Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Izraela?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Rynek walut na 24.01.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 594,14 PLN/oz
  
- 3,72 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,01 PLN/oz
  
+ 3,66 PLN

Izrael z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością wśród podróżników. Sprzyjają temu nie tylko wspaniały śródziemnomorski klimat, mnogość zabytków czy obecność miejsc świętych, lecz również szeroka oferta linii lotniczych operujących do Izraela z większości polskich portów lotniczych. Do Tel-Awiwu lub Eljatu możemy polecieć nie tylko z Warszawy, lecz również z Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Lublina czy Rzeszowa. Dodatkowo ceny biletów są niezwykle przystępne, a to dzięki szerokiemu pakietowi zachęt dla przewoźników lotniczych, przygotowany przez izraelskie ministerstwo turystyki. Aby pieniądze w Izraelu nie zepsuły nam podróży, przed wylotem powinniśmy sprawdzić jaką walutę zabrać do Izraela.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ SZEKLE IZRAELSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Izraela? Jaka waluta jest w Izraelu?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Izraela (waluta w Izraelu) to nowy szekel izraelski. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla szekli izraelskich to ILS.

Krótka historia waluty Izraela

Oficjalna waluta Izraela – nowe szekle izraelskie – emitowana jest przez Bank Izraela i zastąpiła starego szekla 1 kwietnia 1985 roku w stosunku 1:1000. Jeszcze wcześniej, do roku 1980, posługiwano się lirą izraelską (inaczej nazywana jako szterling izraelski). Zamiast kodu ILS w powszechnym użyciu znajduje się również skrótowiec NIS (z ang. New Israeli Sheqel).

Jaka waluta w Izraelu? – flaga Izraela

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Izraela

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić szekle izraelskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Izraela jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta izraelska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Izrael – jak dzieli się nowy szekel izraelski ILS?

1 nowy szekel izraelski stanowi równowartość 100 agor. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 10 agor oraz ½, 1, 2, 5 i 10 nowych szekli izraelskich;
  • banknoty o nominałach 20, 50, 100 i 200 nowych szekli izraelskich.

Izrael waluta – jak wyglądają szekle izraelskie?

Banknoty obydwu serii są aktualnie w obiegu aż do odwołania. Nowszą serią jest seria z jasnymi, żywymi kolorami, jak np. czerwone 20 szekli. Przedstawiają one ważne postacie historyczne dla Izraela, głównie polityków. Kolejno są to:

  1. 20 szekli izraelskich – Mosze Szaret;
  2. 50 szekli izraelskich – Samuel Agnon;
  3. 100 szekli izraelskich – Jicchak Ben Cewi;
  4. 200 szekli izraelskich – Zalman Szazar.

Jak wygląda ILS waluta Izraela?

ILS awers szekla izraelskiego (waluty Izraela)

ILS rewers szekla izraelskiego (waluty Izraela)

Źródło zdjęć banknotów: https://tavex.lv/


Jak płacić w Izraelu? Czym najlepiej płacić w Izraelu?

Różne portale internetowe, publikując informacje o podróży do Izraela, rekomendują zabranie amerykańskich dolarów, a następnie wymianę ich na miejscu na lokalną walutę. Jeśli zdecydujemy się na zakup szekli w Polsce, co grupa Tavex rekomenduje, warto porównać oferty kilku kantorów z miasta, aby kupić je na najkorzystniejszych warunkach.

Czy warto kupić szekle izraelskie w Polsce?

Kantory w Izraelu oferują wyższe różnice między skupem a sprzedażą niż w Polsce, stąd należy liczyć się z tym, że nawet wymiana w centrum izraelskiego miasta może wiązać się ze sporym kosztami.

Czy w Izraelu można płacić euro i dolarami?

Przy takim rozwiązaniu pojawia się kilka problemów znacząco komplikujących nasz wyjazd. Przede wszystkim musimy co najmniej dwukrotnie dokonać wymiany waluty – najpierw w Polsce złotówki na dolary, a następnie dolary na szekle. Tutaj pojawia się kolejna kwestia – za taksówkę z lotniska nie zapłacimy w dolarach. To oznacza, że musimy już na lotnisku wymienić część dolarów po niezwykle niekorzystnym, lotniskowym kursie.

Gdzie kupić nowe szekle izraelskie? Nowy izraelski szekiel kantor Warszawa

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również nowe szekle izraelskie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany szekli izraelskich, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny Izrael 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Izraela?

Ceny w Izraelu, które prezentuje poniższa tabela, to jedynie wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Izraelu zapewnią nam spokojny wypoczynek. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile szekli wziąć do Izraela.

Nazwa produktu i jego waga / ilośćCena w nowych izraelskich szeklach ILS
owoce – jabłka 1 kg10,00 ILS
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg7,00 ILS
ziemniaki 1 kg4,50 ILS
mięso – pierś z kurczaka 1 kg35,00 ILS
jajka 10 szt.10,00 ILS
mleko 1 l6,00 ILS
woda 1,5 l5,00 ILS
piwo 0,5 l8,00 ILS

Nowy izraelski szekiel kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany szekla izraelskiego kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolarWaluta Izrael – 1 izraelski szekiel ILS
1 złotówka polska PLN1 ILS = 1,1022 PLN
1 euro EUR1 ILS = 0,2565 EUR
1 dolar amerykański USD1 ILS = 0,2862 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.


Podróż do Izraela – jak dolecieć do Izraela?

Ze względu na dużą odległość z Polski do Izraela w grę wchodzi tylko transport drogą lotniczą. W poniższej tabelce zestawiliśmy wszystkie bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Izraela. Wśród linii operujących do tego kraju znajdziemy El Al (narodowy izraelski przewoźnik), PLL LOT, RyanAir oraz WizzAir. Loty do Izraela realizowane są na wielu trasach z Polski i na dwa lotniska – do głównej aglomeracji Izreala, Tel Awiwu oraz do kurortu Eljat znajdującego się w południowej części kraju.

Wakacje Izrael samolotem

Skąd?Eljat/OvdaTel-Aviv
GdańskRyanairPLL LOT, Ryanair
KatowiceWizzAirWizzAir
KrakówRyanairEl Al, Ryanair
LublinBrak połączeniaPLL LOT, WizzAir
PoznańRyanairPLL LOT, Ryanair
RzeszówBrak połączeniaPLL LOT
Warszawa/ModlinRyanair, WizzAirEl Al, PLL LOT, Ryanair
WrocławBrak połączeniaPLL LOT, Ryanair

Kup bilety lotnicze przez eSky


Izrael jaką walutę zabrać? Szekle izraelskie ILS!

Izrael należy do grupy państw zauważalnie droższych od Polski. Zgodnie z danymi portalu Numbeo, za 3-daniowy posiłek dla dwóch osób należy liczyć się z wydatkiem około 230 ILS (czyli de facto 230 PLN). Różnica w cenach jest szczególnie odczuwalna w alkoholach, gdzie lokalne pół-litrowe piwo kosztować może nawet 30 ILS. To dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w Izraelu – wiedza, że oficjalna waluta Izraela to nowe szekle izraelskie, z pewnością będzie nam niezbędna na stosunkowo drogich jak na polskie realia wakacjach.

Możesz chcieć również przeczytać