Jak prezentuje się Yale Beaufortów 2023?
Jeżeli przed zakupem chcesz zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda moneta, kliknij poniższy przycisk, aby otworzyć film produktowy z naszego kanału na YouTube.
▷ Zobacz film produktowy
Złote Bestie Tudorów: Yale Beaufortów 2023
Po ogromnym sukcesie serii monet powszechnie znanych pod nazwą „Bestie Królowej” The Royal Mint, czyli Brytyjska Mennica Królewska, zdecydowała się na jej kontynuację. Kolejna odsłona serii, zapoczątkowana w 2021 roku, również została poświęcona bestiom, tyle że tym razem w nieco innym wydaniu. Inspiracją dla serii Bestie Tudorów stała się królewska heraldyka, a więc 10 majestatycznych, kamiennych stworzeń ustawionych na moście prowadzącym do pałacu Hampton Court – jednej z najsłynniejszych rezydencji króla Henryka VIII i jego trzeciej żony Jane Seymour. Za zaprojektowanie serii w nowej odsłonie odpowiada David Lawrence.
Seria Bestie Tudorów (z ang. The Royal Tudor Beasts) składa się z 10 monet, które zostaną wyemitowane w ciągu 5 lat:
- Pantera Seymourów – The Seymour Panther;
- Lew Anglii – The Lion of England;
- Yale Beaufortów – The Yale of Beaufort;
- Chart z Richmond – The Greyhound of Richmond;
- Smok Tudorów – The Tudor Dragon;
- Jednorożec Seymourów – The Seymour Unicorn;
- Smok Królewski – The Royal Dragon;
- Lew Królowej – The Queen’s Lion;
- Czarny Byk z Clarence – The Black Bull of Clarence;
- Pantera Królowej – The Queen’s Panther.
W drugiej połowie 2022 roku Brytyjska Mennica Królewska zaprezentowała kolejną odsłonę serii, której rewers zdobi Yale Beaufortów. Jest to szczególnie ciekawy walor, dlatego że – biorąc pod uwagę mającą w międzyczasie śmierć królowej Elżbiety i widniejącą na monecie przyszłoroczną datę emisji – awers Yale’a Beaufortów powinien już zostać poświęcony obecnemu władcy, czyli Karolowi III. Istnieje prawdopodobieństwo, że wartość kolekcjonerska prezentowanego rocznika wzrośnie w przyszłości, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak dużym zainteresowaniem inwestorów już teraz cieszy się seria.
Czym jeszcze wyróżnia się złota moneta Yale Beaufortów?
Złoty Yale Beaufortów to mityczne stworzenie przypominające kozła, z charakterystycznymi dla dzika kłami, lwim ogonem oraz specyficznymi rogami, którymi bestia obraca we wszystkie strony. Pierwsze wzmianki o Yale’u pochodzą już ze starożytności. Znajdziemy je w dziele „Historia Naturalna” autorstwa Pliniusza Starszego – rzymskiego pisarza i dowódcy marynarki wojennej, żyjącego w I w. n.e. W średniowieczu dumny Yale Beaufortów zaczął pojawiać się w herbach – po raz pierwszy jego wizerunek prawdopodobnie pojawił się w herbie Jana Lancastera – księcia Bedford, hrabiego Richmond, młodszego syna króla Anglii Henryka IV Lancastera. Obecnie mitycznego stwora spotkamy również na bramach kolegiów Christ's i St John's Uniwersytetu w Cambridge czy na dachu kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor.
Bestie Tudorów: Złoty Yale Beaufortów 1 oz
Tło rewersu monety zmienia się w zależności od kąta patrzenia, tak jak w przypadku Złotej Brytyjskiej Britanni. Dzięki temu zabiegowi Brytyjska Mennica zadbała nie tylko o dodatkowy walor estetyczny, ale również o zabezpieczenie monety. Sprawia to, że Yale Beaufortów doskonale sprawdzi się również jako propozycja dla osób nade wszystko ceniących bezpieczeństwo inwestycji.
Podobnie jak inne monety emitowane przez Brytyjską Mennicę Królewską, Yale Beaufortów zachwyca precyzją wykonania i dbałością o detale, co czyni monetę nie tylko doskonałym sposobem na przeniesienie wartości kapitału w czasie, ale również prawdziwą perełką dla inwestorów wrażliwych na piękno. Trzeba przyznać, że w przypadku serii Złote Bestie Tudorów Royal Mint jak zawsze stanęła na wysokości zadania i stworzyła istne dzieło sztuki.