Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Wykres ceny złota – notowania i kurs złota

Planujesz rozpocząć inwestowanie w złoto?
Rozważasz, czy to odpowiedni moment na zakup złota?
A może sprawdzasz, jak zachowują się ceny złota w obliczu ostatnich wydarzeń?

 

Niezależnie od powodu, dla którego interesuje Cię aktualna cena złota, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnych wykresów. Kurs złota zmienia się dynamicznie, dlatego warto być zawsze na bieżąco, aby móc podjąć szybką, choć przemyślaną decyzję inwestycyjną. Wykres cen złota w Tavex umożliwia podgląd na notowania złota w czasie rzeczywistym w PLN, EUR, USD i ponad 70 innych walutach.

Aktualizacja: 48 s temu
Złoto
Otwarcie: -
Zamknięcie: -
Najniższa cena: -
Najwyższa cena: -
Obecna cena %
Srebro
Otwarcie: -
Zamknięcie: -
Najniższa cena: -
Najwyższa cena: -
Obecna cena %
Platyna
Otwarcie: -
Zamknięcie: -
Najniższa cena: -
Najwyższa cena: -
Obecna cena %
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!


Pomoc

Co to jest „spread”?

Spread to różnica pomiędzy ofertą kupna i ofertą sprzedaży. Jest mierzona w procentach. Aby wyliczyć spread, należy skorzystać z algorytmu: (cena sprzedaży – cena skupu) /cena sprzedaży x 100.

Co to jest uncja trojańska?

Uncja trojańska to jednostka miary, którą mierzone jest złoto. Jedna uncja trojańska to 31,103 grama.

Jak obchodzić się ze złotem?

Poradnik początkującego inwestora:

W związku z tym, że złote monety i sztabki są bardzo miękkie, można je łatwo uszkodzić. Wartość produktu zmniejsza się, gdy złoto jest uszkodzone, wygięte lub oryginalne opakowanie zostało otwarte.

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo przechowywać złote monety i sztabki, aby uniknąć uszkodzenia i utraty wartości:

  • Nie usuwaj monet lub sztabek z ich opakowania (torebki plastikowe, opakowanie próżniowe), chyba że jest to absolutnie konieczne.
  • Zawsze podnoś monety i sztabki, trzymając za ich krawędź.
  • Wskazane jest, aby złoto dotykać w białych, czystych, materiałowych rękawiczkach.
  • Nie gryź złota w celu sprawdzenia jego miękkości.
  • Nie przeciągaj monet po żadnej powierzchni.
  • Kiedy wyciągnięcie monety z kapsuły jest konieczne, umieść ją na czystej, miękkiej powierzchni. Aksamitny materiał nada się do tego idealnie. Czysta, miękka szmatka lub czysta kartka papieru mogą być wystarczające dla twardszych monet (monet ze złota próby 900-917).

Powyższe zalecenia dotyczą głównie nowych złotych monet i sztabek. Wiele historycznych złotych monet pozostawało w obiegu, a zatem są porysowane. Pomimo tego złoto zachowuje swoją wartość rynkową.

Sprawdź inne odpowiedzi

Cena złota

Powszechnie złoto uważane jest za bezpieczną przystań w okresach różnej maści kryzysów, w konsekwencji których na rynkach finansowych dominuje podwyższona zmienność. Wynika to przede wszystkim z faktu, że złoto inwestycyjne jest ujemnie skorelowane z większością klas aktywów i cechuje się wysoką odpornością na niesprzyjającą koniunkturę. Nie są to jednak jedyne argumenty, które przemawiają za rolą złota jako „bezpiecznika” portfela inwestycyjnego, bowiem na tle innych aktywów cena złota wyróżnia się wysoką stabilnością.

Nie zmienia to jednak faktu, że chociaż co do zasady cena złota jest bardziej stabilna aniżeli innych aktywów, podlega ona nieustannym wahaniom. Po upadku systemu z Bretton Woods złoto stało się jednym z surowców notowanych na światowych giełdach. Tym samym, jak każdy inny surowiec, zostało wrzucone w wir samonapędzającego się mechanizmu rynkowego, a aktualna cena złota stała się wypadkową popytu i podaży. Obecnie bieżącą cenę złota można poznać po prostu sprawdzając wykres cen złota.

Od czego zależy aktualna cena złota?

Cena złota zależy od kilku czynników, począwszy od wielkości wydobycia kruszcu, aż po bieżący sentyment rynkowy. Ten z kolei bazuje m.in. na:

  • bieżącej sytuacji geopolitycznej,
  • wysokości stóp procentowych,
  • poziomie inflacji.

Współdziałanie ze sobą wyżej wymienionych elementów ostatecznie decyduje o tym, jaka jest aktualna cena złota.

Biorąc pod uwagę pierwszy ze wspomnianych czynników przyjęło się mówić, że im bardziej niepewne czasy, tym więcej złota warto mieć. Z tego względu w okresach napięć geopolitycznych i wojen inwestorzy ze wzmożoną uwagą spoglądają na kurs złota. Natomiast kiedy inflacja jest coraz wyższa, a stopy procentowe pozostają niskie, inwestorzy poszukują sposobu na przeniesienie wartości kapitału w czasie. Jednym z nich jest inwestowanie w aktywa, które są powszechnie postrzegane za zabezpieczenie przed inflacją. Beneficjentem takiej sytuacji jest naturalnie kurs złota, który pnie się wówczas w górę.

