Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Waluta Albanii – Albański Lek

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 20.07.2016
Cena złota (XAU-PLN)
4 911,29 PLN/oz
  
+ 0,01 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
55,59 PLN/oz
  
+ 0,00 PLN

Albańskie leki są jednostką monetarną Albanii, kraju położonego nad morzem Adriatyckim z dziewiczą przyrodą oraz doskonałą tradycyjną kuchnią. Nazwa waluty pochodzi od imienia piętnastowiecznego albańskiego księcia Lekë Dukagjini. Podróż w tym kraju najłatwiej rozpocząć z lotniska w Tiranie – stolicy Albanii – dokąd niestety nie ma jeszcze bezpośrednich połączeń z Polski, ale rosnąca popularność tego kierunku daje nadzieję na otwarcie tej destynacji w najbliższej przyszłości.

Wzory banknotów

W obiegu są banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków oraz monety o wartości 1, 5, 10 i 20, 50 i 100 leków. 100 qindarek to 1 lek, aczkolwiek w ostatnich latach ze względu na inflację qindarki nie są używane (odpowiednik groszy).

Waluta Albanii – orientacyjny przelicznik

Lek albański  jest w tej chwili wart jest około 0,035 PLN (Aktualny kurs leka albańskiego). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić w Albanii i o czym warto pamiętać?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami lek albański jest bardzo rzadko podrabiany, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić znak wodny obecny z lewej strony banknotu. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia albańskiego leka można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.
Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 2000 leków – można powiedzieć, że jest to równowartość około 70 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach, monety albańskiego leka są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.
Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś albańskie leki, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (maj – połowa września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Źródło: Narodowy Bank Albanii

Kup bilety lotnicze przez eSky

Cena złota (XAU-PLN)
4 911,29 PLN/oz
  
+ 0,01 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
55,59 PLN/oz
  
+ 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać