Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Chin?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 21.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 349,08 PLN/oz
  
+ 25,47 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,19 PLN/oz
  
- 0,38 PLN

Chiny są niezwykłym państwem, które zachwyci każdego swoją wyjątkowością i odmiennością. Intryguje tajemniczą kulturą, egzotyką, pięknem krajobrazów i zabytkami będącymi świadectwem wspaniałej historii. Miłośnicy przyrody będą mieli okazję odwiedzić przepiękne rezerwaty, charakteryzujące się niesamowitymi widokami, które na długo pozostaną w ich pamięci. Osoby zainteresowane teatrem z pewnością zafascynuje Opera Pekińska, a architektów wnętrze Feng Shui czy starożytne sposoby planowania budowy domów. Pasjonaci sportu będą mieli możliwość poznania starożytnych sztuk walki, takich jak kung-fu. Chiny są również znane z nieprzeciętnej, oryginalnej kuchni – przecież potrawa z psa czy kota nie jest spotykana na co dzień, więc odważni miłośnicy smakowych doznań z pewnością poczują się w Chinach jak w raju. Jeszcze przed wyjazdem jesteśmy przekonani, że podróż do Chin zagwarantuje multum atrakcji – przed urlopowym szaleństwem potrzebujemy jeszcze tylko odpowiedzieć sobie na pytanie jaką walutę zabrać do Chin?


Jaką walutę zabrać do Chin? Jaka waluta w Chinach?

Walutą obowiązującą w Chinach jest juan chiński (inaczej renminbi) oznaczany skrótem CNY lub RMB. Obecna waluta Chin – juan chiński lub renminbi – pierwszy raz została wyemitowana w 1948 roku w trakcie wojny domowej, na zlecenie Chińskiej Republiki Ludowej. W 1993 roku została zawarta umowa pomiędzy Chińskim Bankiem Ludowym a bankami centralnymi graniczącymi z Chinami, umożliwiająca wykorzystanie waluty w transakcjach handlowych.

Juan chiński oznaczany symbolem ¥ w dosłownym znaczeniu oznacza „pieniądz”, natomiast renminbi tłumaczy się jako „walutę dla ludu”. Nazwy chińskiej waluty stosowane są na przemian. Juan chiński używany jest na obszarze całych Chin, z wyjątkiem jednostek administracyjnych Hongkongu oraz Makau – walutą obowiązującą na obszarze Hongkongu jest dolar hongkoński, a w Makau peteca.

Ponadto chińska waluta posiada dwa odrębne rynki. Na rynku wewnętrznym obowiązującą walutą jest tzw. onshore renminbi, natomiast na rynku zewnętrzym (zagranicznym) offshore renminbi.

Jak dzieli się juan chiński? Podział waluty Chin

Jeden juan chiński dzieli się na 10 jiao (角), natomiast jeden jiao na 10 fenów (分). Obecnie w obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100 juanów;
 • banknoty o nominałach: 1, 2, 5 jiao;
 • monety: 1, 2, 5 fenów;
 • monety: 1, 5 jiao;
 • monety: 1 juan.

Juan chiński – oznaczenia waluty CNY

Nominały od 1 jiao do 100 juanów dostępne są w postaci banknotów. Awersy banknotów 1, 5, 10, 20, 50 i 100 juanów zdobi wizerunek Mao Zedonga – chińskiego polityka, przewodniczącego Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin.

Natomiast rewersy banknotów przedstawiają:

 • 1 juan – Jezioro Zachodnie w Hangzhou;
 • 5 juanów – Góra Tai w prowincji Shandong;
 • 10 juanów – Trzy Przełomy Jangcy w Chinach Centralnych;
 • 20 juanów – rzeka Li w Guilin;
 • 50 juanów – pałac Potala w Tybecie;
 • 100 juanów – Wielka Hala Ludowa w Pekinie.

Jak wygląda juan chiński? Banknoty CNY

CNY awers juana chińskiego renminbi RMB (waluty Chin)

CNY rewers juana chińskiego renminbi RMB (waluty Chin)


Jak dokonywać płatności w Chinach?

Istnieje kilka możliwości dokonywania płatności w trakcie pobytu w Chinach. W większych miastach funkcjonuje mrozwinięta sieć bankomatów oznaczonych logiem Visy lub Maestro. Można w nich dokonać wypłaty gotówki przy użyciu międzynarodowej karty kredytowej lub debetowej. Należy jednak pamiętać, że w większości bankomatów występuje limit jednorazowej wypłaty w kwocie 2500 RMB. Aby wypłacić większą ilość gotówki trzeba dokonać kilka kolejnych wypłat bezpośrednio po sobie, co może być dosyć uciążliwe. W większości regionów znajdują się oddziały Bank of China, gdzie bez problemu można pobrać potrzebną gotówkę.

Kartą można posłużyć się w większych sklepach, supermarketach, centrach handlowych, czy hotelach. Warto jednak przed zakupami upewnić się czy istnieje możliwość płatności kartą.  Należy też uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy kilkukrotnie pobierają opłatę za jedną konkretną transakcję.

Jeśli planujemy podróż w odległe rejony Chin (na prowincję, do mniejszych miast) należy zaopatrzyć się w gotówkę, ponieważ tam dokonanie transakcji przy pomocy karty często jest niemożliwe. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z płatnością najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotówkę jeszcze przed wyjazdem. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie juany chińskie. Walutę Chin – juan chiński (renminbi) – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy juana chińskiego oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Chinach?

Orientacyjne koszty w Chinach, które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabela.

Produkt Cena w Chinach (orientacyjna)
chleb (1 sztuka) 10,00 RMB
masło (200 g) 35,00 RMB
makaron (400 g) 20,00 RMB
cukier (1 kg) 10,00 RMB
chipsy (duża paczka) 8,00 RMB
szynka (1 kg) 40,00 RMB

Kurs juan chiński (renminbi) – przelicznik CNY / RMB

Juan chiński renminbi (CNY/RMB) Cena (stan w dn. 21.08.18 r., g. 12:00)
1 juan chiński ok. 0,54608 PLN
1 juan chiński ok. 0,12692 EUR
1 juan chiński ok. 0,14611 USD

Podróż do Chin

Niezbędnym dokumentem uprawniającym obywateli polskich do wyjazdu do Chin jest wiza. Osoby ubiegające się o ten dokument powinny posiadać paszport ważny minimum pół roku od daty założenia, wypełniony wniosek wizowy, aktualną fotografię naklejoną na wniosek wizowy, potwierdzenie rezerwacji biletów lotniczych w obie strony oraz rezerwacji hotelu. Czas rozpatrzenia wniosku wizowego w trybie zwyczajnym wynosi tydzień czasu, natomiast w trybie ekspresowym 1-2 dni. Przy wyborze drugiej opcji należy liczyć się z dodatkowym kosztem. Niezbędne informacje dotyczące opłat znajdują się na stronie internetowej wydziałów konsularnych.

Jeśli planujemy wyjazd do Hongkongu dokumentem uprawniającym do wyjazdu jest paszport. Jeśli nie posiadamy wizy to pobyt w tym regionie Chin nie może przekraczać 90 dni.

Jak dostać się do Chin?

Wybierając środek transportu, którym dostaniemy się do Państwa Środka, warto wziąć pod uwagę na czym najbardziej nam zależy.

Jeśli jest to czas i komfort, najlepszym rozwiązaniem będzie podróż samolotem. Na lotnisko międzynarodowe w Pekinie można dolecieć z większości stolic europejskich. Bezpośrednio z Polski do Pekinu – stolicy Chin – można dostać się liniami LOT oraz Air China.

Jeśli kierujemy się tym, aby przelot był jak najtańszy, warto sprawdzić ofertę linii lotniczych takich jak: Ukraine International Airlines z przesiadką w Kijowie, Aeroflot z przesiadką w Moskwie, czy SAS z przesiadką w Kopenhadze. Ponadto, jeśli trafimy na promocję i dokonamy zakupu biletów w atrakcyjnej cenie, będziemy mogli dolecieć do Chin liniami Lufthansy, Finnair, Qatar Airways czy Emirates (najtaniej do Pekinu i Szanghaju).

Jeśli nie zależy nam na czasie dobrym rozwiązaniem będzie podróż pociągiem z Rosji lub Kazachstanu. W przypadku, gdy zdecydujemy się na podróż z lokalnymi przewoźnikami koszty znacznie zmaleją. Innym środkiem transportu jest autobus, którym do Chin dojechać możemy z Pakistanu, Nepalu, Wietnamu, Laosu i Birmy.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. Na całym świecie panuje popularny mit, według którego Wielki Mur Chiński, symbol potęgi Chin, jest jedyną budowlą widoczną gołym okiem z kosmosu. Jego wysokość wynosi około 1000 metrów nad poziomem morza, a ściany wykonane zostały z granitowych płyt mierzących 6,5 m grubości i 6,6 m wysokości. Mimo ogromnych rozmiarów, Wielki Mur Chiński nie jest widoczny „gołym okiem” z odległego kosmosu, podobnie jak żadna inna obecnie znana nam budowla. Faktem jest natomiast, iż można go zobaczyć z niskiej orbity okołoziemskiej, wraz z innymi ogromnymi budowlami (lotniska, autostrady itp.).
 2. Charakterystyczną cechą kultury chińskiej jest jej znaczny związek ze światem przyrody. Wynikiem tej tradycji jest niezwykle rozwinięta chińska medycyna ludowa (akupunktura, akupresura, masaże, aromaterapia, ziołolecznictwo, ćwiczenia oddechowe), zyskująca coraz większą popularność w krajach Zachodu.
 3. Najbardziej znaczącym świętem w Chinach jest Nowy Rok, utożsamiany ze Świętem Wiosny. Jest on obchodzony na przełomie dwóch pierwszych miesięcy roku – stycznia i lutego. Z kolei najwięcej turystów odwiedza Chiny w trakcie trwania Międzynarodowego Święta Latawców w Weifang (w kwietniu), Święta Smoka (w czerwcu) oraz Święta Lodu i Śniegu w Harbinie (zimą).

Jaka waluta w Chinach? Juan chiński!

W Chinach zobaczymy zarówno dynamicznie rozwijający się przemysł, jak i niezwykle fascynującą, dziką przyrodę. Ponadto Państwo Środka cechuje oryginalna, kształtująca się od wieków kultura – historia tego kraju sięga 5 tysięcy lat przed naszą erą. Starożytna cywilizacja chińska pozostawiła po sobie mnóstwo wynalazków wykorzystywanych do dnia dzisiejszego, takich jak papier, porcelana, czy jedwab.

Możesz chcieć również przeczytać