się idealnie do kolekcji numizmatycznych. Właściciel tej monety staje się także posiadaczem kawałka historii Europy, gdyż złoty Dukat jest ucieleśnieniem dziejów jednej z największych światowych potęg, Austro-Węgier, i przestawia jednego z czołowych ówczesnych monarchów, cesarza Franciszka Józefa.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I są pieniądzem. Monety te są zwolnione z podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie zarówno przez dealerów kruszców jak i inwestorów.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I są rozpoznawalne na całym świecie. Bogata historia tych monet sprzed wieku w połączeniu z ich unikalnym zdobiennictwem oraz fakt, że bite są w Mennicy Austriackiej zapewnia im wymienialność na całym świecie.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Austriackie złote Dukaty są idealnym wyborem dla tych długoterminowych oszczędzających, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z posiadania fizycznych złotych monet.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I dotrzymują kroku cenie złota. Ich podstawowa wartość wyznaczana jest w oparciu o zawartość czystego kruszcu oraz panującą cenę złota.
 • Austriackie Złote Dukaty Franciszek Józef I to wspaniały prezent dla Twoich bliskich. Złoty Dukat jest częścią szlachetnej historii, jednocześnie będąc symbolem długoterminowej wytrzymałości.

 

 

Rozsądna dywersyfikacja

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

 • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
  1 049,00 zł
 • Aktualna cena skupu 1 szt.
  987,00 zł
 • Twoje ryzyko
  62,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 94.9% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4 038,68 PLN/oz, a najwyższe 9 393,37 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 8 500,40 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Historia dukata
Nie jest przesadą stwierdzenie, że dukat to pierwsza pod względem jednolitości i jedna z trzech najważniejszych złotych, europejskich monet historycznych. Wiele osób uważa, że pochodzi on z Austrii, jednak jego korzeni należy szukać w średniowiecznej Italii. Miejscem narodzin złotego dukata, którego jednolitość przez ponad 700 lat ułatwiała handel, była Wenecja. W XII i XIII wieku Wenecja była potęgą handlową i dominującym państwem w basenie Morza Adriatyckiego. W celu umocnienia pozycji handlowej i politycznej doża zarządził ustandaryzowanie systemu monetarnego i oparcie go na złotej monecie o wadze dokładnie 3,5 grama i zawartości 98,6% (23,68 karata) czystego kruszcu. Nową monetę nazwano „ducatus”, co po łacinie oznacza „księstwo”.

Ilość złota w złotym dukacie to kampania marketingowa
Dukat błyskawicznie odniósł sukces. Niewątpliwie przyczyniła się do niego dominująca pozycja Wenecji oraz jej handlowe koneksje, ale główną przyczyną powszechnej akceptacji i rozpoznawalności monety była jej wysoka czystość. Już samo uzyskanie dużych ilości złota o tak wysokiej próbie było osiągnięciem technicznym w tamtym czasie. W rezultacie dukaty miały tak lśniący złoty kolor, że wszystkie inne monety wyglądały przy nich żałośnie. Za wyjątkiem florentyńskiego florena opartego na podobnym standardzie i rywalizującego z dukatem o wpływy handlowe, monety obiegowe tamtych czasów wykonywano głównie ze srebra lub złota o niższej próbie. Fascynująca jest przyczyna wprowadzenia i utrzymywania tak wysokiego standardu czystości monety obiegowej. Dziś nazwalibyśmy ją marketingiem. Czyste 24 karatowe złoto jest z natury bardzo miękkie, a więc monety musiały łatwo się zużywać. Z drugiej strony jakość i piękno monety z wybitymi detalami rozszczepiającymi blask złota są powszechnie cenione nawet współcześnie.

Złoty dukat staje się monetą uniwersalną
Celem dukata było rozszerzenie wpływów Wenecji i cel został osiągnięty. Dukaty wspierały handel i ułatwiały płatności na całym Morzu Śródziemnym, docierając nawet do odległych placówek handlowych w Indiach, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Do XV-go wieku dukat osiągnął pozycję podstawowej waluty w handlu międzynarodowym. Jego popularność była tak znacząca, że inne państwa zaczęły wybijać własne wersje dukata, często innego projektu i kształtu, ale z zachowaniem jednolitego standardu 3,5 grama złota o próbie 98,6 proc. Włoskie miasta-państwa, takie jak Rzym, Genua i Florencja oraz bardziej odległe jak Konstantynopol czy Akka, a także większości krajów europejskich, w tym Austria, Szwecja, Holandia, Niemcy i Rosja, żeby wymienić tylko kilka, biły dukaty w jakimś okresie swojej historii. Od momentu powstania dukaty były emitowane przez ponad 250 różnych podmiotów w tym mennice państwowe i prywatne.
Dukata zaczęto traktować jako jednostkę rozliczeniową. Stało się to dzięki konsekwentnej długotrwałej polityce Wenecji oraz innych emitentów w zakresie zachowania standardu wagi i czystości monety. Wenecja biła dukaty o zbliżonym projekcie graficznym przez pięć wieków, aż do momentu podbicia przez Napoleona Bonaparte w 1797r.

