Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Arabii Saudyjskiej?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 29.10.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Arabia Saudyjska jest krajem położonym na Półwyspie Arabskim. Jest to państwo podporządkowane religii Islamu, o egzotycznej kulturze, zdecydowanie odmiennej od polskiej. W zachodniej części kraju znajdują się góry Dżabal al-Hidżaz, w których zlokalizowany jest najwyższy szczyt Dżabal Sauda, natomiast centralna część pasma łagodnie opada ku Zatoce Perskiej, ukazując tym samym niesamowite krajobrazy. Na obszarze państwa położona jest również największa na świecie piaszczysta pustynia Ar-Rub al-Chali. Wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego znajduje się przepiękna rafa koralowa, stanowiąca idealne miejsce dla miłośników nurkowania. Ponadto w okolicach wybrzeża znajdują się liczne, przybrzeżne wysepki. Wybór miejsc do zwiedzania jest więc stosunkowo spory – pozostaje jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie jaką walutę zabrać do Arabii Saudyjskiej?


Jaką walutę zabrać do Arabii Saudyjskiej? Jaka waluta w Arabii?

Walutą obowiązującą w Arabii Saudyjskiej jest rial saudyjski, którego międzynarodowy skrót to SAR. Rial saudyjski jest walutą Arabii Saudyjskiej od czasów powstania tego państwa. Obecna waluta Arabii Saudyjskiej – rial saudyjski – była jedną z najpotężniejszych walut w regionie Morza Śródziemnego w czasach Imperium Osmańskiego!

Jak dzieli się rial saudyjski? Podział waluty Arabii

1 rial saudyjski stanowi równowartość 100 halali. Od 13 grudnia 2016 roku, zgodnie z decyzją Saudi Arabian Monetary Authority, obowiązuje nowa seria banknotów. Jest to szósta seria w historii Arabii Saudyjskiej. Wśród wyemitowanych wówczas banknotów nie znalazł się banknot o nominale 1 riala – został on zastąpiony monetą. Ponadto do obiegu weszły monety o nominałach, których wcześniej nie było: 1, 5, 10, 25 i 50 halali oraz 1 i 2 riale.

Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety 5, 10, 25 i 50 halali oraz 1 i 2 riali;
 • banknoty o nominałach 5, 10, 50, 100 i 500 riali.

Rial Saudyjski – oznaczenia waluty SAR

Awersy banknotów Arabii Saudyjskiej przedstawiają ważne dla kraju postaci oraz miejsca związane z kulturą, religią i gospodarką państwa:

 • 5 riali – Rafinerię Shaybah w Rub’al Khali oraz wizerunek króla Salmana (syna poprzedniego władcy kraju, premiera Arabii Saudyjskiej, a od od 23 stycznia 2015 r. kuratora dwóch świętych meczetów);
 • 10 riali – twierdzę oraz wizerunek króla Salmana;
 • 50 riali – kopułę na skale w Jerozolimie oraz wizerunek króla Salmana;
 • 100 riali – zieloną kopułę meczetu Proroka w Medynie oraz wizerunek król Salmana;
 • 500 riali – świątynię Al-Kaba oraz wizerunek króla Abdulaziza Al Sauda (twórcy państwa saudyjskiego i od 1932 roku króla Arabii Saudyjskiej).

Jak wygląda rial saudyjski?

Waluta Arabii Saudyjskiej oznaczana jest symbolami: SR oraz ر.س.

SAR awers riala saudyjskiego (waluty Arabii Saudyjskiej)

SAR rewers riala saudyjskiego (waluty Arabii Saudyjskiej)

Źródło: tavex.bg


Jak płacić w Arabii Saudyjskiej?

W trakcie pobytu w Arabii Saudyjskiej możemy posługiwać się kartami kredytowymi i płatniczymi największych sieci, takich jak Visa, MasterCard czy AmericanExpress. Wymiany waluty dokonać można w niektórych bankach, jednak należy pamiętać, że większość tych instytucji oferuje usługę wymiany wyłącznie osobom posiadającym konta i dodatkowo często pobiera wysoką prowizję za przewalutowanie. Na domiar złego, chcąc wymienić walutę w kantorach na terenie Arabii Saudyjskiej należy mieć przy sobie paszport.

Aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności związanych z płatnościami najlepiej jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w gotówkę! Wówczas nie będziemy musieli w trakcie pobytu cały czas nosić przy sobie dokumentu, który równie dobrze mógłby nam się po prostu zagubić. Ponadto szukanie oddziału banku, oferującego wymianę waluty, nie będzie konieczne, jeśli będziemy w posiadaniu banknotów i bilonu.

Rial Arabii Saudyjskiej – kantor Warszawa

W Polsce z dostępnością waluty Arabii Saudyjskiej może być problem, gdyż niewiele kantorów posiada riale saudyjskie w swojej ofercie. Naturalnie wyjątek stanowi warszawski kantor Tavex, który jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie riale saudyjskie. Walutę Arabii Saudyjskiej – riala saudyjskiego – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy riala saudyjskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty.

Co więcej, dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać wybranej waluty z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy wygodną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Wysyłka gotówki następuje w ciągu 24 h – waluty dostarczamy na terenie całego kraju!


Podróż do Arabii Saudyjskiej. Jakie dokumenty do Arabii?

Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy, która uprawnia do legalnego przebywania na terenie Arabii Saudyjskiej. Ważnym jest, aby osoby wybierające się do tego państwa posiadały paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Wniosek o wizę należy złożyć w Ambasadzie Arabii Saudyjskiej znajdującej się w Warszawie, która udziela wiz lub akceptuje wyjazd związany z zaproszeniem saudyjskiej firmy ponoszącej koszty wyjazdu.

Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Nie ma również wiz lotniskowych oraz tych pozwalających na wyjście z portu morskiego. Najczęściej wydawanymi wizami są wizy:

 • religijne (związane z pielgrzymką do miejsc świętych islamskiej religii);
 • na odwiedziny (dla rodzin odwiedzających);
 • biznesowe (związane z podróżą w celach biznesowych na zaproszenie saudyjskich firm lub organów władzy).

Wizę turystyczną uzyskać mogą wyłącznie uczestnicy zorganizowanych grup, których podróż związana jest z ściśle przestrzeganym programem. Najlepiej dokumenty złożyć miesiąc przed planową podróżą.

Od 2006 roku funkcjonuje elektroniczny system wizowy, umożliwiający uzyskanie numeru referencyjnego, który przyspiesza możliwość uzyskania wizy w przedstawicielstwach dyplomatycznych Arabii Saudyjskiej (wyłącznie w przypadku przestrzegania wszystkich kryteriów).

Jak dostać się do Arabii Saudyjskiej? Transport i loty

Na terenie Arabii Saudyjskiej znajdują się trzy międzynarodowe lotniska – w Ad-Dammam, Dżuddzie i Rijadzie. Do Arabii Saudyjskiej można dolecieć z największych miast Ameryki Północnej, Europy oraz Azji (przede wszystkim ze stolic krajów). Loty do Arabii Saudyjskiej oferuje wiele linii lotniczych, takich jak Qatar Airways, Emirates Airlines, LOT, Air France, Turkish Airlines, British Airways, Lufthansa czy KLM.

Bezpośrednio z Polski do Arabii Saudyjskiej dolecieć można z największych miast, m.in. Warszawy, Katowic, Wrocławia, Gdańska czy Krakowa. Ceny biletów, w zależności od miejsca, do którego chcemy się dostać oraz pory, jaką wybierzemy na podróż do Arabii Saudyjskiej, wahają się najczęściej od 2000 do 4000 złotych. Warto jednak sprawdzać aktualne oferty lotów umieszczane na stronach internetowych przewoźników, gdyż czasami można trafić na promocyjną ofertę.

Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie aktualnych ofert lotów z większych, europejskich miast, m.in. Londynu, Paryża, Manchesteru, Barcelony, Berlina czy Frankfurtu, do których zakup biletów lotniczych nie jest kosztowną i problematyczną kwestią. Czas lotu wynosi (w zależności od miejsca, z którego lecimy oraz ilości przesiadek lub ich braku) od 10 do 14 godzin.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki Arabia Saudyjska

 1. Arabia Saudyjska jest miejscem narodzin religii islamskiej oraz siedzibą najważniejszych miejsc świętych muzułmanów: Mekki i Medyny.
 2. W mieście Jeddah znajduje się starożytny grobowiec, w którym według przekonań pochowana jest pierwsza kobieta, biblijna matka ludzkości – Ewa.
 3. Wszystkie kobiety, niezależnie od wyznawanej religii, w miejscach publicznych mają obowiązek zakrywania ramion, rąk, nóg oraz twarzy. Niektóre zasłaniają nawet oczy.
 4. Abdullah bin Abdulaziz Al Saud został oznaczony w 2007 roku Orderem Orła Białego przez ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w zamian za ufundowanie operacji dla bliźniaczek syjamskich z Janikowa.
 5. W rejonie Nadżd zlokalizowanym w północno-środkowej części Arabii Saudyjskiej tradycyjnym przysmakiem lokalnej kuchni jest kabsa. To aromatyczne połączenie warzyw, mięsa, ryżu oraz wielu egzotycznych przypraw.

Jaka waluta w Arabii Saudyjskiej? Rial saudyjski!

Podróż do Arabii Saudyjskiej umożliwia poznanie niezwykle odmiennej dla Europejczyka kultury, zapoznania się z realną rzeczywistością wolną od stereotypów. Stereotypowo natomiast warto na czas podróży zrezygnować z kart płatniczych i mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki. Walutę rial saudyjski kantor Tavex oferuje zawsze od ręki!

Możesz chcieć również przeczytać