Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Indii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 13.11.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 593,49 PLN/oz
  
- 4,37 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,98 PLN/oz
  
+ 3,64 PLN

Jeśli marzysz o poznaniu czegoś zupełnie nowego, to podróż do Indii jest właśnie dla Ciebie! Zapierający dech w piersiach krajobraz himalajskich szczytów, opatulonych warstwą mieniącego się w słońcu śniegu, zachęci każdego do górskiej wycieczki i kontemplacji dobrodziejstw przyrody. Usłana kwiatami dolina Badrinath, piękne górskie potoki oraz niezwykły region Ladakh będą idealnym uzupełnieniem dla spragnionych wrażeń podróżników. Ponadto skrywające tajemnice przeszłości świątynie porwą nie tylko miłośników historii. Majestatyczne i wysokie pokazują gigantyczny poziom rozwoju architektury w dawnych czasach.  Do takich budowli należy m.in. dziewięciopiętrowa świątynia Virupaksha w Hampi robiąca ogromne wrażenie za każdym razem, gdy się na nią spojrzy. Już teraz zacznij odkładać pieniądze na wymarzony bilet, ale przed spakowaniem walizki sprawdź jeszcze jaką walutę zabrać do Indii?


Jaką walutę zabrać do Indii? Jaka waluta w Indiach?

Walutą obowiązującą w Indiach jest rupia indyjska, która międzynarodowo jest oznaczana skrótem INR. Słowo „rupia” pochodzi od sanskryckiego słowa „rūpaalu”, oznaczającego „kute srebro, monetę ze srebra”. W językach z obszaru Indii również słowo „paisa” ma swoje specjalne wyjaśnienie, oznaczające „część” lub „ćwiartkę”.

Starożytne Indie mniej więcej w X-VII wieku przed naszą erą należały do pierwszych emitentów monet na świecie – wówczas nastąpiło pierwsze użycie słowa „rupia” w odniesieniu do srebrnej monety.

Początki rupii sięgają XVI wieku. Pierwsza rupia indyjska została wprowadzona w latach około 1540-1545 za panowania władcy Delhi, Sher Shan Suri, w przeliczeniu: 40 miedzianych pais na 1 rupię (srebrną monetę o wadze 11 gram).

Obecnie obowiązujące w Indiach monety zostały wprowadzone w 1957 roku.

Jak dzieli się rupia indyjska? Podział waluty Indii

1 rupia stanowi równowartość 100 pais. Dziś w obiegu wyróżniamy:

  • monety 1, 2, 5 i 10 rupii;
  • banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 2000 rupii;
  • rzadko używaną monetę 50 paisa czy banknoty 1, 2 lub 5 rupii.

Zgodnie z decyzją premiera Narendra Modi w listopadzie 2016 roku rząd Indii postanowił wycofać z użytku banknoty o nominałach 500 rupii oraz 1000 rupii. Wprowadzono wówczas nowe banknoty mające wartość 500 rupii i 2000 rupii.

Rupia indyjska – oznaczenia waluty Indii

Awersy indyjskich banknotów zdobi wizerunek Mahatmy Gandhiego, jednego z twórców współczesnej państwowości indyjskiej.

Jak wygląda rupia indyjska?

INR awers rupii indyjskiej (waluty Indii)

INR awers rupii indyjskiej (waluty Indii)

Źródło: tavex.bg


Jak płacić w Indiach?

Bankomaty znajdują się w większych miastach Indii, takich jak Delhi czy Kalkuta. Mogą jednak wystąpić problemy ze znalezieniem ich w mniejszych miasteczkach i na prowincji. W ośrodkach turystycznych oraz największych miastach istnieje możliwość dokonywania płatności poprzez użycie karty płatniczej lub kredytowej Visa oraz MasterCard. Należy jednak wziąć pod uwagę wysokość pobieranej przez bank prowizji związanej z przewalutowaniem oraz dokonywaniem transakcji poza granicami kraju.

Rupia indyjska – kantor w Warszawie

W celu uniknięcia niedogodności jeszcze przed podróżą powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią walutę, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się wyjazdem, nie martwiąc się, że nie będziemy mogli dokonać zakupu ze względu na brak bankomatu w okolicy czy problemy z zapłaceniem kartą przy transakcji. Warszawski kantor Tavex jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie rupię indyjską. Walutę Indii – rupię indyjską – wymienią Państwo zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy rupii indyjskiej oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka czy czatu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać rupii indyjskiej z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Kurs rupia indyjska – przelicznik INR

Rupia indyjska (INR)Kurs (stan w dn. 13.11.18 r., g. 16:00)
1 rupia indyjskaok. 0,052586 PLN
1 rupia indyjskaok. 0,012238 EUR
1 rupia indyjskaok. 0,013788 USD

Jakie dokumenty są wymagane do Indii?

