Stwórz nowe powiadomienie cenowe
Utwórz nowego bota cenowego
+ -
Utwórz nowego bota cenowego
Podsumowanie botów cenowych

Możesz anulować działanie Tavex PriceBot w dowolnym momencie.

Złota moneta Tunezyjskie 20 Franków – Bej 5,81 g

Produkt dostępny
Złota moneta Tunezyjskie 20 Franków – Bej 5,81 g Tavex ma przyjemność oferowania jednej z najbardziej poszukiwanych ... czytaj więcej
Sprzedaż Skup Spread
2158,00 zł
2011,00 zł 6.81%
ORLEN Paczka – 19,00 zł
Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł
Pocztex KURIER – 19,00 zł
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Ukryj metody i koszty dostawy
Odbiór osobisty w oddziale Tavex – 0,00 zł
Dostawa zamówienia – od 19,00 zł
Zobacz metody i koszty dostawy
Zdjęcia służą wyłącznie do celów prezentacyjnych i mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem konkretnego produktu.

Wprowadzenie

Złota moneta Tunezyjskie 20 Franków – Bej 5,81 g

Tavex ma przyjemność oferowania jednej z najbardziej poszukiwanych historycznych złotych monet z Afryki Północnej, złotej monety tunezyjskie 20 franków. Nazywana też Tunisie 20 francs, była ona bita przez mennicę paryską w okresie od roku 1891 do 1904, po znalezieniu się Tunezji pod francuskim protektoratem. Moneta ta jest wykonana ze stopu złota o próbie 21,6 karata i jest ozdobiona napisami w alfabecie arabskim i estetycznymi arabeskami. Ponieważ złote monety tunezyjskie 20 franków stanowią względną rzadkość, a ponadto mają porywająca historię, związaną z dążeniami głównych potęg kolonialnych do zawładnięcia Tunezją, fascynują kolekcjonerów bądź też mogą służyć jako alternatywna waluta osobom, prowadzącym interesy w krajach regionu Sahary.

Dlaczego warto kupić ten produkt?

  • Złote monety tunezyjskie 20 franków stanowią rzadkość. Wybito ich zaledwie 3 miliony sztuk w latach 1891 – 1904 i od tego czasu wiele tych monet zostało przetopionych bądź zagubionych. Ze względu na swoją stosunkową rzadkość są one popularne wśród kolekcjonerów.
  • Tunezyjskie 20 franków nadaje się do kolekcji numizmatycznych. Monety te mają interesującą historię, ponieważ opowiadają o walce pomiędzy trzema potęgami kolonialnymi, dążącymi do podboju ziem Tunezji.
  • Tunezyjskie monety dwudziestofrakowe stanowią część pierwszej europejskiej unii monetarnej. Pod względem wielkości i składu tunezyjskie 20 franków było identyczne ze złotymi frankami francuskimi, które stały się podstawą Łacińskiej Unii Monetarnej, pierwszej dużej europejskiej unii walutowej.
  • Tunezyjskie 20 franków należy do najbardziej rozpoznawalnych złotych monet w Afryce Północnej. W związku z tym, że Cesarstwo Francuskie podbiło ogromne obszary Afryki, złote franki były najwyżej cenionymi i w konsekwencji najbardziej poszukiwanymi monetami w północnoafrykańskim regionie Sahary.
  • Złote monety tunezyjskie 20 franków są pieniądzem. Są one zwolnione od podatku VAT i jako takie są wymienialne w całej Europie, zarówno u dealerów kruszców, jak i inwestorów.

Długoterminowa inwestycja w złoto

Inwestycja w fizyczne złoto to – w perspektywie długoterminowej – niskie ryzyko utraty kapitału i dobry sposób na zabezpieczenie majątku. W zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, najczęściej rekomenduje się ulokowanie w metalach szlachetnych od 5% do 20% oszczędności.

  • Aktualna cena sprzedaży 1 szt.
    2158,00 zł
  • Aktualna cena skupu 1 szt.
    2011,00 zł
  • Twoje ryzyko
    147,00 zł

Cena uncji złota wyrażona w PLN uległa zmianie o 118.2% w ciągu ostatnich 8 lat – w tym okresie najniższe notowanie wyniosło 4317,13 PLN/oz, a najwyższe 11332,40 PLN/oz. Aktualny kurs złota na rynkach światowych to 10705,70 PLN/oz.

Uwaga! Cena tego produktu jest uzależniona od cen na rynkach finansowych, zgodnie z art. 38 pkt. 2 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.

Historia

Tunezja – bastion dla afrykańskiego złota

Na długo przed pojawieniem się pierwszej złotej dwudziestofrankówki w gospodarce tunezyjskiej, kraj ten miał już długą i fascynująca historię, związaną z tym metalem szlachetnym. Zaczęła się ona wówczas, gdy kupcy feniccy skolonizowali wybrzeże Tunezji mniej więcej około 1100 lat p.n.e. i założyli pamiętne miasto Kartagina. Miasto to stało się centrum ogromnego imperium morskiego i jedną z dominujących potęg w rejonie Morza Śródziemnego. Według starożytnych autorów Kartagina była uważana za jedno z najbogatszych miast w ówczesnym znanym świecie, które kwitło dzięki rozległemu handlowi złotem, srebrem, cyną, żelazem i niewolnikami.

Gdy legendarny wojownik kartagiński, Hannibal, poniósł klęskę w Italii po piętnastu latach okupowania jej terytorium, seria wojen pomiędzy Rzymianami i Kartagińczykami zakończyła się całkowitym zniszczeniem Kartaginy. Miasto zostało jednak odbudowane i łącznie z terytoriami Tunezji włączone do Cesarstwa Rzymskiego, nadal kwitnąc i stając się jednym z najważniejszych miast w Cesarstwie.

Po podboju Tunezji przez Arabów w siódmym stuleciu, Kartagina została ponownie zrównana z ziemią i już nigdy nie podniosła się z ruin. Natomiast w bliskim sąsiedztwie zburzonego miasta powstał Tunis – stolica współczesnej Tunezji, zajmując centralną pozycję i stając ważną arabską placówką handlową i portem. Pod arabskimi rządami, które trwały aż do szesnastego wieku, Tunis świetnie prosperował i stał się znaczącym ośrodkiem transsaharyjskiego handlu zlotem.

Transsaharyjski szlak handlowy łączył żądne złota kraje śródziemnomorskie z Afryką Subsaharyjską, gdzie ten metal występował w obfitości. Karawany wielbłądów transportowały złoto do placówek handlowych, takich jak Tunis, gdzie wymieniano je na sól, koraliki, tkaniny i inne dobra. Handel ten cieszył się specjalnym zainteresowaniem północnych państw muzułmańskich oraz kupców hiszpańskich i włoskich, którzy poszukiwali złotego kruszcu dla bicia monet. Lądowy “złoty szlak” był wykorzystywany aż do początków szesnastego wieku, kiedy żeglarze portugalscy ustanowili bardziej efektywne szlaki morskie pomiędzy Afryką Zachodnią a Europą.

Wraz z załamaniem się handlu transsaharyjskiego uległy osłabieniu wpływy arabskie, co umożliwiło najpierw hiszpańskim, a potem tureckim dynastiom opanowanie terytoriów Tunezji. Na początku osiemnastego wieku Tunezja stała się praktycznie niezależnym państwem, rządzonym przez lokalnych bejów (wodzów) w ramach Imperium Tureckiego. Najbardziej prominentni bejowie pochodzili z dynastii Husajnidów, która sprawowała władzę nad Tunezją przez ponad 250 lat, do roku 1957. Złote monety tunezyjskie 20 franków noszą kaligraficzne podpisy dwóch z tych władców, beja Alego III w okresie 1891 – 1902 oraz beja Muhammada IV w okresie 1903 – 1904.

Tunezja dostaje się pod protektorat Francji

W dziewiętnastym wieku panujący bejowie próbowali uzdrowić gospodarkę tunezyjską przez zaciąganie dużych pożyczek w Europie. Fundusze były hojnie wydawane na infrastrukturę kraju, na publiczne projekty, na modernizację armii i na osobisty użytek samych bejów. Wobec pożyczania funduszy na niekorzystnych warunkach i słabym zwracaniu się realizowanych inwestycji, długi i odsetki nie były spłacane.

W 1869 roku stało się jasne, że odczuwający brak dopływu gotówki rząd beja ma tylko jedną opcję- ogłosić bankructwo Tunezji. Wobec niewywiązywania się kraju z płatności, międzynarodowa komisja, powołana przez Francję, Brytanię i Włochy, przejęła kontrolę nad finansami Tunezji.

Nie było niespodzianką, że po przejęciu finansowych spraw Tunezji, trzy mocarstwa europejskie, które podzielały ten sam kolonialny sposób myślenia, rozpoczęły dziesięcioletnie potajemne pertraktacje o prawa do terytorium Tunezji. Włochy uzasadniały swoje roszczenia do Tunezji przez wskazywanie na to, że najwięcej zainwestowały w ten kraj i że osoby narodowości włoskiej stanowią większość wśród europejskich osadników, żyjących w owym czasie w Tunezji. Francja natomiast uważała Tunezję za naturalne rozszerzenie swoich posiadłości w Afryce, biorąc pod uwagę fakt, ze państwo to graniczyło z Algierią, która w tym czasie była kolonią francuską. Na koniec Wielka Brytania, która posiadała wyspę Malta w pobliżu wybrzeża tunezyjskiego, nie chciała, by tylko jeden kraj kontrolował Cieśninę Sycylijską (szlak wodny pomiędzy Tunezją a Sycylią).

Na Kongresie Berlińskim w roku 1871 Wielka Brytania i Francja zawarły sekretne porozumienie, dające Francji prawa do Tunezji w zamian za Cypr, który dostał się pod wpływy brytyjskie. W roku 1881 małe plemię tunezyjskie naruszyło granice francuskiej Algierii i stało się to pretekstem lub “politycznym oknem okazji” dla Francji do najazdu na Tunezję siłami ponad 35.000 ludzi, co zmusiło beja do przystania na warunki Francji, Podpisano traktat, który stanowił, że bej nadal będzie głową państwa, chociaż jego władza została ograniczona jednie do spraw wewnętrznych, podczas gdy inne aspekty polityki znalazły się w rękach Francji, co uczyniło z Tunezji kraj pod francuskim protektoratem. Po inwazji francuskiej na Tunezję protestowali Włosi, którzy mieli istotne interesy w tym kraju, ale nie byli oni przygotowani na podjęcie militarnej konfrontacji z Francją.

Złoty frank odradza gospodarkę Tunezji

W 1884 roku, czyniąc pierwszy krok dla powrotu Tunezji na szlak rozwoju gospodarczego, Francja dostarczyła 125 milionów w złotych frankach na spłatę tunezyjskiego długu państwowego. Nieco później wprowadzono złote monety tunezyjskie 20 franków, w powiązaniu z innymi francuskimi monetami złotymi, srebrnymi i miedzianymi, w celu ożywienia handlu i stabilizacji sytemu monetarnego kraju. Przyjęty system monetarny, w połączeniu z kluczowymi inwestycjami w infrastrukturze, do których należała budowa linii kolejowych, dróg i portów morskich, obok budowy nowych kopalni, w których po raz pierwszy zaczęto wydobywać w opłacalny sposób ogromne zasoby różnych minerałów oraz rozbudową sektora rolnego, wprowadziły gospodarkę kraju na drogę rozwoju.

W czasach, gdy Tunezja pozostawała pod francuskim protektoratem, dokonano głębokiej poprawy jej infrastruktury społecznej, do której należała budowa szkół, budynków użyteczności publicznej, instalacji sanitarnych, szpitali oraz zaopatrzenie w słodką wodę. Chociaż bycie kolonią francuską przyniosło Tunezji wiele korzyści, to było jasne, że osadnicy europejscy mieli większe przywileje w porównaniu z miejscową ludnością. Ta dyskryminacja zrodziła opozycję w stosunku do władz kolonialnych, która przerodziła się w narastający opór, który doprowadził do odzyskania przez Tunezję niepodległości w 1956 roku.

