Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 30.05.2017
Cena złota (XAU-PLN)
5 078,45 PLN/oz
  
- 2,69 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,24 PLN/oz
  
- 0,06 PLN

Jaką walutę zabrać na wakacyjny wyjazd do Chorwacji? Wymienić złotówki na miejscu, kupić euro w Polsce i wymienić w Chorwacji, a może jednak zakupić kuny chorwackie od razu w Polsce? A może jednak wziąć kartę i wypłacać kuny z miejscowych bankomatów? Przed takimi pytaniami stają co roku tysiące polskich turystów wyjeżdżających na wspaniałe wakacje w śródziemnomorskich kurortach. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, jak najlepiej zaplanować swoje płatności w podróży tak żeby z wyjazdu przywieźć wspaniałe wspomnienia, a nie zawyżone rachunki!

Na potrzeby artykułu założymy, że na wyjeździe planujemy wydać równowartość 1.000 PLN,

Zakup kun chorwackich w Polsce

Ze względu na popularność Chorwacji wśród podróżujących, dostępność kuny chorwackiej w kantorach nie jest problematyczna – większość kantorów, szczególnie w sezonie wakacyjnym, posiada tę walutę w wystarczających ilościach.

Jak wygląda kurs tej waluty? Tutaj niestety trzeba być ostrożnym – warto porównać kurs na stronach kilku punktów wymiany walut. Kurs kuny chorwackiej w kantorze Tavex na moment pisania artykułu (30.05, 16:00) to 0,575. Oznacza to, że za 1.000 PLN otrzymalibyśmy 1739 kuny chorwackie. Wśród dodatkowych zalet tego rozwiązania można wymienić fakt, że nie musimy martwić się poszukiwaniem banku/kantoru/bankomatu na miejscu, a tylko cieszyć się urlopem.

Zakup kun chorwackich za euro kupione w Polsce

Alternatywą, często praktykowaną przez turystów, jest zakup euro w Polsce i wymiana go na euro już w chorwackim banku lub kantorze. Sprawdźmy więc, jak cenowo plasuje się to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę, że zachodzi tu podwójne przewalutowanie – najpierw ze złotówek na euro, a następnie z euro na kuny. Kurs euro na moment pisania artykułu to 4,205, co oznacza, że za 1.000 PLN otrzymalibyśmy 237,81 EUR. Następnie, chcielibyśmy przewalutować je w Chorwacji w banku lub kantorze. Kursy w chorwackich kantorach w nieturystycznych lokalizacjach to w tej chwili około 7,30. Oznacza to, że za 1 euro otrzymamy 7,30 HRK – a za nasze 237,81 EUR otrzymamy 1736 kun chorwackich.

Zakup kun chorwackich za złotówki

Może więc nie warto angażować się w podwójne przewalutowania tylko wymienić złotówki bezpośrednio na kuny w Chorwacji? Sprawdźmy więc – aktualny kurs skupu PLN w chorwackich kantorach to około 1,70 – oznacza to, że za 1 złotówkę otrzymamy 1,7 kuny. Stąd możemy prosto policzyć – 1.000 PLN to 1.700 kun chorwackich. Przy tym rozwiązaniu warto też pamiętać, że niektóre kantory mogą nie skupować polskich złotych.

Płatności kartą i wypłaty z bankomatów

W tej kwestii niestety nie możemy dokładnie oszacować kosztów – bardzo wiele zależy od kosztów wypłat z bankomatów, prowizji banków i kursów przewalutowań transakcji. Zdecydowanie warto jednak mieć rezerwę „na czarną godzinę” na karcie – nigdy nie wiadomo czy nie napotkamy niespodziewanych kosztów, na które powinniśmy być jakkolwiek przygotowani.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Porównanie płatności kuną chorwacką

Sposób wymianyOtrzymana kwota w kunachKomfort wymiany
Wymiana złotówek na kuny w Tavex1739 kunOszczędzamy cenny czas urlopu
Wymiana PLN -> EUR, EUR -> HRK1736 kunKonieczność dwukrotnej wizyty w kantorze, również na urlopie
Wymiana złotówek na kuny1700 kunKonieczność szukania dobrego kantoru w Chorwacji

Podsumowując, warto przed wyjazdem poświęcić kilka chwil na znalezienie dobrego kantoru i zakupić waluty w Polsce – szkoda tracić cenny czas urlopu na poszukiwania kantorów, banków i dobrych kursów, kiedy można zachwycać się wspaniałymi widokami i czystą ciepłą wodą Morza Śródziemnego. Aktualny kurs kuny chorwackiej w Tavex zawsze dostępny na https://tavex.pl/pl/kantor-warszawa/.

Cena złota (XAU-PLN)
5 078,45 PLN/oz
  
- 2,69 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,24 PLN/oz
  
- 0,06 PLN

Możesz chcieć również przeczytać