Co jeszcze wpływa na kurs złota?

Na światowych rynkach kurs złota jest ustalany w dolarze amerykańskim. Z perspektywy polskiego inwestora równie ważny, a nawet ważniejszy, jest bieżący kurs USD/PLN, który wpływa na to, jak w danym momencie kształtuje się kurs złota w polskiej złotówce.

Dzieje się tak, ponieważ umocnienie dolara, któremu jednocześnie będzie towarzyszyło osłabienie złotego – przy pozostałych warunkach niezmienionych – przyczyni się do tego, że kurs złota wyrażony w amerykańskiej walucie spadnie. W tym samym czasie kurs złota w PLN najprawdopodobniej będzie rosnąć. Oznacza to tyle, że kurs złota w USD może stanowić pewien punkt odniesienia. Finalnie jednak dla polskiego inwestora najważniejsza powinna być cena za gram złota wyrażona w polskiej walucie, czyli de facto aktualny kurs XAU/PLN, a nie kurs XAU/USD. Z tego względu, spoglądając na wykres złota, zawsze warto uwzględnić relatywną siłę polskiego złotego.

Jak jest ustalany aktualny kurs złota?

Niebagatelne znaczenie dla ustalania kursu złota ma wysoka pozycja Londynu na światowym rynku metali szlachetnych. Gold Fixing – proces, w wyniku którego ustalany jest aktualny kurs złota – zależny jest od członków London Gold Market Fixing i odbywa się dwa razy dziennie o godz. 11:30 i 16:00 czasu polskiego. Bardzo często to właśnie w tych godzinach wykres cen złota odnotowuje szczególny ruch.

Z perspektywy polskiego inwestora ustalany podczas London Gold Fixing kurs złota jest najbardziej wiarygodnym punktem odniesienia.

Z czego wynikają różnice ceny złota?

Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedzi na pytania „jaka jest cena złota za gram” lub „ile kosztuje uncja złota”, trzeba zrozumieć różnicę pomiędzy ceną złota za gram lub uncję w przypadku konkretnego produktu, a ceną za gram czy uncję na wykresie (tzw. cena złota SPOT).

Ceny złota oferowanego przez dealerów metali szlachetnych, czyli ceny złotych monet i sztabek, odbiegają od tych, które widzimy analizując wykres cen złota. Wpływ na to również ma wiele czynników, zaczynając od logistyki, przez marże mennicy i dealera, aż po samą dostępność oferowanych produktów. Mając to na uwadze oczywistym staje się, że ceny złota za gram w monetach i sztabkach zawsze będą wyższe niż ceny złota z wykresu.

Podczas przeglądania oferty obok każdego produktu widnieje informacja o spreadzie. To różnica pomiędzy ceną sprzedaży ów produktu w danej chwili, a jego ceną skupu, podzielona przez cenę sprzedaży i wyrażona w procentach. Oczywiście im spread jest niższy, tym lepiej, ponieważ cena za gram złota jest korzystniejsza. Z tego względu – z perspektywy stricte inwestycyjnej – najczęściej polecanymi produktami są najbardziej rozpoznawalne złote monety bulionowe i klasyczne sztabki złota. Z reguły charakteryzują się one niższym spreadem aniżeli te, które są bite w mniejszym nakładzie i jednocześnie zdecydowanie trudniej dostępne, jak złote monety premium.

Przy podjęciu decyzji o zakupie monet lub sztabek należy również pamiętać, że notowania złota zmieniają się dynamicznie, co bezpośrednio przekłada się na regularne zmiany cen produktów. Jeżeli rozważasz inwestycję w złoto musisz liczyć się z tym, że udając się do dealera na drugi dzień koszt zakupu będzie inny niż ten z poprzedniego dnia. Biorąc jednak pod uwagę wspomnianą wcześniej stabilność, różnica ta nie powinna być duża, chyba że w międzyczasie wydarzy się coś, co zasadniczo wpłynie na notowania złota.

Wykres cen złota i notowania złota

Jeżeli zależy Ci na tym, by być na bieżąco ze zmianami ceny złota, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnych wykresów. W Tavex kurs złota aktualizowany jest co ok. 5 minut, przez co wykres cen złota oraz ceny sprzedaży i skupu produktów są regularnie odświeżane. Narzędzie udostępniane na tej podstronie umożliwia podgląd na notowania złota w czasie rzeczywistym.

Wykres cen złota może być dowolnie personalizowany w zależności od Twoich preferencji. Do dyspozycji masz dwa rodzaje wykresów, tj. liniowy i świecowy. Dzięki temu możesz szybko i wygodnie sprawdzić, jaka jest cena za gram złota albo ile kosztuje uncja złota – nie tylko w złotówkach, euro czy dolarach, ale również w ponad 70 innych walutach!

Wyślij na e-mail