Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złote Meksykańskie 50 Pesos – 37,5 g złota

Moneta Centenario, bardziej znana jako meksykańskie 50 peso, jest nadzwyczajną złotą monetą, która łączy w sobie urzekający ... czytaj więcej
Sprzedamy: Kupimy:
1-4 8 266,00 PLN
7 707,00 PLN
5+ 8 207,00 PLN
7 746,00 PLN
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 PLN
Odbiór w punkcie (Żabka, Ruch i inne) – 20,00 PLN
Dostawa kurierem Pocztex 24 h – 20,00 PLN

Introduction

Moneta Centenario, bardziej znana jako meksykańskie 50 peso, jest nadzwyczajną złotą monetą, która łączy w sobie urzekający artyzm z bogatą historią, ponieważ jej cena przy ilości zawartego w nich kruszcu jest jedną z najbardziej konkurencyjnych na rynku. Wydana po raz pierwszy w 1921 roku przez najstarszą mennicę w obu Amerykach, La Casa de Moneda de México (Narodowa Mennica Meksyku), moneta ta zawiera złoto próby 0,900 i ma imponującą wagę 41,6 g. Ozdobiona piękną alegoryczną personifikacją greckiej bogini Nike i złotym orłem, godłem Meksyku, ta złota moneta 50 peso zachwyca swoim wyglądem. Projekt monety opowiada o meksykańskiej wojnie o niepodległość i wyobraża rewolucyjne ideały, które utorowały temu krajowi drogę do samostanowienia. Meksykańskie 50 peso ma wobec tego wartość historyczną, co czyni z niego idealną monetę dla kolekcjonerów lub tych, którzy poszukują złotych monet o pięknym wyglądzie po korzystnej cenie.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Złote monety meksykańskie 50 peso są unikatowe. Oprócz tego, że wyróżnia się ona wspaniałym artystycznym projektem i wykonawstwem, moneta meksykańskie 50 peso jest  dzisiaj jedyną osiągalną w normalny sposób historyczną złotą monetą, która ma godną zainteresowania wagę 1,34 uncji. Ta ciężka złota moneta wywołuje uśmiech na twarzy każdej osoby, która weźmie ją do ręki.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso mają jedną z najbardziej konkurencyjnych cen wśród złotych monet. Ta moneta ma jedne z najniższych narzutów na rynku złota, co czyni z jej doskonały wybór dla oszczędnych zbieraczy tego szlachetnego metalu.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są symbolem walki z prześladowaniami. Moneta ta uwiecznia meksykańską wojnę o niepodległość przeciwko Hiszpanii na początku dziewiętnastego stulecia, co czyni z niej doskonały wybór dla tych kolekcjonerów, którzy pielęgnują pamięć o tym fragmencie historii oraz tych, którzy skłaniają się ku ideałom rewolucyjnym.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są rozpoznawalne na świecie. Te monety stanowią dziedzictwo przeszłości sięgającej ponad 500 lat wstecz, co – w połączeniu z ich projektem, przedstawiającym słynnego w świecie Anioła Niepodległości – sprawia, że są one cenione i akceptowane przez dealerów kruszców inwestycyjnych i inwestorów na całym świecie.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są pieniądzem. Są one zwolnione z podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie zarówno przez dealerów kruszców, jak i inwestorów.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Meksykańskie 50 peso są idealnym wyborem dla tych długoterminowych oszczędzających, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z posiadania fizycznych złotych monet.
 • Złote monety meksykańskie 50 peso są wyjątkowym sposobem zróżnicowania twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota w porównaniu z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Kupowanie złotych przedmiotów oznacza niskie ryzyko i utrzymanie bogactwa

Wartość złota wzrosła z biegiem lat, czyniąc go dobrym do utrzymania lub wzrostu bogactwa.

 • Wartość produktu (1 szt.)
  8 266,00 PLN
 • Cena wywoławcza
  7 707,00 PLN
 • Twoje ryzyko teraz
  559,00 PLN

To ciekawe! Cena złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 30.27% w ciągu ostatnich 8 lat. W tym okresie najniższa cena wynosiła 3 451,17 PLN/oz, a najwyższa 7 788,48 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynku światowym to 6 535,00 PLN/oz.

Historia

Peso – waga szlachetnego metalu

Jednym z najbardziej zachwycających cech klasycznych złotych monet jest uwięziona w nich historia, która odsłania przeszłość dawnych cywilizacji, mogącą sięgać wstecz wiele setek lat. Centenario jest jedną z tych monet, a każda z jej dwóch nazw “Centenario” oraz “meksykańskie 50 peso” może opowiedzieć swoją własne dzieje.

Meksykańskie 50 peso, najbardziej popularna nazwa tej monety, pochodzi z faktu, że moneta ma na awersie nominał “50 pesos”. Jednakże słowo “peso” jest bardziej interesujące. To hiszpańskie słowo oznacza “waga” i było pierwotnie używane w odniesieniu do słynnego hiszpańskiego srebrnego dolara.

Hiszpański srebrny dolar rozpoczął podbój świata po reformie monetarnej w Hiszpanii w  1497 roku, stając się podstawową monetą wykorzystywaną w wymianie handlowej w obu Amerykach i Azji w okresie pomiędzy szesnastym a dziewiętnastym wiekiem. Reforma monetarna, która pomogła zyskać popularność tej monecie, zawierała definicję systemu monetarnego, opartego na srebrze, który przyjął “real” jako jednostkę rozliczeniową. Każdy real był równy 3,195 gramom srebra, przy czym hiszpański srebrny dolar miał wartość 8 reali. Oznacza to, że moneta ta zawierała 25,56 gramów srebra, a ponieważ jej waga była podzielna  na osiem równych części (25,56/8 = 3,195), moneta ta była określana jako “waga ośmiu” (peso de ocho po hiszpańsku).

Fascynująca i istotna jest przyczyna, dla której hiszpański srebrny dolar o wartości 8 reali był podzielny na osiem równych części wagowych, ponieważ wiązało się to ze szczególną metodą liczenia. Można go było dzielić  się na dwie, cztery czy nawet osiem części wagowych, ponieważ hiszpańscy kupcy mogli łatwiej liczyć pieniądze przy pomocy palców podczas prowadzenia transakcji z innymi kupcami. Ale czy człowiek nie ma dziesięciu palców? Oczywiście tak, ale hiszpańscy kupcy zadecydowali, że kciuki będą wykorzystywane do wskazywania sumy czterech palców.  Dlatego też hiszpańskie srebrne pieniądze bazowały na podziale przez osiem, co oznacza, że najmniejsza wartość nominalna wynosiła teoretycznie  1/8.

Interesującym szczegółem jest fakt, że wszystkie duże giełdy finansowe w Stanach Zjednoczonych wykorzystywały hiszpański system liczenia srebrnego peso w odniesieniu do papierów wartościowych, obligacji i udziałów w firmach przez ponad 200 lat. Ten  system liczenia ułamkowego utrzymywał się aż do roku 2000, kiedy to wszystkie giełdy papierów wartościowych w USA przeszły na system dziesiętny.

Złota moneta Centenario – wspaniałe stulecie

Słowo “Centenario”, które jest oficjalną nazwą tej złotej monety, jest hiszpańskim przymiotnikiem, oznaczającym „stuletni”. Moneta otrzymała tę nazwę, ponieważ wybito ją dla uczenia setnej rocznicy meksykańskiej wojny o niepodległość, która zakończyła się w 1821 roku. Można zatem stwierdzić, że złota moneta Centenario obrazuje porywającą historię tej wojny i oddaje hołd rewolucyjnym ideałom, które spowodowały powstanie Meksykanów przeciwko hiszpańskim władcom.

Przed uzyskaniem niepodległości w roku 1821, Meksyk był kolonią hiszpańską i był systematycznie eksploatowany jako źródło dochodów korony hiszpańskiej, która pobierała podatki z handlu i produkcji towarowej tego kraju. To czerpanie bogactwa trwało przez 300 lat aż do początków dziewiętnastego wieku, kiedy to wykształceni meksykańscy Kreole zaczęli kwestionować zależność swego kraju od Hiszpanii. Kreole byli Europejczykami, głównie hiszpańskiego pochodzenia, urodzonymi w Meksyku. Chociaż mieli prawa równe z rdzennymi Hiszpanami, to nie mogli zajmować żadnych wyższych stanowisk w kościele i państwie, a także ich działalność handlowa była mocno ograniczana. W roku 1810 ludność Meksyku przekroczyła liczbę sześciu milionów, z czego zaledwie 15.000 stanowili Hiszpanie. W przeciwieństwie do Hiszpanów, którzy cieszyli się łatwym życiem w Meksyku, większość społeczeństwa kraju, zwłaszcza rodzimi Indianie i miejscowi rolnicy żyła w ubóstwie. We wspomnianym roku dochód Meksyku wyniósł 24 miliony peso, przy czym królewski skarbiec w Madrycie zabrał w charakterze podatków 25% tej sumy czyli 6 milionów peso. “Dosyć”, orzekła grupa kreolskich intelektualistów, która w dniu 16 września 1810 roku rozpoczęła walkę Meksyku o samostanowienie.

Na czele rewolucji stanął kreolski ksiądz Miguel Hidalgo, który zgromadził armię liczącą ponad 80.000 ludzi. Stanowiło to ogromną siłę, jednakże oddziały rewolucyjne składały się głównie z ubogich Meksykanów, bez przygotowania i słabo uzbrojonych. Stało się to widoczne w bitwie o most na rzece Calderon, gdzie 6.000 ciężko uzbrojonych i wyszkolonych  hiszpańskich żołnierzy pokonało rewolucyjną armię Hidalga. Wielu powstańców straciło życie w tej bitwie, a sam Hidalgo został ujęty i rozstrzelany. Rewolucja poniosła klęskę w zaledwie w rok od jej wybuchu.

Jednakże, mimo utraty przywódcy i rozproszenia jego armii duch rewolucji przeżył i do roku 1821 wielu lojalnych kreolskich monarchistów, którzy uprzednio opowiedzieli się za interesami korony hiszpańskiej, przeszło na stronę zwolenników niezależności Meksyku. W tymże roku rewolucja doprowadziła do proklamowania suwerennego pierwszego Cesarstwa Meksyku. Wszystkie te wydarzenia są upamiętnione w słusznie nazywanej Centenario złotej monecie, która przedstawia także pięknego Anioła Niepodległości, meksykański symbol uwolnienia się od Hiszpanii.

Anioł Niepodległości przedstawiony na złotej monecie meksykańskie 50 peso

Jedną z głównych cech wyróżniających meksykańskie 50 peso spośród innych historycznych złotych monet jest piękny projekt Anioła Niepodległości, znanego także jako Uskrzydlone Zwycięstwo. Anioł Niepodległości jest alegoryczną personifikacją Nike, bogini z mitologii greckiej , która unosiła się na skrzydłach nad polami bitew i nagradzała zwycięzców chwałą i sławą, symbolizowanymi przez wieniec z liści laurowych w jej dłoniach.

Przedstawiony na awersie monety Anioł Niepodległości stanowi miniaturową replikę kolumny zwycięstwa, wzniesionej w roku 1910 w mieście Meksyk (Ciudad de México). Kolumna zwycięstwa została wzniesiona dla uczczenia setnej rocznicy powstania Hidalga w 1810 roku. Pomnik ten robi ogromne wrażenie: kamienna kolumna o wysokości 36 metrów, na szczycie której znajduje się Anioł Niepodległości, trzymający wieniec laurowy i sięgający prawie 7 metrów w niebo. Anioł, nie licząc kamiennej kolumny, waży 7 ton i jest pokryty 24 karatowym złotem. U podstawy kamiennej kolumny znajduje się mauzoleum, w którym spoczywają szczątki kilku bohaterów, walczących o niepodległość Meksyku, wśród nich Hidalga.

Złote monety meksykańskie 50 peso zostały wybite przez najstarszą mennicę w obu Amerykach

Po odkryciu Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba, terytoria, na których leży obecnie Meksyk, zostały w szesnastym wieku włączone do Cesarstwa Hiszpanii. Hiszpańscy osadnicy szybko odkryli, że Meksyk jest bogaty w minerały, zwłaszcza w srebro. Wraz z rozwojem działalności handlowej w Meksyku ciągle wzrastał popyt na monety, potrzebne dla przyśpieszenia tego rozwoju. Biorąc pod uwagę obfite zasoby rudy srebra logiczną decyzją było utworzenie w 1535 roku w mieście Meksyk mennicy. Meksykańska mennica, która biła także złotą monetę 50 peso, zaczęła bicie hiszpańskiego 8- realowego srebrnego dolara pod koniec lat trzydziestych szesnastego wieku.

Dzięki hiszpańskim manuskryptom królewskim wiele wiadomo o pracy mennicy meksykańskiej w pierwszych latach jej działalności. Mennica oferowała usługi w zakresie rafinacji i probiercze oraz biła monety. Gdy kupcy potrzebowali monet, to zwracali się do mennicy meksykańskiej, która dostarczała im monety w zamian za opłatę. Transakcja pomiędzy tymi dwiema stronami odbywała się w następujący sposób; albo kupiec dostarczał własne srebro, które było następnie przetapiane, oceniane przez probierza i wykorzystywane do produkcji monet albo kupował srebrne sztabki w odlewni mennicy i następnie produkowano z nich monety. Na przykład, jeżeli kupiec kupował srebro w odlewni, należącej do mennicy, to wówczas wnosił opłatę dwóch reali (2 x 3,195 grama srebra) za każde 214 gramów srebra, przekształcone w monety. Tak więc opłaty dla mennicy wynosiły około 3% łącznej wagi srebra, przerobionego na monety.

Około 35% z tej opłaty otrzymywał nadzór, kierujący pracą mennicy, 32 % szło do skarbca mennicy, mincerz otrzymywał 11 %, probierz i obsługujący matryce każdy po 7 %, a pozostała część była rozdzielana pomiędzy wagowego, sekretarza, koszty ogólne i straż.

Po zawarciu umowy pomiędzy mennica a kupcem, należące do kupca srebro było dostarczane do wyznaczonego miejsca w mennicy, gdzie metal był oceniany i walcowany w pasy. Pasy były cięte w krążki, które były następnie ważone, aby mieć pewność, że ich waga jest prawidłowa. Następnie krążki były poddawane procesowi wyżarzania. Oznacza to, że przyszłe monety były podgrzewane i schładzane do określonej temperatury, aby przywrócić im plastyczność, utraconą podczas walcowania i cięcia metalu. Na koniec krążki umieszczano pomiędzy dwiema matrycami (kawałkami metalu, na których znajdował się rysunek, przenoszony na monetę) i uderzano młotem, by wyprodukować hiszpańskie srebrne monety, reale.

Mennica meksykańska nadal działa, będąc tym samym najstarszą mennicą w obu Amerykach. Obok tego, że odpowiada za emisję obiegowych monet meksykańskich, to także produkuje jedne z najpiękniejszych serii monet bulionowych, złote i srebrne monety Libertad.

Waga całego produktu – w gramach
41.66666
Waga samego kruszcu – w gramach
37.5
Próba – zawartość kruszcu
900
Waga kruszcu – w uncjach trojańskich
1.20565
Średnica
37
Gęstość
-
Nominał
50 pesos
Producent
Meksyk

Awers

Awers

Awers przedstawia Anioła Niepodległości, personifikację Nike, greckiej bogini zwycięstwa,  stojącego przed meksykańskimi wulkanami Popocatepetl i Iztaccihuatl, trzymającego w prawej ręce wieniec laurowy, symbolizujący zwycięstwo, a w lewej rozerwane łańcuchy, symbolizujące wolność. Po lewej stronie Anioła znajduje się nominał “50 PESOS” i rok “1821”, oznaczający datę uzyskania przez Meksyk niepodległości. Po prawej podano zawartość złota “37.5 Gr”, której towarzyszy tekst “ORO PURO”, znaczący “czyste złoto”, oraz data emisji.

Rewers

Rewers

Rewers przedstawia godło Meksyku, złotego orła siedzącego na kaktusie z uniesionymi skrzydłami i pożerającego węża. Orzeł otoczony jest tekstem “ESTADOS UNIDOS MEXICANOS”, oznaczającym “Stany Zjednoczone Meksyku”.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Wartość produktu
Ryzyko, jeśli od razu odsprzedasz

DOSTAWA

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowych możecie Państwo wybrać dostawę do placówki pocztowej lub odebrać je osobiście w jednej z naszych placówek w Warszawie.

Dostawa za pośrednictwem Pocztex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.
Odbiór osobisty: zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych placówek i osobistego odebrania zamówionych produktów tego samego dnia, w którym otrzymacie Państwo potwierdzenie otrzymania przez nas Państwa przelewu. W obu wypadkach do odebrania zamówionych produktów niezbędny będzie ważny dokument tożsamości.

UBEZPIECZENIE

Przesyłki są w pełni ubezpieczone. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia ubezpieczonej przesyłki, Tavex Sp. z o.o. ponownie prześle Państwu zamówione produkty lub dokona zwrotu zapłaconej gotówki. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie czas kiedy produkty są przewożone i traci ważność w momencie potwierdzenia przez Klienta odebrania przesyłki.

OPAKOWANIE

Produkty przewożone są w zamkniętym opakowaniu zabezpieczającym. Umieszczone w dyskretnym nieoznakowanym opakowaniu zawierającym dodatkowe wypełnienie zabezpieczające przed uszkodzeniami.

ŚLEDZENIE PRZESYŁKI

Od momentu spakowania przesyłki z Państwa zamówieniem możliwe jest jej śledzenie za pomocą przesłanego na podany w zamówieniu adres e-mail numeru śledzenia. Aby odnaleźć swoją przesyłkę należy wejść na stronę Pocztex następnie skorzystać z narzędzia śledzenia przesyłek. W narzędziu śledzenia przesyłek wystarczy podać przesłany przez Tavex na Państwa adres e-mail numer przesyłki, aby wyświetlić proces transportu Państwa paczki.

OPÓŹNIENIA

Opóźnienie może wystąpić w przypadku, jeżeli zapas zamówionego przez Państwa produktu został wyprzedany. W takim wypadku firma Tavex skontaktuje się z Państwem za pośrednictwem podanego w zamówieniu adresu e-mail, aby poinformować o szczegółach dostawy zamówienia.

KOSZTY PRZESYŁKI

Koszty przesyłek doręczanych na terenie Polski wynoszą:

dla przesyłek “waluta z dostawą do domu” – 20 zł

dla przesyłek złota inwestycyjnego – 20 zł

Jeżeli życzycie sobie Państwo aby zamówione przez Państwa produkty zostały dostarczone do innego kraju, prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z nami przed złożeniem zamówienia pod numerem +48 22 114 00 20 lub za pomocą poczty elektronicznej email pod tavex@tavex.pl, aby uzyskać szczegółową informację o cenach i warunkach realizacji takiego zamówienia.

Oczekiwane koszty wysyłki

Tavex oferuje łatwą i bezpieczną wysyłkę dla wszystkich zamówień online. Przyjrzyj się bliżej kosztom.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszych magazynach i dostępne natychmiastowo, od ręki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup z dostawą kurierem Pocztex pod wskazany adres albo do wybranego punktu odbioru Poczty Polskiej, Twoje zamówienie zostanie przekazane do wysyłki już w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od momentu zaksięgowania wpłaty na jednym z naszych kont bankowych. Jednocześnie oznacza to, że zamówienia, za które płatności pojawią się u nas w piątek np. po godzinie 15:00, zostaną wysłane w poniedziałek lub – w przypadku poniedziałku ustawowo wolnego od pracy – w najbliższy dzień roboczy.

Produkt w magazynie

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie i dostępny natychmiastowo, od ręki.

Możesz go odebrać osobiście tuż po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie lub wybrać opcję dostawy kurierem.

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Zarezerwuj prywatną konsultację za darmo
Dowiedz się więcej o bezpiecznym inwestowaniu i zdobądź cenne informacje rynkowe.