Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie.

Złota moneta Duńskie 10 koron Christian X 4,03 g

Produkt dostępny
Złote Duńskie 10 koron Christian X – 4,03 g złota Tavex z przyjemnością oferuje złotą monetę 10 ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1724,00 zł
1489,00 zł 13.63%
ORLEN Paczka – 19,00 zł
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Złote Duńskie 10 koron Christian X – 4,03 g złota

Tavex z przyjemnością oferuje złotą monetę 10 koron Christian X ( różne roczniki), stanowiącą część najbardziej cenionej duńskiej serii złotych monet. Duńskie 10 koron zostało po raz pierwszy wybite w 1873 roku po powołaniu do życia Skandynawskiej Unii Monetarnej, która stała się najbardziej udaną opartą na złocie umową walutową. Monety dziesięciokoronowe mają wielkie znaczenie historyczne, ponieważ stały się one podwaliną tej Unii, która zapoczątkowała czterdzieści lat dobrej koniunktury, stabilności i pokoju- epoka uosobiona w tych trwałych, 21,6 – karatowych złotych monetach. Wykonana po mistrzowsku przez Duńską Mennicę Królewską, złota moneta 10 koron Christian X jest ozdobiona wspaniałym godłem Danii i wizerunkiem samego króla. Z tego powodu można twierdzić, że złote monety 10 koron są bezcennymi klejnotami, upamiętniającymi dzieje Danii, co czyni z nich doskonały prezent, jak również okaz numizmatyczny.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

  • 10 koron stanowi część najbardziej słynnego duńskiego złotego systemu monetarnego. Duńskie złote korony bite w latach 1873 – 1914 są kojarzone z okresem w historii Danii, który charakteryzował się pokojem, wzrostem ogólnej koniunktury, a co najważniejsze, czterdziestoleciem stabilnych cen. Nic dziwnego, że dziesięciokoronówki są najbardziej poszukiwanymi złotymi monetami w Danii.
  • Monety 10 koron nadają się idealnie do kolekcji numizmatycznych. Monety te były sercem Skandynawskiej Unii Monetarnej, najbardziej doskonałego systemu pieniężnego swoich czasów, co czyni z nich wspaniały okaz dla kolekcji monet historycznych.
  • Monety 10 koron są wspaniałym prezentem. Moneta ma przystępną cenę i jest ozdobiona wspaniałym godłem kraju, stanowiąc doskonały prezent dla osób, darzących Danię szacunkiem.
  • Złote monety 10 koron są pieniądzem. Są one zwolnione z podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej świecie Europie zarówno przez dealerów kruszców, jak i inwestorów.
  • 10 koron stanowi ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Duńskie złote 10 koron są idealnym wyborem dla tych długoterminowych oszczędzających, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z posiadania fizycznych złotych monet.
  • Złote monety 10 koron są wyjątkowym sposobem zróżnicowania twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota w porównaniu z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Długoterminowa inwestycja w złoto

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

  • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
    1724,00 zł
  • Aktualna cena skupu 1 szt.
    1489,00 zł
  • Twoje ryzyko
    235,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 123.41% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11332,40 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 11035,90 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Złote monety 10 koron– skandynawski standard złota

Chociaż stworzenie nieskazitelnego systemu pieniężnego wydaje się niemożliwe, to Skandynawska Unia Monetarna (SCU), która została utworzona przez Danię i Szwecję w roku 1873 i do której w 1875 roku dołączyła Norwegia, była prawdopodobnie najbliższa doskonałej harmonii monetarnej spośród wszystkich umów tego typu pomiędzy różnymi krajami.

Przed rokiem 1873 nastąpiły fundamentalne zmiany w światowych finansach: srebro, które od stuleci pełniło rolę głównej waluty w światowej wymianie handlowej, zaczęło stopniowo tracić swoją hegemonię jako pieniądz na rzecz złota. W 1865 roku kilka krajów europejskich zawarło bazującą na złocie Łacińską Unię Monetarną. Niemcy, które były głównym partnerem handlowym krajów nordyckich, przeszły na standard złota w roku 1871 wraz z wprowadzeniem złotej marki, a Anglia, która też była ważna dla Danii i Norwegii pod względem stosunków handlowych, przyjęła standard złota na początku dziewiętnastego wieku wprowadzając złotego suwerena. Również w Stanach Zjednoczonych istniał pseudo standard złota od początku 1834 roku. Przyczyną przechodzenia na złote pieniądze był wyższy stosunek wartości do wagi w przypadku żółtego metalu, co oznaczało mniejsze koszty wysyłki i używania złota niż miało to miejsce w przypadku srebra. Gdy kraje zaczęły wymieniać swoje zasoby monetarne przez sprzedaż srebra i kupowanie złota, naturalną koleją rzeczy srebro zaczęło tracić na wartości w stosunku do złota.

Na tym tle trzy kraje nordyckie, których system monetarny opierał się na srebrze, zaczęły wspólnie rozważać przejście na standard złota. Ponadto dodatkową komplikację stwarzał fakt, że te trzy kraje skandynawskie miały różne systemy liczenia, związany z różnymi wielkościami i zawartością kruszcu w ich srebrnych monetach. Na przykład, w Szwecji był używany srebrny riksdaler, oparty na systemie dziesiętnym, podczas gdy Dania ze swoim rigsdalerem i Norwegia ze speciedalerem opierały swoje systemy pieniężne na ułamkach. Różnice te powodowały dodatkowe koszty wymiany i były ciężarem dla kupców przy znaczącym regionalnym handlu, prowadzonym pomiędzy tymi trzema krajami.

W konsekwencji w 1873roku Dania i Szwecja podjęły decyzję o utworzeniu skandynawskiej unii walutowej, opartej na standardzie złota. Nowy system zakładał, że “krone” po duńsku i “krona” po szwedzku (korona po polsku) stanie się nową jednostką rozliczeniową i będzie się dzieliła na 100 öre. Nominały 20 oraz 10 koron były wykonywane ze złota, przy czym 1 kg złota był równy pod względem wartości 2.480 koronom. Innymi słowy przyjęto, że 1 złota korona będzie odpowiadała 0,403 gramom złota. Wraz ze złotymi koronami wprowadzono w trzech krajach srebrne korony, a później banknoty. Wszystkie skandynawskie korony były uważane za prawny środek płatniczy i były swobodnie wymienialne po wartości nominalnej w każdym z banków centralnych, które uczestniczyły w SCU. Ważnym aspektem tego system był fakt, że każdy posiadacz srebrnych koron lub banknotów miał prawo do ich wymiany na złoto w banku centralnym.

Mimo iż system SCU był standaryzowany i pieniądze w obiegu zostały ujednolicone pod względem wartości, to pozostawał on zdecentralizowany. Oznacza to, że żaden z centralnych banków w unii nie kontrolował przepływu złota.  Na przykład, jeśli Norwegia miała deficyt w handlu z krajem poza unią (wartość jej importu była wyższa od wartości jej eksportu), to różnica musiała być wyrównana w złocie. W ten sposób złoto wypływało z Norwegii. W tym miejscu ujawnia się piękno mechanizmu samoregulacji standard złota. Wobec wypływu złota z Norwegii kurczyła się podaż pieniądza (złota) na rynku wewnętrznym, prowadząc do deflacji, to jest obniżki cen. Wobec niższych cen towarów w Norwegii (w odniesieniu do złota) inne kraje zwiększały zainteresowanie zakupem towarów norweskich, wobec czego złoto spływało ponownie do tego kraju, przywracając równowagę pomiędzy produkcją kraju a podażą pieniądza.

Ten system działał tak sprawnie, że żaden z trzech centralnych banków nie musiał interweniować na rynkach finansowych (w przeciwieństwie do dzisiejszej sytuacji) przez prawie czterdzieści lat i poza tym, że okazał się on wyjątkowo efektywny i łatwy w utrzymaniu, to także wspomagał rozwój rynku, a wobec tego i dobrą koniunkturę.

 Złote monety 10 koron sprzyjały dobrobytowi w Danii

SCU przyniosło wielkie korzyści wszystkim swoim członkom. Koszty finansowe były niższe, ponieważ nowy standard oraz jednakowa waluta okazały się mniej skomplikowane niż poprzedni system. Kursy walut pomiędzy tymi trzema krajami były stabilne, co przynosiło bezpośrednie korzyści handlowcom i społeczeństwu kosztem spekulantów, a co najważniejsze, inflacja w czasach SCU właściwie nie istniała. W latach 1873 – 1914 średnia roczna stopa inflacji wynosiła 0,1%, podczas gdy w tym samym okresie rzeczywisty dochód rozporządzalny wzrósł o prawie 100%!

Ten system zapewnił krajowi 40 lat stabilności, dobrobytu i pokoju. Złote monety 10 koron odgrywały pierwszoplanową rolę w tym okresie transformacji Danii w nowoczesny przemysłowy kraj. Wzrost płac realnych w okresie obowiązywania standardu złota należał do najwyższych w świecie. Sektor rolniczy przeżywał rozkwit, zapewniając ponad połowę krajowego eksportu kraju ogółem do 1914 roku. Nastąpił ogromny wzrost handlu zagranicznego, Dania stała się importerem netto kapitału– co wiązało się częściowo ze stabilnym systemem pieniężnym, znacząco spadła umieralność i zostały podjęte poważne reformy społeczne. Biorąc to wszystko pod uwagę, była to złota era w historii Danii, era uosobiona w złotej monecie 10 koron.

Jednakże złote ery nigdy nie trwają wiecznie. Po wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, centralny bank szwedzki uznała za rozsądne okresowe zawieszenie swobodnego obrotu złotem i wymienialności papierowych koron na złote korony. Centralne banki Norwegii i Danii poszły za tym przykładem. Warunki dla funkcjonowania tego systemu zostały przekreślone. Nie jest jasne, czy ta decyzja nie była przedwczesną reakcją części decydentów banków centralnych, którzy prawdopodobnie dążyli do zachowania krajowego złota, ponieważ skutki i wyniki wojny nie były znane.  Jednakże ich decyzja była pierwszym spośród wielu gwoździ do trumny Unii, doprowadzając do jej rozwiązania w 1924 roku.

Złota moneta 10 koron była produkowana przez Duńską Mennicę Królewską

Opierając się na charakterystykach dla standardu złota, wprowadzonych prawnie w 1873 roku, Duńska Mennica Królewska rozpoczęła w tym roku wydawanie złotych monet o nominale 10 koron. Od tej chwili aż do 1900 roku, wybiła ona 922.000 sztuk tych monet z wizerunkiem króla Christiana IX. W latach 1908 – 1909, wypuściła ona dodatkowe 461.000 sztuk tych monet, ale z portretem króla Fryderyka VIII. Ostatnie złote monety 10 koron, przedstawiające króla Fryderyka VIII zostały wypuszczone w latach 1913 i 1917 w łącznej ilości 444.000 sztuk. Jednakże monety wybite w roku 1917 (132.000 sztuk) nigdy nie weszły do obrotu ze względu na decyzję Duńskiego Banku Centralnego, zawieszającego w 1914 roku wymianę banknotów na złoto. Ta partia monet została zmagazynowana w podziemiach Banku Centralnego i dzisiaj jest uważana za część jego rezerw złota. Łącznie w okresie członkostwa Danii w Skandynawskiej Unii Monetarnej wybito około 1,83 miliona sztuk złotych dziesięciokoronówek.


Król Christian X został sportretowany na ostatniej wersji złotej monety o nominale 10 koron

Urodzony w 1870 roku w Charlottenlund Palace w pobliżu Kopenhagi, Christian X był najstarszym synem Króla Fryderyka VIII. Christian X objął panowanie w 1912r, tuż po śmierci ojca. Christian X był trzecim i ostatnim królem Danii, którego portret uwieczniony został na złotej monecie 10 koron duńskich.
Król Christian X jest prawdobodobnie najlepiej zapamiętanym i jednym z najbardziej ukochanych duńskich monarchów wszechczasów. Stał się symbolem sprzeciwu wolec okupacji Hitlera, szczególnie dlatego, że często jeździł ulicami stolicy Danii bez ochrony swoich strażników. W przeciwieństwie do swojego brata, króla Haakona VII z Norwegii, który wyjechał na wygnanie podczas nazistowskiej okupacji swojego kraju, Christian X pozostał niezmiennie w Danii przez cały ten okres. Jego symboliczny opór był postrzegany przez wielu Duńczyków jako akt buntu i odwagi, które wielokrotnie powtarzają się w opowieściach o jego bohaterskich czynach. Jedna z historii mówi, że pewnego dnia niemiecki żołnierz zapytał chłopca, dlaczego król jedzie przez miasto bez ochroniarza. Chłopiec podobno odpowiedział: "Cała Dania jest jego ochroniarzem".

Złote monety o wartości 10 koron z wizerunkiem króla Christiana X, były najczęściej bitymi złotymi monetami podczas członkostwa Danii w Skandynawskiej Unii Walutowej.

 

Waga całego produktu [g]
4.4803
Waga czystego kruszcu [g]
4.03227
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
0.12964
Średnica [mm]
18
Grubość [mm]
-
Nominał
10 koron
Producent
Dania

Awers

Awers przedstawia wizerunek króla Christiana X. Wokół jego portretu biegnie tekst “CHRISTIAN X KONGE af danmark”, który oznacza “Christian X Król Danii”.

Rewers

Rewers przedstawia godło Danii. Jest ono wyjątkowo bogate w szczegóły i wyobraża różne zwierzęta na tarczy, udrapowanej płaszczem gronostajowym i zwieńczonej koroną. Zwierzęta symbolizują poszczególne regiony królestwa. Godło jest do połowy otoczone przez rok emisji, nominał “10 kroner”, cechę menniczą i sygnaturę “VBP”.

Pakowanie

Każda moneta zapakowana jest w kapsułkę z tworzywa sztucznego – twardy, plastikowy kapsel.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy kilka metod dostawy wysyłkowych, do których należą:

  • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
  • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
  • ORLEN Paczka – 19,00 zł;
  • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
  • Konwój indywidualny CHL – 599,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Wrocław, Sucha
Gdańsk, Galeria Bałtycka
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Katowice, Silesia

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.