Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 30.05.2017
Cena złota (XAU-PLN)
6 821,35 PLN/oz
  
+ 36,68 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,82 PLN/oz
  
+ 1,24 PLN

Zapraszamy do pierwszego artykułu z cyklu, w którym opiszemy najważniejsze cechy walut dostępnych w naszej ofercie. W dzisiejszym wydaniu opiszemy kunę chorwacką – walutę znanego wakacyjnego kurortu położonego nad Morzem Adriatyckim. Jako, że jest to bardzo popularny kierunek zagranicznych wyjazdów wakacyjnych, opłaca się wcześniej wiedzieć jak rozliczać się w tym uroczym kraju. Nie warto tracić czasu na poszukiwanie kantorów, bankomatów czy innych finansowych placówek, a pieniądze w Chorwacji nie powinny stanowić dla nas problemu. Jaką walutę zabrać do Chorwacji? Przed takim pytaniem stają co roku tysiące polskich turystów wyjeżdżających na wspaniałe wakacje w śródziemnomorskich kurortach. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, jak najlepiej zaplanować swoje płatności w podróży, tak żeby wyjazd do Chorwacji zaowocował we wspaniałe wspomnienia, a nie zawyżone rachunki!

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ KUNY CHORWACKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Chorwacji? Jaka waluta jest w Chorwacji?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Chorwacji (waluta w Chorwacji) to kuna chorwacka. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla kuny chorwackiej to HRK.

Krótka historia waluty Chorwacji

Najmłodsza (najświeższa) historia kuny chorwackiej sięga roku 1994, kiedy to waluta ta została ponownie wprowadzona do obiegu w Republice Chorwackiej. Wcześniej, w latach II wojny światowej 1941-1945, aktualna waluta Chorwacji – kuna chorwacka – obowiązywała w Niezależnym Państwie Chorwackim (tzw. pierwsza kuna). Nazwa waluty ma swoje początki w średniowieczu, kiedy to jednostką stosowaną do rozliczeń była właśnie skóra kun.

Jaka waluta w Chorwacji? – flaga Chorwacji

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Chorwacji

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić kuny chorwackie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Chorwacji jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta chorwacka może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Chorwacja – jak dzieli się kuna chorwacka HRK?

1 kuna chorwacka stanowi równowartość 100 lip. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip;
  • monety o nominałach 1, 2 i 5 kun chorwackich;
  • banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun chorwackich.

Chorwacja waluta – jak wyglądają kuny chorwackie?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami, kuna chorwacka jest bardzo rzadko podrabiana, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości w kwestii tego, jaka waluta obowiązuje w Chorwacji i czy na pewno otrzymane banknoty to kuny chorwackie, warto sprawdzić hologram obecny na banknotach 50 kun i większych. Hologram powinien płynnie zmieniać barwę pod różnymi kątami padania światła. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia kun chorwackich można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Jak wygląda HRK waluta Chorwacji?

Kuna chorwacka HRK – waluta Chorwacji (awers)

Kuna chorwacka HRK – waluta Chorwacji (rewers)

Źródło zdjęć banknotów: https://tavex.lv/


Jak płacić w Chorwacji? Czym najlepiej płacić w Chorwacji?

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 100 i 200 kun. Można powiedzieć, że jest to mniej więcej odpowiednik 50 i 100 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach monety kun chorwackich są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane. Czy powinno się zatem wymienić złotówki na miejscu, kupić euro w Polsce i wymienić w Chorwacji, a może jednak zakupić kuny chorwackie od razu w Polsce? A może jednak wziąć kartę i wypłacać kuny z miejscowych bankomatów?

Czy warto kupić kuny chorwackie w Polsce?

Ze względu na popularność Chorwacji wśród podróżujących, dostępność kuny chorwackiej w kantorach nie jest problematyczna – większość kantorów, szczególnie w sezonie wakacyjnym, posiada tę walutę w wystarczających ilościach.

Czy w Chorwacji można płacić euro i dolarami?

Alternatywą, często praktykowaną przez turystów, jest zakup euro w Polsce i wymiana go na kuny już w chorwackim banku lub kantorze. Sprawdźmy więc, jak cenowo plasuje się to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę, że zachodzi tu podwójne przewalutowanie – najpierw ze złotówek na euro, a następnie z euro na kuny. To koronny argument przemawiający za tym, aby kupić kuny chorwackie jeszcze w Polsce. Poza tym bardzo wiele zależy od kosztów wypłat z bankomatów, prowizji banków i kursów przewalutowań transakcji. Zdecydowanie warto jednak mieć rezerwę „na czarną godzinę” na karcie – nigdy nie wiadomo czy nie napotkamy niespodziewanych kosztów, na które powinniśmy być jakkolwiek przygotowani.

Gdzie kupić kuny chorwackie? Kuna chorwacka kantor Warszawa

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również kuny chorwackie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany kuny chorwackiej, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny Chorwacja 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Chorwacji?

Ceny w Chorwacji, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Chorwacji zapewnią nam spokojny wypoczynek. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile kun wziąć do Chorwacji.

Nazwa produktu i jego waga / ilość Cena w kunach chorwackich HRK
owoce – jabłka 1 kg 9,00 HRK
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 6,00 HRK
ziemniaki 1 kg 5,00 HRK
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 50,00 HRK
jajka 10 szt. 12,50 HRK
mleko 1 l 6,00 HRK
woda 1,5 l 6,50 HRK
piwo 0,5 l 8,00 HRK

Kuna chorwacka kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany kuny chorwackiej kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolar Waluta Chorwacja – 1 kuna chorwacka HRK
1 złotówka polska PLN 1 HRK = 0,5824 PLN
1 euro EUR 1 HRK = 0,1355 EUR
1 dolar amerykański USD 1 HRK = 0,1511 USD

Jeśli po wyjeździe pozostały Ci jakieś kuny chorwackie, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (od maja do połowy września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem. Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

Chorwacja waluta – kuna chorwacka (awers)

Chorwacja waluta – kuna chorwacka (rewers)


Chorwacja jaką walutę zabrać? Kuna chorwacka HRK!

Podsumowując, warto przed wyjazdem poświęcić kilka chwil na znalezienie dobrego kantoru i zakupić walutę w Polsce. Posiadając przed wyjazdem wiedzę odnośnie tego, że kuna chorwacka to oficjalna waluta Chorwacji, po prostu szkoda tracić cenny czas urlopu na poszukiwania kantorów, banków i dobrych kursów. Gdy dylemat tego, jaka waluta obowiązuje w Chorwacji, już nam nie towarzyszy, można bez zmartwień zachwycać się wspaniałymi widokami i czystą oraz ciepłą wodą Morza Śródziemnego.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Możesz chcieć również przeczytać