Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Kazachstanu?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 06.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 352,91 PLN/oz
  
+ 27,19 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,28 PLN/oz
  
- 0,13 PLN

Kazachstan to rozległy kraj, oferujący niezapomniane przygody. Przyjrzymy się tam zapierającym dech w piersiach widokom z gór Tienszan, miasta na jedwabnym szlaku, a także wielu innym atrakcjom. Wycieczka po niezwykle pięknym Kanionie Szaryńskim zachwyci nie tylko miłośników pieszych wędrówek – każdy ulegnie jego urokowi. Niezapomniany widok podwodnego lasu w jeziorze Kajyngdy oszołomi swoją wyjątkowością i urokiem. Podróż po stolicy na pewno zafascynuje każdego oryginalnością znajdujących się w mieście budowli. Kazachstan zapowiada się wspaniale, tylko czy wiesz jaką walutę zabrać do Kazachstanu?


Jaką walutę zabrać do Kazachstanu? Jaka waluta w Kazachstanie?

Walutą obowiązującą w Kazachstanie jest tenge kazachskie (KZT). Jednostką monetarną poprzedzającą pojawienie się tenge kazachskiego był rubel. Kazachstan należy do grupy państw, które jako jedne z ostatnich po upadku Związku Radzieckiego ustanowiło własną walutę.

Obecna waluta Kazachstanu – tenge kazachskie – została wprowadzona w 1993 roku na mocy dekretu związanego z obowiązywaniem na terenie państwa nowej waluty. Kilka dni po tym wydarzeniu tenge kazachskie zostało uznane za oficjalną jednostkę monetarną Kazachstanu. Owo wydarzenie, mające miejsce dnia 15 listopada 1993 roku, obecnie obchodzone jest jako „Dzień narodowej waluty Kazachstanu – tenge kazachskie”.

Słowo „tenge” w języku kazachskim oznacza „zbiór skał”.

Jak dzieli się tenge kazachskie? Podział waluty Kazachstanu

1 tenge kazachskie dzieli się na 100 tiynów. W 1998 roku wycofano z obiegu monety o nominale niższym niż 1 tenge. Obecnie w obiegu znajdują się:

• monety: 1–, 2–, 5–, 10–, 20–, 50–, 100 tenge;
• banknoty o nominałach: 200–, 500–, 1000–, 2000–, 5000–, 10 000–, 20 000 tenge.

Jak wygląda tenge kazachskie? Banknoty KZT

KZT awers tenge kazachskiego (waluty Kazachstanu)

KZT rewers tenge kazachskiego (waluty Kazachstanu)


Jak płacić w Kazachstanie?

Kwestią, nad którą warto zastanowić się jeszcze przed wyjazdem do Kazachstanu, jest wybór najlepszej formy płatności, zależącej od indywidualnych preferencji turysty oraz miejsca pobytu.

Na terenie państwa funkcjonują ogólnodostępne bankomaty, znajdujące się przede wszystkim w większych miastach. Nietrudno je znaleźć, gdyż zlokalizowane są przy siedzibach banków, w okolicach dużych sklepów czy na rogach ulic. Akceptują one większość kart debetowych i kredytowych, m.in. Visa czy Mastercard. Płatności kartą dokonać można w hotelach, restauracjach czy centrach handlowych.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że preferowaną formą transakcji jest płatność gotówką, gdyż będziemy mogli wykorzystać ją również w mniejszych sklepach, w przeciwieństwie do karty debetowej czy kredytowej. Ponadto bardzo często banki pobierają dosyć wysoką prowizję za dokonywane za granicą transakcje.

To wszystko skutkuje tym, że w gotówkę najlepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem z Polski, aby w trakcie pobytu za granicą nie przejmować się jej brakiem. Ograniczymy również potrzebę szukania kantoru od razu po przybyciu do kraju. Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie oferuje walutę Kazachstanu dostępną zawsze od ręki. Po uprzednim zatelefonowaniu mogą Państwo dokonać rezerwacji odpowiedniej sumy oraz interesującego kursu. Tenge kazachskie jest dla Was dostępne w dowolnych ilościach. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!


Dokumenty uprawniające do pobytu w Kazachstanie

Dokumentem uprawniającym do przebywania na terenie Kazachstanu jest paszport. Obywatele polscy planujący podróż do Kazachstanu w celach turystycznych bądź biznesowych nie muszą posiadać wizy. Zgodnie z informacją znajdującą się na stronie Ambasady Kazachstanu ruch bezwizowy będzie obowiązywał bezterminowo.

Dokumentem uprawniającym obywateli polskich do przebywania w Kazachstanie powyżej 30 dni jest wiza, którą uzyskać można w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Warunkiem otrzymania wizy jest przedstawienie ważnego przez okres co najmniej 3 miesięcy paszportu (od planowanego wyjazdu do Kazachstanu), wypełnionej ankiety wizowej, jednej fotografii oraz odpowiednich dokumentów w zależności od typu wizy. W przypadku wizy turystycznej jest to potwierdzenie zaproszenia przez kazachstańską organizację turystyczną.

Podróż do Kazachstanu

Podróż do Kazachstanu jest niezapomnianym przeżyciem. Pozostaje tylko pytanie, jaki środek transportu będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jak dostać się do Kazachstanu?

Istnieją dwa najczęściej wybierane sposoby dostania się do Kazachstanu.

Pierwszym z nich jest lot samolotem. Do Kazachstanu dolecieć można z Europy narodowymi liniami kazachskimi – Air Astana z Londynu, Paryża, czy Frankfurtu. Niestety, koszt takiej podróży bardzo rzadko wynosi poniżej 500 EUR.

Tańszą opcją jest lot do Gruzji, do której istnieje możliwość bezpośredniego dotarcia liniami Wizzair z Warszawy, Katowic oraz Berlina. Ceny biletów lotniczych wynoszą około 150-200 PLN. Ze stolicy Gruzji do kazachstańskich miast – Astany i Ałmaty – można dostać się narodowymi kazachskimi liniami lotniczymi Air Astana. Koszt takiej podróży w promocyjnej cenie wynosi około 250 EUR.

Do zachodniej części państwa istnieje możliwość przelotu ukraińskimi liniami Ukrainian International Airlines z Kijowa za cenę ok. 940 PLN. Bezpośrednią podróż z Warszawy do Kazachstanu oferują linie LOT, a bilety często kupić można w promocyjnej cenie.

Drugim środkiem transportu umożliwiającym podróż do Kazachstanu jest samochód. Jest to jednak wybór dla osób lubiących długie podróże pełne przygód. Ponadto, jeżeli nie jesteśmy ograniczeni czasowo, w trakcie drogi warto zatrzymać się w ciekawych miejscach na terenach państw dzielących „granicę” polską i kazachstańską.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Kazachstanie

1. Wieża telewizyjna Kok-Tube, mierząca 372 metry, została wybudowana na górze o wysokości 1100 metrów nad poziomem morza. Budowla należy do jednej z najbardziej wytrzymałych i odpornych na trzęsienia ziemi na świecie.

2. Kazachstan jest największym na świecie państwem, które nie posiada dostępu do morza, a mimo to posiada własną marynarkę wojenną. Ulokowana jest ona na obszarze Morza Kaspijskiego – największego jeziora na świecie. Ponadto na terenie Kazachstanu znajduje się port rybacki – Aral – położony w odległości 12 km od jakiegokolwiek zbiornika wodnego.

3. Architektura stolicy Kazachstanu – Astany – łączy wpływy przeróżnych kultur, co dodaje jej niezwykle oryginalnego wyglądu. Znajdują się tam budynki zwieńczone spiczastymi kształtami na wzór egipskich piramid, kopułami podobnymi do tych, które zdobią meczety, a pomiędzy nimi położone są stożki o bardzo specyficznych i niestandardowych kształtach, przypominające budynki z kreskówek.

4. Religią dominująca na obszarze Kazachstanu jest islam. W czasie, gdy państwo należało do części Związku Radzieckiego, wielokrotnie miały miejsce próby ograniczenia dominującej religii. Odzyskanie przez Kazachstan niepodległości wzbudziło w jego mieszkańcach poczucie odrębności narodowej, co jest bezpośrednio związane z odrodzeniem religii islamskiej. Szacuje się, że w okresie kilku lat ilość meczetów wzrosła aż dwukrotnie.

5. W Ałmatach, które w latach 1991 – 1998 były stolicą Kazachstanu, mieszka więcej mieszkańców niż w obecnej stolicy – Astanie. Ałmaty zamieszkuje około 1 500 000 Kazachów.


Jaka waluta do Kazachstanu? Tenge kazachskie!

Ze względu na mnogość atrakcji z przeróżnych dziedzin w Kazachstanie bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od niezwykłego bogactwa naturalnego tego kraju, aż po zadziwiającą architekturę. Przed wyjazdem do Kazachstanu warto odwiedzić kantor wymiany walut Tavex i zakupić tenge kazachskie!

Cena złota (XAU-PLN)
7 352,91 PLN/oz
  
+ 27,19 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,28 PLN/oz
  
- 0,13 PLN

Możesz chcieć również przeczytać