Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złota moneta Belgijskie 20 Franków – Leopold II 5,81 g

Produkt dostępny
Najbardziej rozpowszechniona i poszukiwana belgijska klasyczna złota moneta, 20 franków Leopolda II, jest sztuką złota o próbie ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-4
1822,00 zł
1740,00 zł 4.50%
5-9
1817,00 zł
1740,00 zł 4.24%
10+
1812,00 zł
1740,00 zł 3.97%
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
List polecony priorytetowy – 9,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 9,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Najbardziej rozpowszechniona i poszukiwana belgijska klasyczna złota moneta, 20 franków Leopolda II, jest sztuką złota o próbie 21,6 karata, która zawiera w sobie historię Królestwa Belgii. Ta bogata w szczegóły złota moneta jest ozdobiona godłem Belgii oraz uświetniona portretem cieszącego się nienajlepszą sławą króla Leopolda II. Belgijskie złote franki stanowiły część pierwszego europejskiego system walutowego opartego na metalach szlachetnych i stąd mają one historyczne znaczenie, co czyni je odpowiednimi dla kolekcjonerów i inwestorów, którzy chcą posiadać konkretne złote monety.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • 20 franków Leopolda II są najczęściej poszukiwanymi złotymi monetami belgijskimi. Ozdobione majestatycznym godłem Belgii i wykazujące nieskazitelną niezmienność przez pięćdziesiąt lat są one najbardziej znanymi historycznymi złotymi monetami belgijskimi.
 • 20 franków Leopolda II są najbardziej rozpowszechnionymi złotymi monetami belgijskimi. Przy ilości około 28 milionów sztuk wybitych od roku 1883, złote monety belgijskie 20 franków są dobrze znaną nazwą na europejskim rynku kruszcowym.
 • Belgijskie 20 franków są pieniądzem. Są one zwolnione od podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.
 • Monety belgijskie 20 franków stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Belgijskie złote franki są idealnym wyborem dla tych długoterminowych inwestorów, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z fizyczności złota będącego prawnym środkiem płatniczym.
 • Złote monety belgijskie 20 franków są wyjątkowym sposobem dywersyfikacji twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet dwudziestofrankowych zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Rozsądna dywersyfikacja

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

 • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
  1822,00 zł
 • Aktualna cena skupu 1 szt.
  1740,00 zł
 • Twoje ryzyko
  82,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 74.84% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11171,10 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 9391,34 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Złoty frank belgijski i król Leopold II

Po uzyskaniu przez Belgię w 1831 roku niezależności od Niderlandów, Nowe Królestwo Belgii wprowadziło rok później swój własny system monetarny, określany jako franki belgijskie, który był podobny do systemu monetarnego Francji pod względem wagi i składu monet. Chociaż na początku bito jedynie monety srebrne i brązowe, to w roku 1834 wprowadzono belgijskie złote franki z wizerunkiem pierwszego króla Belgii, Leopolda I (ojca Leopolda II).  Złote franki były emitowane w nominałach 10, 20, 25 i 40 franków, przy czym najbardziej popularna była złota dwudziestofrankówka. Monety te były bite do roku 1865, w którym zmarł król Leopold I.

Po śmierci króla jego syn, Leopold II, wstąpił na tron w tym samym roku i w dwa lata później, w roku 1867, zostały wypuszczone nowe monety frakowe z podobizną drugiego króla Belgii. Król Leopold II był żarliwym zwolennikiem posiadania przez jego państwo kolonii i starał się uczynić z Belgii potęgę kolonialną. Po kilku latach bezowocnych prób uzyskania poparcia od rządu belgijskiego dla swoich przedsięwzięć, Leopold II stworzył prywatną spółkę holdingową, która zatrudniła słynnego badacza Afryki, Henry’ego Stanleya, który przy okazji badań naukowych rozpoznawał teren i zakładał kolonię w środkowej Afryce. Henry Stanley działał w taki sposób, że prowadząc poszukiwania zagłębiał się w terytorium Kongo i zgłaszał roszczenia do nowoodkrytych ziem. Podczas omawiania spraw afrykańskich przez narody Europy i Stany Zjednoczone na konferencji berlińskiej w 1884 roku, Leopold uzyskał, dzięki sprytnym zabiegom dyplomatycznym, zgodę zagranicznych mocarstw owych czasów na uznanie jego roszczeń do Kongo za uzasadnione.

W1885 roku zostało utworzone Wolne Państwo Kongo, kraj 76 razy większy niż Belgia, którego jedynym władcą został król Leopold II. Chociaż nowo założona kolonia stanowiła początkowo ogromne finansowe obciążenie dla spółki holdingowej Leopolda, to sytuacja uległa zmianie na koniec dziewiętnastego wieku wraz z wynalazkiem gumowych opon do bicyklów i automobilów. Spowodował on gwałtowny wzrost popytu na kauczuk i Kongo, które posiadało ogromne zasoby tego naturalnego surowca, stało się obfitym źródłem dochodów dla należącego do Leopolda przedsiębiorstwa. Faktem jest, że niektóre źródła sugerują, iż Leopold II był u schyłku dziewiętnastego stulecia najbogatszym człowiekiem w Europie, co zawdzięczał bezpośrednio handlowi kauczukiem z Konga. Leopold inwestował dużą część swoich pieniędzy w architektoniczne i społeczne przedsięwzięcia w Belgii. Sfinansował on kilka dużych projektów, z których dwoma najbardziej znanymi były łuk tryumfalny w Brukseli i centralny dworzec kolejowy w Antwerpii, przynosząc mu epitet “Król Budowniczy”. Pod koniec swojego panowania scedował Kongo na rząd belgijski, który rządził tym terytorium aż do roku 1960.

Chociaż król Leopold II zmarł w 1909 roku, ostatnia złota moneta dwudziestofrankowa z jego wizerunkiem została wybita w roku 1882. Można to wyjaśnić faktem dopływu złotego pieniądza z Francji, który był w Belgii traktowany jako równoprawny środek płatniczy z uwagi na uczestnictwo tego kraju w Łacińskiej Unii Monetarnej. W konsekwencji Belgia nie musiała kontynuować bicia swoich własnych złotych monet.

Belgijski frank a Łacińska Unia Monetarna

W roku 1865 Włochy, Francja, Belgia i Szwajcaria utworzyły pierwszą w Europie dużą unię walutową pod nazwą “Łacińska Unia Monetarna”. Unia ta podjęła wysiłek unifikacji pieniędzy poszczególnych krajów w celu stworzenia jednej jednolitej waluty. Członkowie- założyciele uzgodnili jednakową czystość i wagę swoich monet przez dostosowanie ich do francuskiego srebrnego i złotego franka oraz swobodą wymianę wszystkich innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości niezależnie od przedstawianych na nich innych projektów, wizerunków czy nazw. Stosunek dwóch metali szlachetnych został podobnie standaryzowany, przy czym 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 gramom złota, czyli stosunek wynosił 15,5: 1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel pomiędzy krajami członkowskimi i była postrzegana jako atrakcyjna koncepcja, skłaniająca inne kraje europejskie do przyłączenia się. Chociaż Unia popełniła wiele błędów, wśród których było wydrukowanie przez poszczególne rządy nadmiernej ilości papierowych pieniędzy powyżej ustalonego stosunku pomiędzy papierowymi banknotami a znajdującymi się w obiegu kruszcowymi monetami, to wszystkie te błędy były raczej konsekwencją niewłaściwych ludzkich ocen niż upadku jednolitego kruszcowego systemu monetarnego. Tym niemniej unia rozszerzała się aż do przedednia Pierwszej Wojny Światowej i formalnie przestała istnieć dziesięć lat później, w 1927 roku.

Waga całego produktu [g]
6.4516
Waga czystego kruszcu [g]
5.80644
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
0.18668
Średnica [mm]
21
Grubość [mm]
-
Nominał
20 franków
Producent
Belgia

Awers

Awers przedstawia wizerunek króla Leopolda II. Tytuł “LEOPOLD II ROI DES BELGES”, oznaczający “Leopold II Król Belgów”, otacza jego portret. Na linii szyi króla podano rok wybicia monety i sygnaturę grawera “LW”.

Rewers

Rewers ukazuje godło Belgii, lwa na okrągłej tarczy, otoczonej udrapowanym płaszczem gronostajowym i zwieńczonej koroną. Dookoła godła biegnie tekst “L’UNION FAIT LA FORCE”, który oznacza “Jedność wiedzie do siły”, a nominał “20 FR” jest umieszczony na dole.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy 4 metody dostawy wysyłkowych, do których należą:

 • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
 • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
 • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
 • Konwój indywidualny CHL – 299,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Sucha
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.