Wprowadzenie
Złoty Brytyjski Suweren Król Karol III 7,32 g złota
Złoty Brytyjski Suweren to tradycyjna brytyjska moneta, której historia sięga już 1489 roku, kiedy to na zlecenie króla Henryka VII Royal Mint rozpoczęła jej emisję. Na przestrzeni lat produkcja brytyjskich suwerenów była kilkukrotnie przerywana, jednakże od 2000 roku odpowiedzialna za ich bicie Brytyjska Mennica Królewska, dba o regularność w produkcji.
Kilkusetletnia historia złotych brytyjskich suwerenów sprawia, że obecnie stanowią one doskonałą formę lokowania oszczędności i wzbogacają inwestycyjne portfolio o ułamek niezwykle bogatej historii Brytyjskiego Imperium, zamknięty w niewielkich rozmiarów monecie. Co wydaje się szczególnie interesujące, to że wszystkie złote suwereny wybite po 1837 roku pełnią funkcję pełnoprawnych środków płatniczych, a także są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych w Wielkiej Brytanii.
Czym jeszcze wyróżnia się złota moneta Brytyjski Suweren Król Karol III?
Złota moneta Brytyjski Suweren Król Karol III odgrywa szczególną rolę – stanowi odzwierciedlenie nowego rozdziału w historii Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy brytyjski suweren, ukazujący oficjalny portret monetarny nowego króla Karola III. Zastąpienie wizerunku królowej Elżbiety II, która dotychczas gościła na awersach złotych suwerenów, portretem jej syna to nieodłączny element brytyjskiej tradycji. Zgodnie z nią po przejęciu tronu przez nowego władcę, to jego wizerunek pojawia się na monetach oraz banknotach. Na awersie monety Złoty Brytyjski Suweren Król Karol IIIzostał ukazany przeciwny profil monarchy (lewy) względem wizerunku Królowej Elżbiety II goszczącego na suwerenach wybitych podczas jej panowania, co również stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji brytyjskiego mennictwa.
Rewers monety Złoty Brytyjski Suweren Król Karol III zdobi natomiast interpretacja herbu Wielkiej Brytanii autorstwa znanego rysownika Jodiego Clarka. To rzadkie odstępstwo od słynnego wzoru rewersu ze św. Jerzym zabijającym smoka – projektu uznanego włoskiego grawera Benedetto Pistrucci. Ten unikatowy rewers monety Złoty Brytyjski Suweren Król Karol III jest formą upamiętnienia odejścia najdłużej panującej brytyjskiej monarchini – Królowej Elżbiety II.