Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie.

Złota moneta Australijski Lunar Rok Bawołu 1997 1 oz

Produkt dostępny
Jako długoletni partner Perth Mint, Tavex z przyjemnością oferuje jedną z najwspanialszych na świecie bitych, bulionowych, złotych ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
12544,00 zł
11283,00 zł 10.05%
ORLEN Paczka – 19,00 zł
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Introduction

Jako długoletni partner Perth Mint, Tavex z przyjemnością oferuje jedną z najwspanialszych na świecie bitych, bulionowych, złotych monet. Australijski lunarny Rok Bawołu jest częścią chronologicznej kolekcji bulionowego złota mennicy z Perth – Australian Lunar Series. Każda moneta w serii jest bita jedynie raz na 12 lat – zgodnie ze starożytnym chińskim kalendarzem lunarnym. Najpopularniejsza w serii wersja złotej monety o masie jednej uncji ma ograniczoną, roczną emisję 30 tysięcy sztuk. To sprawia, że moneta cieszy się znaczącym zainteresowaniem kolekcjonerów na rynku wtórnym. Złote monety Rok Bawołu zawierają 99,99% czystego złota i są wytwarzane przy użyciu specjalnej techniki bicia. Dzięki niej monety są w stanie menniczym, czyli posiadają wyjątkowe lustrzane i matowe powierzchnie wzbogacone licznymi szczegółami. Moneta Rok Bawołu jest zapierającym dech w piersiach złotym dziełem sztuki. Jest odpowiednia dla kolekcjonerów ceniących piękno oraz dla każdego, kto pragnie ofiarować ukochanym wyjątkową pamiątkę. 

Dlaczego warto kupić ten produkt?

  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu - są pieniądzem obiegowym. Seria została zapoczątkowana w 1996 roku i każda należąca do niej moneta – łącznie z Rokiem Bawołu – jest traktowana przez australijski rząd jako prawny środek płatniczy.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – są rzadkością. Jednouncjowa moneta Rok Bawołu została wydana od zapoczątkowania serii tylko w latach 1997 i 2009 w liczbie jedynie 43.709 sztuk złota. W XXI wieku jest więc jedną z najrzadszych 24-karatowych złotych monet bulionowych stanowiących prawny środek płatniczy.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – są inspirowane słynnym chińskim kalendarzem lunarnym. Urodzeni w Roku Bawołu są uważani za ostrożnych i mocno stojących na nogach, wytrwałych i wiernych swoim poglądom.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – są wspaniałym podarunkiem dla Twoich bliskich. Podkreśl rok urodzenia drogiej ci osoby oraz uhonoruj jej zalety czystym, 24-karatowym złotem – prezentem, który pozostanie na zawsze.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – są produkowane w stanie menniczym. Są bite z tak wysoką jakością, lustrzanym blaskiem i bogactwem zdobienia, że zasługują na miano wyjątkowego klejnotu.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – są popularne wśród wytrawnych kolekcjonerów. Znawców przyciąga nie tylko zdobiący monety motyw bawołu zmieniający się co 12 lat, ale także maksymalne ograniczenie emisji. Jakość, próba i status prawnego środka płatniczego sprawiają, że cena monety znacznie przewyższa wartość zawartego w niej kruszcu na rynku wtórnym.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – są rozpoznawalne na całym świecie. Zawdzięczają to rysunkowym motywom słynnego chińskiego zodiaku oraz wizerunkowi najpotężniejszej i najdłużej panującej w XX wieku monarchini, Królowej Elżbiety II. Wyjątkowość złotych monet australijskich lunarny Rok Bawołu podkreśla też fakt, że są częścią serii emitowanej nieprzerwanie od 1996 roku.
  • Australijskie złote monety z serii Kalendarz Lunarny – Rok Bawołu – dotrzymują kroku cenie złota. Podstawowa wartość monet Australian Gold Lunar jest ściśle związana z zawartością czystego kruszcu oraz panującą ceną złota.

Długoterminowa inwestycja w złoto

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

  • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
    12544,00 zł
  • Aktualna cena skupu 1 szt.
    11283,00 zł
  • Twoje ryzyko
    1261,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 124.37% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11332,40 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 11055,40 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Złota moneta z serii Australian Lunar - Rok Bawołu

Chiński kalendarz lunarny wciąż jest przez wielu wykorzystywany ze względu na kosmologię taoistyczną. Zakłada ona, że zależnie od roku urodzenia danej osoby istnieją specyficzne relacje pomiędzy jej charakterem a zwierzęciem z chińskiego zodiaku. Zwierzęta w chińskim zodiaku mają znaczenie symboliczne. Każde z nich reprezentuje unikalny zespół cech i właściwości, które znajdują odzwierciedlenie w człowieku. W chińskim zodiaku występuje dwanaście zwierząt i każde z nich jest czczone co dwanaście lat. Ostatni Rok Bawołu był obchodzony w 2009 roku. Bawół cieszy się w Chinach wielkim szacunkiem, ponieważ jest jednym z pierwszych oswojonych w tym kraju zwierząt powszechnie wykorzystywanych w rolnictwie.

Urodzeni w Roku Bawołu są uważani za wytrwałych i solidnych. Starannie rozważają konsekwencje swoich działań i usilnie trzymają się raz podjętej decyzji. Odznaczają się wielkim hartem ducha, bez względu na swoją posturę. Czyni ich to zdolnymi do osiągania wielkich rzeczy, bo krok po kroku dążą do wyznaczonego celu nigdy nie tracąc go z oczu. Zwracają uwagę na szczegóły i potrafią ciężko pracować, a dzięki swojej cierpliwości - wiele znieść. Urodzeni w Roku Bawołu bywają nieustępliwi i czasami nie wiedzą, kiedy się wycofać. Z drugiej strony ich niezawodność oznacza, że zawsze będą służyć swym przyjaciołom szczerą i bezstronną radą. Australijska złota moneta lunarna Rok Bawołu jest więc idealnym prezentem dla osoby, którą kochasz i szanujesz. Obdarowanie nią jest znakomitym sposobem uwiecznienia roku urodzenia bliskiej osoby i wyróżnienia jej szczególnych zalet prawdziwym i niezwykle cennym, złotym dziełem sztuki.

Australijskie złote monety lunarne są zainspirowane chińskim zodiakiem lunarnym

Uważa się, że chiński kalendarz lunarny został stworzony prawie 5 tysięcy lat temu przez pierwsze dynastie. Od tego czasu był nieustannie doskonalony przez różnych nadwornych, chińskich astronomów. Zwieńczeniem tych wysiłków była ostateczna wersja kalendarza oparta na obiegu Ziemi wokół Słońca, ale dostosowana do kalendarza księżycowego, dając w rezultacie oficjalny kalendarz lunarno-solarny. Oparcie wyliczeń na dwóch ciałach niebieskich pozwoliło uniknąć rozbieżności czasowych i zapewnić naprawdę precyzyjny kalendarz, według którego rolnicy decydowali o siewie i zbiorach. Pierwotnie kalendarz opierał się na cyklach faz Księżyca ułatwiając astronomom prowadzenie obliczeń. Jednak z czasem dostrzegano rozbieżność między rokiem księżycowym – trwającym 354 dni – a słonecznym, dłuższym o 11 dni. W celu synchronizacji kalendarza księżycowego ze słonecznym co dwa lub trzy lata uzupełniano go więc o dodatkowy miesiąc. Podobną procedurę można zaobserwować we współczesnym kalendarzu słonecznym, w którym co 4 lata dodawany jest 29 dzień lutego, aby zsynchronizować lata kalendarzowe z obiegiem Ziemi wokół Słońca.

W przeciwieństwie do większości kalendarzy, chiński kalendarz lunarny nie liczy lat w nieskończonej kolejności, ale grupuje je w 12-letnie okresy powtarzające się pięciokrotnie dając cykl równy 60 latom. Każdy rok tego okresu składa się z dwóch elementów: niebiańskiego pnia i ziemskiego konara. Niebiański pień składa się z 10 symboli, które są nazwami dziesięciu dni w tygodniu używanymi przez starożytnych Chińczyków. Z kolei ziemski konar składa się z 12 zwierząt z chińskiego cyklu zodiakalnego. Aby stworzyć rok, każdy pień łączy się z każdym konarem – a po wyczerpaniu wszystkich kombinacji, których liczba wynosi 60, cały cykl zaczyna się na nowo. Ta metoda cyklicznego datowania uważana jest za jedną z najdłuższych, ciągłych sekwencji pomiaru czasu w historii. Współcześnie w Chinach oficjalnie stosowany jest kalendarz gregoriański (solarny), ale kalendarz lunarny wciąż jest podstawowym dla wielu ludów w Chinach i Wschodniej Azji. Na jego podstawie społeczności te określają jubileusze, planują śluby oraz wyznaczają Nowy Rok i inne święta.

Australijski złoty lunarny Rok Bawołu – tak rzadki jak złoto

Australijska złota seria lunarna została zapoczątkowana przez Perth Mint w 1996 roku. Złotą monetę Rok Bawołu po raz pierwszy wydano w 1997 roku, a następnie w 2009. Kolejna emisja będzie miała miejsce dopiero w 2021, gdy zgodnie z chińskim kalendarzem lunarnym bawół znów ruszy przed siebie. W 1997 roku moneta była oferowana w wersjach wagowych 1 uncja, ¼ uncji, 1/10 uncji i 1/20 a w roku 2009 emisję wzbogacono o cztery warianty wagowe : 10 kg, 1 kg, 10 uncji oraz 2 uncje. Jednouncjowe monety Rok Bawołu w pierwszym roku swej emisji osiągnęły 13.709 sztuk, podczas gdy emisja z 2009 roku została wyprzedana osiągając maksymalny limit 30 tysięcy egzemplarzy. Łączna wielkość emisji wszystkich złotych monet serii Rok Bawołu to 89.885 sztuk złota. W porównaniu z wielkościami emisji innych popularnych inwestycyjnych złotych monet bulionowych to skrajnie niskie wartości. Na przykład jednouncjowa, złota moneta Australijski Kangur osiąga wielkość łącznej emisji Roku Bawołu ze złotej serii każdego roku. To dlatego wyjątkowo rzadkie, niczym samo złoto, monety bulionowe Rok Bawołu z australijskiej serii lunarnej, są tak poszukiwane i cenione przez kolekcjonerów. 

Złote monety australijski lunarny Rok Bawołu są produkowane przez Perth Mint

Australijskie Złote Serie Lunarne I i II są dziś bite przez Perth Mint. To ciesząca się światowym uznaniem mennica i producent metali szlachetnych z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Mennicę utworzyło Britain’s Perth Mint w 1896 roku w odpowiedzi na nowoodkryte złoża złota. Zadaniem Perth Mint było wytapianie złota z rudy wydobywanej w miejscowych kopalniach i bicie złotych suwerenów z oczyszczonego kruszcu. W latach 1899-1931 mennicę opuszczały znaczne ilości złotych suwerenów rozprowadzanych następnie w Australii i całym brytyjskim imperium jako waluta obiegowa. Perth Mint pozostawało pod brytyjską kontrolą do roku 1971, kiedy to mennicę przejął rząd Australii Zachodniej. Perth Mint było członkiem Londyńskiego Rynku Złota (poprzednik LBMA) od roku 1934. Dzisiaj mennica jest znana z jakości produkowanych przez siebie światowej klasy inwestycyjnych monet bulionowych, włącznie z australijskim złotym Kangurem i srebrnymi monetami Kookaburra i Koala.

Perth Mint to ciesząca się światowym uznaniem mennica i producent metali szlachetnych z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Mennicę utworzyło Britain’s Perth Mint w 1896 roku w odpowiedzi na nowoodkryte złoża złota. Zadaniem Perth Mint było wytapianie złota z rudy wydobywanej w miejscowych kopalniach i bicie złotych suwerenów z oczyszczonego kruszcu. W latach 1899-1931 mennicę opuszczały znaczne ilości złotych suwerenów rozprowadzanych następnie w Australii i całym brytyjskim imperium jako waluta obiegowa. Perth Mint pozostawało pod brytyjską kontrolą do roku 1971, kiedy to mennicę przejął rząd Australii Zachodniej. Perth Mint było członkiem Londyńskiego Rynku Złota (poprzednik LBMA) od roku 1934. Dzisiaj mennica jest znana z jakości produkowanych przez siebie światowej klasy inwestycyjnych monet bulionowych, włącznie z australijskim złotym Kangurem i srebrnymi monetami Kookaburra i Koala oraz złotą i srebrną serią lunarną.

Waga całego produktu [g]
31.10659
Waga czystego kruszcu [g]
31.10348
Próba produktu [‰]
999.9
Waga czystego kruszcu [oz]
1
Średnica [mm]
32.1
Grubość [mm]
-
Nominał
100 dolarów
Producent
The Perth Mint, Australia

Awers

Awers (rok 1997) przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II. Przyczyna sportretowania Jej Królewskiej Mości wynika z przynależności Australii do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów – Australia uznaje zatem królową Elżbietę II za swoją panującą, konstytucyjną monarchinię. Powyżej wizerunku królowej znajdują się napisy „ELIZABETH II” oraz „AUSTRALIA”. Poniżej podobizny podane są wartość nominalna (100 dolarów) oraz inicjały projektanta „IRB” (Ian Rank-Broadley).

Rewers

Rewers (rok 1997) przedstawia silnego Bawoła stojącego w trawie. Poniżej podano próbę i masę monety a po lewej stronie widnieje chiński hieroglif oznaczający „bawół” oraz rok wybicia monety.

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana osobno w twardą plastikową kapsułkę przez Perth Mint. 

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy kilka metod dostawy wysyłkowych, do których należą:

  • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
  • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
  • ORLEN Paczka – 19,00 zł;
  • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
  • Konwój indywidualny CHL – 599,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Oławska
Poznań, Stary Browar
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Wrocław, Wroclavia
Warszawa, Klif
Warszawa, Centrum Koneser
Wrocław, Sucha
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.