Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Albanii?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 20.07.2016
Cena złota (XAU-PLN)
6 821,01 PLN/oz
  
+ 44,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,87 PLN/oz
  
+ 1,55 PLN

Albania to kraj położony nad Morzem Adriatyckim, z dziewiczą przyrodą oraz doskonałą tradycyjną kuchnią. Czasy komunizmu odcisnęły jednak mocne piętno na Albanii, która mimo to z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznym. Rosnące zainteresowanie wycieczkami do tego kraju sprawia, że w tym artykule poruszymy kwestię tego, jaką walutę zabrać do Albanii.


Jaką walutę zabrać do Albanii? Jaka waluta w Albanii?

Walutą obowiązującą w Albanii są leki albańskie. Lek albański jest oznaczany międzynarodowym kodem ALL.

Nazwa waluty pochodzi od imienia piętnastowiecznego albańskiego księcia – Lekë Dukagjini.

Lek albański  jest w tej chwili wart jest około 0,035 PLN (Aktualny kurs leka albańskiego). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Jak dzieli się lek albański? Podział waluty Albanii

W obiegu są banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków oraz monety o wartości 1, 5, 10 i 20, 50 i 100 leków. 100 qindarek to 1 lek, aczkolwiek w ostatnich latach ze względu na inflację qindarki nie są używane (odpowiednik groszy).

Jak wygląda waluta Albanii – lek albański?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami lek albański jest bardzo rzadko podrabiany, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić znak wodny obecny z lewej strony banknotu. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia albańskiego leka można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Jak wygląda lek albański?

ALL awers leka albańskiego (waluty Albanii)

ALL rewers leka albańskiego (waluty Albanii)


Jak płacić w Albanii?

Dla Polaków najwygodniejsze w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 2000 leków – można powiedzieć, że jest to równowartość około 70 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach monety leka albańskiego są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.

Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś albańskie leki, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (maj i połowa września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Lek albański – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie leki albańskie. Waluta Albanii – lek albański – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak dostać się do Albanii?

Podróż w tym kraju najłatwiej rozpocząć z lotniska w stolicy Albanii, Tiranie, dokąd nie ma jeszcze bezpośrednich połączeń z Polski. Rosnąca popularność tego kierunku daje nadzieję na otwarcie takiej destynacji w najbliższej przyszłości.

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta do Albanii? Lek albański!

Niskie ceny i wspaniałe zabytki to jedne z dodatkowych powodów, dla których zawsze warto uwzględnić Albanię na liście swoich wakacyjnych podróży. Na czas wycieczki powinna towarzyszyć nam waluta Albanii – lek albański, którego od ręki można nabyć w warszawskim kantorze Tavex.

Możesz chcieć również przeczytać