Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Skup wycofanych walut i starych banknotów

Ponad 30 lat doświadczenia w sektorze finansowym uświadomiło nam, że każdy banknot ma swoją wartość – również stare czy wycofane waluty są dla nas ważne. Z tego powodu krótko po rozpoczęciu działalności postanowiliśmy rozszerzyć ofertę i wprowadziliśmy do niej skup wycofanych walut. Jeśli zatem na dnie Twojej szuflady zalegają wycofane korony, stare funty czy franki z poprzedniej serii, możesz bezproblemowo wymienić je u nas.

Skup walut wycofanych z obiegu Warszawa

Skup wycofanych walut

 1. Tabela z kursami walut
 2. Stary, wycofany funt brytyjski
 3. Stary, wycofany frank szwajcarski
 4. Stara, wycofana korona norweska
 5. Nowość! Skup starych funtów brytyjskich na odległość

Wymiana starej serii banknotów najczęściej zlecana jest decyzją rządu danego państwa wskutek mniej lub bardziej przewidzianych zawirowań gospodarczych i ekonomicznych. Czasami decyzja o wymianie podejmowana jest prewencyjnie, celem zabezpieczenia pieniędzy przed fałszerzami. Nowe serie pieniędzy posiadają najbardziej aktualne zabezpieczenia, które znacznie utrudniają podrabianie waluty. Niezależnie od powodu wymiany, taki proceder naturalnie wiąże się z pewnymi zastrzeżeniami i trudnościami dla obywateli, jak chociażby pilna potrzeba sprawdzenia, gdzie w naszym mieście znajduje się skup wycofanych walut.

Obywatele naturalnie zaczynają zastanawiać się nad przyszłością swoich portfeli. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż stara waluta staje się nieobiegowa i nie można się nią dłużej posługiwać. Czy wycofane banknoty, takie jak wycofany frank lub wycofana korona, stają się bezużyteczne? Czy jest to równoznaczne z tym, że w kieszeniach, zamiast pełnowartościowych pieniędzy, zostało jedynie trochę… Papierków?

Pojawia się zakłopotanie, nierzadko zdenerwowanie i paniczne poszukiwanie skupu wycofanych walut, ponieważ ciężko zarobione pieniądze, niezależnie od tego, dlaczego posiadamy je w obcej walucie, niejednokrotnie mają spore znaczenie dla naszej dalszej egzystencji.

Skup wycofanych z obiegu walut

Maksymalnie łatwo, bezpiecznie i korzystnie starą walutę wymienisz w Tavex. Skup wycofanych z obiegu walut przeprowadzamy w każdym naszym oddziale stacjonarnym – przyjmujemy wycofane franki, wycofane korony i około 60 innych walut – a wycofane funty skupimy nawet na odległość.

Wymiana starych walut przebiega w maksymalnie komfortowych warunkach. Cała transakcja skupu wycofanych z obiegu banknotów…

 1. Począwszy od przyniesienia ich do oddziału;
 2. Poprzez wycenę przez profesjonalnie przygotowany personel;
 3. Aż po przelew należności na Twoje konto lub wypłatę gotówki do ręki;

…zajmuje maksymalnie kilkanaście minut.

Skup starych banknotów – kursy

Zapewniamy, że dokonamy bezpłatnej wyceny oraz podejmiemy się skupu każdej przyniesionej nam waluty. Oferujemy prawdopodobnie najlepsze ceny skupu w Polsce – szczegółową ofertę znajdziesz w poniższej tabeli, gdzie wyszczególnione zostały waluty wycofane z obiegu i ich ceny w skupie.

Nazwa usługi – stare banknoty lub waluta wycofana z obiegu Cena skupu, tj. kursy walut w skupie
Skup wycofanych franków – stare franki szwajcarskie -10% od standardowej ceny skupu*
Skup wycofanych funtów – stare funty brytyjskie -5% od standardowej ceny skupu
Skup wycofanych koron – stare korony norweskie -0,04 zł od standardowej ceny skupu
Skup wycofanych funtów – stare funty szkockie -5% od standardowej ceny skupu funta brytyjskiego
Skup starych franków – stare franki belgijskie -25% od wartości rynkowej
Skup starych marek – stare marki niemieckie -15% od wartości rynkowej
Skup wycofanych forintów – stare forinty węgierskie -15% od standardowej ceny skupu
Skup starych dolarów – stare dolary australijskie, kanadyjskie -15% od standardowej ceny skupu
Skup wycofanych dolarów – wycofane dolary amerykańskie, uszkodzone banknoty USD Banknoty wycofane: -10% od wartości rynkowej
Banknoty uszkodzone wyceniane są tylko na miejscu
Pozostały skup walut – stare lity litewskie, łaty łotewskie i korony estońskie -15% od wartości rynkowej

* Jeśli posiadasz wycofane franki szwajcarskie w liczbie 1 000 lub większej – otrzymasz lepszy kurs skupu niż przedstawiony powyżej.