Austriacki Złoty Dukat przedstawia herb Habsburgów
Dynastia Habsburgów pod pewnymi względami jest podobna do złotego dukata – była potężna przez wieki. Ród powstał około X wieku w związku z budową zamku Habsburgów w szwajcarskim kantonie Argowia. Pod koniec trzynastego wieku, rodzina przejęła w dziedziczne władanie Księstwo Austrii, którym rządziła przez ponad 600 lat do momentu, kiedy w 1919r. Austria stała się republiką. Habsburgowie byli jednym z najpotężniejszych europejskich rodów królewskich zdobywając wpływy poprzez małżeństwa i polityczne sojusze. Zasiadali na tronie Świętego Cesarstwa Rzymskiego (podmiot polityczny, który rozciągał się od Rzymu do północnych części Niemiec) od XV do XVIII wieku. U szczytu potęgi rodziny ich władza obejmowała, oprócz rodzimej Europy Środkowej, Hiszpanię, północne Włochy, większość Holandii oraz posiadłości w obu Amerykach.
Kiedy ziemie Świętego Cesarstwa Rzymskiego zostały podbite przez Wielką Armię Napoleona Bonapartego, sprytni Habsburgowie weszli w sojusz z Francją, dzięki któremu mogli wycofać się do swoich dawnych twierdz w Austrii. Cierpliwie skonsolidowali swoje ziemie i władzę, ustanowili Cesarstwo Austriackie złożone z Austrii i kilku pogranicznych państw wasalnych na południu i wschodzie kraju. Kiedy Napoleon poniósł pierwsze większe straty w katastrofalnej kampanii rosyjskiej, Habsburgowie wraz z innymi sojusznikami szybko obrócili się przeciwko niemu i zmiażdżyli Wielką Armię francuską w 1815 roku. Jako jeden ze zwycięzców, Habsburgowie zażądali dodatkowych terytoriów, które obejmowały Chorwację, północną części Włoch (Lombardia-Venetia) i region obecnie nazywany Austrią Zachodnią. Tak powiększone Cesarstwo Austriackie stało się drugim co do wielkości powierzchni państwem w Europie, szczęśliwie rządzonym przez Habsburgów do następnego wieku.

Austriacki Złoty Dukat ułatwia handel w Cesarstwie Austriackim
Pierwszy Austriacki Dukat został wyemitowany na początku XVI wieku. Jego znaczenie jako monety handlowej wzrosło wraz z rozszerzeniem w 1816r. Cesarstwa Austriackiego. Wielonarodowe austriackie imperium składało się wtedy z dwunastu różnych krajów i stanowiło trzecią co do wielkości populacji potęgę w Europie. Był to okres dynamicznego rozwoju ekonomicznego w dużym stopniu uzależnionego od handlu. Solidna moneta w postaci złotego Austriackiego Dukata znakomicie wspomagała ten rozwój. Jednak nie była to jedyna moneta używana w cesarstwie w tym czasie. Do obsługi codziennych transakcji preferowano mniejsze, dziesiętne monety o niższej zawartości złota takie jak guldeny, austriackie korony i węgierskie forinty . Monety te były w obiegu równocześnie z Austriackim Dukatem, jednak to dukat był podstawą transakcji handlowych w Cesarstwie Austriackim i poza nim.

Austriacki Złoty Dukat Franciszek Józef I najcenniejszą monetą w Europie Środkowej
Dukaty z wizerunkiem Franciszka Józefa to najbardziej znana wersja Austriackich Dukatów. Ich popularność wynika z faktu, że Franciszek Józef był postrzegany jako patriarchalny władca, który jednoczył Imperium budząc respekt swoich poddanych.
Franciszek Józef wstąpił na tron w 1848 roku, a pierwsze dwie dekady jego panowania okazały się burzliwe i przeczą jego reputacji władcy panującego nad regionem żelazną ręką. W bitwie pod Solferino we Włoszech w 1859 roku niedoświadczony militarnie Franciszek Józef pozwolił sobie na dowodzenie wojskami i przegrał bitwę z francusko-włoską armią, w wyniku czego Cesarstwo utraciło Lombardię (Mediolan). W 1866 roku przegrał wojnę prusko-austriacką, co spowodowało utratę kontroli nad regionem Wenecji na rzecz sojusznika Prus – włoskiego króla Wiktora Emanuela II. Zaledwie rok później wzrost nastrojów nacjonalistycznych na Węgrzech zmusił Franciszka Józefa do przyznania im większej autonomii – powstało Cesarstwo Austriacko-Węgierskie. Pomimo tych błędnych posunięć, począwszy od 1867 roku rządził spokojnie i skutecznie aż do śmierci w 1916r.
W tym okresie zgody Austro-Węgry prosperowały. Przemysł rozwijał się, kwitło życie artystyczne i naukowe – szczególnie w Austrii, modernizowano infrastrukturę: w całej podwójnej monarchii budowano sieci kolejowe, kanały rzeczne i porty. Węgry stały się spichlerzem Europy, a Imperium jako całość stało się czwartym na świecie producentem maszyn. Wzrastające dochody i kwitnący handel okresu panowania Franciszka Józefa postrzegano jako epokę dobrobytu , co spowodowało wzrost popularności cesarza. Szczególnie wśród bardziej konserwatywnych warstw społeczeństwa austriackiego, ale również w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech i w Czechach. Typowym podarunkiem z okazji narodzin, ślubu i innych szczególnych wydarzeń stał się złoty dukat z wizerunkiem Franciszka Józefa. Tradycja ta kontynuowana jest nadal w krajach byłego Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Mennica Austriacka nadal emituje Austriackiego Złotego Dukata Franciszka Józefa I
Początki Mennicy Austriackiej sięgają XII wieku i do dziś mennica ta, podporządkowana Centralnemu Bankowi Austrii, cieszy się powszechnym uznaniem na całym świecie. Jej historia zaczyna się w 1194 roku, gdy Ryszard Lwie Serce zapłacił 12 ton srebra okupu księciu Austrii Leopoldowi V, by wydostać się z więzienia. Książę wykorzystał potem to srebro do bicia monet, kładąc tym samym podwaliny pod Mennicę Austriacką. W swej bogatej i długiej historii Mennica Austriacka może poszczycić się wieloma znanymi i rozpowszechnionymi w Europie monetami – złotymi koronami, guldenami, dukatami i srebrnymi monetami, takimi jak talar Marii Teresy. Ten ostatni był jedną z najczęściej bitych i powszechnie używanych w światowym handlu monet od 1750 roku aż do lat 50. XX wieku. Dzisiaj mennica ta słynie zwłaszcza z produkcji cieszących się niesłabnącym popytem europejskich inwestycyjnych monet bulionowych: złotych i srebrnych Filharmoników, nazywanych też Filharmonikami Wiedeńskimi. Ze względu na niesłabnący sentyment do Austriackiego Złotego Dukata Franciszka Józefa I mennica nadal go emituje według niezmienionego wzorca z 1915r.

Początki Mennicy Austriackiej sięgają XII wieku i do dziś mennica ta, podporządkowana Centralnemu Bankowi Austrii, cieszy się powszechnym uznaniem na całym świecie. Jej historia zaczyna się w 1194 roku, gdy Ryszard Lwie Serce zapłacił 12 ton srebra okupu księciu Austrii Leopoldowi V, by wydostać się z więzienia. Książę wykorzystał potem to srebro do bicia monet, kładąc tym samym podwaliny pod Mennicę Austriacką. W swej bogatej i długiej historii Mennica Austriacka może poszczycić się wieloma znanymi i rozpowszechnionymi w Europie monetami – złotymi koronami, guldenami, dukatami i srebrnymi monetami, takimi jak talar Marii Teresy. Ten ostatni był jedną z najczęściej bitych i powszechnie używanych w światowym handlu monet od 1750 roku aż do lat 50. XX wieku. Dzisiaj mennica ta słynie zwłaszcza z produkcji cieszących się niesłabnącym popytem europejskich inwestycyjnych monet bulionowych: złotych i srebrnych Filharmoników, nazywanych też Filharmonikami Wiedeńskimi.

Waga całego produktu [g]
3.4909
Waga czystego kruszcu [g]
3.44203
Próba produktu [‰]
986
Waga czystego kruszcu [oz]
0.11066
Średnica [mm]
20
Grubość [mm]
0.8
Nominał
1 dukat
Producent
Austrian Mint, Austria

Awers

Awers
Awers przedstawia profil Cesarza Franciszka Józefa w wieńcu laurowym. Portret otacza tytuł:„ FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR” („Franciszek Józef I z bożej łaski Imperator Austrii”).

Rewers

Rewers
Rewers przedstawia herb Habsburgów, otoczony tekstem “HVNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX AA 1915″, co tłumaczy się jako “Węgier, Czech, Galicji, Lodomerii, Ilirii, Król i Arcyksiążę Austrii 1915 “.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy łącznie aż 6 metod dostaw wysyłkowych, do których należą:

 • Pocztex PUNKT (Żabka, Ruch i inne) – 19,00 zł;
 • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
 • InPost KURIER – 19,00 zł;
 • InPost PACZKOMAT – 14,00 zł;
 • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
 • Konwój indywidualny CHL – 299,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24 godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba. Nie ma możliwości skorzystania z aplikacji mObywatel.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Katowice, 3 Maja
Warszawa, Centrum Koneser
Gdynia, Klif
Lublin, Królewska
Poznań, Stary Browar
Łódź, Manufaktura
Wrocław, Oławska
Wrocław, Wroclavia

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Bezpłatna konsultacja – online lub w oddziale!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.