Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Utwórz nowego bota cenowego

+ -

Utwórz nowego bota cenowego

Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie i nie będziesz pieniężnie zobligowany jeśli bot złoży automatyczne zamówienie.

Złote Tunezyjskie 20 Franków – Bej – 5,81 g złota

Tavex ma przyjemność oferowania jednej z najbardziej poszukiwanych historycznych złotych monet z Afryki Północnej, złotej monety tunezyjskie ... czytaj więcej
Skup
1-4
1 268,00 zł
5+
1 268,00 zł

Introduction

Tavex ma przyjemność oferowania jednej z najbardziej poszukiwanych historycznych złotych monet z Afryki Północnej, złotej monety tunezyjskie 20 franków. Nazywana też Tunisie 20 francs, była ona bita przez mennicę paryską w okresie od roku 1891 do 1904, po znalezieniu się Tunezji pod francuskim protektoratem. Moneta ta jest wykonana ze stopu złota o próbie 21,6 karata i jest ozdobiona napisami w alfabecie arabskim i estetycznymi arabeskami. Ponieważ złote monety tunezyjskie 20 franków stanowią względną rzadkość, a ponadto mają porywająca historię, związaną z dążeniami głównych potęg kolonialnych do zawładnięcia Tunezją, fascynują kolekcjonerów bądź też mogą służyć jako alternatywna waluta osobom, prowadzącym interesy w krajach regionu Sahary.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

 • Złote monety tunezyjskie 20 franków stanowią rzadkość. Wybito ich zaledwie 3 miliony sztuk w latach 1891 – 1904 i od tego czasu wiele tych monet zostało przetopionych bądź zagubionych. Ze względu na swoją stosunkową rzadkość są one popularne wśród kolekcjonerów.
 • Tunezyjskie 20 franków nadaje się do kolekcji numizmatycznych. Monety te mają interesującą historię, ponieważ opowiadają o walce pomiędzy trzema potęgami kolonialnymi, dążącymi do podboju ziem Tunezji.
 • Tunezyjskie monety dwudziestofrakowe stanowią część pierwszej europejskiej unii monetarnej. Pod względem wielkości i składu tunezyjskie 20 franków było identyczne ze złotymi frankami francuskimi, które stały się podstawą Łacińskiej Unii Monetarnej, pierwszej dużej europejskiej unii walutowej.
 • Tunezyjskie 20 franków należy do najbardziej rozpoznawalnych złotych monet w Afryce Północnej. W związku z tym, że Cesarstwo Francuskie podbiło ogromne obszary Afryki, złote franki były najwyżej cenionymi i w konsekwencji najbardziej poszukiwanymi monetami w północnoafrykańskim regionie Sahary.
 • Złote monety tunezyjskie 20 franków są pieniądzem. Są one zwolnione od podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.

Kupowanie złotych przedmiotów oznacza niskie ryzyko i utrzymanie bogactwa

Wartość złota wzrosła z biegiem lat, czyniąc go dobrym do utrzymania lub wzrostu bogactwa.

 • Wartość produktu (1 szt.)
  1 412,00 zł
 • Cena wywoławcza
  1 268,00 zł
 • Twoje ryzyko teraz
  144,00 zł

To ciekawe! Cena złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 74.3% w ciągu ostatnich 8 lat. W tym okresie najniższa cena wynosiła 3 452,59 PLN/oz, a najwyższa 7 757,52 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynku światowym to 7 003,20 PLN/oz.

Historia

Tunezja – bastion dla afrykańskiego złota

Na długo przed pojawieniem się pierwszej złotej dwudziestofrankówki w gospodarce tunezyjskiej, kraj ten miał już długą i fascynująca historię, związaną z tym metalem szlachetnym. Zaczęła się ona wówczas, gdy kupcy feniccy skolonizowali wybrzeże Tunezji mniej więcej około 1100 lat p.n.e. i założyli pamiętne miasto Kartagina. Miasto to stało się centrum ogromnego imperium morskiego i jedną z dominujących potęg w rejonie Morza Śródziemnego. Według starożytnych autorów Kartagina była uważana za jedno z najbogatszych miast w ówczesnym znanym świecie, które kwitło dzięki rozległemu handlowi złotem, srebrem, cyną, żelazem i niewolnikami.

Gdy legendarny wojownik kartagiński, Hannibal, poniósł klęskę w Italii po piętnastu latach okupowania jej terytorium, seria wojen pomiędzy Rzymianami i Kartagińczykami zakończyła się całkowitym zniszczeniem Kartaginy. Miasto zostało jednak odbudowane i łącznie z terytoriami Tunezji włączone do Cesarstwa Rzymskiego, nadal kwitnąc i stając się jednym z najważniejszych miast w Cesarstwie.

