Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złota moneta Niemieckie 20 Marek – Wilhelm II 7,17 g

Produkt dostępny
Tavex ma przyjemność przedstawić najbardziej znaną niemiecką monetę Złote 20 marek – Wilhelm II .Wprowadzenie po raz ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
1-2
2237,00 zł
2118,00 zł 5.32%
3+
2232,00 zł
2118,00 zł 5.11%
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
List polecony priorytetowy – 9,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 9,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Tavex ma przyjemność przedstawić najbardziej znaną niemiecką monetę Złote 20 marek – Wilhelm II .Wprowadzenie po raz pierwszy po zjednoczeniu kraju w 1871 roku złotych monet w sercu niemieckiej rewolucji przemysłowej 1870-1914 odegrało kluczową rolę w ułatwianiu handlu. Poza tym jest symbolem potęgi gospodarczej kraju. Moneta 20 złotych marek jest uosobieniem niemieckiej doskonałości produkcji.O wspaniałości tej monety można sądzić po jej próbie złota równej 900 z wytłoczonym potężnym orłem cesarskim, herbem dawnego Cesarstwa Niemieckiego i wizerunkiem ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus, Wilhelma II. Dobrze znana i szczególnie poszukiwana w Niemczech moneta złote 20 marek – Wilhelm II ma znaczenie historyczne, co czyni je odpowiednimi dla kolekcjonerów i inwestorów, którzy chcą posiadać konkretne złote monety. 

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • 20 marek jest najbardziej poszukiwaną niemiecką złotą monetą. Pamięć o niemieckiej hiperinflacji, podczas której 20 marek w złocie warte było 23 tryliony niemieckich marek papierowych tkwi nadal w umysłach Niemców, co czyni tę monetą naturalną formą inwestycji dla wielu z nich.
 • 20 marek Wilhelma II jest najbardziej płynną niemiecką złotą monetą. Wobec tego, że od roku 1888 wybito jej 125 milionów sztuk, jest ona doskonale znana wśród dealerów kruszcowych i inwestorów.
 • Złote monety niemieckie 20 marek są pieniądzem. Są one zwolnione z podatku VAT i podatku od zysków kapitałowych w Niemczech.
 • Złote monety niemieckie 20 marek Wilhelma II są rozpoznawalne w świecie. Złote marki są kojarzone z jedną z największych potęg gospodarczych świata i największym konsumentem złota w Europie. Są one odzwierciedleniem wybitnej pozycji Niemiec i wobec tego są znane i akceptowane w całym świecie.
 • Złote monety niemieckie 20 marek stanowią ekwiwalentną formę lokowania oszczędności. Niemieckie złote marki są idealnym wyborem dla tych długoterminowych oszczędzających, którzy cenią bezpieczeństwo i stabilność, wynikające z posiadania fizycznych złotych monet.
 • Złote monety niemieckie 20 marek są wyjątkowym sposobem zróżnicowania twojego portfolio lokacyjnego. Niska korelacja złota w porównaniu z innymi aktywami finansowym czyni ze złotych monet zabezpieczenie portfolio przed ryzykiem rynkowym.

Rozsądna dywersyfikacja

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

 • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
  2237,00 zł
 • Aktualna cena skupu 1 szt.
  2118,00 zł
 • Twoje ryzyko
  119,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 75.75% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11171,10 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 9267,22 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Cesarski orzeł and niemiecka złota marka

Tym, co rzuca się w oczy podczas oglądania złotej monety 20 marek Wilhelma II, jest potężny cesarski orzeł, przedstawiony na rewersie tej monety. Orzeł ten, lub bardziej precyzyjnie- godło dawnego ogromnego Cesarstwa Niemieckiego- jest nie tylko bogaty w szczegóły i świadczy o imponującym kunszcie rzemieślniczym, ale ma także fascynującą historię, sięgającą wieki wstecz.

Przed zjednoczeniem w roku 1871 terytorium Niemiec było podzielone na liczne państwa, królestwa, księstwa i wolne miasta, które były rządzone przez multum różnych arystokratów, rody królewskie i monarchów. Najważniejszy z nich był niemiecki ród Hohenzollernów, dominującej dynastii królewskiej, której korzenie sięgają jedenastego wieku. Ród ten wydał kilku najbardziej poważanych królów, którzy tworzyli Królestwo Prus i rządzili nim, a następnie Cesarstwem Niemieckim.

Jednym z tych królów był Wilhelm I, dziadek Wilhelma II (który został przedstawiony na tej monecie) i władca Królestwa Prus w latach 1861- 1888. Królestwo Prus było w tym czasie najważniejszym królestwem niemieckim i potęgą militarną, obejmując w swoim szczytowym okresie, w roku 1876, część dzisiejszych Niemiec, sięgając do granic Rosji na wschodzie i Belgii na zachodzie. Głównie dzięki potędze militarnej Prus udało się królowi Wilhelmowi I, przy pomocy jego prawej ręki, cieszącego się ogromnym autorytetem niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka, stworzyć Cesarstwo Niemieckie, którego rdzeń stanowiły Prusy.

Tak więc cesarski orzeł przedstawiony na tej monecie jest w rzeczywistości nieco zmienioną wersją godła Królestwa Prus. Z tego względu można uważać, że tysiącletnia dynastia Hohenzollernów, która wydała Wilhelma I, a następnie Wilhelma II, dzierżących stery jako królowie Prus, jest pośrednio reprezentowana przez cesarskiego orła, odwzorowanego na niemieckich złotych monetach markowych. Interesujące jest to, że nawet po obaleniu monarchii w Niemczech w 1918 roku, orzeł analogiczny do orła cesarskiego nadal był wykorzystywany na obiegowych monetach, w papierowych markach i ten sam orzeł, co prawda po znacznej modyfikacji, jest nawet dzisiaj przedstawiany na niemieckich monetach euro.

Złote marki wzmocniły niemiecki handel

Przed zjednoczeniem niemiecki system monetarny miał podobnie różnorodny charakter jak terytorium kraju, podzielone na fragmenty. Naród był podzielony na kilka stref walutowych, które używały monet o różnych projektach, nazwach, czystości i zawartości kruszcu. Monety zawierające srebro były walutą wyboru, podczas gdy złote monety miały mniejsze znaczenie jako pieniądz. Te różne waluty były wymieniane po stałym kursie i chociaż ten system działał, rozlegle interesy handlowe Niemiec stały bodźcem do wprowadzenia ujednoliconego systemu monetarnego.

Po zjednoczeniu kraju w 1871 roku i utworzeniu Cesarstwa Niemieckiego rząd niemiecki ustanowił nowy, oparty na złocie system monetarny, skutecznie wprowadzając w kraju po raz pierwszy w jego historii standard czystego złota. Złote monety Cesarstwa wprowadzono w dwóch nominałach, 10 i 20 marek, umieszczając na nich wizerunek pierwszego niemieckiego cesarza, króla Wilhelma I. Po Anglii i Portugalii, Niemcy były trzecim krajem, który oparł swój system monetarny na zlocie. Ten system istniał do Pierwszej Wojny Światowej, zasilając drugą niemiecką rewolucję przemysłową, okres godnego uwagi rozwoju kraju, dzięki któremu Niemcy, obok Stanów Zjednoczonych, stały się czołową gospodarką świata.

Złote monety 20 marek ochroniły Niemcy przed hiperinflacją

Wybuch Pierwszej Wojny Światowej w 1914 roku spowodował zawieszenie standardu złota przez Niemiecki Bank Centralny. Niemieckie papierowe marki, bez konkretnego zaplecza, weszły na scenę i stały się głównym narzędziem rządu dla finansowania ogromnych wydatków, związanych z prowadzeniem wojny. Prasy drukarskie obracały się ustawicznie przez całą wojnę, a do roku 1918 podaż nowych papierowych marek wzrosła czterokrotnie, powodując gwałtowny skok cen konsumenta. Jednakże inflacyjny dopływ pieniądza i związany z tym wzrost cen był jeszcze do opanowania i nie odbiegał od tego, co działo się w tym okresie w innych krajach, zwłaszcza Anglii i Francji. Wszystko uległo zmianie po wojnie, kiedy zwycięzcy alianci nałożyli surowe reparacje wojenne na poobijane i ekonomicznie spustoszone Niemcy.

Ponieważ raty reparacji musiały być spłacane w obcych walutach lub w złocie, rząd niemiecki sądził, że może rozwiązać ten poważny problem przez drukowanie marek na zakup tych dóbr. Na pierwszy rzut oka wydawało się to dobrym rozwiązaniem, ale ciągłe wypuszczanie nowych papierowych marek jedynie zwiększyło już i tak wysoką stopę inflacji. Im więcej obcej waluty lub złota nabył rząd niemiecki, tym szybciej spadała wartość marki papierowej.

Do 1920 roku ceny konsumenta wzrosły w stosunku do okresu początku wojny o współczynnik 12, wywierając ogromny nacisk na standardy życia zwykłych obywateli niemieckich. Trzy lata później Niemcy przestały wypłacać raty reparacji wojennych ze względu na niemożliwość nabycia niezbędnych aktywów, nikt nie był zainteresowany ciągle tracącą na wartości papierową niemiecką marką. Spowodowało to decyzję Francji o okupacji Zagłębia Ruhry, które w tym czasie było jednym z najważniejszych rejonów przemysłowych Niemiec oraz wymuszenie na Niemcach kontynowania spłaty rat reparacji w towarach i surowcach.

Okupacja Zagłębia Ruhry stała się rozstrzygającym ciosem dla już i tak słabej gospodarki Niemiec, który- w połączeniu z milionami niezadowolonych robotników, rosnącą drożyzną i obawą, że Francja może dokonać inwazji nawet na Berlin- spowodował całkowitą utratę zaufania do niemieckiego porządku politycznego i Banku Centralnego. W sytuacji szerzącej się paniki każdy starał się wymienić marki na aktywa materialne za wszelką cenę. Było to zjawisko psychologiczne, które przekształciło się w hiperinflację. W ciągu zaledwie paru miesięcy gwałtownie rosnąca stopa inflacji spowodowała, że niemiecka papierowa marka stała się bezwartościowa. W tym okresie pieniądz tracił na wartości w tak zawrotnym tempie, że ceny ulegały podwojeniu co kilka godzin, co doprowadziło do tego, że niemieckie gospodynie domowe paliły papierowe marki pod kuchnią, ponieważ pieniądz był tańszy od drewna.

Na koniec 1923 roku, wartość dwudziestomarkowej złotej monety wynosiła 23 tryliony papierowych marek, co stanowi dobitne świadectwo znaczenia złota jako zabezpieczenia przed inflacją. Szczęśliwi byli ci, którzy zachowali swoje złote marki, ponieważ dzięki temu mogli uniknąć wielu dramatów, które miały miejsce w tym okresie.

Waga całego produktu [g]
7.965
Waga czystego kruszcu [g]
7.1685
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
0.23047
Średnica [mm]
22.5
Grubość [mm]
-
Nominał
20 marek
Producent
Niemcy

Awers

Awers

1872-1888 Awers przedstawia wizerunek Wilhelma I, cesarza niemieckiego i króla pruskiego. Tytuł "WILHELM DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN", który tłumaczy się jako "Wilhelm niemiecki cesarz i król Prus", otacza głowę. Pod dekoltem Wilhelma znajduje się znak mennicy.

1888 Awers przedstawia wizerunki Fryderyka III, cesarza niemieckiego i króla pruskiego. Tytuł "FRIEDRICH DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN", który tłumaczy się jako "cesarz Niemiec Friedrich i król Prus", otacza głowę. Pod szyją Friedricha znajduje się znak mennicy.

1894-1915 Awers przedstawia wizerunek Wilhelma II, cesarza niemieckiego i króla pruskiego. Tytuł "WILHELM II DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN", który tłumaczy się jako "Wilhelm II Niemiecki cesarz i król Prus", otacza głowę. Pod dekoltem Wilhelma znajduje się znak mennicy.

Rewers

Rewers

Rewers przedstawia godło cesarstwa niemieckiego, cesarskiego orła w koronie. Orzeł otoczony jest tekstem “DEUTSCHES REICH”, który oznacza  “cesarstwo niemieckie”, oraz rokiem emisji. Poniżej orła znajduje się nominał “20 MARK”.

Pakowanie

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy 4 metody dostawy wysyłkowych, do których należą:

 • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
 • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
 • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
 • Konwój indywidualny CHL – 299,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Sucha
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.