Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Brazylii?

Autorem artykułu jest Jakub Hertel – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 24.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
6 824,97 PLN/oz
  
+ 32,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,96 PLN/oz
  
+ 1,25 PLN

Brazylia jest największym państwem Ameryki Południowej, znanym między innymi z upraw kawy, pomnika Jezusa Odkupiciela czy rozpoznawalnych na całym świecie znakomitych piłkarzy. Sławą owiany jest również brazylijski karnawał odbywający się w Rio de Janeiro, słynący ze wspaniałej muzyki, urodziwych tancerek, fajerwerków i niesamowitych dekoracji. Brazylia to też przepiękne lasy deszczowe zamieszkiwane przez niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt, urokliwe, dzikie plaże i wodospad Iguazú leżący na granicy brazylijsko-argentyńskiej. To obowiązkowy punkt na liście każdego podróżnika, równie interesujący jak kwestia tego jaką walutę zabrać do Brazylii.


Jaką walutę zabrać do Brazylii? Jaka waluta w Brazylii?

Walutą obowiązującą w Brazylii jest real brazylijski o międzynarodowym oznaczeniu BRL. Swoim wyglądem symbol brazylijskiej waluty – reala brazylijskiego (R$) – przypomina amerykańskie dolary.

Po raz pierwszy waluta Brazylii została wprowadzona do obiegu przez Holendrów w 1654 roku w północnej części Brazylii. Od 1690 roku real brazylijski stał się oficjalną walutą całego państwa i był nią aż do 1942 roku. Wówczas został zastąpiony cruzeiro real. Obecna waluta Brazylii została ponownie wprowadzona do obiegu w 1994 roku. Jej pojawienie było jedną ze składowych przyczyniających się do realizacji planu dotyczącego stabilizacji ekonomicznej (Plano Real).

Nazwa „real” oznacza walutę królewską, natomiast termin „cruzeiro” jest bezpośrednim nawiązaniem do Krzyża Południa (Cruzeiro do Sul) – specyficznego gwiazdozbioru, dobrze widocznego z południowej półkuli. Natomiast słowo „centavo” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „setną część”.

Jak dzieli się real brazylijski? Podział waluty Brazylii

1 real brazylijski dzieli się na 100 centavos. Aktualnie w obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach: 2, 5, 10, 20, 50, 100 reali;
 • monety: 1, 5, 10, 25, 50 centavos;
 • moneta 1 real.

Obecnie moneta 1 centavo jest w dalszym ciągu używana, jednak jej emisja została wstrzymana w 2005 roku. Z uwagi na to brazylijskie ceny bardzo często zaokrąglane są do 5 lub 10 centavo.

Real brazylijski – oznaczenie waluty BRL

Brazylijskie monety mają podobne wzornictwo. Ich awersy zdobi wizerunek „wolności” – symbol politycznej swobody – natomiast rewersy ukazują nominały monet.

Rewersy brazylijskich banknotów przedstawiają:

 • 2 reais – żółw szylkretowy;
 • 5 reais – czapla biała;
 • 10 reais – ara zielono skrzydła;
 • 20 reais – marmozeta lwia;
 • 100 reais – granik wielki.

W dniu 22 kwietnia 2000 roku, dla upamiętnienia 500-lecia Brazylii, Bank Centralny Brazylii wyemitował banknot o wartości 10 reais. Awers banknotu zdobi wizerunek Pedro Alvaresa Cabrala – portugalskiego żeglarza i odkrywcy, pierwszego Europejczyka, który zobaczył Brazylię.

Jak wygląda real brazylijski? Banknoty BRL

Real brazylijski BRL – waluta Brazylii (awers)

Real brazylijski BRL – waluta Brazylii (rewers)


Jak dokonywać płatności w Brazylii?

Istnieje kilka możliwości realizowania płatności w trakcie pobytu w Brazylii. Bankomaty znajdują się w okolicach banków, w centrach handlowych i na rogach ulic. Warto jednak pamiętać o dosyć wysokiej prowizji pobieranej przez bank za transakcje realizowane poza granicami ojczystego kraju.

Karty kredytowe i debetowe (Visa, MasterCard, Maestro, American Express) są powszechnie akceptowane w większych ośrodkach miejskich. Będziemy mogli posłużyć się nimi w hotelach, supermarketach, restauracjach czy barach. Może jednak okazać się, że przy zakupach w mniejszym, ulicznym sklepie lub na straganie wystąpi kłopot z dokonaniem płatności. Ponadto zdarzają się problemy z odczytem karty przez terminal, co uniemożliwia dokonanie transakcji. Z uwagi na to karty należy używać tylko w nagłych sytuacjach.

Real brazylijski – kantor Warszawa

Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z płatnością najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotówkę jeszcze przed wyjazdem. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie reale brazylijskie. Walutę Brazylii – real brazylijski – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy reala brazylijskiego oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Brazylii?

Orientacyjne koszty w Brazylii, które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabela.

Produkt Cena w Brazylii (orientacyjna)
woda mineralna (1,5 l) 1,50 BRL
makaron (400 g) 2,00 BRL
filet z piersi kurczaka 14,00 BRL
hamburger (w małej knajpie) 6,00 BRL
szynka (1 kg) 25,00 BRL
chleb (sztuka) 2,50 BRL

Kurs real brazylijski – przelicznik BRL

Real brazylijski (BRL) Cena (stan w dn. 24.08.18 r., g. 11:30)
1 real brazylijski ok. 0,9138 PLN
1 real brazylijski ok. 0,2135 EUR
1 real brazylijski ok. 0,2470 USD

Podróż do Brazylii – niezbędne dokumenty

Dokumentem uprawniającym do wyjazdu do Brazylii jest ważny paszport. Obywatele polscy wybierający się w podróż nie mają obowiązku posiadania wizy turystycznej jeśli okres ich pobytu nie przekracza 90 dni. Natomiast w przypadku, gdy pobyt jest dłuższy, należy złożyć wniosek o przedłużenie prawa pobytu w celach turystycznych w siedzibie Policji Federalnej (Policia Federal) w czasie nie dłuższym niż 10 dni przed upływem terminu.

W trakcie przekraczania granicy Brazylii turysta otrzymuje kartę wjazdu. Ważnym jest, aby ją zachował i nie zgubił, ponieważ jej okazanie jest niezbędne w trakcie kontroli granicznej przy wyjeździe z państwa. Ponadto służby graniczne mają prawo domagać się okazania przez podróżującego biletu powrotnego oraz niezbędnych w trakcie podróży środków finansowych na okres pobytu w Brazylii, takich jak karta płatnicza czy gotówka.

Istnieje prawdopodobieństwo skrócenia bezwizowego pobytu przez policję graniczną. Wówczas w paszporcie podróżującego widnieje informacja (stempel) o zmniejszeniu długości pozwolenia na pobyt w Brazylii.

Jak dostać się do Brazylii?

Pomiędzy Polską a Brazylią nie ma żadnego bezpośredniego połączenia lotniczego. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ do Brazylii dolecieć można z przesiadką w jednym z europejskich bądź amerykańskich miast. Najbardziej komfortowe połączenia są przez Frankfurt (Lufthansa), Paryż (Air France), Amsterdam (KLM), Londyn (British Airways) czy Zurich (SWISS). Podróż z Warszawy na jedno z europejskich lotnisk trwa około 2-2,5 godziny, natomiast do Rio de Janeiro lub Sao Paulo czas lotu wynosi około 12 godzin.

Do najbardziej popularnych i obleganych lotnisk w Brazylii należą Galeăo w Rio de Janeiro, Guarulhos w Săo Paulo i Brasilia International Airport. Linie lotnicze Iberia, TAM Airlines i Alitalia są najbardziej znanymi spośród tych oferujących loty do Ameryki Południowej. Podróż najczęściej ma swój początek w Madrycie, Maladze, Barcelonie lub Mediolanie. Jeśli uda trafić się na atrakcyjną promocję bilety w obie strony można nabyć w cenie od około 800 do 1600 złotych.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. Najdłuższą rzeką w Brazylii i jednocześnie w całej Ameryce Południowej jest Amazonka. Jej długość jest jednak sprawą dość kontrowersyjną – najczęściej podawaną wartością jest 6400 km. Według innych źródeł Amazonka wyprzedza Nil pod względem długości o 390 km, osiągając tym samym 7040 km. W jej dorzeczu znajduje się Amazonia, las deszczowy kryjący w sobie prawdziwe bogactwo fauny i flory.
 2. W Brazylii odczuć można kulturowe wpływy Europy, Afryki i pozostałej części Ameryki Południowej. Przykładowo: obowiązującym w Brazylii urzędowym językiem jest brazylijska odmiana portugalskiego, posiadająca własną ortografię oraz dużą ilość zapożyczeń z języków afrykańskich.
 3. Odbywający się w Rio de Janeiro karnawał jest największym i najbardziej popularnym karnawałem na świecie. Jego rozpoczęcie ma miejsce w piątek przed środą popielcową, a całe wydarzenie trwa pięć dni i pięć nocy. Centralnym miejscem obchodów jest powstały w 1984 roku Sambodrom, zlokalizowany w miejscu narodzin brazylijskiej samby. W okresie trwania karnawału widzowie mają okazję podziwiać rywalizację pomiędzy szkołami samby, reprezentowane przez tancerki i tancerzy w przepięknych, barwnych strojach.
 4. Narodziny powszechnie znanej brazylijskiej samby miały miejsce około 1917 roku. Samba jest związana z afrykańskim tańcem ludu Bantu – jest to najbardziej powszechna ze wszystkim teorii o pochodzeniu tego rodzaju tańca. Jej zmysłowość podkreśla oryginalny charakter gorącej i niezwykle radosnej Brazylii.

Jaka waluta w Brazylii? Real brazylijski!

Ten niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym kraj to raj dla fanów surfingu, miłośników nurkowania i wędkarzy. Każdy, kto zobaczy to wszystko na własne oczy, nie będzie mógł jeszcze długo wyjść z podziwu atrakcji oferowanych przez Brazylię. Równie atrakcyjny jak samo państwo jest kurs wymiany reala brazylijskiego w kantorze Tavex – koniecznie odwiedź nasz punkt przed wylotem do Ameryki Południowej!

Możesz chcieć również przeczytać