Uwaga! Skup wycofanych koron szwedzkich nie jest już prowadzony. Jeśli posiadasz inną walutę, która nie znalazła się w tabeli, warto skontaktować się z nami w celu zweryfikowania, czy w danym momencie będziemy mogli ją od Ciebie odkupić.

Stary, wycofany funt brytyjski

Stare funty brytyjskie przestawały być prawnym środkiem płatniczym stopniowo:

 • Stare funty pięćdziesiątki pierwszą emisję miały w 1994 roku, a ostatnią w 2011 roku. Ostatecznie wycofano je z dniem 30 kwietnia 2014 roku. Wycofane 50 funtów brytyjskich zdobi wizerunek Elżbiety II, byłej Królowej Zjednoczonego Królestwa, natomiast na rewersie Sir Johna Houblona, pierwszego gubernatora Banku Anglii.
 • Wycofane funty brytyjskie dwudziestki po raz pierwszy pojawiły się 22 czerwca 1999 roku i można było z nich korzystać do 2010 roku. Na awersie wycofanego banknotu o nominale 20 funtów brytyjskich widnieje wizerunek Elżbiety II, natomiast na rewersie Sir Edwarda Elgara, jednego z najznamienitszych brytyjskich kompozytorów.
 • Stary funt o nominale 10 został wydany po raz pierwszy 7 listopada 2000 roku, a data ostatniego wydania przypada na 2016 rok. Banknot przestał był prawnym środkiem płatniczym 1 marca 2018 roku. Wycofane 10 funtów brytyjskich na awersie ponownie zdobi Elżbieta II, natomiast na rewersie obecny jest Karol Darwin, twórca teorii ewolucji.
 • Wycofany funt brytyjski o nominale 5 zadebiutował w 2002 roku i skończył swoją przygodę w 2016 roku. Prawnym środkiem płatniczym nie jest od lipca 2017. Awers wycofanego banknotu o nominale 5 funtów brytyjskich zdobi Elżbieta II, natomiast rewers – Elizabeth Fry, angielska działaczka społeczna i reformatorka więziennictwa.

Gdzie sprzedać stare funty? Skup wycofanych funtów brytyjskich

Jeżeli w swoim portfelu stare funty brytyjskie odnajdziesz odpowiednio wcześnie, spokojnie zdążysz zaznajomić się z odpowiedzią na pytanie, gdzie sprzedać stare funty brytyjskie – choć w zasadzie jest ona podana „na tacy”, bowiem poza sprzedażą i skupem aktualnie obowiązujących banknotów w Wielkiej Brytanii prowadzimy również skup wycofanych funtów brytyjskich. Obecnie skup starych funtów prowadzimy w cenie -5% od standardowej ceny skupu, a aktualny kurs dostępny jest na podstronie GBP. Co więcej, stare funty brytyjskie to jedyne banknoty, które skupujemy również na odległość, co oznacza, że paczkę z banknotami możesz wysłać nam kurierem. W przypadku pojawienia się dodatkowych pytań w zakresie tego, gdzie sprzedać wycofane funty brytyjskie, zachęcamy do kontaktu z naszym Zespołem ds. Wsparcia Klienta.

Stare 10 funtów wycofane z obiegu Stare 20 funtów wycofane z obiegu Stare 50 funtów wycofane z obiegu

Stary, wycofany frank szwajcarski

W zeszłym roku poinformowaliśmy o wycofaniu 8. serii CHF. Oficjalnie stare franki szwajcarskie były ważne do 30 kwietnia 2021 roku. Wraz z tym obwieszczeniem stary frank stracił status prawnego środka płatniczego – co za tym idzie, wycofane franki przestały być używane przy zawieraniu transakcji gotówkowych. Wycofany frank szwajcarski został zastąpiony 9. serią, z wykorzystaniem motywu przewodniego „wielu oblicz Szwajcarii”.