Obywatele Polscy udający się w podróż do Indii zobowiązani są do posiadania wizy. Aby ubiegać się o otrzymanie tego dokumentu należy posiadać ważny przez co najmniej sześć miesięcy paszport, zdjęcie paszportowe, kopię potwierdzającą posiadanie biletu lotniczego bądź rezerwacji oraz inne dokumenty świadczące o celu naszej podróży (w przypadku, gdy wyjeżdżamy w innych celach niż turystyczne). Wniosek o przyznanie wizy należy złożyć co najmniej miesiąc przed planowaną podróżą.

Koszty oraz wymagane dodatkowe dokumenty zależą od rodzaju wizy. W przypadku wniosku o wizę turystyczną nie są wymagane żadne dodatkowe zaświadczenia, w przeciwieństwie do wizy biznesowej, studenckiej czy pracowniczej. Wówczas niezbędne będzie złożenie dokumentów potwierdzających faktyczny cel wyjazdu. Jeśli o uzyskanie wizy ubiega się osoba niepełnoletnia to powinna ona dodatkowo dołączyć kopie paszportów rodziców lub opiekunów prawnych.

Podróż do Indii. Jak dostać się do Indii?

Loty do Indii oferuje wiele znanych linii lotniczych, takich jak: Swiss, Air France, Lufthansa, British Airways, KLM, QATAR AIRWAYS, LOT czy Emirates. Istnieje możliwość bezpośredniego przelotu z Polski do Indii. Wybierając tę opcję należy liczyć się jednak z dosyć wysokimi cenami związanymi z zakupem biletów (koszt około 3000 złotych). Jednakże dokonując rezerwacji biletów z odpowiednio długim wyprzedzeniem lub w promocyjnej ofercie można trafić na bardzo atrakcyjną cenę oscylującą w okolicach około 1200 – 1600 złotych. Warto systematycznie sprawdzać aktualne oferty znajdujące się na stronach internetowych różnych przewoźników.

Inną opcją jest podróż do Indii z większych portów lotniczych obsługujących kierunki wschodnie, m.in. Londynu, Moskwy, Stambułu czy Berlina. Można dostać się do nich drogą powietrzną po zakupie biletów, często w bardzo niskich cenach. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na połączenia pomiędzy Londynem a Indiami, gdyż ze względu na dużą liczbę podróżujących Brytyjczyków pochodzenia indyjskiego organizowana jest znacznie większa liczba lotów niż z innych państw.

Kolejną mało rozpowszechnioną opcją jest podróż przez Bliski Wschód. Istnieją tanie bliskowschodnie linie lotnicze, oferujące przeloty do Indii m.in. ze Stambułu, takie jak: Air Arabia czy Jezeera Airways na trasach Stambuł – Kuwejt – Dubaj – Bombaj oraz Stambuł – Kuwejt – Bombaj. Bilety nabyć można już za około 1200 zł w jedną stronę.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Indiach

  1. Używanie sztućców w trakcie spożywania posiłku w Indiach nie jest zbyt powszechne. Do zjedzenia posiłku mieszkańcy Indii wolą używać ręki – i to nie bez znaczenia której. Hindusi posiłki spożywają wyłącznie prawą ręką, gdyż lewa uznawana jest za „nieczystą” i używana jest zamiast papieru toaletowego… Dlatego lewą ręką nie powinniśmy się ani witać, ani kogokolwiek dotykać.
  2. Prochy jednego z członków rozpoznawalnego na całym świecie zespołu The Beatles – Georga Harrisona – po jego śmierci (zgodnie z wolą nieboszczyka) zostały wrzucone do indyjskiej rzeki Ganges w mieście Waranasi. Było to związane z wierzeniami muzyka w Hare Kryszna.
  3. W Indiach panuje zwyczaj nadużywania klaksonów przez kierowców pojazdów, dlatego w kraju często bywa dosyć głośno. Duża ilość ciężarówek posiada specjalną etykietę, na której znajduje się napis: „Proszę trąbić”. Ma on za zadanie informować o zamiarze wyprzedzenia pojazdu.
  4. Indie są kolebką jogi i to właśnie one są ojczyzną pozycji kwiatu lotosu. Mająca swoje korzenie w religii hinduistycznej joga jest idealnym sposobem na kontakt ciała z duszą. Pasjonaci jogi będą mieli okazję poznać ją u źródła w trakcie wycieczki do światowej sławy Ramamani Iyengar Memorial Yoga Centre w Pune czy Instytucie Ashtangi w Mysore.

Jaka waluta w Indiach? Rupia indyjska!

Zróżnicowane pod wieloma względami, niezwykle kolorowe i tętniące życiem Indie zachęcą każdego swoją wyjątkowością. Wycieczka w stylu Hollywood po indyjskim przemyśle Bollywood będzie wspaniałą przygodą nie tylko dla miłośników kina, ale dla wszystkich głodnych świata i nowych doznań. W tej niezapomnianej podróży powinna towarzyszyć nam rupia indyjska wymieniona w Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać