Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złoty Amerykański Orzeł 1 oz złota

Produkt dostępny
Tavex z przyjemnością przedstawia monetę American Gold Eagle (Amerykański Złoty Orzeł), najpopularniejszą monetę bulionową będącą prawnym środkiem ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-4
8684,00 zł
8221,00 zł 5.33%
5-9
8676,00 zł
8221,00 zł 5.24%
10+
8668,00 zł
8221,00 zł 5.16%
Pocztex PUNKT (Żabka, Ruch i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
InPost KURIER – 19,00 zł
InPost PACZKOMAT – 14,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 14,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Tavex z przyjemnością przedstawia monetę American Gold Eagle (Amerykański Złoty Orzeł), najpopularniejszą monetę bulionową będącą prawnym środkiem płatniczym bitą w Stanach Zjednoczonych i jedną z głównych monet inwestycyjnych na świecie. Jej popularność wynika nie z urzekającego projektu, wysokiej płynności oraz prestiżowego statusu. Od pierwszej emisji przez Amerykańską Mennicę Stanową w 1986 roku Amerykański Złoty Orzeł przyciągał licznych inwestorów, którzy do tej pory kupili ponad 30 milionów tych monet. Dzięki gwarantowanym przez rząd USA czystości i jakości, monety te uznawane są na całym świecie i słyną z łatwości zbywania. Dlatego są wysoce cenione przez wielu inwestorów, którzy dążą do dywersyfikacji swych portfolio celem zabezpieczenia ich przed niekorzystnymi zjawiskami na rynku. 

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Monety Złoty Orzeł dotrzymują kroku cenie złota. Ich podstawowa wartość wyznaczana jest w oparciu o zawartość czystego kruszcu oraz panującą cenę złota.
 • Amerykańskie Złote Orły są pieniądzem. Po zatwierdzeniu ich roli prawnego środka płatniczego przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1865 roku, Amerykański Złoty Orzeł jest najdłużej produkowaną nieustannie od lat 30 amerykańską, złotą monetą.
 • Monety Amerykański Orzeł są płynne i rozpoznawalne. Do tej pory Amerykańska Mennica Stanowa wybiła i wprowadziła na rynek około 30 milionów monet, co umocniło ich rozpoznawalność i światową akceptację.
 • Monety Amerykański Złoty Orzeł są wytrzymałe. Mają 22 karaty, co oznacza, że zawierają jedną uncję złota i małą domieszkę miedzi i srebra. Stop zwiększa wytrzymałość powierzchni monety, dzięki czemu jest bardziej odporna na zużycie i wygodniejsza w transporcie.
 • Monety Amerykański Złoty Orzeł są doskonałą formą lokowania oszczędności. Mają różne wersje wagowe, co czyni z nich idealny wybór dla długoterminowych inwestorów ceniących bezpieczeństwo i stabilność wynikające z fizycznych właściwości złota będącego prawnym środkiem płatniczym.
 • Moneta Amerykański Złoty Orzeł jest wyjątkowym sposobem wzbogacenia Twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota z innymi aktywami finansowymi czyni z tych monet zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Rozsądna dywersyfikacja

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

 • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
  8684,00 zł
 • Aktualna cena skupu 1 szt.
  8221,00 zł
 • Twoje ryzyko
  463,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 95.5% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4111,29 PLN/oz, a najwyższe 9393,37 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 8143,30 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Panika finansowa lat trzydziestych w Stanach Zjednoczonych a złoto

Zmierzch dla amerykańskiego systemu złotej waluty rozpoczął się w latach 20, kiedy amerykańskie banki hojnie wspierały gospodarkę licznymi, łatwo dostępnymi kredytami. Rozpaliły one gorączkę zakupów akcji przedsiębiorstw na amerykańskiej giełdzie, która wkrótce, pod koniec lat 20-tych, przerodziła się w falę spekulacji. Po wynikającym z tego boomie nastąpił nieuchronny, ogromny krach, wpędzając Stany Zjednoczone w głęboki kryzys. Były to czasy, w których Stany Zjednoczone opierały się na systemie złotej waluty, co oznaczało, że papierowy, obiegowy pieniądz i obligacje skarbowe były wykupywane za złoto. W tym wyjątkowo trudnym okresie wielu postawiło właśnie na kruszec, uważając złoto za bezpieczniejsze niż papier. Popyt na złoto z zasobów samego rządu i instytucji finansowych był tak olbrzymi, że w celu powstrzymania tej masowej wymiany i tendencji do chomikowania szlachetnego metalu, zainterweniował sam prezydent. W 1933 roku Franklin D. Roosevelt podpisał rozporządzenie wykonawcze 6102, które zakazywało obywatelom gromadzenia złota. W efekcie złote środki płatnicze wycofano z obiegu a wszystkie wydawane przez rząd papiery wartościowe nie były odtąd wymienialne na złoto. Od 1933 roku rozpoczęła się w USA nowa, finansowa era, w której pieniądz papierowy stał się fundamentem systemu monetarnego kraju.

Gwałtowny wzrost sprzedaży Amerykańskiego Złotego Orła

Rozporządzenie Roosevelta odbierające obywatelom prawo do posiadania złota, utrzymywało się przez 41 lat, aż do uchylenia w 1974 roku przez prezydenta Geralda Forda. Musiało jednak minąć kolejnych 11 lat zanim Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił w 1985 roku ustawę Gold Bullion Act. Uprawniała ona do emisji złotych i srebrnych monet jako prawnego środka płatniczego. Już w kolejnym roku Amerykańska Mennica Stanowa wyemitowała pierwszą monetę Amerykański Złoty Orzeł. Ponieważ była to pierwsza złota moneta będąca środkiem płatniczym wydana w USA po ponad 50 latach przerwy w kolejce ustawiło się wielu nabywców. Aby zaspokoić tak ogromne zapotrzebowanie, tylko w pierwszym roku emisji Amerykańska Mennica Stanowa wybiła 3,6 miliona sztuk, czyli 62 tony monet Amerykański Złoty Orzeł.

Wartość monety Amerykański Złoty Orzeł wzrasta podczas załamań rynkowych

Prestiżowy status prawnego środka płatniczego, zatwierdzony przez rząd USA, uczynił z Amerykańskiego Złotego Orła jedną najbardziej preferowanych przez inwestorów złotych monet skutecznie zabezpieczających portfolio nabywców przed chwiejnymi rynkami akcji i ekonomicznymi zawirowaniami. Dane zgromadzone przez Amerykańską Mennicę Stanową potwierdzają, że zakup tych monet wyraźnie przybiera na sile w okresach załamania na rynkach finansowych. Tak było w czasie spadku wartości akcji w 1987 roku, tuż przed pęknięciem bańki internetowej w latach 1999-2000 oraz w latach 2008-2009, kiedy największe gospodarki świata, w tym amerykańska, pogrążyły się w recesji. W skali roku, w tych wyjątkowo trudnych okresach, popyt na złote monety Amerykański Złoty Orzeł wzrastał średnio o prawie 100%, dowodząc, że w burzliwych czasach stają się one cenionym wyborem.

Waga całego produktu [g]
33.95576
Waga czystego kruszcu [g]
31.10348
Próba produktu [‰]
916.7
Waga czystego kruszcu [oz]
1
Średnica [mm]
32.7
Grubość [mm]
-
Nominał
50 dolarów
Producent
United States Mint, Stany Zjednoczone

Awers

Awers przedstawia personifikującą Wolność postać kobiety, która trzyma pochodnię w prawej ręce i gałązkę oliwną w lewej. U dołu, po lewej stronie widnieje w tle budynek Kapitolu, a po prawej umieszczono rok wybicia wraz z literą „W” wskazującą na West Point Mint.

Rewers

Rewers przedstawia orła trzymającego gałązkę oliwną unoszącego się nad gniazdem, w którym przebywa samica z młodymi. Powyżej orła umieszczono napis „UNITED STATES OF AMERICA”, a w środku monety teksty „E PLURIBUS UNUM” (po łacińsku „z wielu jeden”) oraz “IN GOD WE TRUST” („w Bogu pokładamy ufność”). Poniżej orlego gniazda podano masę monety, jej wartość nominalną $50 oraz inicjały projektanta „MB” (Miley Busiek).

Pakowanie

Każda moneta jest osobno pakowana w plastikowe kapsle.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy łącznie aż 6 metod dostaw wysyłkowych, do których należą:

 • Pocztex PUNKT (Żabka, Ruch i inne) – 19,00 zł;
 • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
 • InPost KURIER – 19,00 zł;
 • InPost PACZKOMAT – 14,00 zł;
 • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
 • Konwój indywidualny CHL – 299,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba. Nie ma możliwości skorzystania z aplikacji mObywatel.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Oławska
Wrocław, Wroclavia
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Wykres ceny złota – notowania i kurs
Zobacz jak zmienia się kurs złota, śledź notowania w czasie rzeczywistym i bądź zawsze na bieżąco!