Wycofany frank szwajcarski 10Wycofany frank szwajcarski 20Wycofany frank szwajcarski 50
Wycofany frank szwajcarski 100Wycofany frank szwajcarski 200Wycofany frank szwajcarski 1000

Gdzie sprzedać stare franki? Skup wycofanych franków szwajcarskich

Mając na uwadze wspomniane wydarzenia z 2021 roku nie dziwi fakt, że przez wiele tygodni na ustach ludzi z całego świata pojawiało się pytanie o to, gdzie sprzedać stare franki szwajcarskie. W Polsce naturalnie odpowiedzią był Tavex – od razu po przekazaniu informacji o wycofaniu 8. serii rozpoczęliśmy skup wycofanych franków szwajcarskich.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie sprzedać wycofane franki szwajcarskie, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych oddziałów. Oferujemy skup franków na -10% od standardowej ceny skupu – aktualny kurs sprawdzisz na podstronie CHF – a jeżeli masz co najmniej 1 000 wycofanych franków szwajcarskich, otrzymasz jeszcze korzystniejsze warunki wymiany. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym Zespołem ds. Wsparcia Klienta.

Stara, wycofana korona norweska

Norwegia to jeden z najbardziej popularnych kierunków, do którego każdego roku emigrują setki Polaków poszukujących dla siebie lepszych warunków życiowych czy kolejnych wyzwań zawodowych. Ten bogaty kraj na północy Europy, znany ze swojej silnej i rozsądnie budowanej gospodarki, sukcesywnie wprowadza nowe serie banknotów. Jedną z ostatnich zmian jest nowa korona norweska o nominale 500, która została wprowadzona w 2018 roku – tym samym wycofana korona norweska straciła status środka płatniczego.

Wycofana korona norweskaWycofana korona norweska 500

Wycofana korona norweska 100Wycofana korona norweska 1000

Wycofana korona norweska 200

Gdzie sprzedać stare korony? Skup wycofanych koron norweskich

Skutkiem wprowadzonej zmiany, w październiku 2019 roku stare korony norweskie o nominale 500 zostały wycofane z obiegu. Jak przy każdej tego typu zmianie, tak i w tym wypadku posiadacze banknotów NOK zaczęli zastanawiać się, gdzie sprzedać stare korony norweskie i czy w ogóle wycofane korony są jeszcze coś warte.

Jeśli Ty również jesteś w tej sytuacji, uspokajamy – stara korona nie pozostała bezużyteczna! Aby jednak mieć 100% pewność, że nadal ma wartość, odwiedź jeden z naszych salonów, w którym prowadzimy skup wycofanych koron norweskich. Na ten moment za skup koron możemy zaproponować Ci -0,04 zł od standardowej ceny skupu (inaczej 4 grosze mniej), która jest widoczna m.in. na podstronie NOK.

Nowa korona norweska 500 NOK

Nowy banknot to przede wszystkim odświeżony wygląd. I tak stare 500 NOK zostało zastąpione banknotem przedstawiającym żaglówkę płynącą na morzu, które to wody morskie są nieodzownie kojarzone jako element norweskiej gospodarki. Nowa korona norweska, wprowadzona przez Norges Bank, prezentuje się następująco:

Wycofane korony norweskie – banknot nowe 500 NOK

Skup wycofanych banknotów

Chcesz wymienić stare banknoty wycofane z obiegu, ale masz dodatkowe pytania przed transakcją? Jeżeli w Twojej kieszeni zalegają np. stare korony norweskie, stare funty brytyjskie czy stare franki szwajcarskie – skontaktuj się z nami za pomocą czatu, wyślij wiadomość na adres e-mail kontakt@tavex.pl lub zadzwoń na infolinię dostępną pod nr tel. 22 114 00 20 albo bezpośrednio do wybranego oddziału.

W odpowiedzi na liczne pytania uprzejmie informujemy, że – poza jedynym wyjątkiem, jakim są wycofane funty brytyjskie – wymiany nie dokonujemy drogą internetową lub przez kuriera, a jedynie w naszych salonach w Gdyni, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, co wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu masz w 100% kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Naturalnie, skup wycofanych banknotów prowadzimy jedynie w godzinach pracy oddziałów.

Na pytania w stylu „do kiedy można wymienić stare funty brytyjskie” czy „ile mam czasu żeby wymienić wycofane korony norweskie” odpowiadamy wprost – wymiany będzie można dokonać tak długo, jak tylko informacja o konkretnej walucie będzie widoczna w tabeli na tej podstronie. Zatem jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie możesz odwiedzić nas w najbliższym czasie, a potrzeba uzyskania aktualnej waluty nie jest bardzo pilna, zalecamy zachowanie starych banknotów. Dzięki temu wymianę przeprowadzisz po prostu „przy okazji” i po prawdopodobnie najlepszym możliwym kursie na polskim rynku!

Skup starych funtów brytyjskich na odległość

Jak zostało to wcześniej kilkukrotnie wspomniane, stare funty brytyjskie to jedyne banknoty, które możesz nam sprzedać również na odległość, tj. bez potrzeby wizyty w oddziale stacjonarnym.

Jak działa sprzedaż wysyłkowa starych banknotów?

W pierwszej kolejności należy wysłać wiadomość e-mail na adres kontakt@tavex.pl i zgłosić zamiar sprzedaży wycofanych funtów brytyjskich w tej formie, czyli złożyć nam „Ofertę sprzedaży”:

 1. Wiadomość powinna zostać nadana z adresu, z którym jest powiązane konto klienta w naszym sklepie internetowym – jeżeli nie masz jeszcze konta Tavex ID, zachęcamy do bezpłatnej rejestracji, co umożliwi Ci m.in. wygodny podgląd historii Twoich zamówień.
 2. W tytule wiadomości należy wpisać „Sprzedaż wysyłkowa funtów”, a w jej treści podać swoje:
  1. Imię i nazwisko.
  2. Numer telefonu oraz adres e-mail do kontaktu.
  3. Numer rachunku bankowego, na który przelejemy złotówki za wymianę.
 3. Koniecznie napisz, ile starych funtów masz zamiar wysłać w paczce – maksymalnie może to być 800 GBP – ponieważ po otrzymaniu przesyłki zweryfikujemy faktyczną liczbę banknotów z deklarowaną w wiadomości, co będzie podstawą do wypłacenia odpowiedniej kwoty za wymianę.

Uwaga! Wysyłając do nas wiadomość e-mail z ofertą oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się, w pełni rozumiesz i akceptujesz dokumenty: Regulamin usługi skupu banknotów, obowiązujący od 10.10.2022 r., Regulamin sklepu internetowego, obowiązujący od 18.04.2022 r. i Polityka prywatności.

Jaki kurs wymiany obowiązuje przy sprzedaży wysyłkowej?

Gdy Twoja oferta (wiadomość e-mail) do nas dotrze, rozpoczniemy już transakcję w systemie i w tym momencie wyznaczymy cenę skupu GBP. Skup starych funtów prowadzimy niezmiennie w cenie -5% od standardowej ceny skupu, a aktualny kurs dostępny jest na podstronie GBP, jednak naturalnie nie wiemy, jaka dokładnie będzie cena w chwili utworzenia transakcji.

Gdzie wysłać banknoty w ramach sprzedaży wysyłkowej?

Po zapewnieniu nam wszelkich niezbędnych informacji, odpowiednio zabezpiecz i zapakuj banknoty, a następnie wyślij paczkę do naszego lublińskiego oddziału, adresując ją w następujący sposób:

Tavex Sp. z o.o.
ul. Królewska 4
20-109 Lublin
tel. 81 444 41 54

Pamiętaj, że nie bierzemy odpowiedzialności za to, co stanie się z Twoją przesyłką, co oznacza m.in., że to Ty ponosisz ryzyko jej zaginięcia. Nalegamy, aby po jej nadaniu poinformować nas o tym fakcie w osobnej wiadomości i przekazać numer listu przewozowego, tak abyśmy mogli sprawdzić, gdzie w danej chwili powinna znajdować się paczka od Ciebie. Koszt wysyłki również jest po Twojej stronie.

Gdy Twoja paczka do nas dotrze, niezwłocznie dokonamy weryfikacji stanu oraz autentyczności banknotów i porównamy ich liczbę z deklarowaną w ofercie. Jeżeli wszystko będzie w porządku, dokończymy transakcję i wyślemy potwierdzenie na podany adres e-mail. Środki za wymianę powinny znaleźć się na Twoim koncie maksymalnie do 3 dni roboczych. Jeżeli w trakcie weryfikacji pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, skontaktujemy się z Tobą w celu ich wyjaśnienia i dalszego procesowania.