Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Egiptu?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 22.10.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Egipt najczęściej kojarzony jest z jedynymi w swoim rodzaju, rozpoznawalnymi na całym świecie zabytkami, takimi jak skrywające tajemnice przeszłości piramidy, aleja Sfinksów, niesamowite świątynie, monumentalne posągi czy dolina królów. Owe świadectwa niezwykle oryginalnej kultury Egiptu związane są z długą, burzliwą historią panujących na tym terenie różnych ludów, które stworzyły wspaniale rozwiniętą cywilizację. Egipt to również zachwycająca, nieujarzmiona przyroda, której rezultatem są przepiękne krajobrazy, na długo pozostające w pamięci: pustynne obszary Sahary, plaże wybrzeża Morza Czerwonego oraz Śródziemnego czy wodospady Nilu, będącego drugą co do długości rzeką na świecie. To wszystko jest na wyciągnięcie naszej ręki… W drugiej ręce powinniśmy trzymać odpowiednią na taki wyjazd ilość gotówki, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaką walutę zabrać do Egiptu?


Jaką walutę zabrać do Egiptu? Jaka waluta w Egipcie?

Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski, oznaczany międzynarodowym skrótem EGP. W momencie wybuchu pierwszej wojny światowej funt egipski był ściśle związany z brytyjskim funtem szterlingiem, będącym wówczas oficjalną walutą Egiptu.

W 1961 roku  został utworzony Centralny Bank Egiptu, którego zadaniem było odpowiedzialne zarządzanie oraz sprawowanie kontroli nad krajową walutą. Rok później Egipt opuścił obszar funta szterlinga. Wówczas władze Egiptu dokonały dewaluacji funta szterlinga na dolara amerykańskiego.

Obecna jednostka monetarna Egiptu powstała w 1978 roku. Egipskie banknoty zostały po raz pierwszy wydane 3 kwietnia 1989 roku przez Narodowy Bank Egiptu.

Jak dzieli się funt egipski? Podział waluty Egiptu

1 funt egipski dzieli się na 100 piastrów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 funtów egipskich;
 • monety 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funt egipski.

Funt egipski – oznaczenia waluty EGP

Rewersy egipskich banknotów przedstawiają:

 • 25 piastrów – herb Egiptu;
 • 50 piastrów – wizerunek faraona Ramzesa II;
 • 1 funt – świątynię Abu Simbel;
 • 5 funtów – wizerunek Boga Hapi – Boga corocznej powodzi Nilu;
 • 10 funtów – wizerunek faraona Kfahra;
 • 20 funtów – rydwan wojenny Faraona i fryz z kaplicy Sesostris;
 • 50 funtów – świątynię Edfu;
 • 100 funtów – Sphinxa;
 • 200 funtów – siedzącego skrybę.

Jak wygląda funt egipski? Banknoty EGP

Egipskie banknoty zdobią motywy bezpośrednio związane z kulturą kraju, bowiem znajdują się na nich wspaniałe egipskie świątynie, słynne egipskie grobowce czy wizerunki faraonów.

 

EGP awers funta egipskiego (waluty Egiptu)

EGP rewers funta egipskiego (waluty Egiptu)


Jak dokonywać płatności w Egipcie?

Bankomaty znajdują się na terenie całego Kairu oraz Aleksandrii, rzadziej w mniejszych miastach. Praktycznie niemożliwe jest znalezienie ich na prowincji. Korzystanie z zasobów finansowych zagranicznego banku w trakcie pobytu w Egipcie to bardzo wygodna opcja na pobranie niezbędnej gotówki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kurs wymiany waluty może być różny w zależności od bankomatu, z którego będziemy wypłacać potrzebna gotówkę. Ponadto wszystkie bankomaty pobierają opłatę za przewalutowanie.

Egipskie bankomaty akceptują większość zagranicznych kart kredytowych oraz debetowych. Najlepiej jednak jeszcze przed wyjazdem skontaktować się z bankiem, w którym posiadamy konto, aby dowiedzieć się czy nie będzie problemy z wypłaceniem gotówki w trakcie pobytu w Egipcie. W większości restauracji, sklepów, barach czy centrach zarówno karty debetowe, jak i kredytowe, są powszechnie akceptowalne. Warto jednak przed dokonaniem zakupów bądź złożeniem zamówienia dowiedzieć się czy ten środek płatniczy jest w danym miejscu obsługiwany. Często sklepy i restauracje zaznaczają (w pobliżu wejść) które karty są akceptowane.

Gdzie kupić funty egipskie?

Najwygodniejszą formą dokonywania płatności w Egipcie jest gotówka. Wybierając ten środek płatniczy unikniemy jakichkolwiek niedogodności – nie będziemy musieli szukać bankomatu czy też miejsca, w którym spożyjemy posiłek lub zrobimy zakupy, bowiem gotówka jest jedynym środkiem płatniczym akceptowalnym wszędzie – zarówno w większych miastach, jak i na prowincji.

Funt egipski – kantor Warszawa

Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie funty egipskieWalutę Egiptu – funt egipski – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy funta egipskiego oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Egipcie?

Orientacyjne koszty w Egipcie przedstawia poniższa tabela.

Produkt Cena w Egipcie (orientacyjna)
chleb (0,5 kg) 8,30 EGP
jajka (12 szt.) 18,00 EGP
ryż (1 kg) 10,00 EGP
woda (1,5 l) 4,50 EGP
mleko (1 l) 14,00 EGP
posiłek w taniej restauracji 50,00 EGP

Kurs funt egipski – przelicznik EGP

Funt egipski (EGP) Cena (stan w dn. 22.10.18 r., g. 17:00)
1 funt egipski ok. 0,208818 PLN
1 funt egipski ok. 0,048657 EUR
1 funt egipski ok. 0,055832 USD

Egipt – niezbędne dokumenty

Pomiędzy Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatele Polski mogą ubiegać się o uzyskanie wizy w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, po przylocie do Egiptu na lotnisku oraz poprzez złożenie wniosku online. Elektroniczna wiza umożliwia pobyt w Egipcie przez 30 dni w celach biznesowych, turystycznych bądź tranzytowych. Jest ona najwygodniejszą opcją, gdyż wszystkie formalności dopełnić można drogą elektroniczną bez wychodzenia z domu. Koniecznym jest posiadanie ważnego przez co najmniej 6 miesięcy paszportu (po dacie zakończenia zaplanowanej podróży).

Jak dostać się do Egiptu?

Loty do Egiptu organizowane są m.in. przez takie linie lotnicze jak KLM, LOT, Lufthansa, Swiss Airlines, Air Cairo czy Travel Service Polska oraz wiele innych, dlatego znalezienie korzystnej oferty przelotu nie należy do problematycznych kwestii w trakcie planowania wyjazdu. Regularne loty są gwarancją komfortu podróży w odpowiadającym naszym oczekiwaniom terminie. Ceny biletów wahają się od około 1200 zł do 3500 zł zależnie od terminu, który wybierzemy oraz przewoźnika. Aktualne informacje dotyczące cen biletów lotniczych znajdują się na stronach internetowych konkretnych linii.

Planując podróż warto poza lotami regularnymi zwrócić uwagę na loty czarterowe. Ich główną zaletą jest przede wszystkim niższa cena. Należy jednak liczyć się z faktem, że wybierając tę opcję nie będziemy mieli możliwości skrócić ani przedłużyć pobytu. Loty czarterowe organizowane są z największych miast, m.in. z Poznania, Katowic, Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Rzeszowa i odbywają się najczęściej do Kairu, Hurgady, Marsa Alam, Taby czy Sharm el Sheikh. Szczegóły dotyczące aktualnych połączeń oraz cen przelotów czarterowych dostępne są na stronach internetowych lub w ofertach biur podróży. Bilety w obie strony zakupić można w cenie około 1000 – 1300 zł (nie uwzględniając promocji).

Podróż do Egiptu (w zależności od miejsca, które wybraliśmy jako cel naszej podróży) trwa od około 3,5 h do 4,5 h.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki z Egiptu

 1. W starożytnym Egipcie jego mieszkańcy czcili ponad 1300 różnych bogów i bogiń, odpowiadających m.in. za zachodzące zjawiska. Powodzenia i klęski utożsamiali z gniewem lub aprobatą bóstw. Najważniejszym bogiem był Bóg Słońca – Ra. Ponadto Egipcjanie wierzyli, że rzeka Nil przepływa przez środek Ziemi, mającej kształt koła.
 2. Koty w państwie faraonów darzone były niezwykłym szacunkiem. W przypadku spowodowania śmierci tego stworzenia groziła kara śmierci. Gdy zwierzę umierało, właściciele oddawali się głębokiej żałobie.
 3. Według starożytnych wierzeń śmierć na ziemi nie była związana z końcem życia, dlatego też ciała powinny zostać poddane procesowi mumifikacji, który stanowił przygotowanie zmarłego na dalszą drogę ku życiu wiecznemu.
 4. Znajdująca się w Gizie piramida Cheopsa to najstarszy z siedmiu cudów starożytnego świata. Jej wzniesienie datuje się na 2575 rok p.n.e.

Jaka waluta w Egipcie? Funt egipski!

Egipt, nazywany również skarbem pustyni, skrywa wiele nieodkrytych tajemnic przeszłości, a znajdujące się w nim zabytki sprawiają, że odczuwanie atmosfery pradawności i niezwykłości nikogo nie dziwi. Zachęcamy do zaplanowania wakacji w tym tajemniczym Państwie oraz zakupu waluty funt egipski w naszym oddziale lub z wysyłką w 24 h!

Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Możesz chcieć również przeczytać