Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Kanady?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 21.02.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Kanada jest krajem niezwykle zróżnicowanym nie tylko pod względem kulturowym i etnicznym, ale również mogącym pochwalić się wspaniałymi, różnorodnymi krajobrazami. Ze względu na niezbyt duże zaludnienie szata roślinna tego kraju jest w doskonałym stanie, dzięki czemu podróż do Kanady to marzenie niejednego z nas. Bogactwo naturalne, charakteryzujące Kanadę, czyni ją niezwykle atrakcyjną szczególnie dla osób lubiących spędzać czas w dzikiej, nieskażonej działalnością człowieka naturze. Ponadto zróżnicowanie rzeźby terenu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie – od spowitych śniegiem gór na północy, przez spokojne jeziora, aż po piaszczyste plaże, rozległe lasy i prerie. Kanada jest idealnym miejscem dla miłośników przeróżnych aktywności fizycznych, począwszy od pieszych wędrówek, przez rowery, aż po kajakarstwo. Potwierdza to fakt, że to właśnie na jej terytorium znajduje się najdłuższy na świecie szlak „The Great Trail” o długości 24 tys. km. Do Kanady nie dotrzemy jednak pieszo czy rowerem, ani nawet kajakiem. Najłatwiej będzie samolotem, ale tak czy inaczej należy wiedzieć, jakie obowiązują pieniądze w Kanadzie. To z kolei sprawia, że przed podróżą powinniśmy wiedzieć jaką walutę zabrać do Kanady.

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ DOLARY KANADYJSKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Kanady? Jaka waluta jest w Kanadzie?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Kanady (waluta w Kanadzie) to dolar kanadyjski. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla dolara kanadyjskiego to CAD.

Krótka historia waluty Kanady

Obecnie używana waluta Kanady – dolar kanadyjski – zyskała miano oficjalnej waluty Kanady w roku 1871, w wyniku uchwalenia przez kanadyjski rząd „Uniform Currency Act”. Dolar kanadyjski zastąpił wcześniej używane na terytorium Kanady jednostki monetarne, takie jak brytyjskie funty szterlingi, hiszpańskie talary, francuskie franki, a także pieniądze używane w Południowej Ameryce czy Portugalii. Było to związane z potrzebą ujednolicenia kanadyjskiej waluty.

Jednak wprowadzenie pierwszych dolarów kanadyjskich miało miejsce w 1817 roku i dotyczyło obszaru Górnej Kanady oraz Quebecu. Wówczas za emisję nowej waluty odpowiedzialny był Bank of Montreal. Natomiast w Prowincjach Atlantyckich Kanady w dalszym ciągu obowiązującym środkiem płatniczym były brytyjskie pieniądze, które z czasem również zostały zastąpione przez dolara kanadyjskiego. Został on uznany w 1858 roku za oficjalną walutę tamtejszych obszarów i jeszcze w tym samym roku wyemitowano tam pierwsze dolary kanadyjskie.

Jaka waluta w Kanadzie? – flaga Kanady

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Kanady

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić dolary kanadyjskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Kanady jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta kanadyjska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Kanada – jak dzieli się dolar kanadyjski CAD?

1 dolar kanadyjski stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary;
 • rzadko używane banknoty o nominałach 1 oraz 2 dolary, a także pozostałe, tj. 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów.

Kanada waluta – jak wyglądają dolary kanadyjskie?

Odpowiedź na pytanie „Jaka waluta obowiązuje w Kanadzie?” to tylko część wiedzy niezbędnej przed podróżą. Do kompletu informacji należy dołączyć to, że awersy kanadyjskich monet przedstawiają wizerunek Elżbiety II. Na rewersach z kolei ujrzymy odpowiednio:

 1. 1 cent – liście klonowe;
 2. 5 centów – bobra;
 3. 10 centów – znanego kanadyjskiego szkunera, zwanego Bluenose;
 4. 25 centów – renifera karibu;
 5. 50 centów – Herb Kanady;
 6. 1 dolar kanadyjski – ptaka nura;
 7. 2 dolary kanadyjskie – niedźwiedzia polarnego.

