Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Jordanii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 03.12.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Jordania to kraj położony w południowo–zachodniej Azji. Ze względu na swoje usytuowanie państwo to brało czynny udział w kształtowaniu się największych światowych religii. Nic więc dziwnego, że w Jordanii znajduje się wiele znanych z Biblii miast, wspaniałych pałaców, fortec krzyżowców czy bizantyjskich mozaik. Ziemie państwa przesiąknięte są starożytną historią, a niemal na każdym kroku poczuć można wyjątkową, pradawną atmosferę. Ponadto Jordania to nie tylko pustynne widoki, to kraj pełen zachwycających krajobrazów, zapierających dech w piersiach nadmorskich widoków, piaszczystych plaż oraz krystalicznie czystej wody. Dla miłośników sportów wodnych lub plażowania idealnym wyborem będzie odwiedzenie portowej miejscowości – Akaby. Nasz cel turystyczny zapowiada się fascynująco, jednak przed podróżą porozmawiajmy o tym jaką walutę zabrać do Jordanii?


Jaką walutę zabrać do Jordanii? Jaka waluta w Jordanii?

Walutą obowiązującą w Jordanii jest dinar jordański, który oznaczany jest międzynarodowym skrótem JOD.

Po uzyskaniu przez królestwo Jordanii niezależności 25 maja 1946 roku, powstała uchwała tymczasowa z 1949 roku, dotycząca wydania nowej waluty narodowej. Na jej mocy powstała Rada Walutowa Jordanii, której głównym zadaniem było wydawanie waluty Jordanii w całym królestwie.

Od 1 lipca 1950 roku dinar jordański został uznany za oficjalną walutę w królestwie, tym samym wypierając z obiegu wcześniej obowiązującego funta palestyńskiego.

Jak dzieli się dinar jordański? Podział waluty Jordanii

1 dinar jordański stanowi równowartość 100 piastrów. Obecnie w Jordanii posługujemy się:

  • monetami: ½, 1, 2½, 5 i 10 piastrów oraz ¼ (25 piastrów), ½ (50 piastrów) i 1 dinar;
  • banknotami o nominałach 1, 5, 10, 20 i 50 JOD.

Dinar jordański – oznaczenia waluty JOD

Dziś w obiegu znajduje się czwarta seria banknotów emitowanych przez Centralny Bank Jordanii. Awersy zdobią wizerunki związanych z Jordanią postaci:

  • 1 dinar – portret Sajda Husajna bin Aliego – szarifa Mekki oraz jej emira w latach 1908 – 1917, w późniejszym okresie król Hidżazu;
  • 5 dinarów – portret Abda Allaha ibn al-Husajna – pochodzącego z dynastii Haszymidów emira Emiratu Transjordanii w latach 1921-1946, w późniejszym okresie króla Królestwa Transjordanii;
  • 10 dinarów – portret Talala ibn Abda Allaha –  króla Jordanii w latach 1951 – 1952;
  • 20 dinarów – portret Husajna ibn Talala – króla Husajna I z dynastii Haszymidów;
  • 50 dinarów – Abda Allaha II ibn Husajna – króla Abdullaha z dynastii Haszymidów, będącego synem i następcą króla Husajna I.

Jak wygląda dinar jordański?

JOD awers dinara jordańskiego (waluty Jordanii)

JOD rewers dinara jordańskiego (waluty Jordanii)


Jak płacić w Jordanii?

W większych, najbardziej rozpoznawalnych hotelach, supermarketach czy centrach handlowych, powinniśmy móc dokonać transakcji przy pomocy kart kredytowych czy płatniczych. Do najczęściej honorowanych przez większość różnego typu placówek kart należy Visa. W większych miastach napotkać można bankomaty, oferujące wypłatę gotówki w formie lokalnej waluty.

Niestety, każdorazowo trzeba uwzględnić prowizję pobieraną przez bank przy wypłatach obcej waluty poza granicami kraju. Ponadto w trakcie pobytu w mniejszych miastach najlepiej sprawdza się gotówka, która w przeciwieństwie do kart jest wszędzie akceptowalna. Decydując się na tę formę płatności nie będziemy musieli martwić się obecnością w okolicy bankomatów. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w Jordanii brak jest ograniczeń co do ilości wwożonej przez turystów gotówki.

Dinar jordański – kantor Warszawa

To wszystko sprawia, że najlepszym wyborem jest zaopatrzenie się w gotówkę jeszcze przed wylotem. Warszawski kantor Tavex jako jeden z nielicznych polskich kantorów posiada w swojej ofercie walutę Jordanii. Dinary jordańskie oferujemy zawsze od ręki. Serdecznie polecamy Państwu uprzednią rezerwację odpowiedniej sumy dinara jordańskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny,  za pośrednictwem czatu lub przez Facebooka. Tym z Państwa, którzy nie mogą odebrać zamówionej waluty z naszego biura przy ulicy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, możemy zaproponować wysyłkę waluty za pośrednictwem kuriera w ramach usługi “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy na terenie całej Polski!

