Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Azerbejdżanu?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 06.05.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Planujesz podróż do Azerbejdżanu? To państwo położone nad Morzem Kaspijskim, które graniczy z Gruzją, Armenią, Rosją, Iranem oraz Turcją. To kraj niezwykle egzotyczny, stanowiący doskonały cel podróży dla turystów spragnionych poznania czegoś zupełnie odmiennego i wyjątkowego. Jest to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się państw na świecie, głównie z uwagi na ilość znajdujących się na jego obszarze pokładów ropy naftowej. Stolica Azerbejdżanu – Baku – stanowi niezwykle interesujące połączenie tradycji z nowoczesnością. Owo połączenie sprawia, że stolica Azerbejdżanu tworzy niepowtarzalną atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci tego, kto zdecyduje się odwiedzić Baku, a pieniądze w Azerbejdżanie to kwestia bardzo istotna. W tym artykule odpowiemy na pytanie jaką walutę zabrać do Azerbejdżanu?

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ MANATY AZERSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Azerbejdżanu? Jaka waluta jest w Azerbejdżanie?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Azerbejdżanu (waluta w Azerbejdżanie) to manat azerski (inaczej manat azerbejdżański). Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla manata azerskiego lub manata azerbejdżańskiego to AZN.

Krótka historia waluty Azerbejdżanu

Azerbejdżańska Republika Demokratyczna oraz jej „następczyni” – Azerbejdżańska Socjalistyczna Republika Radziecka – w latach 1919-1923 wprowadziły własną walutę. Nosiła ona w języku azerbejdżańskim nazwę manat (منات) oraz rubel (рубль) w języku rosyjskim. Nominały zapisywane były w obu językach. Manat zastąpił pierwszego rubla zakaukaskiego po wartości nominalnej. W momencie przyłączenia Azerbejdżanu do Zakaukaskiej Radzieckiej Federalnej Socjalistycznej Republiki, manat został zastąpiony przez wprowadzonego wówczas drugiego rubla zakaukaskiego. Obecnie obowiązująca waluta Azerbejdżanu – manat azerski – stała się oficjalną 15 sierpnia 1992 roku.

Określenie manat pochodzi od rosyjskiego słowa Монета, wymawianego jako „maneta” i będącego zapożyczeniem z łaciny.

Jaka waluta w Azerbejdżanie? – flaga Azerbejdżanu

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Azerbejd%C5%BCanu

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić manaty azerbejdżańskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Azerbejdżanu jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta azerbejdżańska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Azerbejdżan – jak dzieli się manat azerski AZN?

1 manat azerbejdżański stanowi równowartość 100 gapików. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety o nominałach 1, 3, 5, 10, 20 i 50 gapików;
 • banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 manatów.

Azerbejdżan waluta – jak wyglądają manaty azerskie?

Kompleksowa wiedza na temat tego, jaka waluta obowiązuje w Azerbejdżanie, nieodłącznie składa się również ze znajomości wizerunków banknotów manata azerskiego. Na banknotach waluty Azerbejdżanu znajdują się:

 • 1 manat azerski – na awersie instrumeny charakterystyczne dla azerbejdżańskiej muzyki ludowej (Tar, Kamancha i Daf), na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle narodowych ornamentów oraz w rogu mapa Europy (symbol integracji Azerbejdżanu z tym kontynentem);
 • 5 manatów azerskich – na awersie wizerunki starożytnych pisarzy i poetów oraz starodawne, azerbejdżańskie księgi i część hymnu państwowego, na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle rysunków skalnych w Parku Narodowym Qobustan, przykłady pisma orchońskiego oraz w rogu mapa Europy;
 • 10 manatów azerskich – na awersie starożytne miasto Baku, a także Pałac Szachów Szyrwanu i Wieża Leandra na tle starożytnego muru miejskiego, na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle typowych ornamentów azerbejdżańskich dywanów;
 • 20 manatów azerskich – na awersie symbole władzy (miecz, hełm, tarcza oraz symbol pokoju – kwiat „Khary Bulbul”), natomiast na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle narodowych ornamentów Azerbejdżanu oraz w rogu mapa Europy;
 • 50 manatów azerskich – na awersie młodzi ludzie, schody, symbol światła i władzy (słońce), a także elementy matematyczne i chemiczne, natomiast na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle wzorów charakterystycznych dla dawnych azerbejdżańskich dywanów oraz w rogu mapa Europy;
 • 100 manatów azerskich – na awersie symbole rozwoju architektury, od czasów starożytnych aż po dzień dzisiejszy, na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle wzorów charakterystycznych dla dawnych azerbejdżańskich dywanów oraz w rogu mapa Europy;
 • 200 manatów azerskich – na awersie Centrum Hejdara Alijewa w Baku, na rewersie „mapa” Azerbejdżanu na tle charakterystycznych wzorów azerbejdżańskich dywanów oraz w rogu mapa Europy.

Jak wygląda AZN waluta Azerbejdżanu?

Manat azerski AZN – waluta Armenii (awers)

Manat azerbejdżański AZN – waluta Armenii (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijani_manat


Jak płacić w Azerbejdżanie?

Istnieje kilka rozwiązań dotyczących realizacji transakcji w trakcie pobytu w Azerbejdżanie. Pierwszą z nich jest dokonywanie płatności przy użyciu karty. Do akceptowalnych na terytorium Azerbejdżanu kart płatniczych należą: Maestro, VISA, American Express oraz MasterCard. Warto mieć na uwadze to, że bankomaty są dostępne w centralnej części miasta Baku. W mniejszych miastach może wystąpić problem z ich występowaniem. Transakcji przy użyciu karty dokonywać można w większych hotelach, centrach handlowych, restauracjach oraz supermarketach. Należy jednak pamiętać, że najbardziej spopularyzowaną formą płatności jest gotówka, preferowana przez większość właścicieli różnorakich usług. Ponadto dokonywanie płatności przy użyciu karty w trakcie pobytu w mniejszych miejscowościach może okazać się niemożliwe.

W celu uniknięcia jakichkolwiek niedogodności, jeszcze przed podróżą powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią walutę, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się wyjazdem. Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie manaty azerskie. Waluta Azerbejdżanu – manat azerbejdżański – jest dostępna zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy manata azerskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać dolarów australijskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Wymagane dokumenty do Azerbejdżanu

Od 10 stycznia 2017 roku obywatele Polscy, udający się w podróż do Azerbejdżanu, wizę turystyczną uzyskują drogą elektroniczną. Tego typu wizy wydawane są przy pomocy internetowego systemu noszącego nazwę ASAN VISA. Więcej informacji na ten temat osoby ubiegające się o wizę do Azerbejdżanu znaleźć mogą na stronie internetowej www.evisa.gov.az. Uzyskana w ten sposób wiza ważna jest przez okres 90 dni od momentu jej wydania i upoważnia podróżującego do pobytu na terenie Azerbejdżanu przez okres nieprzekraczający 90 dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu turysta ma możliwość wyjechać do Azerbejdżanu w dogodnym dla niego terminie. Internetowy system akceptuje płatność przy użyciu karty kredytowej bądź debetowej (Visa oraz MasterCard).

W trakcie aplikowania o przyznanie wizy podróżujący ma możliwość wybrania jednej z dwóch opcji w zależności od jego potrzeb. Pierwszą z nich jest wiza standardowa, na której wydanie czas oczekiwania wynosi 3 dni robocze. Natomiast drugi rodzaj wizy o nazwie urgent (pilna) wydawany jest w przeciągu 3 godzin. Koszt pierwszej z wymienionych wiz wynosi równowartość 23 USD, zaś ekspresowej 53 USD. Decyzja wizowa przesłana zostaje na adres mailowy podany przed składającego we wniosku. Dokument należy wydrukować, aby w trakcie kontroli granicznej bez problemu go okazać.

Podróż do Azerbejdżanu

Pomiędzy Polską a Azerbejdżanem nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Jednakże zaplanowanie podróży nie jest przez to problematyczne, ponieważ do Baku dolecieć można z wielu europejskich miast, do których bez problemu dostać możemy się tanimi liniami lotniczymi. Loty do Baku oferują takie linie lotnicze jak: Turkish Airlines, Aeroflot, Air Baltic, Azerbaijan Airline, Qatar Airways czy Lufthansa. Do Azerbejdżanu dolecieć można również tanią linią lotniczą węgierskiego przewoźnika Wizzair, oferującego lot na trasie Budapeszt-Azerbejdżan. Zdarza się, że bilety zakupić można w cenie 400-500 złotych, jeśli uda nam się trafić na atrakcyjną ofertę promocyjną.

Natomiast do Budapesztu bardzo tanio dostaniemy się np. korzystając z oferty Polskiego Busa (obecnie Flixbus), ponieważ ceny biletów zaczynają się już od 40 zł. Innym wyjątkowo tanim sposobem dostania się do Baku jest lot do Gruzji – do Kutaisi lub Tbilisi, do których loty oferują kolejno Wizzair oraz LOT i Ukraine International Airlines. Z Kutaisi bezpośrednim busem z lotniska dostać się można do Tbilisi. Na trasie Tbilisi-Baku kursują pociągi, na które bilety nabyć można w cenie oscylującej w okolicach 50 złotych.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Azerbejdżanie

 1. W Azerbejdżanie odbywają się niezwykle oryginalne zawody znane jako „siedem piękności”. Siedem kobiet rywalizuje w konkurencji polegającej na uszyciu pończoch w jak najkrótszym czasie. W tym celu organizatorzy udostępniają uczestniczkom szydełka i nici, aby mogły one wykonać zadanie. Rywalizację wygrywa ta z kobiet, która najszybciej „wyszydełkuje” najładniejsze pończochy.
 2. Na obszarze Azerbejdżanu znajduje się najwięcej na całym świecie wulkanów błotnych – jest ich ponad 400. Swoim kształtem przypominają stożek bądź płaską kopułę zwieńczoną kraterem. Powstały w miejscach wydobywania się na powierzchnię mieszaniny wody, iłu oraz piasku.
 3. Ogniste wieże to trzy wieżowce zlokalizowane w samym sercu azerbejdżańskiej stolicy. Zewnętrzne ściany tych nietypowych budynków pokryte zostały ekranem LED, dzięki czemu możliwym jest tworzenie efektownych wizualizacji świetlnych.

Jaka waluta do Azerbejdżanu? Manat azerbejdżański!

Azerbejdżan to również niezwykle zróżnicowana przyroda. To na jego obszarze znajduje się Park Narodowy Qobustan, który przyciąga rzesze turystów pragnących zobaczyć skały ozdobione prehistorycznymi petroglifami, pochodzącymi sprzed co najmniej 20 tysięcy lat oraz błotnymi wulkanami. Dla pasjonatów aktywnego wypoczynku doskonałym pomysłem jest wycieczka w góry Kaukazu. Jest to doskonała okazja do zobaczenia niezwykle urokliwych krajobrazów oraz odwiedzenia położonych w górach wiosek, w których pielęgnowane są azerbejdżańskie tradycje i obyczaje. Warto już wcześniej zadbać o wyjątkowość tej podróży i zaopatrzeć się w odpowiednią walutę – manat azerski jest do kupienia w kantorze Tavex zawsze od ręki!

Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Możesz chcieć również przeczytać