Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Australii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 21.01.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 340,33 PLN/oz
  
+ 12,67 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,16 PLN/oz
  
- 0,19 PLN

Australia to cudowny kraj, słynący przede wszystkim ze swojej wyjątkowej urokliwości. Piękne nadmorskie krajobrazy, złociste plaże, malownicze porty, a – co najważniejsze – wspaniała rafa koralowa, rozciągająca się na obszarze około 344 tysięcy kilometrów kwadratowych, będąca domem wielu, niewystępujących na innych kontynentach gatunków roślin i zwierząt. Porośnięte eukaliptusowymi lasami stoki Gór Błękitnych zachwycają miłośników pieszych wycieczek różnorodnością gatunkową występujących na ich obszarze roślin i zwierząt. Wybrzeża oceanów – Spokojnego oraz Indyjskiego – przyciągają rzesze miłośników sportów wodnych spragnionych adrenaliny, w trakcie surfowania wśród błękitnych fal. Ponadto dla turystów nastawionych na poznawanie nowych gatunków zwierząt Australia jest prawdziwym rajem, gdyż jest to ojczyzna misia koali, dziobaka, kangura czy strusia emu. Jedyną nierozstrzygniętą przed wyjazdem kwestią pozostaje pytanie jaką walutę zabrać do Australii?


Jaką walutę zabrać do Australii? Jaka waluta w Australii?

Walutą obowiązującą w Australii jest dolar australijski, oznaczany międzynarodowym skrótem AUD. W związku z zastąpieniem funtów, szylingów oraz pensów dziesiętną walutą w dniu 14 lutego 1966 roku, rozpoczęły się liczne rozmowy dotyczące nazwy nowej jednostki monetarnej. W 1963 roku ówczesny premier Sir Robert Menzies przedstawił propozycję nazwania nowej waluty „walutą królewską”, czyli „royal”. Sugestia wpływowego polityka wydawała się najbardziej prawdopodobną opcją ze wszystkich, ponieważ inne proponowane nazwy dla nowej waluty były dosyć niespotykane i żadna z nich nie była odpowiednia.

Ostatecznie nowa nazwa waluty „royal’ została zaakceptowana. Pierwsze papierowe pieniądze zostały przygotowane i wydrukowane przez Bank Rezerw Australii. Niestety, nowa nazwa australijskiej waluty nie przyjęła się zbyt dobrze, co w konsekwencji wpłynęło na jej wycofanie. W dniu 18 września 1963 roku Harold Hold poinformował Parlament o nowej obowiązującej nazwie waluty – dolarze australijskim.

Jak dzieli się dolar australijski? Podział waluty AUD

1 dolar australijski stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety: 5, 10, 20, 50 centów;
 • monety: 1, 2 dolary;
 • banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 dolarów.

Dolar australijski – oznaczenia waluty Australii

Awersy australijskich banknotów przedstawiają:

 • 5 dolarów – wizerunek Królowej Elżbiety II;
 • 10 dolarów – wizerunek poety Andrew Barton’a „Banjo” Petersona;
 • 20 dolarów – wizerunek Mary Reibey, współcześnie postrzeganej jako wzór zawodowego sukcesu;
 • 50 dolarów – wizerunek Davida Unaipona, australijskiego wynalazcy i pisarza, przełamującego powszechne w Australii stereotypy dotyczące rdzennych mieszkańców Australii;
 • 100 dolarów – wizerunek australijskiej śpiewaczki operowej.

Rewersy australijskich banknotów zdobią natomiast:

 • 5 dolarów – budynek australijskiego parlamentu w Canberze;
 • 10 dolarów – wizerunek poetki i działaczki społecznej Mary Gilmore;
 • 20 dolarów – założyciel pierwszej na świecie lotniczej służby medycznej (Royal Flying Doctor Service of Australia);
 • 50 dolarów – wizerunek Edith Cowan, będącej pierwszą kobietą, która zasiadła w australijskim parlamencie;
 • 100 dolarów – wizerunek generała Sira Johna Monasha, inżyniera i australijskiego dowódcy wojskowego z czasu I wojny światowej.

Jak wyglądają banknoty AUD?

AUD awers dolara australijskiego (waluty Australii)

AUD rewers dolara australijskiego (waluty Australii)


Jak płacić w Australii?

Najbardziej popularne karty płatnicze, takie jak MasterCard czy VISA, są powszechnie akceptowalne. Można przy ich pomocy realizować płatności m.in. w restauracjach, barach, centrach handlowych, supermarketach. Ważne jest, aby jeszcze przed podróżą powiadomić oddział banku, w którym posiadamy konto, o planowanym wyjeździe za granicę, ponieważ pozwoli to na uniknięcie zablokowania karty, aż do momentu powrotu do kraju, z uwagi na podejrzenie oszustwa. Bankomaty w Australii są powszechne dostępne. Znaleźć je można w okolicach banków, centrach handlowych, a nawet w restauracjach oraz barach. Należy zapoznać się z prowizją pobieraną przez bank w związku z przewalutowaniem podczas wypłaty gotówki w zagranicznym bankomacie. Warto jednak zawsze mieć przy sobie niezbędną ilość gotówki, w razie gdyby płatność kartą została odrzucona lub prowizja podczas wypłaty okazała się bardzo wysoka

Dolar australijski – kantor Warszawa

W celu uniknięcia jakichkolwiek niedogodności, jeszcze przed podróżą powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią walutę, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się wyjazdem. Nie będziemy martwić się, że nie dokonamy zakupu ze względu na brak bankomatu w okolicy czy o problemy z zapłaceniem kartą przy transakcji. Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie dolary australijskie. Walutę Australii – dolara australijskiego – wymienią Państwo zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy dolara australijskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać dolarów australijskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Wymagane dokumenty do Australii

Obywatele Polscy udający się w podróż do Australii zobowiązani są do posiadania wizy. Turyści, którzy nie zamierzają przebywać w Australii przez okres dłuższy niż 90 dni (w celach turystycznych bądź biznesowych), mają możliwość ubiegania się o bezpłatną wizę turystyczną eVisitor online. Polacy udający się na terytorium Australii w celach turystycznych lub biznesowych mają możliwość uzyskania wizy turystycznej „Tourist visa 676” oraz biznesowej „Business Short Stay visa 456” w formie papierowej w Ambasadzie Australii w Berlinie. W przypadku, gdy nie planujemy podjąć pracy na terenie Australii lub zamieszkania na jej obszarze na stałe, najlepszą opcją jest zakup wizy online.

Podróż do Australii – jak się dostać do Australii?

Podróż do Australii, pomimo długości czasu poświęconego na dotarcie do niej, jest niezapomnianym przeżyciem. Warto jednak rozpocząć wyszukiwanie lotów do Australii jak najwcześniej, gdyż często jest to bardzo czasochłonne zajęcie, jeśli zależy nam na znalezieniu najkorzystniejszej oferty cenowej. Regularne sprawdzanie aktualnych ofert przewoźników jest istotnym elementem planowania podróży, ponieważ czasami zdarzają się bardzo korzystne oferty promocyjne.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie lotów z Europy do największych azjatyckich miast (m.in. do Kuala Lumpur, Bangkoku czy Singapuru, do których bilety lotnicze w trakcie promocji kosztują około 1300 – 1700 zł), a później z Azji do Australii. Loty z Azji do Australii oferują m.in. linie lotnicze FlyScoot, Air Asia, Singapore Airlines, Quantas, Malaysia Airlines. Dosyć rzadko zdarzają się promocyjne oferty przewoźników oferujących loty z Europy do Australii, jednak w trakcie planowania podróży warto zapoznać się z aktualną ofertą europejskich linii lotniczych.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. W centralnej części australijskiej pustyni zostały odnalezione najdroższe kamienie świata – opale. Pustynny klimat nie sprzyjał jednak rozwojowi normalnego życia, dlatego ludzie rozpoczęli budowę „podziemnych domów”. Często można spotkać w okolicy podziemne hotele i kościoły.
 2. Nazwa „Australia” wywodzi się od łacińskiego sformułowania “Terra australis incognita”, oznaczającego „nieznany kraj południowy”.
 3. Prawdziwym wartym zobaczenia klejnotem Australii jest Wielka Rafa Koralowa. Jest to największa na całym świecie rafa koralowa, rozciągająca się na długość około 2 tysięcy kilometrów. Wielka Rafa Koralowa widnieje na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.

Jaka waluta w Australii? Dolar australijski!

Nowoczesna infrastruktura największych australijskich miast takich jak Sydney, Melbourne czy Canberra jest kontrastem dla dzikiej, nienaruszonej poprzez działalność człowieka natury. To zderzenie dwóch światów gwarantuje, że w Australii każdy odnajdzie coś dla siebie.

Możesz chcieć również przeczytać