Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 18.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
7 352,91 PLN/oz
  
+ 27,19 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,28 PLN/oz
  
- 0,13 PLN

Jednym z najbardziej słonecznych europejskich przystanków w podróży po wypoczynkowych krajach jest Bułgaria, która jest położona nad Morzem Czarnym. Zanim jednak rozbijemy parawan na plaży zapraszamy do zapoznania się z tym, jak korzystnie rozliczać się w Bułgarii. W dzisiejszym artykule w roli głównej pytanie jaką walutę zabrać do Bułgarii?


Jaką walutę zabrać do Bułgarii? Jaka waluta w Bułgarii?

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest oznaczany międzynarodowym skrótem BGN lew bułgarski.

Lew bułgarski jest w tej chwili wart około 2,25 zł (dokładny kurs lewa bułgarskiego). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Jak dzieli się lew bułgarski? Podział waluty Bułgarii

Lew bułgarski w monetach występuje w następujących nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek (odpowiednik groszy, 1 lewa = 100 stotinek) oraz 1, 2 lewa.

Banknoty bułgarskiego lewa występują w następujących nominałach: 2, 5, 10, 20, 50, 100. Obecnie w Bułgarii w obiegu jest zarówno moneta 2 lewa jak i banknot.

Jak wygląda waluta Bułgarii – lew bułgarski?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami lew bułgarski jest bardzo rzadko podrabiany, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić hologram obecny na każdym z banknotów – powinien on płynnie zmieniać barwę pod różnymi kątami padania światła oraz wyglądać dokładnie tak jak na wzorcach zamieszczonych wyżej. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia bułgarskich lewa można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Jak wygląda lew bułgarski?

BGN awers lewa bułgarskiego (waluty Bułgarii)

BGN rewers lewa bułgarskiego (waluty Bułgarii)


Jak płacić w Bułgarii?

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 20 i 50 lewa – można powiedzieć, że jest to mniej więcej odpowiednik 50 i 100 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach monety bułgarskiego lewa są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.

Lew bułgarski – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie lewa bułgarskie. Waluta Bułgarii – lew bułgarski – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Wymiana waluty w Bułgarii

Będąc w Bułgarii może się zdarzyć, że zabraknie nam pieniędzy wymienionych wcześniej w Polsce. Mamy dla Państwa miłą wiadomość, gdyż nasze kantory znajdują się także w Bułgarii. Ponadto dzięki obecności Tavex w Bułgarii możemy również skorzystać z usługi Tavex Wise – szybkiego przesyłu pieniędzy pomiędzy oddziałami Tavex we wszystkich krajach. W ciągu 5 min ktoś z Polski może przesłać nam pieniądze wprost do oddziału np. w Warnie.

Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś bułgarskie lewa, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (maj i połowa września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Jak dostać się do Bułgarii?

Do tego kraju możemy dotrzeć praktycznie każdym sposobem transportu, jaki tylko przyjdzie nam do głowy. Bezpieczne i codzienne loty do Bułgarii z Polski oferuje m.in. polska linia LOT, a podróż trwa ok. 2 godziny.

Podróż autokarem będzie zdecydowanie tańsza, niemniej jednak przebiegnie w dużo mniej komfortowych warunkach, gdyż autokar potrzebuje ponad 30 godzin na pokonanie trasy do Bułgarii. Podobny czas trwania podróży obowiązuje w przypadku pociągu. Szybszą alternatywą jest podróż prywatnym samochodem – pokonanie dystansu ok. 1600 km powinno zająć mniej więcej 21 godzin.

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta w Bułgarii? Lew bułgarski!

Bułgaria słynie ze Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków, dwóch najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych, w których życie tętni od rana do wieczora, z krótką przerwą na sen i naładowanie baterii na kolejny dzień. Udana podróż i niezapomniane wrażenia z pewnością powinny być zabezpieczone odpowiednią ilością gotówki, dlatego już dziś zamów lewy bułgarskie w kantorze Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać