Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Danii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 07.01.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Dania jest przepięknym zakątkiem Europy, położonym w jej nieco odległej, północnej części. Ze względu na jej niewielkie rozmiary podczas jednej wyprawy można odwiedzić najciekawsze miejsca na obszarze całego państwa. Kraj stanowi idealne miejsce na rodzinny wypoczynek z uwagi na mnogość atrakcji turystycznych. Interesujące pod względem turystycznym miasta, wspaniałe i stanowiące dla wielu niezwykłe wyzwanie trasy rowerowe czy przepiękne rozległe plaże to tylko nieliczne atrakcje oferowane przez Danię. Ponadto tajemniczość i nastrojowość duńskich miast przyciąga o każdej porze roku rzesze zakochanych, pragnących spędzenia wspaniałych chwil ze swoją drugą połówką w pięknej, romantycznej scenerii. Romantyczność wyjazdu nie powinna zostać zakłócona przez problemy z gotówką, dlatego w tym artykule opowiadamy o tym jaką walutę zabrać do Danii.


Jaką walutę zabrać do Danii? Jaka waluta w Danii?

Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, oznaczana międzynarodowym skrótem DKK. Korona duńska jest środkiem płatniczym Danii od 1873 roku. Powstała w wyniku utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Innymi członkami należącymi do Unii były Norwegia oraz Szwecja. Po rozpadzie Unii, mającym miejsce po zakończeniu I wojny światowej, państwa skandynawskie podjęły decyzję o zachowaniu istniejącej nazwy waluty – korony duńskiej.

Jak dzieli się korona duńska? Podział waluty Danii

1 korona duńska dzieli się na 100 øre. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 koron;
 • monety 1, 2, 5, 10, 20 koron;
 • moneta 50 øre.

Emisją korony duńskiej zajmuje się Narodowy Bank Duński (Danmarks Nationalbank).

Korona duńska – oznaczenia waluty DKK

Awersy banknotów przedstawiają duńskie mosty:

 • 50 koron – Most Sallingsund, przecinający Salling Sund pomiędzy wyspą Mors i półwyspem Salling na stałym lądzie;
 • 100 koron – Most kratownicowy nad cieśniną Little Belt;
 • 200 koron – Nippelsbro, czyli most zwodzony w porcie Inner Harbor w Kopenhadze;
 • 500 koron – Most Queen Alexandrine, most drogowy przecinający Ulv Sund pomiędzy wyspami Zelandii i Møn w Danii.
 • 1000 koron – Storebæltsforbindelsen, przecinający cieśninę Wielkiego Pasa między duńskimi wyspami Zelandia oraz Fionia.

Awersy monet przedstawiają:

 • 50 øre – Koronę króla Danii Chrystiana V, używaną podczas koronacji wszystkich absolutystycznych królów Danii;
 • 1, 2, 5, 10 oraz 20 koron – wizerunek Małgorzaty II, Królowej Danii, będącej najwyższym autorytetem Kościoła Danii oraz naczelną przywódczynią duńskiej obrony.

Jak wygląda korona duńska?

DKK awers korony duńskiej (waluty Danii)

DKK rewers korony duńskiej (waluty Danii)


Jak dokonywać płatności w Danii?

W Danii istnieje doskonale rozwinięta sieć bankomatów, jednakże wypłata gotówki przy użyciu polskiej karty nie jest możliwa w każdym z nich. Dlatego warto przed wyjazdem uzyskać informację na ten temat w oddziale banku. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że wypłata gotówki poza granicami kraju często wiąże się z naliczeniem dodatkowych opłat. Realizacja transakcji przy pomocy kart debetowych oraz kredytowych jest możliwa w większości miast, hotelach, restauracjach, barach, czy sklepach. Jednakże wybierając się na odległe prowincje warto posiadać niezbędną gotówkę, gdyż może wystąpić sytuacja, w której płatność kartą będzie niemożliwa. Ponadto przy realizacji płatności przy użyciu karty kredytowej, czy debetowej naliczana jest dodatkowa prowizja banku, związana z kosztami przewalutowania (często dużo bardziej niekorzystna niż wymiana gotówki w kantorze). W Danii występują karty debetowe Dankort, które w niektórych miejscach bywają jedynymi akceptowalnymi kartami.

Korona duńska w kantorze warszawskim

Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie posiada w swojej ofercie korony duńskie. Walutę Danii – koronę duńską – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy korony duńskiej oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!


Dania – niezbędne dokumenty

Dokumentem uprawniającym obywateli polskich do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Danii jest ważny paszport (co najmniej 3 miesiące od planowanego wyjazdu) lub dowód osobisty. Jest to związane z prawem przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Pobyt na obszarze Danii bez posiadania dodatkowych dokumentów możliwy jest przez okres 3 miesięcy.

Jak dostać się do Danii?

Opcji dostania się na terytorium Danii jest kilka, a wybór którejś z nich zależy od indywidualnych preferencji podróżującego.

Pierwszą z nich jest podróż promem. Rejsy promowe z Polski odbywają się m.in. na trasach: Świnoujście-Ronne, Świnoujście-Kopenhaga, Kołobrzeg-Nexo. Niektóre z nich są rejsami wycieczkowymi, umożliwiającymi jednodniową podróż do części duńskich miejscowości. Mogą one trwać od jednego do nawet kilku dni, pozostawiając podróżujących w konkretnym miejscu w Danii, a później ich odbierając. W trakcie części rejsów możliwa jest podróż z rowerem czy samochodem.

Inną opcją jest podróż do Danii samochodem, przez niemiecką granicę. Jest to najczęściej wybierana przez polskich turystów opcja, pomimo długiej, kilkunastogodzinnej podróży. Jednakże trasa z Polski do Niemiec, a później z Niemiec do Danii należy do dosyć przyjemnych. Przez jej większość poprowadzone są drogi szybkiego ruchu bądź autostrady, będące bezpłatne na terenie Niemiec i Danii. Dzięki temu podróż do Danii oferowana jest przez dużą ilość autobusowych przewoźników. Jeśli zależy nam na krótszym czasie podróży warto skorzystać z opcji łączonej, a mianowicie przebycia części drogi samochodem, a pozostałej trasy promem z Niemiec lub Szwecji.

Ostatnią, najbardziej komfortową opcją podróży jest przelot samolotem. Dzięki prężnie rozwijającym się tanim liniom lotniczym ta opcja podróży jest coraz częściej wybierana. Staje się również bardziej dostępna, dlatego Danię z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów z Polski. Dzięki temu państwo odwiedzić można posiadając wyłącznie bagaż podręczny. Kolejnym atutem tej opcji jest to, że w Kopenhadze znajduje się jedno z najnowocześniejszych lotnisk na świecie – Kastrup.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. Twórcą popularnych na całym świecie klocków LEGO jest Duńczyk Ole Kirk Christiansen. Nazwa klocków pochodzi od duńskiego zwrotu „Leg godt”, co znaczy „baw się dobrze”. Siedziba firmy znajduje się w mieście Billund. W tej samej miejscowości zlokalizowany jest również Legoland – park rozrywki każdego roku odwiedzany przez rzeszę turystów.
 2. W okolicach Kopenhagi położony jest jeden z najstarszych na świecie i w dalszym ciągu funkcjonujący park rozrywki o nazwie Dyrehavsbakken. Jego powstanie datuje się na rok 1583. Każdego roku odwiedza go prawie trzy miliony osób!
 3. Opalanie w dosyć niecodziennych miejscach nie jest Duńczykom obce – idealne miejsce na odpoczynek i piknik w słoneczny dzień stanowi… cmentarz! Jednym z najbardziej popularnych w Kopenhadze jest cmentarz o nazwie Assistens. To właśnie na nim często można napotkać „biesiadujące” rodziny czy opalające się pomiędzy nagrobkami kobiety. Dla Duńczyków cmentarz nie jest wyłącznie kojarzony z miejscem smutku, ale również z miejscem życia.

Jaka waluta w Danii? Korona duńska!

Prom, samochód czy samolot – morskie burzliwe fale, piękne drogi wiodące przez rozmaite krajobrazy czy w końcu widok na Europę Północną z lotu ptaka. Niezależnie od wybranego środka transportu, podróż do Danii będzie niezapomnianą przygodą. W tej wycieczce musi towarzyszyć Wam korona duńska – waluta Danii, którą w dowolnej ilości otrzymacie w kantorze Tavex w Warszawie!

Możesz chcieć również przeczytać