Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Kataru?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Rynek walut dnia 01.02.2017
Cena złota (XAU-PLN)
6 833,15 PLN/oz
  
+ 55,63 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
102,03 PLN/oz
  
+ 1,65 PLN

Katarczycy to najbogatszy naród świata. Według statystyk Międzynarodowego Funduszu Walutowego Katar zajmuje pierwsze miejsce pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca (wg parytetu siły nabywczej, a 94% siły roboczej to obcokrajowcy). Siła gospodarki kraju opiera się na wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej. Oprócz tego Katar staje się coraz istotniejszym centrum bankowości. Jeżeli chcesz poczuć tak intensywny rozwój na własnej skórze, sprawdź najpierw jaką walutę zabrać do Kataru?


Jaką walutę zabrać do Kataru? Jaka waluta w Katarze?

Walutą obowiązującą w Katarze jest rial katarski o międzynarodowym kodzie QAR. Katar posiada narodową walutę od 1973 roku.

Wartość riala katarskiego obecnie wynosi około 1 PLN (aktualny kurs riala katarskiego). Waluta ma ustalony stały parytet względem dolara amerykańskiego w wysokości 3,64 QAR za jednego USD. Na rynku międzybankowym Bank Centralny Kataru skupuje USD po sztywnym kursie 3,6385, a sprzedaje po 3,6415 QAR.

Jak dzieli się rial katarski? Podział waluty Kataru

Rial katarski dzieli się na 100 dirhamów. Obecnie w obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali. Fronty wszystkich banknotów mają zasadniczo ten sam wygląd, banknoty różnią się kolorami i wielkością.

Jak wygląda waluta Kataru?

Na awersie widzimy kompozycję arabesek oraz godła państwa. Godło Kataru to dwie arabskie szable, między którymi znajduje się wizerunek morza, a na nim jednomasztowy żaglowiec płynący w kierunku brzegu z dwiema palmami. W wypadku banknotów o nominałach 100 i 500 godło znajdziemy także w hologramie w lewej górnej części banknotu oraz w przezroczystym owalnym okienku w środkowej części banknotu. Wszystkie napisy na froncie banknotu, w tym wartość nominału, wydrukowane są alfabetem arabskim, natomiast na rewersie znajdziemy niektóre z tych informacji zapisane alfabetem łacińskim.

Druga strona banknotu nawiązuje ornamentami do strony przedniej. Dodatkowo umieszczane są na niej motywy charakterystyczne dla Kataru, czyli elementy architektury lub krajobrazu czy zwierzęta. W przypadku banknotu 500 riali są to budynki Amiri Diwan – pałacu w stolicy kraju Doha pełniące role administracyjne oraz głowa sokoła.

Jak wygląda rial katarski?

QAR awers riala katarskiego (waluty Kataru)

QAR rewers riala katarskiego (waluty Kataru)

Źródło zdjęć: https://en.wikipedia.org/wiki/Qatari_riyal


Jak płacić w Katarze?

Banknoty o nominałach 1, 5 i 10 riali zabezpieczone są pionową metalową nitką widoczną na przedniej stronie banknotu. Front banknotu 50 riali zabezpieczono pionową taśmą z hologramem, na którym widoczne są głowa sokoła oraz godło państwa zamiennie z nominałem (zapisanym alfabetem arabskim). Tył banknotu zabezpieczono pionową taśmą zmieniającą kolor z czerwonego na zielony z napisami „QCB” i „50″.

Rial Kataru – kantor Warszawa

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie riale katarskie. Waluta Kataru – rial katarski – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać gotówki z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak dostać się do Kataru ?

Dzięki regularnemu bezpośredniemu połączeniu z Warszawy do Doha (stolicy Kataru) pasażerowie z Polski mają bardzo szeroki wybór destynacji azjatyckich, z tylko jedną przesiadką na bardzo dynamicznie rozwijającym się lotnisku Hamad – w pierwszym półroczu 2016 roku obsłużyło ono ponad 17,5 miliona pasażerów!

Kup bilety lotnicze przez eSky


Jaka waluta do Kataru? Rial katarski!

Państwo sporo inwestuje w promocję kraju poprzez sport – Katar jest organizatorem pierwszych na Bliskim Wschodzie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w 2022 roku, był również organizatorem Mistrzostw Świata w piłce ręcznej w 2015 roku (na tym turnieju polska reprezentacja zajęła 3-cie miejsce). Jeżeli nowoczesność nie przekonuje Cię do wizyty w Katarze, być może argumentem będzie sport – niezależnie od wersji, przed podróżą rial katarski kupisz po świetnym kursie w kantorze Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać