Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złote Szwajcarskie 20 Franków – Helvetia – 5,81 g złota

Tavex z przyjemnością przedstawia szwajcarską najlepiej znaną klasyczną sztukę złota, monetę szwajcarskie 20 franków Helvetia. Nazywana także ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup
1-9 1 419,00 zł
1 315,00 zł
10+ 1 400,00 zł
1 328,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 PLN
Odbiór w punkcie (Żabka, Ruch i inne) – 20,00 zł
Dostawa kurierem Pocztex 24 h – 20,00 zł
List polecony priorytetowy – 8,40 zł
Dostawa kurierem Fedex 24 h – 20,00 zł

Introduction

Tavex z przyjemnością przedstawia szwajcarską najlepiej znaną klasyczną sztukę złota, monetę szwajcarskie 20 franków Helvetia. Nazywana także “szwajcarską Vreneli”, złota moneta 20 franków została po raz pierwszy wybita w 1883 roku i jest świadectwem wieloletniej tradycji Szwajcarii jako jednego z najważniejszych krajów w dziedzinie artystycznego i użytkowego wykorzystania metali szlachetnych. Wykonana w nieporównywalny sposób z trwałego stopu złota o próbie 21,6 karata moneta szwajcarskie 20 franków jest ozdobiona słynnym szwajcarskim godłem na tle konara dębu, symbolizującego odwieczne męstwo tego kraju, a także pełną uroku głową kobiety, będącej personifikacją Szwajcarii. Dzięki swej nieskazitelnej jednolitości i “szwajcarskiej jakości”, ta moneta stanowi charakterystyczny wyróżnik jednego z najbardziej zamożnych krajów na Ziemi. Kojarzone ze stabilnością finansową i bezpieczeństwem, szwajcarskie 20 franków jest historyczną złotą monetą, faworyzowaną w szerokich kręgach koneserów metali szlachetnych, inwestorów i kolekcjonerów na całym świecie.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Złote monety Szwajcarskie 20 franków są rozpoznawalnymi monetami historycznymi. Dwudziestofrankówka jest najsłynniejszą złotą monetą ze Szwajcarii i jedną najbardziej znanych w Europie.
 • Szwajcarskie 20 franków są najbardziej poszukiwanymi szwajcarskimi złotymi monetami. Ozdobione pięknym motywem Helvetii (Helwecji), kobiecej postaci uosabiającej Szwajcarię, i wykazujące nieskazitelną jednolitość przez sześć dziesiątków lat, szwajcarskie złote franki są najbardziej znanymi historycznymi monetami z tego zamożnego alpejskiego kraju.
 • Szwajcarskie 20 franków są najbardziej płynnymi szwajcarskimi złotymi monetami. Przy 61 milionach sztuk wybitych od 1883 roku, szwajcarskie złote monety 20 franków są doskonale znane wśród dealerów kruszcowych i inwestorów.
 • Złote monety szwajcarskie 20 franków są pieniądzem. Są one zwolnione od podatku VAT oraz podatku od zysków kapitałowych w Szwajcarii.
 • Złote monety szwajcarskie 20 franków są rozpoznawalne w świecie. Dzięki wyobrażeniom emblematów jednego z najbardziej stabilnych i zamożnych krajów świata, Szwajcarii, złote monety 20 franków Helvetia są dla każdego symbolem zaufania, stabilności i jednolitości. Poza tym są one szwajcarskiej jakości.
 • Szwajcarskie 20 franków stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Szwajcarskie złote franki są idealnym wyborem dla tych długoterminowych inwestorów, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z fizyczności złotych monet.
 • Złote monety szwajcarskie 20 franków są wyjątkowym sposobem dywersyfikacji twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet dwudziestofrankowych zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Kupowanie złotych przedmiotów oznacza niskie ryzyko i utrzymanie bogactwa

Wartość złota wzrosła z biegiem lat, czyniąc go dobrym do utrzymania lub wzrostu bogactwa.

 • Wartość produktu (1 szt.)
  1 419,00 zł
 • Cena wywoławcza
  1 315,00 zł
 • Twoje ryzyko teraz
  104,00 zł

To ciekawe! Cena złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 71.92% w ciągu ostatnich 8 lat. W tym okresie najniższa cena wynosiła 3 452,59 PLN/oz, a najwyższa 7 757,52 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynku światowym to 6 907,47 PLN/oz.

Historia

Nazwa nadawana złotej monecie szwajcarskiej 20 franków Helvetia

Nazwa nadawana najbardziej znanej szwajcarskiej złotej monecie, jak i samemu krajowi (Helwecja), wywodzi się od celtyckiego plemienia, określanego jako Helweci, które osiadło około 500 lat p.n.e. na terenach alpejskich, dzisiaj znanych jako Szwajcaria. Nazwa tego plemienia, a w następstwie całego regionu, przetrwała w języku łacińskim. Współcześnie urzędową nazwą Szwajcarii jest Konfederacja Szwajcarska lub po łacinie Confoederatio Helvetica i stąd bierze się nazwa pięknego wizerunku kobiety, uosabiającej Szwajcarię, przedstawionego na awersie szwajcarskiej złotej monety 20 franków “Helvetia”.

Narodziny szwajcarskiego franka

Do połowy dziewiętnastego wieku, kantony Szwajcarii (państwa członkowskie) miały przywilej bicia swoich własnych monet. Egzekwując równocześnie swoje prawa, biły one ogromne ilości monet, o różnych nominałach, wadze i czystości i przy tym o różnym składzie surowcowym. Ponadto miał miejsce silny dopływ monet zagranicznych ze względu na korzystne dla prowadzenia handlu położenie geograficzne oraz na przekazywanie środków pieniężnych do ojczyzny przez stosunkowo dużą liczbę najemników szwajcarskich, zatrudnianych w tym czasie przez różne dwory w całej Europie. Ta duża ilość różnorodnych monet komplikowała codzienne transakcje i wobec tego, by unikać pomyłek, kantony zgodziły się na przyznanie wyłącznych praw do bicia i wypuszczania monet rządowi federalnemu. W roku 1850, zgodnie z obowiązującym prawem, szwajcarskie Zgromadzenie Federalne przyjęło Federalną Ustawę Monetarną, która ustalała, że podstawą nowego systemu monetarnego będzie srebro oraz że nowe jednolite srebrne monety tego systemu będą nosiły nazwę szwajcarskich franków.

Frank szwajcarski a Łacińska Unia Monetarna

W 1865 roku Włochy, Francja, Belgia i Szwajcaria założyły pierwszą europejską dużą unię walutową pod nazwą “Łacińska Unia Monetarna”. Unia ta podjęła próbę zunifikowania pieniędzy tych krajów w celu stworzenia pojedynczej jednolitej waluty. Członkowie- założyciele Unii uzgodnili jednakową czystość i masę swoich monet, które zostały dostosowane do francuskiego srebrnego i złotego franka, a następnie uzgodnili swobodną wymianę wszystkich innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości niezależnie od przedstawianych na nie różne projekty, wizerunki czy nazwy. Stosunek dwóch metali szlachetnych został podobnie standaryzowany, przy czym 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 gramom złota, czyli stosunek wynosił 15,5: 1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel pomiędzy krajami członkowskimi i była postrzegana jako atrakcyjna koncepcja, skłaniająca inne kraje europejskie do przyłączenia się. Chociaż Unia popełniła wiele błędów, wśród których było wydrukowanie przez poszczególne rządy nadmiernej ilości papierowych pieniędzy powyżej ustalonego stosunku pomiędzy papierowymi banknotami a znajdującymi się w obiegu kruszcowymi monetami, to wszystkie te błędy były raczej konsekwencją niewłaściwych ludzkich ocen niż upadku jednolitego kruszcowego systemu monetarnego. Tym niemniej unia rozszerzała się aż do przedednia Pierwszej Wojny Światowej i formalnie przestała istnieć dziesięć lat później, w 1927 roku.

Utworzenie szwajcarskiej złotej monety 20 franków

Mimo przystąpienia do Unii, której monety bazowały zarówno na złocie, jaki srebrze, Szwajcaria nie zdecydowała się przez prawie dwadzieścia lat na wydanie swoich własnych złotych franków. Istniały dwie przyczyny: jedną był fakt, że dwoma największymi partnerami handlowymi Szwajcarii były Włochy i Francja, co powodowało duży dopływ złotych monet z tych krajów, a ponieważ monety te były traktowane przez władze szwajcarskie jako prawny środek płatniczy, nie odczuwano potrzeby wpuszczania własnych złotych monet. Drugą przyczyną było to, ze wartość nominalna złotych monet w unii monetarnej byłą ustalona w przybliżeniu na równowartość rynkowej ceny złota, wobec czego bicie i wypuszczanie takich monet nie przynosiło zysku.

Pozostali członkowie unii tolerowali tę drugą przyczynę przez jakiś czas, ale gdy Francja oskarżyła Szwajcarię o “monetarne pasożytnictwo”, szwajcarski rząd federalny podjął w 1883 roku decyzję, wyłącznie ze względów politycznych, o rozpoczęciu emisji własnej wersji złotego franka. Mimo podjęcia produkcji szwajcarskich złotych monet wielkości ich emisji były stosunkowo niewielkie przez następne dwadzieścia lat. Jednakże sytuacja uległa zmianie wraz z wybuchem Pierwszej Wojny Światowej, gdy zarówno Francja, jak i Włochy zrezygnowały ze swych standardów metali szlachetnych na rzecz pieniądza fiducjarnego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Szwajcaria wypuściła około 51 milionów złotych franków, czyli 83% całej ilości monet szwajcarskie 20 franków, wypuszczonych od 1883 roku.

Wartość szwajcarskich franków opiera się na standardzie złota

W ślad za Stanami Zjednoczonymi po 1971 roku świat zaczął porzucać standard złota na rzecz pieniądza czysto fiducjarnego. Chociaż Szwajcaria przyjęła podobny system w odniesieniu do emisji papierowego pieniądza, to poważna różnica polegała na tym, że Szwajcarski Bank Narodowy, centralny bank kraju, został zobowiązany do utrzymywania co najmniej 40% swoich aktywów w złocie bulionowym. Oznaczało to, że Szwajcarski Bank Narodowy nie mógł zwiększyć podaży pieniądza (tworząc pieniądz fiducjarny z powietrza) ponad ustalony stosunek pomiędzy aktywami w postaci papierów wartościowych a złotem. W rezultacie, szwajcarski papierowy frank był postrzegany jako godna zaufania pochodna dawnego monetarnego złotego franka, dzięki czemu od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku szwajcarski frank był najbardziej mocną i najlepiej funkcjonująca walutą.

Niestety, były siły, które zadecydowały, że nie leży w interesie Szwajcarii posiadanie pieniądza fiducjarnego równie dobrego jak złoto i w ten sposób przy politycznym wsparciu dokonana została zmiana w konstytucji szwajcarskiej, wskutek której Szwajcaria odeszła od standardu złota w kwietniu 1999 roku. Rok później , gdy cena złota była niska i wynosiła 250 dolarów za uncję, Szwajcarski Bank Narodowy zaczął stopniowo pozbywać się swoich rezerw złota przez ich sprzedaż na rynku. Sprzedaż pierwszej transzy została zakończona w roku 2005, sprzedano 1.300 ton złota po średniej cenie 351 dolarów za uncję, przez co naród szwajcarski poniósł znaczne straty, gdyż cena złota wzrastała, osiągając poziom 1.900 dolarów za uncję w roku 2011. Do tej pory Szwajcarski Bank Narodowy sprzedał 1.550 ton złota ze swoich pierwotnych rezerw 2.590 ton, zachowując dzisiaj jedynie 1.040 ton złota bulionowego czyli 10% aktywów Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Waga całego produktu – w gramach
6.4516
Waga samego kruszcu – w gramach
5.80644
Próba – zawartość kruszcu
900
Waga kruszcu – w uncjach trojańskich
0.18668
Średnica
21
Gęstość
-
Nominał
20 franków
Producent
Szwajcaria

Awers

Awers przedstawia Helvetię, kobiece uosobienie Szwajcarii, ze splecionymi włosami i wieńcem kwiatów na ramionach, na tle szwajcarskich Alp. Na ramionach, u dołu monety. widnieje też sygnatura projektanta “F.LANDRY”. Powyżej wizerunku znajduje się tekst “HELVETIA”.

 

Rewers

Rewers przedstawia godło Szwajcarii w połączeniu z konarem dębu i wstęgami. Po lewej stronie znajduje się nominał “20”, a po prawej “FR”. Rok emisji ukazany jest na dole monety, obok cechy menniczej.

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę.

Wartość produktu
Ryzyko, jeśli od razu odsprzedasz

DOSTAWA

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym możecie Państwo wybrać dostawę przesyłką kurierską, listem poleconym lub odebrać je osobiście w jednej z naszych placówek na terenie Warszawy, Katowic lub Gdyni.

Dostawa za pośrednictwem Pocztex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Dostawa za pośrednictwem Fedex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Odbiór osobisty: zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych placówek i osobistego odebrania zamówionych produktów. O możliwości odbioru zostaniecie Państwo poinformowani za pomocą wiadomości e-mail.

Do odebrania zamówionych produktów niezbędny będzie ważny dokument tożsamości.

UBEZPIECZENIE

Przesyłki są w pełni ubezpieczone. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia ubezpieczonej przesyłki, Tavex Sp. z o.o. ponownie prześle Państwu zamówione produkty lub dokona zwrotu zapłaconej gotówki. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie czas kiedy produkty są przewożone i traci ważność w momencie potwierdzenia przez Klienta odebrania przesyłki.

OPAKOWANIE

Produkty przewożone są w zamkniętym opakowaniu zabezpieczającym. Umieszczone w dyskretnym nieoznakowanym opakowaniu zawierającym dodatkowe wypełnienie zabezpieczające przed uszkodzeniami.

ŚLEDZENIE PRZESYŁKI

Od momentu spakowania przesyłki z Państwa zamówieniem możliwe jest jej śledzenie za pomocą przesłanego na podany w zamówieniu adres e-mail numeru śledzenia. Aby odnaleźć swoją przesyłkę należy wejść na stronę Pocztex następnie skorzystać z narzędzia śledzenia przesyłek. W narzędziu śledzenia przesyłek wystarczy podać przesłany przez Tavex na Państwa adres e-mail numer przesyłki, aby wyświetlić proces transportu Państwa paczki.

OPÓŹNIENIA

Opóźnienie może wystąpić w przypadku, jeżeli zapas zamówionego przez Państwa produktu został wyprzedany. W takim wypadku firma Tavex skontaktuje się z Państwem za pośrednictwem podanego w zamówieniu adresu e-mail, aby poinformować o szczegółach dostawy zamówienia.

KOSZTY PRZESYŁKI

Koszty przesyłek doręczanych na terenie Polski wynoszą:

dla przesyłek “waluta z dostawą do domu” – 20 zł

dla przesyłek złota inwestycyjnego – 20 zł

Jeżeli życzycie sobie Państwo aby zamówione przez Państwa produkty zostały dostarczone do innego kraju, prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z nami przed złożeniem zamówienia pod numerem +48 22 114 00 20 lub za pomocą poczty elektronicznej email pod tavex@tavex.pl, aby uzyskać szczegółową informację o cenach i warunkach realizacji takiego zamówienia. Zamówienia realizujemy na terenie Unii Europejskiej.

Oczekiwane koszty wysyłki

Tavex oferuje łatwą i bezpieczną wysyłkę dla wszystkich zamówień online. Przyjrzyj się bliżej kosztom.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszych magazynach i dostępne natychmiastowo, od ręki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup z dostawą kurierem Pocztex pod wskazany adres albo do wybranego punktu odbioru Poczty Polskiej, Twoje zamówienie zostanie przekazane do wysyłki już w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od momentu zaksięgowania wpłaty na jednym z naszych kont bankowych. Jednocześnie oznacza to, że zamówienia, za które płatności pojawią się u nas w piątek np. po godzinie 15:00, zostaną wysłane w poniedziałek lub – w przypadku poniedziałku ustawowo wolnego od pracy – w najbliższy dzień roboczy.

Produkt w magazynie

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie i dostępny natychmiastowo, od ręki.

Możesz go odebrać osobiście tuż po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie lub wybrać opcję dostawy kurierem.

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Zarezerwuj prywatną konsultację za darmo
Dowiedz się więcej o bezpiecznym inwestowaniu i zdobądź cenne informacje rynkowe.