Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Gruzji?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 26.08.2016
Cena złota (XAU-PLN)
7 346,47 PLN/oz
  
+ 15,22 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,31 PLN/oz
  
- 0,14 PLN

Z roku na rok Gruzja staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym dla polskich turystów. Do wyjazdu zachęcają nie tylko pyszna kuchnia i wspaniałe miejsca, lecz również korzystne ceny, zarówno przelotów, jak i noclegów i posiłków na miejscu. Odpowiedzmy zatem na pytanie jaką walutę zabrać do Gruzji?


Jaką walutę zabrać do Gruzji? Jaka waluta w Gruzja?

Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari gruzińskie. Lari oznaczane jest międzynarodowym kodem GEL.

Przeliczmy, ile polskich złotych jest wart każdy z nominałów. Waluta Gruzji na moment pisania artykułu była warta 1,80 PLN – aktualny jej kurs można zawsze sprawdzić na naszej stronie wymiany walut. Jadąc do Gruzji warto wcześniej przygotować sobie tego typu ściągawkę, dzięki której możemy dokładnie sprawdzić nasze bieżące wydatki. Przy zakupie lari gruzińskie w Tavex taką tabelkę można otrzymać od razu, z dokładnie takim samym kursem, po jakim została kupiona waluta.

Jak dzieli się lari gruzińskie? Podział waluty Gruzji

W obiegu występują banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 lari. Odpowiednik polskich groszy – tetri – występuje w monetach o następujących nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50. Ponadto w obiegu znajdują się również monety o nominałach 1 i 2 lari – są one znacznie popularniejsze od banknotów. Istnieje również banknot o nominale 500 lari, lecz jest on w zasadzie niespotykany.

Poniżej przedstawiamy wygląd najpopularniejszych banknotów o nominałach 5,10, 20, 50 i 100 oraz nowe banknoty 20, 50 i 100, które są w obiegu od lutego 2016 roku – stare nie straciły ważności i równolegle znajdują się w obiegu.

Jak wygląda waluta Gruzji?

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 20 i 50 lari – biorąc pod uwagę niższe ceny w Gruzji, można je przyjąć za odpowiednik 50 i 100 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach, monety lari są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.

Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś lari, najlepiej wymienić je jeszcze w sezonie wyjazdów do Gruzji lub tuż przed nim (maj i koniec września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Jak wygląda lari gruzińskie?

GEL awers lari gruzińskiego (waluty Gruzji)

GEL rewers lari gruzińskiego (waluty Gruzji)


Jak płacić w Gruzji?

Poziom cen w Gruzji jest na zauważalnie niższym poziomie niż w Polsce, w szczególności w porównaniu do największych miast kraju. Ceny zarówno noclegów jak i posiłków zależą oczywiście od standardu jakiego oczekujemy, lecz nie ma problemu ze znalezieniem noclegu za równowartość 40 złotych dla dwóch osób lub pożywnej kolacji z pysznym gruzińskim winem za około 25 złotych od osoby.

Będąc przy winie, nie sposób pominąć tego najsłynniejszego produktu Gruzji. Ceny dobrych gruzińskich win zaczynają się od 8 lari (około 15 PLN) do 30 lari (około 55 PLN). Przy większych zakupach, a takie często mają miejsce wśród turystów, warto negocjować cenę – sklepy z winami zwykle mają przygotowaną zniżkę dla zakupów już od 100 lari.

Przed winnymi zakupami powinno się jednak wcześniej dokonać wstępnego wyboru – przy wywozie zarówno alkoholu, jak i niezwykle tanich papierosów (około 3-4 PLN za paczkę), z Gruzji do Unii Europejskiej obowiązują limity. Warto również podkreślić niskie koszty transportu, o którym więcej nieco niżej.

Lari gruzińskie – kantor Warszawa

Zgodnie z naszymi doświadczeniami gruzińskie lari jest bardzo rzadko podrabiane, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić znak wodny obecny na każdym z banknotów. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia gruzińskich lari można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Jak dostać się do Gruzji?

Jeśli jedziemy do Gruzji na okres około tygodnia polecamy zdecydować czy wolimy zwiedzić zachodnią czy wschodnią część kraju – jeśli wschodnią to lepszym portem będzie Tbilisi, jeśli zachodnią to Kutaisi.

Z Polski do Gruzji najlepiej dotrzeć samolotem z warszawskiego Okęcia – do wyboru mamy tutaj 2 możliwości. Pierwszą jest podróż z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT – samoloty naszego narodowego przewoźnika kursują codziennie do stolicy Gruzji – Tbilisi. Alternatywą dla tych połączeń jest przelot linią WizzAir do Kutaisi – drugiego największego gruzińskiego miasta.

Między tymi miastami kursują komfortowe busy, szczególnie jak na tamtejsze warunki, więc wybór dogodniejszej dla nas opcji w żaden sposób nie ogranicza planowanej przez nas trasy. Ceny biletów oczywiście zależą od aktualnego zapotrzebowania i polityki linii lotniczych – warto tutaj samemu porównać, która opcja w danym terminie jest korzystniejsza.

Będąc już na miejscu, na pewno będziemy chcieli zobaczyć jak najwięcej miejsc, a w tym celu możemy korzystać z wielu transportowych możliwości. Najprostszym, a zarazem najbardziej kosztownym wyborem, będzie wypożyczenie samochodu. Oprócz oczywistych zalet, takich jak nieograniczona mobilność, przez te mniej widoczne, jak bardzo niskie ceny paliw w Gruzji, wypożyczenie niesie ze sobą szereg komplikacji dla naszej podróży. Przede wszystkim ogranicza możliwość próbowania lokalnych win, a także mimo taniego paliwa całość jednak sporo kosztuje oraz pozbawia nas możliwości poznania prawdziwego życia tamtejszych mieszkańców w ich podróżach busikami (tak zwanym marszrutkami, nazwa pochodzi od marszruty czyli trasy).

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta do Gruzji? Lari gruzińskie!

Postaraliśmy się przybliżyć najciekawsze miejsca do zwiedzenia, najkorzystniejsze sposoby na dotarcie do Gruzji oraz najważniejsze informacje o gruzińskiej walucie – zainteresowanych zakupem waluty lari gruzińskie zapraszamy do skorzystania z usług kantoru Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać