Historia
PAMP powstał w Szwajcarii w 1977 roku i od tego czasu stał się najbardziej znaczącym producentem sztabek inwestycyjnych o wadze od 1 do 100 gramów. Główne zakłady PAMP znajdują się w malowniczej, szwajcarskiej miejscowości Castel San Pietro. Działają tu nowoczesna rafineria oraz zakład produkcyjny, w których wybitni inżynierowie wykorzystują najnowsze, innowacyjne technologie rafinacji i produkcji słynnych sztabek bulionowych. Firmę okrzyknięto liderem w dziedzinie innowacji i produkcji sztabek z metali szlachetnych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.
Była pierwszym producentem, który zaczął ozdabiać rewers swoich złotych sztabek różnymi motywami estetycznymi. Jeden z nich, przepiękny motyw Pani Fortuny, rzymskiej bogini bogactwa, stał się światowym przebojem i do dziś jest znakiem rozpoznawczym doskonałości wyrobów PAMP. Jest więc w pełni zrozumiałe, dlaczego akronim nazwy firmy PAMP (Produits Artistiques Metaux Precieux) oznacza artystyczne produkty z metali szlachetnych. Wysoka jakość i czystość wyrobów PAMP sprawiają, że są akredytowane przez Szwajcarski Bank Centralny i LBMA (London Bullion Market Association) czyniąc ze sztabek preferowany wybór wiodących instytucji finansowych, banków centralnych, inwestorów i kolekcjonerów na całym świecie.
Renoma Szwajcarii w dziedzinie produkcji wysokiej jakości wyrobów luksusowych nie jest ograniczona do przemysłu zegarmistrzowskiego, ale ma również zastosowanie do srebra inwestycyjnego. Szwajcaria jest dla srebra tym, czym Francja dla wina, dlatego to właśnie w tym kwitnącym, alpejskim kraju rafinowana jest większość światowego srebra. Dane z Londyńskiej Listy Dobrych Dostawców (London Good Delivery List) wskazują, że sześć rafinerii przerabia 90% światowego rynku srebra a cztery z nich, w tym PAMP, znajdują się w Szwajcarii. Kraj ten kontroluje 65-75% rocznej podaży srebra co daje mu pozycję lidera rafinacji srebra i produkcji sztabek bulionowych. Szwajcaria zawdzięcza tę pozycję wysokiemu poziomowi krajowego bezpieczeństwa, efektywnej logistyce, silnemu systemowi bankowemu oraz surowemu prawu wyznaczającemu wysokie standardy jakości i czystości końcowych produktów bulionowych. Dlatego każda sztabka srebra z PAMP posiada stempel rzeczoznawcy widoczny na rewersie jako „ESSAYEUR FONDEUR” – to gwarancja czystości sztabki.
Aby mieć prawo do umieszczania tego oznakowania PAMP musi spełniać surowe przepisy szwajcarskiego prawa federalnego (Ustawa o Kontroli Metali Szlachetnych) i zatrudniać przysięgłego rzeczoznawcę, który posiada wymagane federalne licencje. Eksperci tacy wykazują się odpowiednią liczbą przeprowadzonych oznaczeń jakości i w każdej chwili muszą przedstawić swoje księgi władzom do kontroli. Tym samym każda sztabka srebra z PAMP ma czystość certyfikowaną przez rząd i organa przemysłowe a jej jakość odpowiada najwyższym normom. Dzięki najlepszym, szwajcarskim inżynierom osiągamy w rezultacie produkt ze srebra przewyższający wszystkie standardy doskonałości. To się nazywa szwajcarska jakość.
PAMP powstał w Szwajcarii w 1977 roku i od tego czasu stał się najbardziej znaczącym producentem sztabek inwestycyjnych o wadze od 1 do 100 gramów. Główne zakłady PAMP znajdują się w malowniczej, szwajcarskiej miejscowości Castel San Pietro. Działają tu nowoczesna rafineria oraz zakład produkcyjny, w których wybitni inżynierowie wykorzystują najnowsze, innowacyjne technologie rafinacji i produkcji słynnych sztabek bulionowych. Firmę okrzyknięto liderem w dziedzinie innowacji i produkcji sztabek z metali szlachetnych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej. Była pierwszym producentem, który zaczął ozdabiać rewers swoich złotych sztabek różnymi motywami estetycznymi. Jeden z nich, przepiękny motyw Pani Fortuny, rzymskiej bogini bogactwa, stał się światowym przebojem i do dziś jest znakiem rozpoznawczym doskonałości wyrobów PAMP. Jest więc w pełni zrozumiałe, dlaczego akronim nazwy firmy PAMP (Produits Artistiques Metaux Precieux) oznacza artystyczne produkty z metali szlachetnych. Wysoka jakość i czystość wyrobów PAMP sprawiają, że są akredytowane przez Szwajcarski Bank Centralny i LBMA (London Bullion Market Association) czyniąc ze sztabek preferowany wybór wiodących instytucji finansowych, banków centralnych, inwestorów i kolekcjonerów na całym świecie.