Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złota moneta Meksykańskie 50 Pesos 37,5 g

Produkt dostępny
Moneta Centenario, bardziej znana jako meksykańskie 50 peso, jest nadzwyczajną złotą monetą, która łączy w sobie urzekający ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-2
11678,00 zł
11089,00 zł 5.04%
3+
11656,00 zł
11089,00 zł 4.86%
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Moneta Centenario, bardziej znana jako meksykańskie 50 peso, jest nadzwyczajną złotą monetą, która łączy w sobie urzekający artyzm z bogatą historią, ponieważ jej cena przy ilości zawartego w nich kruszcu jest jedną z najbardziej konkurencyjnych na rynku. Wydana po raz pierwszy w 1921 roku przez najstarszą mennicę w obu Amerykach, La Casa de Moneda de México (Narodowa Mennica Meksyku), moneta ta zawiera złoto próby 0,900 i ma imponującą wagę 41,6 g. Ozdobiona piękną alegoryczną personifikacją greckiej bogini Nike i złotym orłem, godłem Meksyku, ta złota moneta 50 peso zachwyca swoim wyglądem. Projekt monety opowiada o meksykańskiej wojnie o niepodległość i wyobraża rewolucyjne ideały, które utorowały temu krajowi drogę do samostanowienia. Meksykańskie 50 peso ma wobec tego wartość historyczną, co czyni z niego idealną monetę dla kolekcjonerów lub tych, którzy poszukują złotych monet o pięknym wyglądzie po korzystnej cenie.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Złote monety meksykańskie 50 peso są unikatowe. Oprócz tego, że wyróżnia się ona wspaniałym artystycznym projektem i wykonawstwem, moneta meksykańskie 50 peso jest  dzisiaj jedyną osiągalną w normalny sposób historyczną złotą monetą, która ma godną zainteresowania wagę 1,34 uncji. Ta ciężka złota moneta wywołuje uśmiech na twarzy każdej osoby, która weźmie ją do ręki.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso mają jedną z najbardziej konkurencyjnych cen wśród złotych monet. Ta moneta ma jedne z najniższych narzutów na rynku złota, co czyni z jej doskonały wybór dla oszczędnych zbieraczy tego szlachetnego metalu.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są symbolem walki z prześladowaniami. Moneta ta uwiecznia meksykańską wojnę o niepodległość przeciwko Hiszpanii na początku dziewiętnastego stulecia, co czyni z niej doskonały wybór dla tych kolekcjonerów, którzy pielęgnują pamięć o tym fragmencie historii oraz tych, którzy skłaniają się ku ideałom rewolucyjnym.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są rozpoznawalne na świecie. Te monety stanowią dziedzictwo przeszłości sięgającej ponad 500 lat wstecz, co – w połączeniu z ich projektem, przedstawiającym słynnego w świecie Anioła Niepodległości – sprawia, że są one cenione i akceptowane przez dealerów kruszców inwestycyjnych i inwestorów na całym świecie.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są pieniądzem. Są one zwolnione z podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie zarówno przez dealerów kruszców, jak i inwestorów.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Meksykańskie 50 peso są idealnym wyborem dla tych długoterminowych oszczędzających, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z posiadania fizycznych złotych monet.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są wyjątkowym sposobem zróżnicowania twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota w porównaniu z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Rozsądna dywersyfikacja

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

 • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
  11678,00 zł
 • Aktualna cena skupu 1 szt.
  11089,00 zł
 • Twoje ryzyko
  589,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 76.84% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11171,10 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 9362,35 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Peso – waga szlachetnego metalu

Jednym z najbardziej zachwycających cech klasycznych złotych monet jest uwięziona w nich historia, która odsłania przeszłość dawnych cywilizacji, mogącą sięgać wstecz wiele setek lat. Centenario jest jedną z tych monet, a każda z jej dwóch nazw “Centenario” oraz “meksykańskie 50 peso” może opowiedzieć swoją własne dzieje.

Meksykańskie 50 peso, najbardziej popularna nazwa tej monety, pochodzi z faktu, że moneta ma na awersie nominał “50 pesos”. Jednakże słowo “peso” jest bardziej interesujące. To hiszpańskie słowo oznacza “waga” i było pierwotnie używane w odniesieniu do słynnego hiszpańskiego srebrnego dolara.

Hiszpański srebrny dolar rozpoczął podbój świata po reformie monetarnej w Hiszpanii w  1497 roku, stając się podstawową monetą wykorzystywaną w wymianie handlowej w obu Amerykach i Azji w okresie pomiędzy szesnastym a dziewiętnastym wiekiem. Reforma monetarna, która pomogła zyskać popularność tej monecie, zawierała definicję systemu monetarnego, opartego na srebrze, który przyjął “real” jako jednostkę rozliczeniową. Każdy real był równy 3,195 gramom srebra, przy czym hiszpański srebrny dolar miał wartość 8 reali. Oznacza to, że moneta ta zawierała 25,56 gramów srebra, a ponieważ jej waga była podzielna  na osiem równych części (25,56/8 = 3,195), moneta ta była określana jako “waga ośmiu” (peso de ocho po hiszpańsku).

Fascynująca i istotna jest przyczyna, dla której hiszpański srebrny dolar o wartości 8 reali był podzielny na osiem równych części wagowych, ponieważ wiązało się to ze szczególną metodą liczenia. Można go było dzielić  się na dwie, cztery czy nawet osiem części wagowych, ponieważ hiszpańscy kupcy mogli łatwiej liczyć pieniądze przy pomocy palców podczas prowadzenia transakcji z innymi kupcami. Ale czy człowiek nie ma dziesięciu palców? Oczywiście tak, ale hiszpańscy kupcy zadecydowali, że kciuki będą wykorzystywane do wskazywania sumy czterech palców.  Dlatego też hiszpańskie srebrne pieniądze bazowały na podziale przez osiem, co oznacza, że najmniejsza wartość nominalna wynosiła teoretycznie  1/8.

Interesującym szczegółem jest fakt, że wszystkie duże giełdy finansowe w Stanach Zjednoczonych wykorzystywały hiszpański system liczenia srebrnego peso w odniesieniu do papierów wartościowych, obligacji i udziałów w firmach przez ponad 200 lat. Ten  system liczenia ułamkowego utrzymywał się aż do roku 2000, kiedy to wszystkie giełdy papierów wartościowych w USA przeszły na system dziesiętny.

Złota moneta Centenario – wspaniałe stulecie

Słowo “Centenario”, które jest oficjalną nazwą tej złotej monety, jest hiszpańskim przymiotnikiem, oznaczającym „stuletni”. Moneta otrzymała tę nazwę, ponieważ wybito ją dla uczenia setnej rocznicy meksykańskiej wojny o niepodległość, która zakończyła się w 1821 roku. Można zatem stwierdzić, że złota moneta Centenario obrazuje porywającą historię tej wojny i oddaje hołd rewolucyjnym ideałom, które spowodowały powstanie Meksykanów przeciwko hiszpańskim władcom.

Przed uzyskaniem niepodległości w roku 1821, Meksyk był kolonią hiszpańską i był systematycznie eksploatowany jako źródło dochodów korony hiszpańskiej, która pobierała podatki z handlu i produkcji towarowej tego kraju. To czerpanie bogactwa trwało przez 300 lat aż do początków dziewiętnastego wieku, kiedy to wykształceni meksykańscy Kreole zaczęli kwestionować zależność swego kraju od Hiszpanii. Kreole byli Europejczykami, głównie hiszpańskiego pochodzenia, urodzonymi w Meksyku. Chociaż mieli prawa równe z rdzennymi Hiszpanami, to nie mogli zajmować żadnych wyższych stanowisk w kościele i państwie, a także ich działalność handlowa była mocno ograniczana. W roku 1810 ludność Meksyku przekroczyła liczbę sześciu milionów, z czego zaledwie 15.000 stanowili Hiszpanie. W przeciwieństwie do Hiszpanów, którzy cieszyli się łatwym życiem w Meksyku, większość społeczeństwa kraju, zwłaszcza rodzimi Indianie i miejscowi rolnicy żyła w ubóstwie. We wspomnianym roku dochód Meksyku wyniósł 24 miliony peso, przy czym królewski skarbiec w Madrycie zabrał w charakterze podatków 25% tej sumy czyli 6 milionów peso. “Dosyć”, orzekła grupa kreolskich intelektualistów, która w dniu 16 września 1810 roku rozpoczęła walkę Meksyku o samostanowienie.

Na czele rewolucji stanął kreolski ksiądz Miguel Hidalgo, który zgromadził armię liczącą ponad 80.000 ludzi. Stanowiło to ogromną siłę, jednakże oddziały rewolucyjne składały się głównie z ubogich Meksykanów, bez przygotowania i słabo uzbrojonych. Stało się to widoczne w bitwie o most na rzece Calderon, gdzie 6.000 ciężko uzbrojonych i wyszkolonych  hiszpańskich żołnierzy pokonało rewolucyjną armię Hidalga. Wielu powstańców straciło życie w tej bitwie, a sam Hidalgo został ujęty i rozstrzelany. Rewolucja poniosła klęskę w zaledwie w rok od jej wybuchu.

Jednakże, mimo utraty przywódcy i rozproszenia jego armii duch rewolucji przeżył i do roku 1821 wielu lojalnych kreolskich monarchistów, którzy uprzednio opowiedzieli się za interesami korony hiszpańskiej, przeszło na stronę zwolenników niezależności Meksyku. W tymże roku rewolucja doprowadziła do proklamowania suwerennego pierwszego Cesarstwa Meksyku. Wszystkie te wydarzenia są upamiętnione w słusznie nazywanej Centenario złotej monecie, która przedstawia także pięknego Anioła Niepodległości, meksykański symbol uwolnienia się od Hiszpanii.

Anioł Niepodległości przedstawiony na złotej monecie meksykańskie 50 peso

Jedną z głównych cech wyróżniających meksykańskie 50 peso spośród innych historycznych złotych monet jest piękny projekt Anioła Niepodległości, znanego także jako Uskrzydlone Zwycięstwo. Anioł Niepodległości jest alegoryczną personifikacją Nike, bogini z mitologii greckiej , która unosiła się na skrzydłach nad polami bitew i nagradzała zwycięzców chwałą i sławą, symbolizowanymi przez wieniec z liści laurowych w jej dłoniach.

Przedstawiony na awersie monety Anioł Niepodległości stanowi miniaturową replikę kolumny zwycięstwa, wzniesionej w roku 1910 w mieście Meksyk (Ciudad de México). Kolumna zwycięstwa została wzniesiona dla uczczenia setnej rocznicy powstania Hidalga w 1810 roku. Pomnik ten robi ogromne wrażenie: kamienna kolumna o wysokości 36 metrów, na szczycie której znajduje się Anioł Niepodległości, trzymający wieniec laurowy i sięgający prawie 7 metrów w niebo. Anioł, nie licząc kamiennej kolumny, waży 7 ton i jest pokryty 24 karatowym złotem. U podstawy kamiennej kolumny znajduje się mauzoleum, w którym spoczywają szczątki kilku bohaterów, walczących o niepodległość Meksyku, wśród nich Hidalga.

Złote monety meksykańskie 50 peso zostały wybite przez najstarszą mennicę w obu Amerykach

Po odkryciu Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba, terytoria, na których leży obecnie Meksyk, zostały w szesnastym wieku włączone do Cesarstwa Hiszpanii. Hiszpańscy osadnicy szybko odkryli, że Meksyk jest bogaty w minerały, zwłaszcza w srebro. Wraz z rozwojem działalności handlowej w Meksyku ciągle wzrastał popyt na monety, potrzebne dla przyśpieszenia tego rozwoju. Biorąc pod uwagę obfite zasoby rudy srebra logiczną decyzją było utworzenie w 1535 roku w mieście Meksyk mennicy. Meksykańska mennica, która biła także złotą monetę 50 peso, zaczęła bicie hiszpańskiego 8- realowego srebrnego dolara pod koniec lat trzydziestych szesnastego wieku.

Dzięki hiszpańskim manuskryptom królewskim wiele wiadomo o pracy mennicy meksykańskiej w pierwszych latach jej działalności. Mennica oferowała usługi w zakresie rafinacji i probiercze oraz biła monety. Gdy kupcy potrzebowali monet, to zwracali się do mennicy meksykańskiej, która dostarczała im monety w zamian za opłatę. Transakcja pomiędzy tymi dwiema stronami odbywała się w następujący sposób; albo kupiec dostarczał własne srebro, które było następnie przetapiane, oceniane przez probierza i wykorzystywane do produkcji monet albo kupował srebrne sztabki w odlewni mennicy i następnie produkowano z nich monety. Na przykład, jeżeli kupiec kupował srebro w odlewni, należącej do mennicy, to wówczas wnosił opłatę dwóch reali (2 x 3,195 grama srebra) za każde 214 gramów srebra, przekształcone w monety. Tak więc opłaty dla mennicy wynosiły około 3% łącznej wagi srebra, przerobionego na monety.

Około 35% z tej opłaty otrzymywał nadzór, kierujący pracą mennicy, 32 % szło do skarbca mennicy, mincerz otrzymywał 11 %, probierz i obsługujący matryce każdy po 7 %, a pozostała część była rozdzielana pomiędzy wagowego, sekretarza, koszty ogólne i straż.

Po zawarciu umowy pomiędzy mennica a kupcem, należące do kupca srebro było dostarczane do wyznaczonego miejsca w mennicy, gdzie metal był oceniany i walcowany w pasy. Pasy były cięte w krążki, które były następnie ważone, aby mieć pewność, że ich waga jest prawidłowa. Następnie krążki były poddawane procesowi wyżarzania. Oznacza to, że przyszłe monety były podgrzewane i schładzane do określonej temperatury, aby przywrócić im plastyczność, utraconą podczas walcowania i cięcia metalu. Na koniec krążki umieszczano pomiędzy dwiema matrycami (kawałkami metalu, na których znajdował się rysunek, przenoszony na monetę) i uderzano młotem, by wyprodukować hiszpańskie srebrne monety, reale.

Mennica meksykańska nadal działa, będąc tym samym najstarszą mennicą w obu Amerykach. Obok tego, że odpowiada za emisję obiegowych monet meksykańskich, to także produkuje jedne z najpiękniejszych serii monet bulionowych, złote i srebrne monety Libertad.

Waga całego produktu [g]
41.66666
Waga czystego kruszcu [g]
37.5
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
1.20565
Średnica [mm]
37
Grubość [mm]
-
Nominał
50 pesos
Producent
Meksyk

Awers

Awers

Awers przedstawia Anioła Niepodległości, personifikację Nike, greckiej bogini zwycięstwa,  stojącego przed meksykańskimi wulkanami Popocatepetl i Iztaccihuatl, trzymającego w prawej ręce wieniec laurowy, symbolizujący zwycięstwo, a w lewej rozerwane łańcuchy, symbolizujące wolność. Po lewej stronie Anioła znajduje się nominał “50 PESOS” i rok “1821”, oznaczający datę uzyskania przez Meksyk niepodległości. Po prawej podano zawartość złota “37.5 Gr”, której towarzyszy tekst “ORO PURO”, znaczący “czyste złoto”, oraz data emisji.

Rewers

Rewers

Rewers przedstawia godło Meksyku, złotego orła siedzącego na kaktusie z uniesionymi skrzydłami i pożerającego węża. Orzeł otoczony jest tekstem “ESTADOS UNIDOS MEXICANOS”, oznaczającym “Stany Zjednoczone Meksyku”.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy 4 metody dostawy wysyłkowych, do których należą:

 • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
 • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
 • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
 • Konwój indywidualny CHL – 299,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka
Wrocław, Sucha

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.