Natomiast awersy oraz rewersy kanadyjskich banknotów, które raczej częściej będą w użytkowaniu w trakcie wyjazdu, ukazują kolejno:

 1. 5 dolarów kanadyjskich – wizerunek Wilfrida Laurier, byłego premera Kanady, a także kosmonautę na tle stacji kosmicznej Canadarm 2;
 2. 10 dolarów kanadyjskich – wizerunek Johna Macdonalda, pierwszego premiera Kanady oraz ciągnącą pociąg pasażerski lokomotywę, ukazaną na tle górskich szczytów;
 3. 20 dolarów kanadyjskich – wizerunek Elżbiety II oraz flagę Kanady, ukazaną na tle pomnika pamięci Kanady, położonego na wzgórzu Vimy;
 4. 50 dolarów kanadyjskich – wizerunek Mackenzie Kinga, czyli kanadyjskiego polityka, a dodatkowo statek CCGS Amundsen;
 5. 100 dolarów kanadyjskich – wizerunek Sir Roberta Bordena, byłego premiera Kanady, a z tyłu postać przy mikroskopie.

Jak wygląda CAD waluta Kanady?

Dolar kanadyjski CAD – waluta Kanady (awers)

Dolar kanadyjski CAD – waluta Kanady (rewers)


Jak płacić w Kanadzie?

Na terytorium Kanady nie powinny wystąpić problemy z dostępnością bankomatów. Można znaleźć je m.in. w okolicach oddziałów bankowych, w centrach handlowych czy na rogach ulic. Należy jednak pamiętać, że przebywając na obszarach prowincjonalnych może pojawić się problem z ich dostępnością. Do powszechnie akceptowalnych kart płatniczych należą m.in. MasterCard, American Express i VISA. Warto pamiętać, że niektóre kanadyjskie sklepy oraz punkty usługowe pobierają dodatkową prowizję za dokonanie płatności przy pomocy karty debetowej. Ponadto wypłacając gotówkę z bankomatu, jeśli nie jesteśmy posiadaczami konta walutowego, powinniśmy liczyć się z prowizją pobieraną przez banki za przewalutowanie.

Dolar kanadyjski – kantor Warszawa

W celu uniknięcia jakichkolwiek niedogodności, jeszcze przed podróżą powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią walutę, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się wyjazdem. Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie dolary kanadyjskie. Waluta Kanady – dolar kanadyjski – jest dostępna zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy dolara kanadyjskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać dolarów australijskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Wymagane dokumenty do Kanady

Od 15 marca 2016 roku obywatele Polscy udający się do Kanady drogą lotniczą nie mają obowiązku posiadania wizy. Zobowiązani są natomiast do uzyskania elektronicznego zezwolenia na wyjazd, zwanego Elektroniczną Autoryzacją Podróży – eTA.

Czym jest Elektroniczna Autoryzacja Podróży?

Elektroniczna Autoryzacja Podróży upoważnia obywateli państw zwolnionych z obowiązku wizowego do przebywania na terytorium Kanady za okazaniem ważnego paszportu. eTA uprawnia do przebywania w Kanadzie przez okres nie dłuższy niż 5 lat bądź do czasu utraty przez paszport ważności, w zależności od tego, która data wygaśnięcia jest bliższa. Elektroniczna Autoryzacja Podróży jest powiązana drogą elektroniczną z paszportem turysty. W przypadku ubiegania się o nowy paszport, należy również złożyć nowy wniosek o zezwolenie na wyjazd. Posiadacze eTA mają prawo odwiedzać Kanadę kiedy chcą, jednak okres jednorazowego pobytu nie może przekraczać okresu sześciu miesięcy.

Podróż do Kanady – jak polecieć do Kanady?

Do Kanady można dostać się drogą powietrzną. Loty z Warszawy, bezpośrednie bądź z przesiadkami, oferuje wiele dobrze znanych linii lotniczych, takich jak: LOT, American Airlines, Air France, Lufthansa, Air Canada, KLM, British Airways i wielu innych przewoźników, dlatego znalezienie najkorzystniejszej oferty może okazać się czasochłonne. Poszukiwanie biletów lotniczych, w atrakcyjnej cenie najlepiej zacząć z długim wyprzedzeniem, ponieważ im mniej czasu do planowanego terminu wylotu tym ceny stają się coraz wyższe. Warto na bieżąco śledzić aktualne oferty przewoźników, dostępne na oficjalnych stronach internetowych różnych linii lotniczych oraz korzystać z wyszukiwarek biletów lotniczych, takich jak: Fly4Free, Skyscanner, Esky, Opodo, ponieważ może to w znacznym stopniu wpłynąć na czas poświęcony na szukanie biletów w najatrakcyjniejszej cenie. Jeśli zależy nam przede wszystkim na jak najkrótszym czasie podróży linia lotnicza LOT oferuje bezpośrednie połączenie z Kanadą. Podróż trwa około 10 godzin. W przypadku, gdy decydujemy się na podróż z przesiadkami powinniśmy liczyć się z tym, że dotarcie do Kanady zajmie co najmniej 12-13 godzin lub więcej, w zależności od ilości przesiadek i przerw pomiędzy kolejnymi lotami. Ceny biletów są bardzo różne i zależą przede wszystkim od aktualnej oferty przewoźników, terminu, regionu, do którego się wybieramy oraz naszej elastyczności.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Kanadzie

 1. Kanadyjczycy należą do ludzi mających wysokie poczucie własnej tożsamości narodowej i odrębności od Amerykanów. Ponadto są społeczeństwem o niezwykle pozytywnym nastawieniu, są otwarci na innych ludzi z różnych zakątków świata i kultur. Kanadyjczycy często zaczepiają się na ulicy, aby wymienić kilka zdań o tym jak im mija dzień i zapytać, czy u drugiej osoby wszystko w porządku.
 2. Twórcą popularnego na całym świecie sportu – koszykówki – jest Kanadyjczyk James Naismith, będący w 1891 roku nauczycielem wychowania fizycznego w Springfield College w stanie Massachusetts. 21 grudnia 1891 roku opracował on zasady nowej gry zespołowej, polegającej na wrzuceniu piłki do kosza zlokalizowanego na „balkonach” sali gimnastycznej. Początkowo kosze nie miały otworu na dole, a piłka w przypadku celnego rzutu była każdorazowo wyjmowana przy pomocy specjalnego kija. W 1904 roku koszykówka stała się dyscypliną pokazową w trakcie igrzysk olimpijskich.
 3. Góra Mount Thor mierząca 1675 metrów nad poziomem morza, położona w kanadyjskiej prowincji Nunavut w Parku Narodowym Auyuittuq, słynie z najwyższej na świecie ściany pionowej, której długość wynosi 1250 m. Jej nazwa wywodzi się od imienia nordyckiego boga Thora.

Jaka waluta w Kanadzie? Dolar kanadyjski!

Aktywny odpoczynek wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów i dobrodziejstw natury sprawi, że każdy poczuje radość, wolność i zadowolenie z panującego spokoju. Kanada to nie tylko rozległe naturalne krajobrazy. To także państwo wysoce rozwiniętych miast takich jak Toronto, Montreal czy Vancouver, choć w odróżnieniu od wielkich aglomeracji miejskich w innych państwach, miasta w Kanadzie mają inny charakter. Każde z nich wyróżnia charakterystyczne elementy, związane m.in. z ukształtowaniem terenu, wyjątkową historią czy kulturą. Wszystkie miasta łączy natomiast jedna szczególna cecha – kameralność, będąca wynikiem mniejszego niż na przykład w USA zaludnienia. Wszystko dopełnia niezwykle oryginalna kuchnia, powstała w wyniku kulturowego przemieszania. Wiedząc już jaką walutę zabrać do Kanady, staje się ona obowiązkowym punktem na mapie podróży!

Cena złota (XAU-PLN)
7 217,74 PLN/oz
  
+ 50,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
98,12 PLN/oz
  
+ 2,76 PLN

Możesz chcieć również przeczytać