Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złote Belgijskie 20 Franków – Leopold II – 5,81 g złota

Najbardziej rozpowszechniona i poszukiwana belgijska klasyczna złota moneta, 20 franków Leopolda II, jest sztuką złota o próbie ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup
1-4 1 457,00 zł
1 333,00 zł
5+ 1 444,00 zł
1 340,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 PLN
Odbiór w punkcie (Żabka, Ruch i inne) – 20,00 zł
Dostawa kurierem Pocztex 24 h – 20,00 zł
List polecony priorytetowy – 8,40 zł
Dostawa kurierem Fedex 24 h – 20,00 zł

Introduction

Najbardziej rozpowszechniona i poszukiwana belgijska klasyczna złota moneta, 20 franków Leopolda II, jest sztuką złota o próbie 21,6 karata, która zawiera w sobie historię Królestwa Belgii. Ta bogata w szczegóły złota moneta jest ozdobiona godłem Belgii oraz uświetniona portretem cieszącego się nienajlepszą sławą króla Leopolda II. Belgijskie złote franki stanowiły część pierwszego europejskiego system walutowego opartego na metalach szlachetnych i stąd mają one historyczne znaczenie, co czyni je odpowiednimi dla kolekcjonerów i inwestorów, którzy chcą posiadać konkretne złote monety.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • 20 franków Leopolda II są najczęściej poszukiwanymi złotymi monetami belgijskimi. Ozdobione majestatycznym godłem Belgii i wykazujące nieskazitelną niezmienność przez pięćdziesiąt lat są one najbardziej znanymi historycznymi złotymi monetami belgijskimi.
 • 20 franków Leopolda II są najbardziej rozpowszechnionymi złotymi monetami belgijskimi. Przy ilości około 28 milionów sztuk wybitych od roku 1883, złote monety belgijskie 20 franków są dobrze znaną nazwą na europejskim rynku kruszcowym.
 • Belgijskie 20 franków są pieniądzem. Są one zwolnione od podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.
 • Monety belgijskie 20 franków stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Belgijskie złote franki są idealnym wyborem dla tych długoterminowych inwestorów, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z fizyczności złota będącego prawnym środkiem płatniczym.
 • Złote monety belgijskie 20 franków są wyjątkowym sposobem dywersyfikacji twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet dwudziestofrankowych zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Kupowanie złotych przedmiotów oznacza niskie ryzyko i utrzymanie bogactwa

Wartość złota wzrosła z biegiem lat, czyniąc go dobrym do utrzymania lub wzrostu bogactwa.

 • Wartość produktu (1 szt.)
  1 457,00 zł
 • Cena wywoławcza
  1 333,00 zł
 • Twoje ryzyko teraz
  124,00 zł

To ciekawe! Cena złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 72.74% w ciągu ostatnich 8 lat. W tym okresie najniższa cena wynosiła 3 452,59 PLN/oz, a najwyższa 7 757,52 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynku światowym to 6 940,40 PLN/oz.

Historia

Złoty frank belgijski i król Leopold II

Po uzyskaniu przez Belgię w 1831 roku niezależności od Niderlandów, Nowe Królestwo Belgii wprowadziło rok później swój własny system monetarny, określany jako franki belgijskie, który był podobny do systemu monetarnego Francji pod względem wagi i składu monet. Chociaż na początku bito jedynie monety srebrne i brązowe, to w roku 1834 wprowadzono belgijskie złote franki z wizerunkiem pierwszego króla Belgii, Leopolda I (ojca Leopolda II).  Złote franki były emitowane w nominałach 10, 20, 25 i 40 franków, przy czym najbardziej popularna była złota dwudziestofrankówka. Monety te były bite do roku 1865, w którym zmarł król Leopold I.

Po śmierci króla jego syn, Leopold II, wstąpił na tron w tym samym roku i w dwa lata później, w roku 1867, zostały wypuszczone nowe monety frakowe z podobizną drugiego króla Belgii. Król Leopold II był żarliwym zwolennikiem posiadania przez jego państwo kolonii i starał się uczynić z Belgii potęgę kolonialną. Po kilku latach bezowocnych prób uzyskania poparcia od rządu belgijskiego dla swoich przedsięwzięć, Leopold II stworzył prywatną spółkę holdingową, która zatrudniła słynnego badacza Afryki, Henry’ego Stanleya, który przy okazji badań naukowych rozpoznawał teren i zakładał kolonię w środkowej Afryce. Henry Stanley działał w taki sposób, że prowadząc poszukiwania zagłębiał się w terytorium Kongo i zgłaszał roszczenia do nowoodkrytych ziem. Podczas omawiania spraw afrykańskich przez narody Europy i Stany Zjednoczone na konferencji berlińskiej w 1884 roku, Leopold uzyskał, dzięki sprytnym zabiegom dyplomatycznym, zgodę zagranicznych mocarstw owych czasów na uznanie jego roszczeń do Kongo za uzasadnione.

W1885 roku zostało utworzone Wolne Państwo Kongo, kraj 76 razy większy niż Belgia, którego jedynym władcą został król Leopold II. Chociaż nowo założona kolonia stanowiła początkowo ogromne finansowe obciążenie dla spółki holdingowej Leopolda, to sytuacja uległa zmianie na koniec dziewiętnastego wieku wraz z wynalazkiem gumowych opon do bicyklów i automobilów. Spowodował on gwałtowny wzrost popytu na kauczuk i Kongo, które posiadało ogromne zasoby tego naturalnego surowca, stało się obfitym źródłem dochodów dla należącego do Leopolda przedsiębiorstwa. Faktem jest, że niektóre źródła sugerują, iż Leopold II był u schyłku dziewiętnastego stulecia najbogatszym człowiekiem w Europie, co zawdzięczał bezpośrednio handlowi kauczukiem z Konga. Leopold inwestował dużą część swoich pieniędzy w architektoniczne i społeczne przedsięwzięcia w Belgii. Sfinansował on kilka dużych projektów, z których dwoma najbardziej znanymi były łuk tryumfalny w Brukseli i centralny dworzec kolejowy w Antwerpii, przynosząc mu epitet “Król Budowniczy”. Pod koniec swojego panowania scedował Kongo na rząd belgijski, który rządził tym terytorium aż do roku 1960.

Chociaż król Leopold II zmarł w 1909 roku, ostatnia złota moneta dwudziestofrankowa z jego wizerunkiem została wybita w roku 1882. Można to wyjaśnić faktem dopływu złotego pieniądza z Francji, który był w Belgii traktowany jako równoprawny środek płatniczy z uwagi na uczestnictwo tego kraju w Łacińskiej Unii Monetarnej. W konsekwencji Belgia nie musiała kontynuować bicia swoich własnych złotych monet.

Belgijski frank a Łacińska Unia Monetarna

W roku 1865 Włochy, Francja, Belgia i Szwajcaria utworzyły pierwszą w Europie dużą unię walutową pod nazwą “Łacińska Unia Monetarna”. Unia ta podjęła wysiłek unifikacji pieniędzy poszczególnych krajów w celu stworzenia jednej jednolitej waluty. Członkowie- założyciele uzgodnili jednakową czystość i wagę swoich monet przez dostosowanie ich do francuskiego srebrnego i złotego franka oraz swobodą wymianę wszystkich innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości niezależnie od przedstawianych na nich innych projektów, wizerunków czy nazw. Stosunek dwóch metali szlachetnych został podobnie standaryzowany, przy czym 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 gramom złota, czyli stosunek wynosił 15,5: 1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel pomiędzy krajami członkowskimi i była postrzegana jako atrakcyjna koncepcja, skłaniająca inne kraje europejskie do przyłączenia się. Chociaż Unia popełniła wiele błędów, wśród których było wydrukowanie przez poszczególne rządy nadmiernej ilości papierowych pieniędzy powyżej ustalonego stosunku pomiędzy papierowymi banknotami a znajdującymi się w obiegu kruszcowymi monetami, to wszystkie te błędy były raczej konsekwencją niewłaściwych ludzkich ocen niż upadku jednolitego kruszcowego systemu monetarnego. Tym niemniej unia rozszerzała się aż do przedednia Pierwszej Wojny Światowej i formalnie przestała istnieć dziesięć lat później, w 1927 roku.

Waga całego produktu – w gramach
6.4516
Waga samego kruszcu – w gramach
5.80644
Próba – zawartość kruszcu
900
Waga kruszcu – w uncjach trojańskich
0.18668
Średnica
21
Gęstość
-
Nominał
20 franków
Producent
Belgia

Awers

Awers przedstawia wizerunek króla Leopolda II. Tytuł “LEOPOLD II ROI DES BELGES”, oznaczający “Leopold II Król Belgów”, otacza jego portret. Na linii szyi króla podano rok wybicia monety i sygnaturę grawera “LW”.

Rewers

Rewers ukazuje godło Belgii, lwa na okrągłej tarczy, otoczonej udrapowanym płaszczem gronostajowym i zwieńczonej koroną. Dookoła godła biegnie tekst “L’UNION FAIT LA FORCE”, który oznacza “Jedność wiedzie do siły”, a nominał “20 FR” jest umieszczony na dole.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę.

Wartość produktu
Ryzyko, jeśli od razu odsprzedasz

DOSTAWA

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym możecie Państwo wybrać dostawę przesyłką kurierską, listem poleconym lub odebrać je osobiście w jednej z naszych placówek na terenie Warszawy, Katowic lub Gdyni.

Dostawa za pośrednictwem Pocztex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Dostawa za pośrednictwem Fedex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Odbiór osobisty: zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych placówek i osobistego odebrania zamówionych produktów. O możliwości odbioru zostaniecie Państwo poinformowani za pomocą wiadomości e-mail.

Do odebrania zamówionych produktów niezbędny będzie ważny dokument tożsamości.

UBEZPIECZENIE

Przesyłki są w pełni ubezpieczone. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia ubezpieczonej przesyłki, Tavex Sp. z o.o. ponownie prześle Państwu zamówione produkty lub dokona zwrotu zapłaconej gotówki. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie czas kiedy produkty są przewożone i traci ważność w momencie potwierdzenia przez Klienta odebrania przesyłki.

OPAKOWANIE

Produkty przewożone są w zamkniętym opakowaniu zabezpieczającym. Umieszczone w dyskretnym nieoznakowanym opakowaniu zawierającym dodatkowe wypełnienie zabezpieczające przed uszkodzeniami.

ŚLEDZENIE PRZESYŁKI

Od momentu spakowania przesyłki z Państwa zamówieniem możliwe jest jej śledzenie za pomocą przesłanego na podany w zamówieniu adres e-mail numeru śledzenia. Aby odnaleźć swoją przesyłkę należy wejść na stronę Pocztex następnie skorzystać z narzędzia śledzenia przesyłek. W narzędziu śledzenia przesyłek wystarczy podać przesłany przez Tavex na Państwa adres e-mail numer przesyłki, aby wyświetlić proces transportu Państwa paczki.

OPÓŹNIENIA

Opóźnienie może wystąpić w przypadku, jeżeli zapas zamówionego przez Państwa produktu został wyprzedany. W takim wypadku firma Tavex skontaktuje się z Państwem za pośrednictwem podanego w zamówieniu adresu e-mail, aby poinformować o szczegółach dostawy zamówienia.

KOSZTY PRZESYŁKI

Koszty przesyłek doręczanych na terenie Polski wynoszą:

dla przesyłek “waluta z dostawą do domu” – 20 zł

dla przesyłek złota inwestycyjnego – 20 zł

Jeżeli życzycie sobie Państwo aby zamówione przez Państwa produkty zostały dostarczone do innego kraju, prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z nami przed złożeniem zamówienia pod numerem +48 22 114 00 20 lub za pomocą poczty elektronicznej email pod tavex@tavex.pl, aby uzyskać szczegółową informację o cenach i warunkach realizacji takiego zamówienia. Zamówienia realizujemy na terenie Unii Europejskiej.

Oczekiwane koszty wysyłki

Tavex oferuje łatwą i bezpieczną wysyłkę dla wszystkich zamówień online. Przyjrzyj się bliżej kosztom.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszych magazynach i dostępne natychmiastowo, od ręki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup z dostawą kurierem Pocztex pod wskazany adres albo do wybranego punktu odbioru Poczty Polskiej, Twoje zamówienie zostanie przekazane do wysyłki już w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od momentu zaksięgowania wpłaty na jednym z naszych kont bankowych. Jednocześnie oznacza to, że zamówienia, za które płatności pojawią się u nas w piątek np. po godzinie 15:00, zostaną wysłane w poniedziałek lub – w przypadku poniedziałku ustawowo wolnego od pracy – w najbliższy dzień roboczy.

Produkt w magazynie

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie i dostępny natychmiastowo, od ręki.

Możesz go odebrać osobiście tuż po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie lub wybrać opcję dostawy kurierem.

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Zarezerwuj prywatną konsultację za darmo
Dowiedz się więcej o bezpiecznym inwestowaniu i zdobądź cenne informacje rynkowe.