Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Izraela?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 24.01.2018
Cena złota (XAU-PLN)
5 081,64 PLN/oz
  
+ 0,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,30 PLN/oz
  
+ 0,01 PLN

Izrael cieszy się z roku na rok rosnącą popularnością wśród podróżników. Sprzyja temu nie tylko wspaniały, śródziemnomorski klimat, mnogość zabytków czy obecność miejsc świętych, lecz również szeroka oferta linii lotniczych operujących do Izraela z większości polskich portów lotniczych. Do Tel-Awiwu lub Eljatu możemy polecieć nie tylko z Warszawy, lecz również z Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Lublina czy Rzeszowa. Dodatkowo, ceny biletów są niezwykle przystępne dzięki szerokiemu pakietowi zachęt dla przewoźników lotniczych, przygotowany przez izraelskie ministerstwo turystyki.

Waluta Izraela – Nowy Izraelski Szekel

Walutą państwa Izrael jest Nowy Izraelski Szekel. Dzieli się on na 100 agor. Przeliczanie cen w Izraelu na polskie złotówki jest proste – kurs szekli do złotówki w ciągu ostatnich dwóch lat wahał się między 0,98 PLN a 1,10 PLN za 1 szekla. (Aktualny kurs szekla izraelskiego) Nominały banknotów to: 20 ILS, 50 ILS, 100 ILS oraz 200 ILS. Poniżej przedstawiamy wzorce banknotów znajdujących się aktualnie w obiegu – banknoty obydwu serii są aktualnie w obiegu aż do odwołania. Nowszą serią jest seria z jasnymi, żywymi kolorami (jak na przykład czerwone 20 szekli).

Banknoty szekla izraelskiego

ILS awers szekla izraelskiego (waluty Izraela)

ILS rewers szekla izraelskiego (waluty Izraela)

Jak dolecieć do Izraela?

Ze względu na dużą odległość z Polski do Izraela, w grę wchodzi tylko transport drogą lotniczą. W poniższej tabelce zestawiliśmy wszystkie bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Izraela. Wśród linii operujących do tego kraju znajdziemy: El Al (narodowy izraelski przewoźnik), PLL LOT, RyanAir oraz WizzAir. Loty realizowane są na wielu trasach z Polski na dwa lotniska – do głównej aglomeracji Izreala, Tel Awiwu oraz do kurortu Eljat znajdującego się w południowej części kraju.

Skąd?Eljat/OvdaTel-Aviv
GdańskRyanairPLL LOT, Ryanair
KatowiceWizzAirWizzAir
KrakówRyanairEl Al, Ryanair
LublinBrak połączeniaPLL LOT, WizzAir
PoznańRyanairPLL LOT, Ryanair
RzeszówBrak połączeniaPLL LOT
Warszawa/ModlinRyanair, WizzAirEl Al, PLL LOT, Ryanair
WrocławBrak połączeniaPLL LOT, Ryanair

Jaką walutę zabrać do Izraela? Czy na pewno dolar to dobry pomysł?

Różne portale publikując informacje o podróży do Izraela rekomendują zabranie amerykańskich dolarów, a następnie wymianę ich na miejscu na lokalną walutę. Przy takim rozwiązaniu pojawia się kilka problemów znacząco komplikujących nasz wyjazd. Przede wszystkim musimy co najmniej dwukrotnie dokonać wymiany waluty – najpierw w Polsce złotówki na dolary, a następnie dolary na szekle. Tutaj pojawia się kolejna kwestia – za taksówkę z lotniska nie zapłacimy w dolarach. To oznacza, że musimy już na lotnisku wymienić część dolarów po niezwykle niekorzystnym, lotniskowym kursie. Co ważne, kantory w Izraelu oferują wyższe różnice między skupem a sprzedażą niż w Polsce, stąd należy liczyć się z tym, że nawet wymiana w centrum miasta może wiązać się ze sporym kosztami.

Gdzie kupić walutę Izraela – gdzie kupić szekle?

Kiedy zdecydujemy się na zakup szekli w Polsce, warto porównać oferty kilku kantorów z naszego miasta, aby kupić je na najkorzystniejszych warunkach. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę nową usługę Tavex – Waluta z Dostawą do Domu. Dzięki tej usłudze możemy zamówić szekle na wakacyjny wyjazd i otrzymać je w dostawie w ciągu 24 godzin od zaksięgowania przelewu za walutę. Koszt ubezpieczonej przesyłki to jedyne 20 PLN, a całe zamówienie można złożyć w mniej niż minutę! Formularz do złożenia zamówienia jest dostępny tutaj: https://tavex.pl/pl/waluta-z-dostawa-do-domu. Z kolei jeśli istnieje taka możliwość, serdecznie zapraszamy do naszego oddziału przy Świętokrzyskiej 32!

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ceny w Izraelu

Izrael należy do grupy państw zauważalnie droższych od Polski. Zgodnie z danymi portalu Numbeo, za 3-daniowy posiłek dla dwóch osób należy liczyć się z wydatkiem około 230 ILS (czyli de facto 230 PLN). Różnica w cenach jest szczególnie odczuwalna w alkoholach, gdzie lokalne pół-litrowe piwo kosztować może nawet 30 ILS. W związku z tym warto zakupić walutę w korzystny sposób, aby nie podnosić już kosztów wyjazdu 🙂

Źródła: Numbeo, Bank Centralny Izraela

Zdjęcie główne: Panorama Eljatu

Cena złota (XAU-PLN)
5 081,64 PLN/oz
  
+ 0,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,30 PLN/oz
  
+ 0,01 PLN

Możesz chcieć również przeczytać