Złote monety tunezyjskie 20 franków – część pierwszej europejskiej unii monetarnej

Ponieważ Tunezja znajdowała się pod protektoratem Francji, było logiczne, że złota moneta tunezyjskie 20 franków miała identyczną wielkość i próbę, jak francuskie złote monety. To ujednolicenie i fakt, że Francja była członkiem Łacińskiej Unii Monetarnej oznaczały, że złota moneta tunezyjskie 20 franków mogła być swobodnie wymieniana na monety innych krajów uczestniczących w Unii.

Łacińska Unia Monetarna była pierwszą europejską dużą unią walutową, założoną w 1865 roku przez Włochy, Francję, Belgię i Szwajcarię. Unia ta podjęła próbę zunifikowania pieniędzy tych krajów w celu stworzenia pojedynczej jednolitej waluty. Członkowie- założyciele Unii uzgodnili jednakową czystość i masę swoich monet, które zostały dostosowane do francuskiego srebrnego i złotego franka, a następnie uzgodnili swobodą wymianę wszystkich innych złotych i srebrnych monet na zasadzie równości niezależnie od przedstawianych na nich różnych projektów, wizerunków czy nazw. Stosunek dwóch metali szlachetnych został podobnie standaryzowany, przy czym 4,5 grama srebra odpowiadało 0,290322 gramom złota, czyli stosunek wynosił 15,5: 1. Standaryzacja ułatwiła i uprościła handel pomiędzy krajami członkowskimi i była postrzegana jako atrakcyjna koncepcja, skłaniająca inne kraje europejskie do przyłączenia się. Chociaż Unia popełniła wiele błędów, wśród których było wydrukowanie przez poszczególne rządy nadmiernej ilości papierowych pieniędzy powyżej ustalonego stosunku pomiędzy papierowymi banknotami a znajdującymi się w obiegu kruszcowymi monetami, to wszystkie te błędy były raczej konsekwencją niewłaściwych ludzkich ocen niż upadku jednolitego kruszcowego systemu monetarnego. Tym niemniej unia rozszerzała się aż do przedednia Pierwszej Wojny Światowej i formalnie przestała istnieć dziesięć lat później, w 1927 roku.

Waga całego produktu [g]
6.4516
Waga czystego kruszcu [g]
5.80644
Próba produktu [‰]
900
Waga czystego kruszcu [oz]
0.18668
Średnica [mm]
21.15
Grubość [mm]
-
Nominał
20 franków
Producent
Tunezja

Awers

Awers przedstawia napis “TUNISIE”, nominał “20 FRANCS”, rok emisji i cechę “A”, oznaczającą mennicę paryską, otoczone rytmicznie powtarzającym się ozdobnym ornamentem, znanym jako arabeski.

Rewers

Rewers przedstawia kaligraficzny podpis władców Tunezji, beja Ali III lub beja Muhammada IV al-Hadi, po którym następują podane w alfabecie arabskim nazwa kraju, nominał oraz data według kalendarza muzułmańskiego, liczona od hidżry (ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny). Napisy otoczone są gałązkami drzewa oliwnego i palmy daktylowej.

Pakowanie

Każda moneta jest pakowana indywidualnie w twardą, plastikową kapsułę na życzenie klienta.

Jeden proces, wiele możliwości

Podczas składania zamówienia w naszym sklepie internetowym, na etapie uzupełniania szczegółów dotyczących realizacji transakcji, należy wskazać preferowaną przez siebie formę dostawy. Produkty możemy do Ciebie doręczyć na kilka sposobów lub możesz odebrać je osobiście w oddziale.

Dostawa wysyłkowa

Aktualnie oferujemy kilka metod dostawy wysyłkowych, do których należą:

  • Pocztex PUNKT (Żabka, Automat i inne) – 19,00 zł;
  • Pocztex KURIER – 19,00 zł;
  • ORLEN Paczka – 19,00 zł;
  • List polecony priorytetowy – 9,00 zł;
  • Konwój indywidualny CHL – 599,00 zł.

Dostępność określonej metody dostawy wysyłkowej dla konkretnego zamówienia jest uzależniona od zawartości koszyka zakupowego, tj. od rodzaju zamawianych produktów oraz ich wartości.

W dni robocze wysyłka następuje już w ciągu 24* godzin od zaksięgowania płatności na naszym koncie i odnotowania tej wpłaty w naszym wewnętrznym systemie transakcyjnym. Rzeczywisty czas doręczenia przez przewoźnika to najczęściej 1 dzień roboczy, choć – w zależności od wybranej metody – może wynieść od 2 do 5 dni.

*Uwaga! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem naszymi usługami obecnie wysyłka zamówienia lub przygotowanie do odbioru następują w czasie do 48 godzin. Staramy się uniknąć jakichkolwiek opóźnień, jednak za wszelkie potencjalne utrudnienia – bardzo przepraszamy.

Odbiór osobisty

Możliwość odbioru osobistego produktów jest darmowa. W oddziale możemy poprosić o okazanie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ jako sprzedawca musimy mieć pewność, że zamówienie odbiera uprawniona do tego osoba.

Szczegółowe informacje na temat metod, kosztów i zagadnień związanych z dostawą produktów zostały zaprezentowane w zakładce Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Bezpieczna dostawa

 

Każda przesyłka jest dyskretnie zapakowana oraz w pełni ubezpieczona, dlatego możesz bez obaw zamówić produkty przez internet – dodatkowo po ich nadaniu udostępnimy Ci numer paczki, więc będziesz mieć możliwość śledzenia całej jej trasy.

Pełna dostępność produktów

Wszystkie produkty, których zakup jest możliwy w naszym sklepie internetowym, tzn. takie, które posiadają zadeklarowaną cenę sprzedaży oraz istnieje możliwość dodania ich do koszyka, są fizycznie obecne w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur i dostępne natychmiastowo, od ręki.

W przypadku chęci nabycia większej liczby sztuk danego produktu warto uprzednio skontaktować się z nami w celu potwierdzenia posiadania wymaganych zapasów. Gdy nasze stany magazynowe okażą się niewystarczające, co zdarza się wyjątkowo rzadko, poinformujemy Cię o najbliższej planowanej dacie uzupełnienia magazynu. W tym czasie możesz złożyć zamówienie, opłacić je i oczekiwać na informację o wysłaniu produktów lub o możliwości ich odbioru – wiadomość otrzymasz na e-mail podany w zamówieniu tak szybko, jak to możliwe!

Doręczenie zamówienia

Jeżeli chcesz poznać metody, koszty i zagadnienia związane z dostawą, przejdź do zakładki „Dostawa” na karcie produktu lub do zakładki „Realizacja zamówień internetowych na stronie Pomoc.

Wizyta w oddziale

Jeżeli zależy Ci na szybkim odbiorze osobistym zamówienia, np. tuż po jego złożeniu i opłaceniu lub planujesz zapłacić gotówką na miejscu, przed wizytą sprawdź dostępność banknotów w oddziale.

Produkt dostępny

Ten produkt jest fizycznie obecny w naszym magazynie lub w co najmniej jednym z biur. Jeśli planujesz odebrać go osobiście, poniżej sprawdzisz dostępność w każdym z oddziałów – zielony znak przy lokalizacji oznacza, że na miejscu znajduje się min. 1 sztuka.

 

Warszawa, Świętokrzyska
Wrocław, Wroclavia
Wrocław, Oławska
Warszawa, Klif
Poznań, Stary Browar
Warszawa, Centrum Koneser
Łódź, Manufaktura
Lublin, Królewska
Katowice, 3 Maja
Gdynia, Klif
Wrocław, Sucha
Katowice, Silesia
Gdańsk, Galeria Bałtycka

Bezpłatna konsultacja online!
Skorzystaj z darmowej konsultacji i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować w fizyczne złoto lub srebro.