Historia
Słowo "Krugerrand" pochodzi od nazwiska Paula Krugera i jednostki monetarnej Republiki Południowej Afryki, rand, która jest związana z Witwatersrand "grzbietem białej wody" - obszarem wydobycia złota odkrytym w 1886 roku w Afryce Południowej. Skocznik antylopi wyświetlany na awersie monety jest narodowym zwierzęciem RPA. Aloes claviflora jest jednym z najbardziej znanych aloesów południowoafrykańskich. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w suchym wnętrzu RPA, obszarze, w którym populacja Skoczników antylopich jest również obfita. Projekt awersu wzorowany jest na znanym południowoafrykańskim rzeźbiarzu C. Steynbergu. Portret prezydenta został stworzony przez grawera Otto Schultz'a.
W przeciwieństwie do złotych Krugerrandów, które nie mają wartości nominalnej, a ich wartość jest powiązana z zawartością czystego złota, z dominującą ceną rynkową złota, srebrny Krugerrand ma nominalną wartość 1 Rand południowoafrykański, chociaż jako monety bulionowe nie mają wartości nominalnej monetarnej inne niż ich waga w srebrze.
KRUGERRAND PRZEDSTAWIA WIZERUNEK PREZYDENTA KRUGERA
Awers srebrnego Krugerranda przedstawia Stephanusa Johannesa Paulusa Krugera, dawnego prezydenta Republiki Transwalu. Kruger zyskał międzynarodową sławę jako przywódca ruchu oporu Burów przeciwko armii brytyjskiej pod koniec XIX wieku. Burowie (mówiący po niderlandzku osadnicy z Europy w Południowej Afryce) zdecydowali się na utworzenie własnego, niezależnego państwa o nazwie Transwal. Paulus Kruger, który był potomkiem Burów stał się czołową postacią w ich dążeniu do ustanowienia samorządnego kraju na terytorium kontrolowanej przez Brytyjczyków Afryki Południowej.
Kruger pochodził z prostej rodziny. Urodził się na farmie w Południowej Afryce w 1825 roku. Nie posiadał formalnego wykształcenia. Swoje umiejętności nabyte w trakcie polowań i jazdy konnej wykorzystał podczas służby wojskowej w armii Transwalu. Szybko awansował i około czterdziestki był nominowany na stanowisko generalnego komendanta sił zbrojnych Transwalu. Umiejętności Krugera wykraczały poza wojskowość; był także zręcznym dyplomatą. W 1877 roku, kiedy Burowie po raz pierwszy powstawali przeciwko brytyjskiej dominacji, Kruger zapewnił Burom zwycięstwo metodami dyplomatycznymi. Zdobył dzięki temu taką popularność i poparcie, że trzy lata później w wyborach powszechnych został wybrany na prezydenta Republiki Transwalu.
KRUGERRAND ZOSTAŁ STWORZONA PRZEZ POŁUDNIOWOAFRYKAŃSKIE GÓRNICTWO ZŁOTA
Południowa Afryka przez połowę XX wieku była największym krajem wydobywającym złoto pokrywając prawie połowę rocznego światowego wydobycia. Tak ogromna podaż skłoniła południowoafrykańskie górnictwo złota do wprowadzenia obiegowych złotych monet, które zawierałyby wyłącznie lokalny, krajowy kruszec. Pomysł zaakceptował Południowoafrykański Bank Centralny i zezwolił na stworzenie złotych monet Krugerrand będących legalnym środkiem płatniczym. Złote Krugerrandy wybito po raz pierwszy na początku lat 70. XX wieku przez Mennicę Południowej Afryki i odniosły największy sukces spośród wszystkich złotych monet wyemitowanych przez RPA.
KRUGERRAND PRZEDSTAWIA WIZERUNEK PREZYDENTA KRUGERA
ODKRYCIE DUŻYCH ZŁÓŻ ZŁOTA W POŁUDNIOWEJ AFRYCE
Pokój między Burami a Brytyjczykami nie trwał niestety długo a przyczyniło się do tego odkrycie ogromnych złóż złota na terytorium Republiki Transwalu, w regionie zwanym Witwatersrand. Do dziś znajdują się tam jedne z największych zasobów złota na ziemi. Uważa się, że około 45% całego światowego wydobycia złota pochodzi właśnie z tych zasobnych w kruszec terenów. Brytyjczycy chcąc przejąć nad nimi kontrolę wysłali potężne siły, blisko 400.000 ludzi, by pokonać Burów. Bezdyskusyjna przewaga wojskowa zapewniła Brytyjczykom zwycięstwo i Transwal w 1902 został ponownie włączony do Imperium Brytyjskiego. Prezydent Kruger, który zdołał uciec do Europy, już nigdy nie postawił stopy w swojej ojczyźnie i zmarł na uchodźctwie w Szwajcarii 14 lipca 1904 roku.