Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złote Francuskie 10 Franków – Napoleon III z laurem – 2,90 g złota

Tavex ma przyjemność zaprezentować klasyczną, słynną francuską złotą monetę Napoleona III 10 franków. Z bogatą historią sięgającą ponad ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup
735,00 zł
669,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 PLN
Odbiór w punkcie (Żabka, Ruch i inne) – 20,00 zł
Dostawa kurierem Pocztex 24 h – 20,00 zł
List polecony priorytetowy – 8,40 zł
Dostawa kurierem Fedex 24 h – 20,00 zł

Introduction

Tavex ma przyjemność zaprezentować klasyczną, słynną francuską złotą monetę Napoleona III 10 franków. Z bogatą historią sięgającą ponad 600 lat złota moneta 10 franków przypomina dawną świetność Francji jako jednej z wielkich potęg XIX i XX wieku. Standaryzowany i autoryzowany przez samego Napoleona Bonapartego, 10 franków plasuje się wśród najbardziej cenionych i poszukiwanych złotych monet Francji. Przez 10 lat, prezentując idealną jednolitość i dokładność, francuskie 10 franków ułatwiło handel światowy i stało się podstawą pierwszej unii walutowej w Europie. Z ponad 100 milionami sztuk są one płynne i powszechnie rozpoznawane na europejskim rynku kruszców. Reprezentująca erę francuskiego postępu przemysłowego, kulturalnego i społecznego, francuska złota moneta Napoleon III z 10 franków jest dostępna w przystępnej cenie, dzięki czemu jest odpowiednia jako przedmiot kolekcjonerski, prezent lub namacalna inwestycja w złoto.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Złote monety 10 franków Napoleon III są rozpoznawalnymi francuskimi monetami bulionowymi. Dziesięciofrankówka jest najsłynniejszą złotą monetą z Francji i jedną z najbardziej znanych w Europie.
 • Złote monety 10 franków Napoleon III są pieniądzem. Są zwolnione z podatku VAT i wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.
 • Złote monety 10 franków Napoleon III cechują się płynnością. Przy ponad 100 milionach sztuk wybitych od XIX wieku wciąż mają gwarantowany rynek.
 • Złote monety 10 franków Napoleon III były podwaliną pierwszej europejskiej unii monetarnej. Francuska złota 10-frankówka stanowiła podstawę Łacińskiej Unii Monetarnej.
 • Złote monety 10 franków Napoleon III są wyjątkowym sposobem dywersyfikacji Twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowymi czyni z nich zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.
 • Złote monety 10 franków Napoleon III są doskonałą formą lokowania oszczędności. To idealny wybór dla długoterminowych inwestorów, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność oparte na złotych monetach będących prawnym środkiem płatniczym.

Kupowanie złotych przedmiotów oznacza niskie ryzyko i utrzymanie bogactwa

Wartość złota wzrosła z biegiem lat, czyniąc go dobrym do utrzymania lub wzrostu bogactwa.

 • Wartość produktu (1 szt.)
  735,00 zł
 • Cena wywoławcza
  669,00 zł
 • Twoje ryzyko teraz
  66,00 zł

To ciekawe! Cena złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 72.77% w ciągu ostatnich 8 lat. W tym okresie najniższa cena wynosiła 3 452,59 PLN/oz, a najwyższa 7 757,52 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynku światowym to 6 999,58 PLN/oz.

Historia

Pochodzenie złotych francuskich franków

Fascynująca historia złotego franka zaczęła się w XIV wieku podczas Wojny Stuletniej pełnej licznych konfliktów zbrojnych między Francją i Brytanią. Podczas bitwy pod Poitiers w 1356 roku francuski król Jan II został pojmany przez swoich angielskich nieprzyjaciół. Anglicy zażądali okupu: trzech milionów złotych monet. Po spełnieniu uzgodnionych warunków, król został wypuszczony a jego powrót z niewoli został uczczony wprowadzeniem nowej, złotej monety nazwanej frankiem od „franc”, co po francusku znaczy „wolny”. Nowy złoty frank był później wykorzystywany w handlu na terenie Francji, ale jego jednolitość często ulegała przewartościowaniu. Zmieniło się to wraz z dojściem do władzy Napoleona Bonaparte na początku XIX wieku.

Francuskie złote franki zostały zatwierdzone przez Napoleona Bonaparte

Pod koniec Rewolucji Francuskiej, uważany za jednego z największych wodzów świata i wytrawnego polityka, Napoleon Bonaparte zapewnił sobie stanowisko pierwszego konsula. Jako zwolennik złota, wprowadził standaryzowaną monetę napoleona w 1803 roku. Pierwotnie była ona bita w dwóch nominałach: 20 i 40 franków. Później pojawiły się także nominały 5, 10, 50 i 100 franków, ale najbardziej popularna i emitowana w największych ilościach była złota dwudziestofrankówka. Pierwsza moneta 10 franków została wprowadzona w roku 1850, o masie 3,225 g, zawierająca 90% złota czyli 2,902 gramów złota, a ostatnia emisja złotej monety 10 franków odbyła się w 1914 roku. Chociaż wygląd monety ulegał z czasem zmianom, to zarówno jej nominał, jak i jednolitość pozostawały niezmienne przez cały XIX wiek. Wszystkie francuskie złote monety dziesięciofrankowe bite w XIX i XX wieku nazywane są „napoleonami”.

Francuska dwudziestofrankówka – standard oparty na parytecie złota w Europie

Dwudziestofrankowa złota moneta Napoleona przyczyniła się do monetarnego zjednoczenia Europy i pomyślnego rozwoju handlu w większym stopniu niż sam Napoleon, który dążył do tego samego, ale metodami militarnymi. Terytoria podbite przez Napoleona zostały z czasem utracone, ale mimo to ciągle pozostawały pod wpływem złotej dwudziestofrankówki. Moneta zyskała dominującą pozycję i stała się podwaliną pierwszej europejskiej dużej unii walutowej pod nazwą „Łacińska Unia Monetarna”. Pierwotnie została ona zawarta w 1865 roku między Francją, Belgią, Włochami i Szwajcarią, aby spróbować zunifikować pieniądze tych krajów i stworzyć jednolitą walutę. Można więc powiedzieć, że były to pierwsze kroki prowadzące do znanej dziś, wspólnej europejskiej waluty: euro. 

Założyciele Unii przyjęli franka i uzgodnili swobodną wymianę innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości, niezależnie od ich wyglądu. Wystandaryzowano także stosunek dwóch metali szlachetnych – 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 grama złota – stosunek wynosił więc 15,5:1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel, co nakłoniło inne kraje do przyłączenia się do Unii. Unia popełniła liczne błędy, z których jednym z najpoważniejszych był nadmierny druk papierowych pieniędzy, co zachwiało ustalonym wcześniej stosunkiem banknotów i kruszcowych monet obecnych na rynku. Potknięcia takie nie zachwiały jednak jednolitym, kruszcowym systemem monetarnym. Łacińska Unia Monetarna rozszerzała się niemal do wybuchu I Wojny Światowej i formalnie zakończyła działalność w 1927 roku.

Popularność francuskiej złotej monety 10 franków utrzymuje się nadal

W XIX i XX wieku złote napoleony były rozpowszechnione w Europie i na całym świecie. Na początku XIX wieku Francja kontrolowała sporą część kontynentu a w kolejnym stuleciu stała się kolonialną potęgą. Wiarygodne i zachowujące jednolitość francuskie złote franki Napoleona stały się więc preferowanym wyborem wśród handlowców i inwestorów. Większość napoleonów wyemitowano po latach 50. XIX wieku, co zbiegło się z rozszerzeniem Łacińskiej Unii Monetarnej oraz szczytowym rozwojem francuskiego imperium kolonialnego. Produkcję monet zakończono na początku XX wieku. Chociaż złote napoleony nie są już produkowane, to ich popularność nadal trwa i sprawia, że są najczęściej sprzedawanymi złotymi monetami w kilku europejskich krajach, m.in. we Francji.

Złota moneta francuska 10 franków Napoleon III

Urodzony w 1808 roku w Paryżu Karol Ludwik Napoleon (III) Bonaparte był bratankiem Napoleona I. Po jego obaleniu w 1815 roku wychowywał się na wygnaniu, na które musieli się udać członkowie jego dynastii. Podczas dorosłego życia na wygnaniu, Karol Ludwik Napoleon, jako sukcesor dawnego cesarstwa napoleońskiego, snuł plany powrotu i przejęcia tronu.

Szansa pojawiła się w 1848 roku, kiedy król Francji Ludwik Filip został obalony w wyniku Rewolucji Lutowej. Karol Ludwik Napoleon powrócił wtedy do kraju i uzyskał większość głosów w wyborach powszechnych. Jako ich zwycięzca, został zaprzysiężony na prezydenta Republiki Francuskiej. Początkowo sprawował władzę jako prezydent, będąc konstytucyjnie ograniczonym do tylko jednej kadencji. Dokonał więc przewrotu i mianował siebie Cesarzem Francji, co przedłużyło jego panowanie jako dyktatora.

Autokratyczne rządy Napoleona III nie przeszkodziły mu stać się skutecznym przywódcą, który wprowadził liczne, pozytywne zmiany w społeczeństwie. W czasach jego 20-letnich rządów Francja ekonomicznie i społecznie rozkwitała. W ramach jednej z najgłośniejszych reform, jakie wprowadził, robotnicy zyskali prawa do strajku i do zrzeszania się, a kobietom zapewniono szerszy dostęp do edukacji. Rozpędził gospodarkę inwestując ogromne pieniądze w infrastrukturę. Budowane były szlaki kolejowe, kanały, drogi i porty morskie. Za jego rządów francuska flota stała się potęgą ustępując jedynie brytyjskiej. Dynamicznie rozwijały się również przemysł i rolnictwo sprawiając, że po raz pierwszy od wieków znikło widmo głodu.

Chociaż Napoleon III zyskał niezwykłe poparcie wyborców, to zmagał się z rosnącą, międzynarodową opozycją polityczną. W 1870 roku dostał się do niewoli, gdy jego armia przegrała decydującą bitwę z wojskami pruskimi. Francja przegrała wojnę z Prusami i skapitulowała. Polityczni przeciwnicy Napoleona III wykorzystali osłabienie Francji i nieobecność monarchy i pozbawili go władzy jako Cesarza Francji. Po podpisaniu traktatu pokojowego Napoleon III został uwolniony. Nie mógł jednak powrócić do ojczyzny, gdyż stracił swą polityczną pozycję, a po przegranej wojnie z Prusami został znienawidzony przez Francuzów. Karol Ludwik Napoleon Bonaparte zdecydował się więc na przeprowadzkę z żoną do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał aż do swojej śmierci w 1873 roku.

Wielkość emisji francuskiej złotej dziesięciofrankówki

Wraz z rozrostem imperium francuskiego rosło zapotrzebowanie na złote i srebrne monety. Aby zaspokoić ten ogromny popyt, złote dwudziestofrankówki byłe bite w kilku mennicach. Na przestrzeni lat złote napoleony były emitowane przez ponad 20 mennic, w tym także ulokowanych w krajach podbitych przez Francję. Każda z nich była zobowiązana do umieszczania na każdej monecie znaku identyfikacyjnego, dzięki czemu można było z łatwością ustalić pochodzenie złotego franka. Znakiem tym mogła być litera, symbol lub monogram. Litera ‘A” oznaczała mennicę paryską a litera „R” lub symbol korony były znakami mennicy rzymskiej. Chociaż te pożądane monety były bite nie tylko na terenie Francji, ale i Europy, to jednak ogromna większość powstawała w mennicy Monnaie de Paris. Założona w 864 roku przez króla Francji, Karola Łysego, Monnaie de Paris jest najstarszą i największą mennicą we Francji a prawdopodobnie także najstarszą francuską inwestycją. Chociaż paryska mennica odpowiadała za francuski system pieniądza obiegowego to przez prawie tysiąclecie dzieliła swoją odpowiedzialność  z innymi francuskimi mennicami. Stąd mamy obecnie wiele znaków identyfikacyjnych na złotych napoleonach. W 1878 roku mennica paryska została jedynym francuskim producentem mogącym wytwarzać obiegowe monety. Do dziś jest ona główną mennicą kraju i wyłącznym producentem oficjalnych, francuskich monet euro.

Waga całego produktu – w gramach
3.22444
Waga samego kruszcu – w gramach
2.902
Próba – zawartość kruszcu
900
Waga kruszcu – w uncjach trojańskich
0.0933
Średnica
19
Gęstość
-
Nominał
10 franków
Producent
Francja

Awers

Awers tej monety przedstawia wizerunek Karola Ludwika Napoleona Bonaparte, bratanka Napoleona I, otoczony tekstem “NAPOLEON III EMPEREUR”. Pod wizerunkiem znajduje się sygnatura mistrza grawerskiego “BARRE”.

Rewers

Rewers tej monety zawiera nominał 10 franków i rok emisji, otoczone laurowym wieńcem oraz tekst “EMPIRE FRANÇAIS”, co oznacza “Cesarstwo Francuskie”. Pod wieńcem znajduje się znak mincerski.

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Wartość produktu
Ryzyko, jeśli od razu odsprzedasz

DOSTAWA

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym możecie Państwo wybrać dostawę przesyłką kurierską, listem poleconym lub odebrać je osobiście w jednej z naszych placówek na terenie Warszawy, Katowic lub Gdyni.

Dostawa za pośrednictwem Pocztex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Dostawa za pośrednictwem Fedex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Odbiór osobisty: zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych placówek i osobistego odebrania zamówionych produktów. O możliwości odbioru zostaniecie Państwo poinformowani za pomocą wiadomości e-mail.

Do odebrania zamówionych produktów niezbędny będzie ważny dokument tożsamości.

UBEZPIECZENIE

Przesyłki są w pełni ubezpieczone. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia ubezpieczonej przesyłki, Tavex Sp. z o.o. ponownie prześle Państwu zamówione produkty lub dokona zwrotu zapłaconej gotówki. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie czas kiedy produkty są przewożone i traci ważność w momencie potwierdzenia przez Klienta odebrania przesyłki.

OPAKOWANIE

Produkty przewożone są w zamkniętym opakowaniu zabezpieczającym. Umieszczone w dyskretnym nieoznakowanym opakowaniu zawierającym dodatkowe wypełnienie zabezpieczające przed uszkodzeniami.

ŚLEDZENIE PRZESYŁKI

Od momentu spakowania przesyłki z Państwa zamówieniem możliwe jest jej śledzenie za pomocą przesłanego na podany w zamówieniu adres e-mail numeru śledzenia. Aby odnaleźć swoją przesyłkę należy wejść na stronę Pocztex następnie skorzystać z narzędzia śledzenia przesyłek. W narzędziu śledzenia przesyłek wystarczy podać przesłany przez Tavex na Państwa adres e-mail numer przesyłki, aby wyświetlić proces transportu Państwa paczki.

OPÓŹNIENIA

Opóźnienie może wystąpić w przypadku, jeżeli zapas zamówionego przez Państwa produktu został wyprzedany. W takim wypadku firma Tavex skontaktuje się z Państwem za pośrednictwem podanego w zamówieniu adresu e-mail, aby poinformować o szczegółach dostawy zamówienia.

KOSZTY PRZESYŁKI

Koszty przesyłek doręczanych na terenie Polski wynoszą:

dla przesyłek “waluta z dostawą do domu” – 20 zł

dla przesyłek złota inwestycyjnego – 20 zł

Jeżeli życzycie sobie Państwo aby zamówione przez Państwa produkty zostały dostarczone do innego kraju, prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z nami przed złożeniem zamówienia pod numerem +48 22 114 00 20 lub za pomocą poczty elektronicznej email pod tavex@tavex.pl, aby uzyskać szczegółową informację o cenach i warunkach realizacji takiego zamówienia. Zamówienia realizujemy na terenie Unii Europejskiej.

Oczekiwane koszty wysyłki

Tavex oferuje łatwą i bezpieczną wysyłkę dla wszystkich zamówień online. Przyjrzyj się bliżej kosztom.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszych magazynach i dostępne natychmiastowo, od ręki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup z dostawą kurierem Pocztex pod wskazany adres albo do wybranego punktu odbioru Poczty Polskiej, Twoje zamówienie zostanie przekazane do wysyłki już w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od momentu zaksięgowania wpłaty na jednym z naszych kont bankowych. Jednocześnie oznacza to, że zamówienia, za które płatności pojawią się u nas w piątek np. po godzinie 15:00, zostaną wysłane w poniedziałek lub – w przypadku poniedziałku ustawowo wolnego od pracy – w najbliższy dzień roboczy.

Produkt w magazynie

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie i dostępny natychmiastowo, od ręki.

Możesz go odebrać osobiście tuż po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie lub wybrać opcję dostawy kurierem.

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Zarezerwuj prywatną konsultację za darmo
Dowiedz się więcej o bezpiecznym inwestowaniu i zdobądź cenne informacje rynkowe.