Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złota moneta Krugerrand 1 oz

Produkt dostępny
Złota moneta Krugerrand 1 oz Złota moneta Krugerrand 1 oz to klasyka gatunku wśród złotych monet bulionowych. ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-3
9529,00 zł
9053,00 zł 5.00%
4-6
9519,00 zł
9053,00 zł 4.90%
7-9
9510,00 zł
9053,00 zł 4.81%
10-24
9501,00 zł
9053,00 zł 4.72%
25+
9487,00 zł
9053,00 zł 4.57%
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Złota moneta Krugerrand 1 oz

Złota moneta Krugerrand 1 oz to klasyka gatunku wśród złotych monet bulionowych. Zaliczany jest do ścisłego kanonu najpopularniejszych monet inwestycyjnych na świecie. Nie ma w tym przypadku, dlatego że Złota moneta Krugerrand 1 oz jest pierwszą w historii złotą monetą wyemitowaną na cele stricte inwestycyjne.

Jego pojawienie się na rynku jest ściśle związane z historią wydobycia złota przez Republikę Południowej Afryki, która przez połowę XX wieku uchodziła za największego producenta tego kruszcu i pokrywała praktycznie połowę rocznego, światowego zapotrzebowania na złoto. Tym oto sposobem w 1967 roku Rand Refinery rozpoczęła produkcję pierwszej w historii monety bulionowej, która do dziś stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych wśród inwestorów symboli Republiki Południowej Afryki. Ideą przyświecającą południowoafrykańskiej mennicy było rozpowszechnienie wśród osób prywatnych produktu, który byłby w stanie przenieść wartość ich oszczędności w czasie, a jednocześnie cieszył się szeroką rozpoznawalnością, która gwarantowałaby łatwą wymianę na papierową walutę. Tym czymś okazała się właśnie Złota moneta Krugerrand 1 uncja złota.

Czym jeszcze wyróżnia się złota moneta Krugerrand 1 oz?

Nic więc dziwnego, że złota moneta Krugerrand 1 oz, który do dziś utrzymuje się w aktywnym obrocie rynkowym, przez wielu uznawany jest za obowiązkową pozycję w portfolio inwestycyjnym. Złota moneta Krugerrand 1 oz charakteryzuje się bardzo wysoką płynnością, co niweluje potencjalne problemy z ewentualną odsprzedażą i czyni z niej doskonałą formę lokowania oszczędności. Co więcej, złota moneta Krugerrand 1 oz pełni funkcję pełnoprawnego środka płatniczego na terenie kraju emitenta, a podstawą do ustalania jego aktualnej wartości jest obowiązująca w danej chwili cena złota. Nazwa złotej monety Krugerrand 1 oz stanowi połączenie nazwiska południowoafrykańskiego polityka, a także byłego prezydenta RPA z końca XIX wieku Paula Krugera oraz nazwy waluty RPA – południowoafrykańskiego randa.

Złoa moneta Krugerrand 1 oz wyróżnia się wśród monet bulionowych nie tylko najdłużej trwającą emisją, lecz również niespotykaną barwą. Złota moneta bita jest z 22-karatowego złota, a swój rudawy kolor zawdzięcza domieszce miedzi, która czyni monetę bardziej wytrzymałą i zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu nawet dawne roczniki wciąż cieszą oko pięknym wyglądem.

Złota moneta Krugerrand 1 oz

Krugerrand 1 uncja złota łączy w sobie najwyższą jakość wykonania z wyjątkowymi walorami estetycznymi. Za projekt monety odpowiada Coert Steynberg – południowoafrykański rzeźbiarz i medalier. Awers monety Krugerrand 1 uncja złota został poświęcony wizerunkowi Paula Krugera dawnego prezydenta państwa Transwalu – państwa istniejącego w latach 1852-1902 w granicach RPA – natomiast na rewersie znajdziemy zwierzęcy symbol kraju, czyli skocznika antylopiego.

Rozsądna dywersyfikacja

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

 • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
  9529,00 zł
 • Aktualna cena skupu 1 szt.
  9053,00 zł
 • Twoje ryzyko
  476,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 72.06% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11171,10 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 9242,44 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

KRUGERRAND ZOSTAŁ STWORZONA PRZEZ POŁUDNIOWOAFRYKAŃSKIE GÓRNICTWO ZŁOTA

Południowa Afryka przez połowę XX wieku była największym krajem wydobywającym złoto pokrywając prawie połowę rocznego światowego wydobycia. Tak ogromna podaż skłoniła południowoafrykańskie górnictwo złota do wprowadzenia obiegowych złotych monet, które zawierałyby wyłącznie lokalny, krajowy kruszec. Pomysł zaakceptował Południowoafrykański Bank Centralny i zezwolił na stworzenie złotych monet Krugerrand będących legalnym środkiem płatniczym. Złote Krugerrandy wybito po raz pierwszy na początku lat 70. XX wieku przez Mennicę Południowej Afryki i odniosły największy sukces spośród wszystkich złotych monet wyemitowanych przez RPA.

KRUGERRAND PRZEDSTAWIA WIZERUNEK PREZYDENTA KRUGERA

Awers złotego Krugerranda przedstawia Stephanusa Johannesa Paulusa Krugera, dawnego prezydenta Republiki Transwalu. Kruger zyskał międzynarodową sławę jako przywódca ruchu oporu Burów przeciwko armii brytyjskiej pod koniec XIX wieku. Burowie (mówiący po niderlandzku osadnicy z Europy w Południowej Afryce) zdecydowali się na utworzenie własnego, niezależnego państwa o nazwie Transwal. Paulus Kruger, który był potomkiem Burów stał się czołową postacią w ich dążeniu do ustanowienia samorządnego kraju na terytorium kontrolowanej przez Brytyjczyków Afryki Południowej.

Kruger pochodził z prostej rodziny. Urodził się na farmie w Południowej Afryce w 1825 roku. Nie posiadał formalnego wykształcenia. Swoje umiejętności nabyte w trakcie polowań i jazdy konnej wykorzystał podczas służby wojskowej w armii Transwalu. Szybko awansował i około czterdziestki był nominowany na stanowisko generalnego komendanta sił zbrojnych Transwalu. Umiejętności Krugera wykraczały poza wojskowość; był także zręcznym dyplomatą. W 1877 roku, kiedy Burowie po raz pierwszy powstawali przeciwko brytyjskiej dominacji, Kruger zapewnił Burom zwycięstwo metodami dyplomatycznymi. Zdobył dzięki temu taką popularność i poparcie, że trzy lata później w wyborach powszechnych został wybrany na prezydenta Republiki Transwalu.

ODKRYCIE DUŻYCH ZŁÓŻ ZŁOTA W POŁUDNIOWEJ AFRYCE

Pokój między Burami a Brytyjczykami nie trwał niestety długo a przyczyniło się do tego odkrycie ogromnych złóż złota na terytorium Republiki Transwalu, w regionie zwanym Witwatersrand. Do dziś znajdują się tam jedne z największych zasobów złota na ziemi. Uważa się, że około 45% całego światowego wydobycia złota pochodzi właśnie z tych zasobnych w kruszec terenów. Brytyjczycy chcąc przejąć nad nimi kontrolę wysłali potężne siły, blisko 400.000 ludzi, by pokonać Burów. Bezdyskusyjna przewaga wojskowa zapewniła Brytyjczykom zwycięstwo i Transwal w 1902 został ponownie włączony do Imperium Brytyjskiego. Prezydent Kruger, który zdołał uciec do Europy, już nigdy nie postawił stopy w swojej ojczyźnie i zmarł na uchodźctwie w Szwajcarii 14 lipca 1904 roku.

RPA była krajem o największym wydobyciu złota w połowie XX wieku odpowiadając za prawie 50% globalnego wydobycia. W celu łatwiejszej odsprzedaży wydobywanego złota, koncerny wydobywcze postanowiły stworzyć złotą bulionową monetę zawierającą tylko złoto pochodzące z ich kopalń. Pomysł ten został zaakceptowany przez Południowoafrykański Bank Centralny. Autoryzował on powstanie teraz najpopularniejszej złotej monety inwestycyjnej na świecie - Krugerranda.

Waga całego produktu [g]
33.95576
Waga czystego kruszcu [g]
31.10347
Próba produktu [‰]
916.7
Waga czystego kruszcu [oz]
1
Średnica [mm]
32.7
Grubość [mm]
-
Nominał
1 oz złota
Producent
The South African Mint, Republika Południowej Afryki

Awers

Na awersie złotej monety Krugerrand 1 uncja złota znajdują się:

 • napisy „SUID-AFRIKA” oraz „SOUTH AFRICA” – kolejno z afr. oraz z ang. „Republika Południowej Afryki”, czyli oznaczenie kraju producenta;
 • portret Paula Krugera, czyli południowoafrykańskiego polityka i prezydenta RPA z końca XIX w., na którym jest skierowany twarzą w lewą stronę.

Rewers

Na rewersie złotej monety Krugerrand 1 uncja złota posiada:

 • napis „KRUGERRAND” – powstały z połączenia wyrazów „KRUGER” oraz „RAND”, czyli dwuczłonowa nazwa monety, która składa się odpowiednio z nazwiska wymienionego wcześniej Paula Krugera oraz nazwy południowoafrykańskiej waluty, tj. randa;
 • rok wybicia, podzielony na dwie części znajdujące się po lewej i prawej stronie;
 • uchwyconą na tle sawanny sylwetkę galopującego skocznika antylopiego, która była symbolem narodowym, a obecnie jest narodowym zwierzęciem RPA;
 • litery „CLS”, czyli inicjały od imienia i nazwiska „Coert Lourens Steynberg”, medaliera i autora rewersu Krugerranda;
 • napisy „FYNGOUD 1 OZ” oraz „FINE GOLD” – kolejno z afr. oraz z ang. „1 uncja czystego złota”, czyli waga produktu i oznaczenie próby kruszcu.

Pakowanie

Każda moneta zapakowana jest w kapsułkę z tworzywa sztucznego – twardy, plastikowy kapsel.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy 4 metody dostawy wysyłkowych, do których należą:

 • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
 • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
 • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
 • Konwój indywidualny CHL – 299,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Sucha
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Wykres ceny złota – notowania i kurs
Zobacz jak zmienia się kurs złota, śledź notowania w czasie rzeczywistym i bądź zawsze na bieżąco!