Po podboju Tunezji przez Arabów w siódmym stuleciu, Kartagina została ponownie zrównana z ziemią i już nigdy nie podniosła się z ruin. Natomiast w bliskim sąsiedztwie zburzonego miasta powstał Tunis – stolica współczesnej Tunezji, zajmując centralną pozycję i stając ważną arabską placówką handlową i portem. Pod arabskimi rządami, które trwały aż do szesnastego wieku, Tunis świetnie prosperował i stał się znaczącym ośrodkiem transsaharyjskiego handlu zlotem.

Transsaharyjski szlak handlowy łączył żądne złota kraje śródziemnomorskie z Afryką Subsaharyjską, gdzie ten metal występował w obfitości. Karawany wielbłądów transportowały złoto do placówek handlowych, takich jak Tunis, gdzie wymieniano je na sól, koraliki, tkaniny i inne dobra. Handel ten cieszył się specjalnym zainteresowaniem północnych państw muzułmańskich oraz kupców hiszpańskich i włoskich, którzy poszukiwali złotego kruszcu dla bicia monet. Lądowy “złoty szlak” był wykorzystywany aż do początków szesnastego wieku, kiedy żeglarze portugalscy ustanowili bardziej efektywne szlaki morskie pomiędzy Afryką Zachodnią a Europą.

Wraz z załamaniem się handlu transsaharyjskiego uległy osłabieniu wpływy arabskie, co umożliwiło najpierw hiszpańskim, a potem tureckim dynastiom opanowanie terytoriów Tunezji. Na początku osiemnastego wieku Tunezja stała się praktycznie niezależnym państwem, rządzonym przez lokalnych bejów (wodzów) w ramach Imperium Tureckiego. Najbardziej prominentni bejowie pochodzili z dynastii Husajnidów, która sprawowała władzę nad Tunezją przez ponad 250 lat, do roku 1957. Złote monety tunezyjskie 20 franków noszą kaligraficzne podpisy dwóch z tych władców, beja Alego III w okresie 1891 – 1902 oraz beja Muhammada IV w okresie 1903 – 1904.

Tunezja dostaje się pod protektorat Francji

W dziewiętnastym wieku panujący bejowie próbowali uzdrowić gospodarkę tunezyjską przez zaciąganie dużych pożyczek w Europie. Fundusze były hojnie wydawane na infrastrukturę kraju, na publiczne projekty, na modernizację armii i na osobisty użytek samych bejów. Wobec pożyczania funduszy na niekorzystnych warunkach i słabym zwracaniu się realizowanych inwestycji, długi i odsetki nie były spłacane.

W 1869 roku stało się jasne, że odczuwający brak dopływu gotówki rząd beja ma tylko jedną opcję- ogłosić bankructwo Tunezji. Wobec niewywiązywania się kraju z płatności, międzynarodowa komisja, powołana przez Francję, Brytanię i Włochy, przejęła kontrolę nad finansami Tunezji.

Nie było niespodzianką, że po przejęciu finansowych spraw Tunezji, trzy mocarstwa europejskie, które podzielały ten sam kolonialny sposób myślenia, rozpoczęły dziesięcioletnie potajemne pertraktacje o prawa do terytorium Tunezji. Włochy uzasadniały swoje roszczenia do Tunezji przez wskazywanie na to, że najwięcej zainwestowały w ten kraj i że osoby narodowości włoskiej stanowią większość wśród europejskich osadników, żyjących w owym czasie w Tunezji. Francja natomiast uważała Tunezję za naturalne rozszerzenie swoich posiadłości w Afryce, biorąc pod uwagę fakt, ze państwo to graniczyło z Algierią, która w tym czasie była kolonią francuską. Na koniec Wielka Brytania, która posiadała wyspę Malta w pobliżu wybrzeża tunezyjskiego, nie chciała, by tylko jeden kraj kontrolował Cieśninę Sycylijską (szlak wodny pomiędzy Tunezją a Sycylią).

Na Kongresie Berlińskim w roku 1871 Wielka Brytania i Francja zawarły sekretne porozumienie, dające Francji prawa do Tunezji w zamian za Cypr, który dostał się pod wpływy brytyjskie. W roku 1881 małe plemię tunezyjskie naruszyło granice francuskiej Algierii i stało się to pretekstem lub “politycznym oknem okazji” dla Francji do najazdu na Tunezję siłami ponad 35.000 ludzi, co zmusiło beja do przystania na warunki Francji, Podpisano traktat, który stanowił, że bej nadal będzie głową państwa, chociaż jego władza została ograniczona jednie do spraw wewnętrznych, podczas gdy inne aspekty polityki znalazły się w rękach Francji, co uczyniło z Tunezji kraj pod francuskim protektoratem. Po inwazji francuskiej na Tunezję protestowali Włosi, którzy mieli istotne interesy w tym kraju, ale nie byli oni przygotowani na podjęcie militarnej konfrontacji z Francją.

Złoty frank odradza gospodarkę Tunezji

W 1884 roku, czyniąc pierwszy krok dla powrotu Tunezji na szlak rozwoju gospodarczego, Francja dostarczyła 125 milionów w złotych frankach na spłatę tunezyjskiego długu państwowego. Nieco później wprowadzono złote monety tunezyjskie 20 franków, w powiązaniu z innymi francuskimi monetami złotymi, srebrnymi i miedzianymi, w celu ożywienia handlu i stabilizacji sytemu monetarnego kraju. Przyjęty system monetarny, w połączeniu z kluczowymi inwestycjami w infrastrukturze, do których należała budowa linii kolejowych, dróg i portów morskich, obok budowy nowych kopalni, w których po raz pierwszy zaczęto wydobywać w opłacalny sposób ogromne zasoby różnych minerałów oraz rozbudową sektora rolnego, wprowadziły gospodarkę kraju na drogę rozwoju.

W czasach, gdy Tunezja pozostawała pod francuskim protektoratem, dokonano głębokiej poprawy jej infrastruktury społecznej, do której należała budowa szkół, budynków użyteczności publicznej, instalacji sanitarnych, szpitali oraz zaopatrzenie w słodką wodę. Chociaż bycie kolonią francuską przyniosło Tunezji wiele korzyści, to było jasne, że osadnicy europejscy mieli większe przywileje w porównaniu z miejscową ludnością. Ta dyskryminacja zrodziła opozycję w stosunku do władz kolonialnych, która przerodziła się w narastający opór, który doprowadził do odzyskania przez Tunezję niepodległości w 1956 roku.

Złote monety tunezyjskie 20 franków – część pierwszej europejskiej unii monetarnej

Ponieważ Tunezja znajdowała się pod protektoratem Francji, było logiczne, że złota moneta tunezyjskie 20 franków miała identyczną wielkość i próbę, jak francuskie złote monety. To ujednolicenie i fakt, że Francja była członkiem Łacińskiej Unii Monetarnej oznaczały, że złota moneta tunezyjskie 20 franków mogła być swobodnie wymieniana na monety innych krajów uczestniczących w Unii.

Łacińska Unia Monetarna była pierwszą europejską dużą unią walutową, założoną w 1865 roku przez Włochy, Francję, Belgię i Szwajcarię. Unia ta podjęła próbę zunifikowania pieniędzy tych krajów w celu stworzenia pojedynczej jednolitej waluty. Członkowie- założyciele Unii uzgodnili jednakową czystość i masę swoich monet, które zostały dostosowane do francuskiego srebrnego i złotego franka, a następnie uzgodnili swobodą wymianę wszystkich innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości niezależnie od przedstawianych na nich różnych projektów, wizerunków czy nazw. Stosunek dwóch metali szlachetnych został podobnie standaryzowany, przy czym 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 gramom złota, czyli stosunek wynosił 15,5: 1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel pomiędzy krajami członkowskimi i była postrzegana jako atrakcyjna koncepcja, skłaniająca inne kraje europejskie do przyłączenia się. Chociaż Unia popełniła wiele błędów, wśród których było wydrukowanie przez poszczególne rządy nadmiernej ilości papierowych pieniędzy powyżej ustalonego stosunku pomiędzy papierowymi banknotami a znajdującymi się w obiegu kruszcowymi monetami, to wszystkie te błędy były raczej konsekwencją niewłaściwych ludzkich ocen niż upadku jednolitego kruszcowego systemu monetarnego. Tym niemniej unia rozszerzała się aż do przedednia Pierwszej Wojny Światowej i formalnie przestała istnieć dziesięć lat później, w 1927 roku.

Waga całego produktu – w gramach
6.4516
Waga samego kruszcu – w gramach
5.80644
Próba – zawartość kruszcu
900
Waga kruszcu – w uncjach trojańskich
0.18668
Średnica
21.15
Gęstość
-
Nominał
20 franków
Producent
Tunezja

Awers

Awers przedstawia napis “TUNISIE”, nominał “20 FRANCS”, rok emisji i cechę “A”, oznaczającą mennicę paryską, otoczone rytmicznie powtarzającym się ozdobnym ornamentem, znanym jako arabeski.

Rewers

Rewers przedstawia kaligraficzny podpis władców Tunezji, beja Ali III lub beja Muhammada IV al-Hadi, po którym następują podane w alfabecie arabskim nazwa kraju, nominał oraz data według kalendarza muzułmańskiego, liczona od hidżry (ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny). Napisy otoczone są gałązkami drzewa oliwnego i palmy daktylowej.

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Wartość produktu
Ryzyko, jeśli od razu odsprzedasz

DOSTAWA

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym możecie Państwo wybrać dostawę przesyłką kurierską, listem poleconym lub odebrać je osobiście w jednej z naszych placówek na terenie Warszawy, Katowic lub Gdyni.

Dostawa za pośrednictwem Pocztex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Dostawa za pośrednictwem Fedex: po otrzymaniu płatności za zamówienie produkty zostaną wysłane w przeciągu 24 godzin. Dostawa zwykle zajmuje od 1-3 dni roboczych.

Odbiór osobisty: zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych placówek i osobistego odebrania zamówionych produktów. O możliwości odbioru zostaniecie Państwo poinformowani za pomocą wiadomości e-mail.

Do odebrania zamówionych produktów niezbędny będzie ważny dokument tożsamości.

UBEZPIECZENIE

Przesyłki są w pełni ubezpieczone. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia ubezpieczonej przesyłki, Tavex Sp. z o.o. ponownie prześle Państwu zamówione produkty lub dokona zwrotu zapłaconej gotówki. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie czas kiedy produkty są przewożone i traci ważność w momencie potwierdzenia przez Klienta odebrania przesyłki.

OPAKOWANIE

Produkty przewożone są w zamkniętym opakowaniu zabezpieczającym. Umieszczone w dyskretnym nieoznakowanym opakowaniu zawierającym dodatkowe wypełnienie zabezpieczające przed uszkodzeniami.

ŚLEDZENIE PRZESYŁKI

Od momentu spakowania przesyłki z Państwa zamówieniem możliwe jest jej śledzenie za pomocą przesłanego na podany w zamówieniu adres e-mail numeru śledzenia. Aby odnaleźć swoją przesyłkę należy wejść na stronę Pocztex następnie skorzystać z narzędzia śledzenia przesyłek. W narzędziu śledzenia przesyłek wystarczy podać przesłany przez Tavex na Państwa adres e-mail numer przesyłki, aby wyświetlić proces transportu Państwa paczki.

OPÓŹNIENIA

Opóźnienie może wystąpić w przypadku, jeżeli zapas zamówionego przez Państwa produktu został wyprzedany. W takim wypadku firma Tavex skontaktuje się z Państwem za pośrednictwem podanego w zamówieniu adresu e-mail, aby poinformować o szczegółach dostawy zamówienia.

KOSZTY PRZESYŁKI

Koszty przesyłek doręczanych na terenie Polski wynoszą:

dla przesyłek “waluta z dostawą do domu” – 20 zł

dla przesyłek złota inwestycyjnego – 20 zł

Jeżeli życzycie sobie Państwo aby zamówione przez Państwa produkty zostały dostarczone do innego kraju, prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z nami przed złożeniem zamówienia pod numerem +48 22 114 00 20 lub za pomocą poczty elektronicznej email pod tavex@tavex.pl, aby uzyskać szczegółową informację o cenach i warunkach realizacji takiego zamówienia. Zamówienia realizujemy na terenie Unii Europejskiej.

Oczekiwane koszty wysyłki

Tavex oferuje łatwą i bezpieczną wysyłkę dla wszystkich zamówień online. Przyjrzyj się bliżej kosztom.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszych magazynach i dostępne natychmiastowo, od ręki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup z dostawą kurierem Pocztex pod wskazany adres albo do wybranego punktu odbioru Poczty Polskiej, Twoje zamówienie zostanie przekazane do wysyłki już w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od momentu zaksięgowania wpłaty na jednym z naszych kont bankowych. Jednocześnie oznacza to, że zamówienia, za które płatności pojawią się u nas w piątek np. po godzinie 15:00, zostaną wysłane w poniedziałek lub – w przypadku poniedziałku ustawowo wolnego od pracy – w najbliższy dzień roboczy.

Brak produktu w magazynie

Ten produkt jest fizycznie nieobecny w naszym magazynie.

Gdy wróci do sprzedaży, będzie można go odebrać osobiście tuż po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie lub wybrać opcję dostawy kurierem.

Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Utwórz Tavex ID
Tavex ID

Pełna historia zakupów, wgląd do wszystkich swoich inwestycji, wirtualny i rzeczywisty portfel inwestycyjny, własne powiadomienia i boty cenowe oraz specjalne oferty – to wszystko dzięki rejestracji bezpłatnego konta Tavex ID!

Zarezerwuj prywatną konsultację za darmo
Dowiedz się więcej o bezpiecznym inwestowaniu i zdobądź cenne informacje rynkowe.