Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Macedonii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 06.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Macedonia znajduje się w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Państwo, mimo swych niewielkich rozmiarów, jest niezwykle urokliwe. Kraj jest wart odwiedzenia przede wszystkim z uwagi na piękne, zapierające dech w piersiach widoki, przepyszną i niezwykle oryginalną kuchnię oraz wspaniałych, otwartych na turystów mieszkańców. Ponadto podróż do Macedonii jest wspaniałym wyborem dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. Tę przyjemność oferuje zadziwiające swoimi rozmiarami Jezioro Ochrydzkie, skrywające niesamowite zabytki, takie jak Cerkiew św. Jana Teologa czy Monastyr św. Naumana. Warta zobaczenia jest również przepiękna Twierdza Cara Samuela, z której rozpościera się wspaniały widok na jezioro oraz miasto – Ochrydę. Atrakcji jest mnóstwo, zastanówmy się zatem jaką walutę zabrać do Macedonii?


Jaką walutę zabrać do Macedonii? Jaka waluta w Macedonii?

Walutą obowiązującą w Macedonii jest denar macedoński (MKD). Obecna waluta Macedonii – denar macedoński – została wprowadzona do obiegu w 1992 roku. Pojawienie się waluty denar macedoński jest bezpośrednio związane z ogłoszeniem przez państwo macedońskie niepodległości pod kątem monetarnym.

Pierwsze monety denara macedońskiego zostały wybite w 1993 roku, 2 lata po uzyskaniu przez państwo niepodległości. Denar macedoński zastąpił wcześniej używanego dinara jugosłowiańskiego. Nazwa obecnej waluty związana jest z denarem – starożytną, rzymską jednostką monetarną.

Jak dzieli się denar macedoński? Podział waluty Macedonii

1 denar macedoński dzieli się na 100 deni. Obecnie w obiegu znajdują się:

• monety denara macedońskiego o nominałach: 1–, 2–, 5–, 10–, 50 denarów;
• banknoty o nominałach: 10–, 50–, 100–, 200–, 500–, 1000–, 2000–, 5000 denarów.

W roku 2014 moneta 50 deni została wycofana.

Denar macedoński – oznaczenia waluty

Macedońskie monety mają proste wzornictwo. Ich awersy zdobią:

• 1 denar macedoński – pies Sarplaninac;
• 2 denary – ryba salmo letnica;
• 5 denarów – ryś;
• 10 denarów – paw;
• 50 denarów – popiersie Archanioła Gabriela  z cerkwi w Nerezi.

Jak wygląda denar macedoński? Banknoty MKD

MKD awers denara macedońskiego (waluty Macedonii)

MKD rewers denara macedońskiego (waluty Macedonii)


Jak płacić w Macedonii?

Używanie kart kredytowych (American Express, Visa, Diners, MasterCard, EuroCard, Maestro) jest powszechnie akceptowalne. Tą formą płatności można posłużyć się w większości hoteli, restauracjach czy dużych sklepach. Na terenie kraju obowiązuje dokumentowanie zakupów poprzez paragony fiskalne. Ponadto w Macedonii funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć banków otwartych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:00, a w soboty od 8:00 do 12:00.

W większych miastach występują ogólnodostępne bankomaty, w których istnieje możliwość wypłaty gotówki nie tylko w euro, ale również macedońskich denarach. Należy jednak wziąć pod uwagę pobieraną przez bankomat prowizję. Dlatego najlepszym wyborem formy płatności jest gotówka. Niestety, dosyć rzadko w polskich kantorach istnieje możliwość zakupu denarów macedońskich. Na szczęście nasz kantor wymiany walut Tavex w Warszawie posiada w swojej ofercie macedońską walutę denar macedoński, którą wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy oraz interesującego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Walutę denar macedoński dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!


Pobyt na terenie Macedonii

Zgodnie z decyzją macedońskiego rządu z dnia 20.04.2016 roku został zniesiony obowiązek wizowy dla polskich obywateli, gdy czas pobytu nie przekracza okresu 90 dni. Tylko posiadacze zielonej karty mogą wjechać samochodem na teren Macedonii. Szczegółowe informacje dotyczące podróży do Macedonii uzyskać można w Ambasadzie Republiki Macedonii w Warszawie.

Jak dostać się do Macedonii? Podróż do Macedonii

Sposobów dostania się do Macedonii jest kilka. Linie lotnicze Wizzair oferują przelot do miejscowości Skopje m.in. z Brukseli, Paryża, Frankfurtu, Mediolanu, Eindhoven, Oslo, Sztokholmu, Malme, Göteborg. Dlatego planując podróż warto wziąć pod uwagę konieczność przesiadki w którymś z powyższych miast.

Dobrą alternatywą dojazdu do Macedonii jest lot do Saloników (greckiej miejscowości położonej w północnej części państwa) liniami Ryanair z Warszawy, a następnie busem do miejscowości Skopje. Koszt takiej podróży wynosi około 20 – 30 euro, a trwa od 3 do 4 godzin.

Inną opcją dostania się do Macedonii jest podróż z Basel i Londynu liniami Wizzair do lotniska w Ohrid. Jednakże najczęściej jest to droższy sposób. Ponadto od pierwszego czerwca 2018 istnieje możliwość bezpośredniego lotu liniami LOT z Warszawy do Skopje. Lot to około 2 godziny, a podróż do stolicy Macedonii będzie możliwa w praktycznie wszystkie dni tygodnia z wyłączeniem niedzieli.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Gdzie warto jechać?

1. Urokliwe miasteczko Ochryda położone jest u stóp gór Galiczica. Miejscowość zachwyca mnogością niesamowitych zabytków, m.in. licznych cerkwi, ruin bazyliki, czy starożytnego teatru. Ponadto latem często można zostać uczestnikiem odbywających się w Ochrydzie festiwali.

2. Kanion Matka ulokowany na zachód od stolicy rozprzestrzenia się na obszarze 5000 ha. Znajdują się tam liczne kościoły, czy monastyry. Ponadto warte zobaczenia są znajdujące się na tym terenie przepiękne jaskinie.

3. W niewielkiej wsi –Kuklicy – znajduje się „kamienne miasto” składające się z około 120 filarów mierzących nawet 10 m, powstałych ponad 10 milionów lat temu w procesie erozji. Miejscowe legendy głoszą, że kamienne posągi to zamienieni w głazy goście weselni.

4. Górski kurort położony w zachodniej części Macedonii – Mawrowo – jest miejscem nieustannego zainteresowania turystów. W sezonie letnim wędrują oni po malowniczych szlakach Parku Narodowego Mawrowo, natomiast zimą zjeżdżają po niezwykle atrakcyjnych narciarskich trasach.

5. Stacja archeologiczna w północno-wschodniej Macedonii – Kokino – położona jest na górze Taticev Kamen, mierzącej 1013 metrów nad poziomem morza. Znajdują się tam pozostałości megalitycznego obserwatorium astronomicznego, którego powstanie szacuje się na około 1800 lat przed naszą erą. Kandydatura Kokino zostało zgłoszona przez macedoński rządz na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

6. Podczas zakupów na Starym Targu znajdującym się w stolicy Macedonii panuje niezwykła atmosfera, która umożliwia odczucie silnych wpływów tureckich. Na targu zakupić można lokalne specjały, dzięki którym da się poczuć smak obcej kultury, w której przebywamy.


Jaka waluta do Macedonii? Denar macedoński!

Dla pasjonatów historii podróż do Macedonii umożliwia zobaczenie na własne oczy reliktów przeróżnych kultur, takich jak serbskiej i bułgarskiej. Jednym słowem podróż do Macedonii gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. A u nas znajdziecie denary macedońskie w każdej ilości!

Możesz chcieć również przeczytać