Kurs dinar jordański – przelicznik JOD

Aktualny kurs dinara jordańskiego sprawdzisz w zakładce WALUTY (kantor Warszawa).

Dinar jordański (JOD) Kurs (stan w dn. 03.12.18 r., g. 12:00)
1 dinar jordański ok. 5,31848 PLN
1 dinar jordański ok. 1,24182 EUR
1 dinar jordański ok. 1,40945 USD

Podróż do Jordanii – niezbędne dokumenty

Obywatele polscy mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do przejazdu i przebywania na terytorium Jordanii. Wizę pozwalającą na jednokrotny wjazd do Jordanii uzyskać można na międzynarodowych przejściach granicznych (jedyny wyjątek stanowi przejście na moście Króla Husajna – Allenby Bridge). W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii, najbliższe zlokalizowane jest w Berlinie. Okres wydawania wiz wynosi jeden miesiąc. Istnieje jednak możliwość przedłużenia długości wizy do trzech miesięcy.

Starając się o uzyskanie wizy należy posiadać ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty wjazdu paszport. Osoby ubiegające się o wizy uprawniające do wielokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii mogą uzyskać je wyłącznie w jordańskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych za granicą.

Nie istnieje za to obowiązek okazania biletu lotniczego w stronę powrotną czy posiadanie określonej sumy pomiędzy umożliwiającej utrzymanie w trakcie pobytu w Jordanii.

Jak dostać się do Jordanii?

Loty do Jordanii oferuje wiele rozpoznawalnych i zaufanych przez turystów linii lotniczych. Są to m.in. Lufthansa, Austrian Airlines, Air France, KLM, Turkish Airlines, LOT. Obecnie istnieje możliwość przelotu do Jordanii z największych polskich miast (wymienionymi wcześniej liniami), m.in. z Krakowa, Gdańska, Warszawy, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi, Katowic, Rzeszowa, Wrocławia czy Szczecina. Ceny biletów w obie strony wahają się od 500 do 2000 złotych, w zależności od okresu, który wybierzemy na podróż, miasta, z którego odbywa się wylot i aktualnej oferty linii lotniczych oferujących loty do Jordanii.

Międzynarodowe lotnisko zlokalizowane jest w odległości około 35 kilometrów na południe od Ammanu. Warto sprawdzić połączenia pomiędzy największymi europejskimi miastami a Jordanią, gdyż można trafić na wiele atrakcyjnych ofert przelotów. Polecamy również sprawdzić loty odbywające się do Tel Awiwu, Izraela oraz Ejlatu, a następnie dojechać do Ammanu autobusem.

Kup bilety lotnicze ze zniżką od eSky

Jordania – ciekawostki

  1. Pierwsze miasta położone na terenie dzisiejszej Jordanii pojawiły się najprawdopodobniej w XIII wieku przed naszą erą. Zamieszkiwane były one przez semickie plemiona Ammonitów, Edomitów oraz Moabitów. W X wieku tereny aktualnie należące do Jordanii zostały podbite przez Królestwo Izraela.
  2. Starożytne miasto wykute w skale – Petra – jest zabytkiem kultury Jordanii, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powszechnie znana pod nazwą Skarbca Faraona, wykuta w skale piętrowa budowla, miała swój udział w realizacji filmu „Indiana Jones – Ostatnia Krucjata” jako świątynia chroniąca Świętego Graal’a.
  3. Stolicą Jordanii jest miasto Amman, będące równocześnie najbardziej zaludnionym miastem Jordanii i głównym centrum politycznym oraz gospodarczym kraju. Amman należy do jednego z najbardziej liberalnych miast arabskich Bliskiego Wschodu.

Jaka waluta w Jordanii? Dinar jordański!

Jordania aktualnie należy do jednego z najbezpieczniejszych państw regionu. Dzięki temu możliwe jest oddanie się w całości wypoczynkowi, a także odwiedzaniu wspaniałego dziedzictwa kulturowego i religijnego. Warto również zwrócić uwagę na pozytywne nastawienie charakteryzujące mieszkańców Jordanii, będących ludźmi niezwykle przyjaznymi i gościnnymi. Z pewnością ucieszą się, gdy zobaczą, że w ich kraju posługujemy się wyłącznie ich ojczystą walutą – dinarem jordańskim – nabytym uprzednio w kantorze Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać