Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 06.07.2017
Cena złota (XAU-PLN)
5 080,93 PLN/oz
  
- 0,21 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,27 PLN/oz
  
- 0,02 PLN

Turcja to piękny i gorący kraj – idealny na spędzenie wakacji z rodziną. Od kilku lat jednak mówi się o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z wyjazdem w tamte okolice. Nie maleje jednak zainteresowanie turystyką, a ceny stały się o wiele bardziej przystępne, co jeszcze bardziej zachęca do wyjazdu. Wakacje można zorganizować zamykając się wewnątrz kurortu i spędzając czas na plaży ciesząc się słońcem oraz na nurkowaniu i uprawiając inne sporty wodne. Dla żądnych przygód warto wspomnieć, że w Turcji znajdują się aż dwa z siedmiu cudów świata: ruiny świątyni Artemidy w Efezie oraz Mauzoleum w Halikarnasie.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Wakacyjny wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością zakupu środków płatniczych akceptowanych w danym kraju. Często spotkać można się z opinią, że nie warto w Polsce kupować egzotycznych pieniędzy, a bardziej opłacalny jest wyjazd z euro lub dolarami amerykańskimi. Można także płacić kartą i nie przejmować się zaopatrzeniem w jakąkolwiek z obcych walut.  Niniejszy artykuł ma na celu pokazanie wad i zalet każdego z wyborów, a decyzja zawsze należy do Państwa!

Na potrzeby dokonania porównania sposobów płatności załóżmy poniższe wydatki dwuosobowego wyjazdu:

  • hotel: 800 TRY
  • wyżywienie: 1200 TRY
  • pamiątki: 150 TRY
  • kurs nurkowania: 2 x 170 TRY
  • przekąski oraz napoje: 500 TRY
  • transport: 100 TRY
  • koszt wyjazdu: 3090 TRY

Zakup liry tureckiej w Polsce

Walutą płatniczą w Turcji jest nowa lira turecka (TRY), którą można nabyć w Tavex w każdej chwili. W momencie pisania artykułu (06.07.2017 r. 15:00) kurs wynosi 1,065. Koszty wyjazdu wakacyjnego mamy już zliczone powyżej, ale zawsze warto wziąć ze sobą trochę więcej pieniędzy w razie niespodziewanych wydatków. Warto dodać, że w Tavex przy kwocie powyżej 4000 zł oferowane są korzystniejsze kursy! Przyjmijmy, że wymieniamy 4 000 zł, co daje nam 3755 TRY . W związku z tym, że zaopatrujemy się przed wyjazdem, mamy chwilę na zapoznanie się z banknotami będącymi w obiegu (link do poprzedniego art. https://tavex.pl/pl/waluta-turcji-lira-turecka-co-warto-o-niej-wiedziec/). Na miejscu płacimy za wszystko gotówką, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować wydatki  na bieżąco i nic nas nie zaskoczy.

Odradzamy wyjazd do Turcji z polską walutą, gdyż może być problem z jej zbyciem.

Nowy niższy kurs liry tureckiej

Choć artykuł już podczas powstania mógł zachęcić do wyjazdu do Turcji, warto zwrócić uwagę na znaczący spadek kursu liry. W stosunku do 06.07.2017, kurs liry spadł z 1,065 do 0,73 czyli o ponad 30%! Oznacza to, że wyjazd jest jeszcze korzystniejszy, a siła polskiej waluty sprawia, że warto pojechać na wczasy do tego śródziemnomorskiego kraju. Lirę turecką można również zamówić z dostawą do domu za pośrednictwem naszej nowej usługi – zapraszamy!

Zakup w Polsce euro lub dolarów

Wielu turystów praktykuje zakup euro lub dolarów amerykańskich w Polsce, a już na miejscu wymianę na lokalną walutę, w tym wypadku liry tureckie. Powszechnie wiadomo, że w Polsce są mniejsze marże na tzw. głównych walutach: euro (EUR) i dolary amerykańskie (USD) aniżeli na egzotycznych, jak omawiana lira turecka.  Ponownie przyjmijmy wymianę 4000 zł na dolary amerykańskie po kursie 3,75 (na dzień 06.07.2017 r. 15:00), co daje nam około 1065 USD. W przypadku zakupu euro za tę samą kwotę po kursie 4,26 (06.07.2017 r. 15:00) otrzymujemy 938 EUR.

W kraju docelowym należy poświęcić trochę czasu, aby znaleźć kantor z najkorzystniejszym kursem. Najczęściej punkty wymiany walut znajdujące się w centrum turystycznym mają wysokie marże, to samo spotykane jest w hotelach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie kiedy jedziemy na wczasy w jednym z pięknych tureckich kurortów. Korzystne kursy może udać nam się uzyskać w dużych miastach, jak na przykład Istambuł czy Antalia. Udane poszukiwania powinny doprowadzić nas do kantoru z kursem euro na poziomie 3,99 liry za 1 euro co dałoby nam 3742,62 TRY i 3,53 liry za 1 dolara, gdzie otrzymamy 3759 TRY. Zwracamy jednak uwagę jeszcze na fakt, że za transport z lotniska do hotelu należy zapłacić, a na lotnisku będzie czekał na nas bardzo zaniżony kurs.

W związku z tym, że Turcja jest krajem nastawionym na turystów zagranicznych, w wielu miejscach można płacić w euro lub w dolarach. Znajdują się tam cenniki w  kilku walutach. Może on wyglądać następująco:

doba hotelowa: 80 TRY/ 26 USD/ 22 EUR

W takich przypadkach przeważnie kurs nie jest atrakcyjny, co widać powyżej: USD to 3,077 a euro 3,636.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Podsumowanie

Podsumowując – warto przed wyjazdem poświęcić kilka chwil na znalezienie dobrego kantoru i zakupić lirę jeszcze przed wyjazdem – szkoda tracić cenny czas urlopu na poszukiwania kantorów, banków i dobrych kursów, kiedy można przeżywać niezapomniane przygody, zachwycać się wspaniałymi widokami i kąpać w czystej, ciepłej wodzie Morza Śródziemnego. Aktualny kurs liry tureckiej w Tavex zawsze dostępny na https://tavex.pl/pl/kantor-warszawa/

Cena złota (XAU-PLN)
5 080,93 PLN/oz
  
- 0,21 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,27 PLN/oz
  
- 0,02 PLN

Możesz chcieć również przeczytać