Historia
Panika finansowa lat trzydziestych w Stanach Zjednoczonych a złoto
Zmierzch dla amerykańskiego systemu złotej waluty rozpoczął się w latach 20, kiedy amerykańskie banki hojnie wspierały gospodarkę licznymi, łatwo dostępnymi kredytami. Rozpaliły one gorączkę zakupów akcji przedsiębiorstw na amerykańskiej giełdzie, która wkrótce, pod koniec lat 20-tych, przerodziła się w falę spekulacji. Po wynikającym z tego boomie nastąpił nieuchronny, ogromny krach, wpędzając Stany Zjednoczone w głęboki kryzys. Były to czasy, w których Stany Zjednoczone opierały się na systemie złotej waluty, co oznaczało, że papierowy, obiegowy pieniądz i obligacje skarbowe były wykupywane za złoto. W tym wyjątkowo trudnym okresie wielu postawiło właśnie na kruszec, uważając złoto za bezpieczniejsze niż papier. Popyt na złoto z zasobów samego rządu i instytucji finansowych był tak olbrzymi, że w celu powstrzymania tej masowej wymiany i tendencji do chomikowania szlachetnego metalu, zainterweniował sam prezydent. W 1933 roku Franklin D. Roosevelt podpisał rozporządzenie wykonawcze 6102, które zakazywało obywatelom gromadzenia złota. W efekcie złote środki płatnicze wycofano z obiegu a wszystkie wydawane przez rząd papiery wartościowe nie były odtąd wymienialne na złoto. Od 1933 roku rozpoczęła się w USA nowa, finansowa era, w której pieniądz papierowy stał się fundamentem systemu monetarnego kraju.
Gwałtowny wzrost sprzedaży Amerykańskiego Złotego Orła
Rozporządzenie Roosevelta odbierające obywatelom prawo do posiadania złota, utrzymywało się przez 41 lat, aż do uchylenia w 1974 roku przez prezydenta Geralda Forda. Musiało jednak minąć kolejnych 11 lat zanim Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił w 1985 roku ustawę Gold Bullion Act. Uprawniała ona do emisji złotych i srebrnych monet jako prawnego środka płatniczego. Już w kolejnym roku Amerykańska Mennica Stanowa wyemitowała pierwszą monetę Amerykański Złoty Orzeł. Ponieważ była to pierwsza złota moneta będąca środkiem płatniczym wydana w USA po ponad 50 latach przerwy w kolejce ustawiło się wielu nabywców. Aby zaspokoić tak ogromne zapotrzebowanie, tylko w pierwszym roku emisji Amerykańska Mennica Stanowa wybiła 3,6 miliona sztuk, czyli 62 tony monet Amerykański Złoty Orzeł.
Wartość monety Amerykański Złoty Orzeł wzrasta podczas załamań rynkowych
Prestiżowy status prawnego środka płatniczego, zatwierdzony przez rząd USA, uczynił z Amerykańskiego Złotego Orła jedną najbardziej preferowanych przez inwestorów złotych monet skutecznie zabezpieczających portfolio nabywców przed chwiejnymi rynkami akcji i ekonomicznymi zawirowaniami. Dane zgromadzone przez Amerykańską Mennicę Stanową potwierdzają, że zakup tych monet wyraźnie przybiera na sile w okresach załamania na rynkach finansowych. Tak było w czasie spadku wartości akcji w 1987 roku, tuż przed pęknięciem bańki internetowej w latach 1999-2000 oraz w latach 2008-2009, kiedy największe gospodarki świata, w tym amerykańska, pogrążyły się w recesji. W skali roku, w tych wyjątkowo trudnych okresach, popyt na złote monety Amerykański Złoty Orzeł wzrastał średnio o prawie 100%, dowodząc, że w burzliwych czasach stają się one cenionym wyborem.