Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Armenii?

Autorem artykułu jest Jakub Hertel – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 14.05.2019
Cena złota (XAU-PLN)
6 827,45 PLN/oz
  
+ 35,06 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,94 PLN/oz
  
+ 1,23 PLN

Armenia to kraj zapierających dech w piersiach krajobrazów, na które składa się aż pięć stref klimatyczno-roślinnych. Ponad 40% terenów tego urokliwego kraju leży na wysokości ponad 2 tys. metrów nad poziomem morza. Niezwykle zróżnicowane tereny to nie tylko rozciągające się na górskich stokach lasy, ale również nieskażone działalnością człowieka łąki, oblewane przez wody przepięknych jezior. To dlatego Armenia uznawana jest za kraj „szybko zmieniających się krajobrazów”, które prowadzą wyrównaną walkę o uzyskanie miana najpiękniejszego. Podróż do Armenii to uzasadniony, prawdziwy „must have” wakacyjnej listy celów. A jaką walutę zabrać do Armenii? To temat na poniższy artykuł, w który opowiemy, jakie pieniądze w Armenii są aktualnie w obiegu.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ DRAMY ARMEŃSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Armenii? Jaka waluta jest w Armenii?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Armenii (waluta w Armenii) to dram armeński. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla drama armeńskiego to AMD.

Krótka historia waluty Armenii

Obecnie używana waluta Armenii – dram armeński – zyskała miano oficjalnej jednostki monetarnej Armenii 22 listopada 1993 roku.

Jak do tego doszło? Dnia 21 września 1991 roku Armenia stała się niezależnym od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich państwem, w związku z postanowieniami narodowego referendum. W 1993 roku Centralny Bank Armenii stał się jedyną instytucją zajmującą się emisją narodowej waluty państwa. Pomimo początkowych starań utrzymania jednakowej waluty wśród członków Wspólnoty Niepodległych Państw – rubla – pomysł zakończył się niepowodzeniem z uwagi na niestabilną sytuację ekonomiczno-polityczną. W obliczu niesprzyjających okoliczności państwa Wspólnoty zobowiązane zostały do wprowadzenia własnych jednostek monetarnych.

Jaka waluta w Armenii? – flaga Armenii

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Armenii

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić dramy armeńskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Armenii jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta armeńska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Armenia – jak dzieli się dram armeński AMD?

1 dram armeński stanowi równowartość 100 lumów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • często używane monety o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 500 dramów oraz rzadko używane 10, 20, 50 lumów i 1, 3, 5 dramy;
 • często używane banknoty o nominałach 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000 dramów oraz rzadko używane 50, 100, 500 dramów.

Armenia waluta – jak wyglądają dramy armeńskie?

Dram armeński to odpowiedź na dylemat jaka waluta obowiązuje w Armenii. Oprócz tego warto też wiedzieć, że awersy armeńskich banknotów ukazują:

 1. 1000 dramów armeńskich – wizerunek Paruyr Sevak (armeńskiego poety oraz krytyka literackiego) na tle fragmentów jego rękopisów oraz dzwonów;
 2. 2000 dramów armeńskich – wizerunek Tigrana Petrosjana (armeńskiego szachisty) na tle fragmentów szachów i sceny ukazującej królewską koronację;
 3. 5000 dramów armeńskich – wizerunek Williama Saroyana (amerykańskiego pisarza pochodzącego z Armenii) na tle fragmentów zaczerpniętych z opowiadania „Drzewko granatu” oraz książkowych ilustracji;
 4. 10000 dramów armeńskich – wizerunek kompozytora Komitasa Vardapeta (uznawanego za twórcę współczesnej klasycznej muzyki armeńskiej) na tle fragmentów jego rękopisów i armeńskiego krajobrazu;
 5. 20000 armeńskich – wizerunek Hovhannesa Aivazovsky’ego (rosyjskiego malarza armeńskiego pochodzenia) na tle fragmentów z jego obrazów;
 6. 50000 armeńskich – wizerunek świętego Grzegorza Oświeciciela na tle fragmentów rękopisów opowiadających o jego działalności;
 7. 100000 armeńskich – wizerunek Króla Abgara Piątego, otoczonego legendą władcy królestwa Osroene ze stolicą w Edessie.

Jak wygląda AMD waluta Armenii?

Dram armeński AMD – waluta Armenii (awers)

Dram armeński AMD – waluta Armenii (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://www.cba.am/en/sitepages/detailsncbrabanknotescirculated.aspx?nominal=4


Jak płacić w Armenii?

Na obszarze państwa armeńskiego znajduje się wiele bankomatów akceptujących polskie karty płatnicze. W większych miastach znaleźć można je niemal na każdym kroku – w okolicach galerii handlowych, większych ośrodków usługowych czy siedzib banków. Należy jednak pamiętać, że przy wypłacaniu niezbędnej gotówki bankomat pobiera prowizję za przewalutowanie, w przypadku, gdy nie posiadamy konta w obcej walucie. Ponadto z dostępnością bankomatów na prowincji i w mniejszych miasteczkach może wystąpić problem, dlatego warto posiadać przy sobie gotówkę, która umożliwi nam zrealizowanie transakcji. Zdarzają się też sytuacje, w których bankomat zawiesza się przy wypłacaniu gotówki i może nie zwrócić nam karty. W momencie, gdy nie jest to bankomat zlokalizowany w siedzibie banku znalezienie wyjścia z sytuacji może okazać się problematyczne. Istnieje również możliwość realizacji płatności przy użyciu karty debetowej lub kredytowej. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że nie są one wszędzie akceptowalne.

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie dramy armeńskie. Walutę Armenii – dram armeński – wymienią Państwo zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy drama armeńskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać dolarów australijskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak najlepiej dostać się do Armenii?

Od lipca 2010 roku istnieje możliwość dostania się do stolicy Armenii – Erywania – bezpośrednim połączeniem z Warszawy. Jest to możliwe dzięki oferującemu owo połączenie polskiemu przewoźnikowi LOT. Czas trwania lotu wynosi około 3-4 godziny. Ceny biletów lotniczych oscylują w granicach 1000-1600 złotych (jest to cena regularna). Warto korzystać z internetowych wyszukiwarek tanich połączeń lotniczych, ponieważ często pojawiają się promocje umożliwiające nabycie biletów w atrakcyjnych cenach, nie przekraczających 1000 złotych. W przypadku, gdy planujemy pobyt w Armenii „z długim wyprzedzeniem” również możemy trafić na interesującą ofertę.

Dobrym rozwiązaniem okazać się może skorzystanie z tanich białoruskich linii lotniczych, które organizują wiele atrakcyjnych promocji dla osób wybierających się do Armenii. Inną możliwością dostania się do Armenii jest lot do Tbilisi, położonego w Gruzji, a następnie stamtąd do Erywania można dojechać autobusem lub pociągiem.

Niezbędne dokumenty do Armenii

Obywatele Polscy udający się w podróż do Armenii nie muszą posiadać wizy w przypadku, gdy ich pobyt nie przekracza 180 dni. Wówczas dokumentem uprawniającym do przebywania na terytorium Armenii jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu paszport. Jeśli długość pobytu przekracza okres 180 dni, podróżujący zobowiązany jest do kontaktu z oddziałem policji, zajmującym się wizami oraz rejestracją cudzoziemców, zlokalizowanym w stolicy kraju oraz do złożenia wniosku o wydanie karty pobytu. Dokument należy złożyć najpóźniej 30 dni przed końcem legalnego czasu pobytu (180 dni).

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Armenii

 1. Armenia jest najstarszym chrześcijańskim państwem na całym świecie. W 301 roku naszej ery ówczesny władca Armenii Tiridates III jako pierwszy władca w historii przyjął chrzest. To z tego powodu Armenia jest krajem, który może pochwalić się imponującą ilością klasztorów (monasterów), położonych na jego terytorium, które wspaniale korespondują z armeńskimi krajobrazami.
 2. Morela jest narodowym owocem Armenii, a na bazie jej pestek wykonywane są tradycyjne armeńskie przysmaki. Ze względu na zawartość amigdaliny, pestki wykorzystywane są do profilaktyki przeciwnowotworowej, ponieważ według badań jest ona odpowiedzialna za niszczenie komórek rakowych.
 3. Zgodnie z armeńskim zwyczajem koszty ślubu oraz wesela pokrywa pan młody oraz jego rodzina. Śluby oraz wesela organizowane są w każdy dzień tygodnia – nie tylko w piątki i soboty.

Jaka waluta do Armenii? Dram armeński!

Istotnym elementem, wyróżniającym armeński krajobraz są również imponujące budowle sakralne, których widok zachwyci najbardziej wymagających miłośników historii. Wspaniałe armeńskie kościoły, których historia sięga początków średniowiecza z pewnością stanowią obowiązkowy punkt wycieczki dla osób, spragnionych poszerzenia swojej wiedzy na temat tej epoki. Magiczny klimat budowli przenosi odwiedzających w owianą tajemnicą epokę średniowieczną. Podziwianie armeńskich krajobrazów „z powietrza” umożliwia kolejka o nazwie „Wings of Tatev”, której trasa wynosi ponad  pięć kilometrów. „Powietrzny tramwaj” jest do tego stopnia imponującą atrakcją, że został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, tym samym zyskując miano najdłuższej kolejki tego typu na świecie. Koniecznie musisz to zobaczyć, a wcześniej kup dramy armeńskie w Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać