Złote Bestie Tudorów: Yale Beaufortów 2023
Po ogromnym sukcesie serii monet, powszechnie znanych pod nazwą „Bestie Królowej” The Royal Mint, czyli Brytyjska Mennica Królewska, zdecydowała się na jej kontynuację. Kolejna odsłona serii, zapoczątkowana w 2021 roku, również została poświęcona bestiom, tyle że tym razem w nieco innym wydaniu. Inspiracją dla serii Bestie Tudorów stała się królewska heraldyka, a więc 10 majestatycznych, kamiennych stworzeń ustawionych na moście prowadzącym do pałacu Hampton Court – jednej z najsłynniejszych rezydencji króla Henryka VIII i jego trzeciej żony Jane Seymour. Za zaprojektowanie serii w nowej odsłonie odpowiada David Lawrence.
Seria The Royal Tudor Beasts – Bestie Tudorów składa się z 10 monet, które zostaną wyemitowane w ciągu 5 lat:
- Pantera Seymourów – The Seymour Panther;
- Lew Anglii – The Lion of England;
- Yale Beaufortów – The Yale of Beaufort;
- Chart z Richmond – The Greyhound of Richmond;
- Smok Tudorów – The Tudor Dragon;
- Jednorożec Seymourów – The Seymour Unicorn;
- Smok Królewski – The Royal Dragon;
- Lew Królowej – The Queen’s Lion;
- Czarny Byk z Clarence – The Black Bull of Clarence;
- Pantera Królowej – The Queen’s Panther.
W drugiej połowie 2022 roku Brytyjska Mennica Królewska zaprezentowała kolejną odsłonę serii, której rewers zdobi Yale Beaufortów. Złote Bestie Tudorów – Yale Beaufortów – 1/4 oz złota jest szczególnie ciekawym walorem dlatego, że – biorąc pod uwagę mającą w międzyczasie śmierć królowej Elżbiety i widniejącą na monecie przyszłoroczną datę emisji – awers Yale’a Beaufortów powinien już zostać poświęcony obecnemu władcy, Karolowi III. Wobec tego istnieje prawdopodobieństwo, że wartość kolekcjonerska prezentowanego rocznika wzrośnie w przyszłości szczególnie biorąc pod uwagę to, jak dużym zainteresowaniem inwestorów już teraz cieszy się seria.
Złoty Yale Beaufortów to mityczne stworzenie przypominające kozła z charakterystycznymi dla dzika kłami, lwim ogonem oraz specyficznymi rogami, którymi bestia obraca we wszystkie strony. Pierwsze wzmianki o Yale’u pochodzą już ze starożytności. Znajdziemy je w dziele „Historia Naturalna”autorstwa Pliniusza Starszego. W średniowieczu bohater trzeciej odsłony serii złote Bestie Tudorów zaczął pojawiać się w herbach. Po raz pierwszy jego wizerunek prawdopodobnie pojawił się w herbie Jana Lancastera.