Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 06.07.2017
Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Turcja to piękny i gorący kraj – idealny na spędzenie wakacji z rodziną. Od kilku lat mówi się jednak o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z wyjazdem w tamte okolice. Mimo to, nie maleje tam zainteresowanie turystyką, a ceny stały się o wiele bardziej przystępne, co jeszcze bardziej zachęca do wyjazdu. Wakacje można zorganizować zamykając się wewnątrz kurortu i spędzając czas na plaży ciesząc się słońcem oraz na nurkowaniu czy uprawianiu innych sportów wodnych. Dla żądnych przygód warto wspomnieć, że w Turcji znajdują się aż dwa z siedmiu cudów świata: ruiny świątyni Artemidy w Efezie oraz Mauzoleum w Halikarnasie. Ich odwiedzenie będzie wymagało wiedzy na temat tego, jakie obowiązują pieniądze w Turcji. To powód, dla którego przedstawiamy obszerną odpowiedź na często zadawane przez turystów pytanie – jaką walutę zabrać do Turcji?

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ LIRY TURECKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Turcji? Jaka waluta jest w Turcji?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Turcji (waluta w Turcji) to lira turecka. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla liry tureckiej to TRY.

Krótka historia waluty Turcji

Początki liry tureckiej sięgają roku 1844, kiedy to weszła w życie i wyparła kurusze. Do roku 2005 kodem numerycznym tej waluty było oznaczenie TRL, natomiast później w latach 2005-2008 obowiązywała tzw. „nowa lira”. Wskutek denominacji „odrzucono” aż sześć zer! Aktualna waluta Turcji – lira turecka – obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku i jest również jednostką monetarną Cypru Północnego, który to jest uznawany właśnie wyłącznie przez Turcję.

Jaka waluta w Turcji? – flaga Turcji

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Turcji

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić liry tureckie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Turcji jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta turecka może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Turcja – jak dzieli się lira turecka TRY?

1 lira turecka stanowi równowartość 100 kuruszy. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 lira turecka;
  • banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir tureckich.

Turcja waluta – jak wyglądają liry tureckie?

Na tureckich banknotach znajduje się portret Mustafy Kemala Atatüka, zwanego ojcem narodu tureckiego.

Zgodnie z naszymi doświadczeniami lira turecka jest bardzo rzadko podrabiana, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić hologram obecny na każdym z banknotów – powinien on płynnie zmieniać barwę pod różnymi kątami padania światła. Warto również sprawdzić znak wodny obecny z lewej strony banknotu. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia tureckiej liry można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Jak wygląda TRY waluta Turcji?

Lira turecka TRY – waluta Turcji (awers)

Lira turecka TRY – waluta Turcji (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://tavex.lv/


Jak płacić w Turcji? Czym najlepiej płacić w Turcji?

Wakacyjny wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością zakupu środków płatniczych akceptowanych w danym kraju. Często spotkać można się z opinią, że nie warto w Polsce kupować egzotycznych pieniędzy, a bardziej opłacalny jest wyjazd z euro lub dolarami amerykańskimi. Można także płacić kartą i nie przejmować się zaopatrzeniem w jakąkolwiek z obcych walut.  Niniejszy artykuł ma na celu pokazanie wad i zalet każdego z wyborów, choć decyzja zawsze należy do podróżujących.

Czy warto kupić liry tureckie w Polsce?

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 50 lira – można powiedzieć, że jest to równowartość około 70 złotych. Odradzamy wyjazd do Turcji z polską walutą, gdyż może być problem z jej zbyciem. W kraju docelowym należy poświęcić trochę czasu, aby znaleźć kantor z najkorzystniejszym kursem. Najczęściej punkty wymiany walut znajdujące się w centrum turystycznym mają wysokie marże, to samo spotykane jest w hotelach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie kiedy jedziemy na wczasy w jednym z pięknych tureckich kurortów. Korzystne kursy może udać nam się uzyskać w dużych miastach, jak na przykład Istambuł czy Antalia. Dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, że za transport z lotniska do hotelu należy zapłacić, a na lotnisku będzie czekał na nas bardzo zaniżony kurs.

Czy w Turcji można płacić euro i dolarami?

Wielu turystów praktykuje zakup euro lub dolarów amerykańskich w Polsce, a już na miejscu wymianę na lokalną walutę, w tym wypadku liry tureckie. Powszechnie wiadomo, że w Polsce są mniejsze marże na tzw. głównych walutach, tj. euro (EUR) i dolarach amerykańskich (USD), aniżeli na egzotycznych, jak omawiana lira turecka.

W związku z tym, że Turcja jest krajem nastawionym na turystów zagranicznych, w wielu miejscach można płacić w euro lub w dolarach. Znajdują się tam cenniki w kilku walutach. Może on wyglądać następująco: „doba hotelowa 80 TRY / 26 USD / 22 EUR”. W takich przypadkach przeważnie kurs nie jest atrakcyjny.

Gdzie kupić liry tureckie? Lira turecka kantor Warszawa

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również liry tureckie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany liry tureckiej, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny Turcja 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Turcji?

Ceny w Turcji, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Turcji zapewnią nam spokojny wypoczynek. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile lir wziąć do Turcji.

Nazwa produktu i jego waga / ilość Cena w lirach tureckich TRY
owoce – jabłka 1 kg 5,00 TRY
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 2,50 TRY
ziemniaki 1 kg 4,50 TRY
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 20,00 TRY
jajka 10 szt. 9,00 TRY
mleko 1 l 4,00 TRY
woda 1,5 l 2,00 TRY
piwo 0,5 l 10,00 TRY

Lira turecka kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany liry tureckiej kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolar Waluta Turcja – 1 lira turecka TRY
1 złotówka polska PLN 1 TRY = 0,6934 PLN
1 euro EUR 1 TRY = 0,1616 EUR
1 dolar amerykański USD 1 TRY = 0,1780 USD

Warto też pamiętać, że w polskich kantorach monety tureckiej liry są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane. Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś tureckie liry, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (od maja do połowy września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem. Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

Turcja waluta – lira turecka (awers)

Turcja waluta – lira turecka (rewers)


Turcja jaką walutę zabrać? Lira turecka TRY!

Podsumowując – lira turecka to oficjalna waluta Turcji, kraju czterech mórz, bezkresnych plaż, a także bogatej historii. Warto przed wyjazdem poświęcić kilka chwil na zagłębienie się w tematykę tego, jaka waluta obowiązuje w Turcji, a następnie znalezienie dobrego kantoru i zakupić lirę jeszcze przed wyjazdem. Szkoda tracić cenny czas urlopu na poszukiwania kantorów, banków i dobrych kursów, kiedy można przeżywać niezapomniane przygody, zachwycać się wspaniałymi widokami i kąpać w czystej, ciepłej wodzie Morza Śródziemnego.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Możesz chcieć również przeczytać